Αναζήτηση ηλεκτρονικών πληρωμών (Paypal και άλλα)

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 23 Οκτ 2004 12:27

Γεια σας,
Θέλω να βρω έναν τρόπο να μου στέλνουν χρήματα μέσω web για την αγορά software.

Υπάρχει κανείς που να ξέρει από πρώτο χέρι ή να ξέρει κάποιον που δουλεύει κάποιο σύστημα που μπορεί να πληρώνει στην Ελλάδα και πως;

Παρακαλώ πείτε μου συγκεκριμένα στοιχεία και τράπεζες εάν είναι δυνατόν. Εάν γνωρίζετε ποσοστά θα ήταν χρήσιμο. Μιλάω επί το πλείστον για το εξωτερικό γιατί απ’ ότι έχω μάθει εδώ για να κάνεις ecommerce πρέπει να έχεις εταιρία ενώ έξω μπορείς και μεμονωμένα.

Ευχαριστώ,

trela1

Δημοσίευση από trela1 » 23 Οκτ 2004 14:47

thes thn eurobank , h win bank efkola kai apla...
alla kai ikobo.com, moneybookers.com
2co.com ... einai ekantontades

exw ikobo kai einai arketa kalh. Sou dinei mia karta visa kai bgazeis apo thn trapeza.
H moneybookers episis kalh sou kanei katathesh sthn trapeza

=--==-=-=-=-=--==-=-
site2sms.com send sms

schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 23 Οκτ 2004 22:38

trela1 έγραψε:thes thn eurobank , h win bank efkola kai apla...
alla kai ikobo.com, moneybookers.com
2co.com ... einai ekantontades

exw ikobo kai einai arketa kalh. Sou dinei mia karta visa kai bgazeis apo thn trapeza.
H moneybookers episis kalh sou kanei katathesh sthn trapeza

=--==-=-=-=-=--==-=-
site2sms.com send sms
Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
[...]

Update: Βασικά είχα κάτι ερωτήσεις αλλά τις απαντήσεις τις βρήκα όλες οπότε όλα οκ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος schrysan την 24 Οκτ 2004 11:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 24 Οκτ 2004 05:18

Vasika nomizo pos h Eurobank epitrepei kai thn xrhsh pistotikhs gia to web aneksarthta an eisai etairia i oxi. Rikse mia matia sto site tous www.eurobank.gr gia perisoteres plhrofories

schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 24 Οκτ 2004 11:55

iNDEFiX έγραψε:Vasika nomizo pos h Eurobank epitrepei kai thn xrhsh pistotikhs gia to web aneksarthta an eisai etairia i oxi. Rikse mia matia sto site tous www.eurobank.gr gia perisoteres plhrofories
Δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Μήπως μπορείς να βοηθήσεις λίγο πιο συγκεκριμένα;

Ευχαριστώ,

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 24 Οκτ 2004 13:53

Tha stilo ena e-mail thn deytera sto tmhma me to opoio synergazomai na tous rotiso.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Οκτ 2004 00:27

princedom έγραψε:
Δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Μήπως μπορείς να βοηθήσεις λίγο πιο συγκεκριμένα;

Ευχαριστώ,
http://www.eurobank.gr/online/home/gene ... 96&lang=gr
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 25 Οκτ 2004 00:37

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το γεγονός ότι είναι κάτω από την επιλογή «Επιχειρήσεις (άνω των € 2,5 εκ.) / Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες /» δεν έχει σημασία;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Οκτ 2004 00:46

Την συγκεκριμένη υπηρεσία χρησιμοποιώ και εγώ (λέγεται ProxyPay) και δεν βγάζω ακόμα 2,5 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο :kaloe:

Εχουν κάνει λάθος, πάρε τηλέφωνο στο 801-11-11144 και ζήτα να μιλήσεις με το τμήμα εμπόρων και από εκεί με το τμήμα για το ProxyPay (ηλεκτρονικό εμπόριο) ή περίμενε να μιλήσει ο Indefix με τον account manager του ωστε να γίνει πιο γρήγορα η δουλειά.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 25 Οκτ 2004 01:32

Ευχαριστώ. Θα περιμένω και την άλλη απάντηση να δω τι μπορείτε να μου πείτε πρώτα.

Πάντως εμένα με ενδιαφέρει να μπορεί να μου κάνει το payment χωρίς να προϋποθέτει εταιρία ή άλλα χαρτιά, όπως δηλαδή μπορώ να κάνω στο εξωτερικό. Ανοίγεις έναν λογαριασμό και σου βάζουν λεφτά. Τίποτε άλλο. Ούτε εταιρίες, ούτε χαρτιά ούτε τίποτα (εξαιρούνται τα ποσοστά των transactions).

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Οκτ 2004 08:37

princedom έγραψε:Ευχαριστώ. Θα περιμένω και την άλλη απάντηση να δω τι μπορείτε να μου πείτε πρώτα.

Πάντως εμένα με ενδιαφέρει να μπορεί να μου κάνει το payment χωρίς να προϋποθέτει εταιρία ή άλλα χαρτιά, όπως δηλαδή μπορώ να κάνω στο εξωτερικό. Ανοίγεις έναν λογαριασμό και σου βάζουν λεφτά. Τίποτε άλλο. Ούτε εταιρίες, ούτε χαρτιά ούτε τίποτα (εξαιρούνται τα ποσοστά των transactions).
Αυτό δεν θα το πετύχεις στην Ελλάδα, καθώς χρειάζεται εταιρία για να δικαιολογείς τα έσοδα, ειδάλλως θεωρείσαι παράνομος βάσει νομοθεσίας.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 25 Οκτ 2004 09:28

gvard έγραψε:
princedom έγραψε:Ευχαριστώ. Θα περιμένω και την άλλη απάντηση να δω τι μπορείτε να μου πείτε πρώτα.

Αυτό δεν θα το πετύχεις στην Ελλάδα, καθώς χρειάζεται εταιρία για να δικαιολογείς τα έσοδα, ειδάλλως θεωρείσαι παράνομος βάσει νομοθεσίας.
Χμμ … αυτό φοβάμαι. Στο εξωτερικό δεν ισχύει το ίδιο όμως. Καλά εκεί δεν είναι παράνομο ή δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ;

Τουλάχιστον όταν λέμε εταιρία εδώ εννοούμε έστω και μια ατομική; Τουλάχιστον να ξέρω τι και πως μπας και το χρειαστώ.

Το θέμα είναι ότι για μερικά payments που δεν ξέρεις και πως θα πάνε δεν ανοίγεις εταιρία εδώ για πλάκα .. είναι λίγο αυτοκτονία (χωριά το τρέξιμο).

Ευχαριστώ,

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Οκτ 2004 22:15

princedom έγραψε:
gvard έγραψε:

Χμμ … αυτό φοβάμαι. Στο εξωτερικό δεν ισχύει το ίδιο όμως. Καλά εκεί δεν είναι παράνομο ή δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ;
Στο εξωτερικό (verisign κλπ) θα χρειαστεί να έχεις ένα Merchant account, πράγμα το οποίο δεν μπορεις να βγάλεις νομίζω σαν Ελληνας. Εκεί δηλώνουν ολα τα στοιχεία τους (αφμ κλπ) οπότε πάλι γίνεται διασταύρωση οπου χρειαστεί για τα έσοδα.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 25 Οκτ 2004 22:22

Princedom apo oti rotisa kai ego prepei na eisai etairia i epixeirhsh (otidoipote eidous) gia na mporeis na kaneis poliseis online meso credit card. Mia kalh lysh gi afto pou theleis einai h antikatavolh. Einai poli dyskolo kapoios na empisteftei mia on-line forma plhromhs otan den yparxei etairikh systash apo piso.

schrysan

Δημοσίευση από schrysan » 25 Οκτ 2004 23:14

Οκ. Το κατάλαβα. Από κει και πέρα είδα το www.ikobo.com μου φαίνεται ενδιαφέρον. Μπορεί να μου πει κάποιος αν μπορέσω εκεί να ανοίξω merchant account χωρίς πρόβλημα; Απ’ ότι είδα δεν έγραφε κάτι κάπου.

Όπως καταλαβαίνεται προσπαθώ να βρω και εγώ μια λύση στο πρόβλημά μου.

Ευχαριστώ,
Στέφανος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης