Κατοχύρωση Εμπορικού σήματος γιατί το domain name δεν αρκεί.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 23 Οκτ 2004 16:32

Koινοτικό σήμα [Trade mark]

Με τον όρο κοινοτικό σήμα [Trade mark] εννοούμε την καταχώριση ενός σήματος και στις 15 χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης, με μία μόνη κατάθεση στο Γραφείο Εναρμόνισης στην Εσωτερική Αγορά (Γ.Ε.Ε.Α.).
Η Διεύθυνση Εμπορικής και Βιομ/κής Ιδιοκτησίας του Υπουργείου Ανάπτυξης προμηθεύει στους ενδιαφερόμενους σχετικές αιτήσεις κατάθεσης κοινοτικού σήματος, οι οποίες συντάσσονται στην ελληνική γλώσσα και απευθύνονται στο ΓΕ.Ε.Α., που εδρεύει στο Αλικάντε της Ισπανίας.
Η διαδικασία κατάθεσης και καταχώρισης του κοινοτικού σήματος διέπεται από τον Κανονισμό του Συμβουλίου με αριθμό 40/94 της 20ης Δεκεμβρίου 1993.
Για τη μετατροπή αίτησης κοινοτικού σήματος ή κοινοτικού σήματος σε αίτηση εθνικού σήματος κατατίθενται, σύμφωνα με το π.δ. 353/98, στη Διεύθυνση Εμπορικής και Βιομ/κής Ιδιοκτησίας του Υπουργείου Ανάπτυξης τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

:arrow: Το εθνικό τέλος κατάθεσης σήματος, που σήμερα ανέρχεται στα 60 € συν 15 € για κάθε επιπλέον κλάση.
:arrow: Μετάφραση της αίτησης μετατροπής και των συνημμένων εγγράφων στην ελληνική γλώσσα από πρόσωπο ικανό σύμφωνα με το νόμο.
:arrow: Εγγραφο διορισμού πληρεξουσίου δικηγόρου και αντικλήτου στην Ελλάδα.
:arrow: 10 αναπαραστάσεις του σήματος και εφόσον πρόκειται για έγχρωμη σύνθεση και 10 έγχρωμες αναπαραστάσεις αυτού.

Σελίδα όπου μπορείτε να ελέγξετε την διαθεσιμότητα για την Ελλάδα
http://www.gge.gr/4/search.asp

Σελίδα όπου μπορείτε να ελέγξετε την διαθεσιμότητα για την Ευρώπη
ΕΔΩ

H σελίδα της γραμματείας εμπορίου όπου αναφέρονται τα παραπάνω:
http://www.gge.gr/10/

Η σελίδα του Ευρωπαικού γραφείου (Δέν έχει κείμενα στα Ελληνικά)
http://oami.eu.int/en/default.htm
Εικόνα

eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 26 Οκτ 2004 01:27

Πολύ σωστή και χρήσιμη επισήμανση.

Θα ήταν ενδιαφέρον να γνωρίζαμε και το συνολικό κόστος αυτής της διαδικασίας.

Η προσωπική μου εμπειρία για κατάθεση εμπορικού σήματος είναι ότι κοστίζει ούτε λίγο ούτε πολύ 600,00 Ευρώ.

Επίσης οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να είναι προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουν, τη νοοτροπία του ΝεοΕλληνικού κράτους, όπως αυτή εκφράζεται από τους υπαλλήλους του, στις θέσεις κλειδιά.

Στη δική μου περίπτωση προεβλήθησαν "αντιρρήσεις" από τους υπεύθυνους υπαλλήλους, με το δικαιολογητικό ότι το όνομα altermarket, επίχειρησης που ασχολείται με την πληροφορική, που και τελικά κατοχύρωσα, μπορεί να μπερδευτεί από τον κόσμο με μία επιχείρηση ονόματι "alter... κάτι" που έφτιαχνε έπιπλα στον Βύρωνα. Άκουσον άκουσον!

Το μυστικό είναι στο γεγονός ότι από τη στιγμή που θα προβληθούν αντιρρήσεις από τους υπεύθυνους υπαλλήλους το θέμα οδηγείτε σε δικάσιμο. Αυτό καθιστά την παρουσία του δικηγόρου αναγκαία. Και εδώ είναι το ζουμί. Πως θα στα πάρουνε! Περιττό να τονίσω ότι από τα 600 Ευρώ το μεγαλύτερο μερίδιο είναι η αμοιβή του δικηγόρου, ο οποίος γράφει ένα νομικίστικο υπόμνημα, το οποίο υποβάλλει στο δικαστήριο και εξηγεί με βαρύγδουπο ύφος ότι δύσκολα μπερδεύει κάποιος έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή με ένα έπιπλο όπως η καρέκλα που καθόμαστε.

Όταν δε, προέβαλα τις αντιρρήσεις μου στις "αντιρρήσεις" τους επικαλούμενος τη κοινή λογική, και προσπαθούσα να τους εξηγήσω πως με 15 δολλάρια κατοχυρώνεις ένα domain για ένα χρόνο για όλο τον κόσμο, σε 20 δευτερόλεπτα και χωρίς τη πολύτιμη και ακριβή βοήθεια ενός δικηγόρου. Όταν προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι η χώρα μας είναι αντιμέτωπη και πρέπει να ανταγωνίζεται τον υπόλοιπο κόσμο που λειτουργεί με τη λογική της διευκόλυνσης και ταχύτητας που προανέφερα, η απάντηση ήταν απλή και σαφής: "Η διαδικασία είναι αυτή και σε όποιον αρέσει"...

Επίσης θα ήθελα να πω ότι έχετε το δικαίωμα να κάνετε την αίτηση χωρίς να εμπλέξετε δικηγόρο, δηλαδή να υπερασπιστείτε οι ίδιοι το σήμα σας, αλλά μαντέψτε το αποτέλεσμα... Σωστά 99,99% θα χάσετε!

Είναι να σε πιάνουν τα κλάματα άμα σκεφτείς πόσα χρήματα σε αυτή τη χώρα ξοδεύονται στη μαύρη τρύπα των συντεχνιών και δεν πάνε σε καθαρά παραγωγικές διαδικασίες... Ή για να το πω διαφορετικά αν αυτά τα χρήματα δεν πήγαιναν στις συντεχνίες αλλά σε παραγωγικές διαδικασίες και δεν στραγγάλιζαν την ιδιωτική πρωτοβουλία πόσο πιο μπροστά θα είμασταν.

Και να μην το ξεχάσω, ο χρόνος που μεσολαβεί από την υποβολή της αίτησης μέχρι την απόφαση είναι περίπου ένας χρόνος!!! Είπατε τίποτα, για ταχύτητα και εποχή της πληροφορικής.

Ηλίας Αντωνόπουλος

Άβαταρ μέλους
aceman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aceman » 04 Νοέμ 2004 15:41

thanks.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Νοέμ 2004 18:08

eliasan έγραψε:Είναι να σε πιάνουν τα κλάματα άμα σκεφτείς πόσα χρήματα σε αυτή τη χώρα ξοδεύονται στη μαύρη τρύπα των συντεχνιών και δεν πάνε σε καθαρά παραγωγικές διαδικασίες... Ή για να το πω διαφορετικά αν αυτά τα χρήματα δεν πήγαιναν στις συντεχνίες αλλά σε παραγωγικές διαδικασίες και δεν στραγγάλιζαν την ιδιωτική πρωτοβουλία πόσο πιο μπροστά θα είμασταν.
Πες το καθαρά ρε φίλε: Εμείς [*Edit ] να βγάλουμε 5 φράγκα σαν ιδιώτες και τρώμε 15ωρα καθημερινά μπροστά στην οθόνη (ή στην κάθε "οθόνη") για να παράγουμε έργο την ίδια στιγμή που οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι κωλοσυντεχνίες εξαργυρώνουν τον ιδρώτα μας ξύνοντας τα [*Edit ] τους για 7 ώρες κάθε εργάσιμη ημέρα -εκ των οποίων άντε οι 2 ώρες να είναι παραγωγικές και πολύ λέω-.

Κι εδώ οι γελοίοι πχ στην εθνική τράπεζα κάνουν απεργίες τη στιγμή που για να μου βγάλουν κάρτα ATM ή κωδικό για Net banking πρέπει να πάω και να έρθω στο υποκατάστημά τους 2-3 φορές και να υπογράψω 500 χαρτιά. Δηλαδή τι απαιτούν; Να ξύνουν τα [*Edit ] τους 1 ώρα λιγότερη κάθε μέρα;

Ουσταποδώ χαραμοφάηδες.

[*Edit ] by Filter
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 05 Νοέμ 2004 04:04

Μάλλον αυτή η χώρα δε σώζετε με τίποτα.

Οι κωλοσυντεχνίες, όπως σωστά λες και οι δημόσιοι υπάλληλοι (οι χαραμοφάηδες και οι βολεμένοι γιατί δεν είναι όλοι έτσι) έχουν γίνει πάρα, μα πάρα πολλοί.

Η νοοτροπία τους και η νοοτροπία αυτών που τους δημιούργησαν και συνεχίζουν να τους δημιουργούν είναι αυτή που θα διαλύσει τη χώρα.

Πρόσθεσε σε αυτά και τις τελευταίες δηλώσεις του διοικητή της Εθνικής Τράπεζας, ότι "πρέπει να κλείσουν πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις γιατί δεν ταυτίζονται με το γενικότερο αναπτυξιακό μοντέλο της χώρας" και θα καταλάβεις προς τα που πάει το πράμα.

Θέλουν να μας βγάλουν από τη μέση γιατί χαλάμε τη πιάτσα.

Μα καλά αυτοί οι άνθρωποι δεν σκέφτονται; Φιλότιμο δεν έχουν; Τσίπα δεν τους έμεινε;

Και πες πως αύριο καταφέρνουνε και κλείνουνε τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, μπορούν να μου απαντήσουνε "που θα βρίσκει ο κόσμος λεφτά για να πληρώνει τις αγαπημένες τους πολυεθνικές αλυσίδες, με τι χρήμα θα κινηθεί η αγορά;"

Είναι μωρέ Έλληνες αυτοί; Για ποιον δουλεύουνε; Ποιον υπηρετούν;

25 χρόνια τώρα, πράσινοι και γαλάζιοι μας δουλεύουν.

Διαλύοντας και αφελληνίζοντας το εκπαιδευτικό σύστημα έχουν καταφέρει και έχουν κάνει όλα τα Ελληνόπουλα αποβλακωμένα CocaCola Kids, χωρίς πατρίδα, ιδεολογία και πιστεύω, πιστούς πελάτες των πολυεθνικών, μελλοντικούς πελάτες των τραπεζο-νταβατζίδων.

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ!

Ηλίας Αντωνόπουλος

ΥΓ1: Έχετε παρατηρήσει ότι η Εθνική Τράπεζα δεν λέγετε πλεόν "Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος", αλλά απλά "Εθνική Τράπεζα";
ΥΓ2:
Για τη μετατροπή αίτησης κοινοτικού σήματος ή κοινοτικού σήματος σε αίτηση εθνικού σήματος κατατίθενται, σύμφωνα με το π.δ. 353/98, στη Διεύθυνση Εμπορικής και Βιομ/κής Ιδιοκτησίας του Υπουργείου Ανάπτυξης τα ακόλουθα δικαιολογητικά
Πέρα από αυτά χρειάζεσαι και περίπου 3.500 Ευρώ. Το έμαθα από πρώτο χέρι και έπαθα σοκ!

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 05 Νοέμ 2004 14:59

Δημόσια Εργα αλα Ελληνικά Στον Παράδεισο

Τρεις μπογιατζήδες ένας Αλβανός ένας Γερμανός και ένας Έλληνας
πέθαναν και πάνε στον Παράδεισο.
Ο Aγιος Πέτρος τους άνοιξε την Πόρτα.
"Καλώς τα παιδιά! Και είχα ανάγκη απ' την ειδικότητά σας! Θέλω να
βάψω την Πόρτα του Παράδεισου για πέστε μου πόσα θέλετε να την
βάψετε;"
"600 ευρω" λέει ο Αλβανός.
"Μπα! 600; Και πως τα λογάριασες"
"Ε, να 200 για μένα 200 εφορία και ένσημα και 200 τα υλικά"
"Εσύ λέει του Γερμανού πόσα θέλεις ;"
"900 ευρω = 300 για μένα + 300 εφορία και ένσημα + 300 τα υλικά "
Εσύ λέει του Έλληνα ποσά θέλεις;
"Είμαι πολύ πιο ακριβός αλλά μας συμφέρει όλους και θα πάρω τη
δουλειά"
"Δηλαδή πόσο ζητάς;" ρωτάει ο Αγ. Πέτρος.
"3 χιλιαρικάκια"
"3.000. Εσύ είσαι τρελός παιδί μου!!!"
Αναστέναξε ο Ελληνας με την αμάθεια.
Με εντελώς κουρασμένο ύφος, παίρνει παραμάσχαλα τον Αγιο Πέτρο και
του
εξηγεί:

"Ελα πιο κοντά να μην μας ακούν...
Δημιουργική λογιστική δεν σας μαθαίνουν εδώ ρε παιδιά;
Φαντασία δεν έχετε;
Aκουσε να δεις αφού πρέπει να το εξηγώ κιόλας:

3.000 = 1.000 για σένα + 1.000 για μένα + 400 για τον Γερμανό να
κάνει πέρα + 600 που ζήτησε ο Αλβανός.

Ο Αλβανός θα βάψει την πόρτα με υπεργολαβία από εμένα.

Στην πατρίδα μου, όποιος δίνει τη χαμηλότερη προσφορά, στο τέλος
αυτός κάνει τη δουλειά και παίρνει όσα ζήτησε απ' την αρχή.

Είτε υπογράφει τη σύμβαση ο ίδιος ή κάποιος άλλος.

Επιπλέον, ο Γερμανός θα πάρει 400 για κάτι που δεν έκανε.

Οπότε σε παίρνει να τον απειλήσεις πως θα αποκλειστεί από
μελλοντικές
δημοπρασίες αν δεν σου αλλάξει το πόμολο σαν δωρεά.

Θα το κάνει, δεν υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί αφού έτσι βάζει πόδι
στην επιτροπή δημοπρασιών.

Ετσι μένουν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ευχαριστημένοι.

Και ο Γερμανός, και ο Αλβανός, και εγώ, και εσύ, και ο Παράδεισος,
και το αφεντικό σου που θα δει βαμμένη πόρτα + καινούργιο πόμολο
εκτός σύμβασης.

Πες μου τώρα, έχεις κανένα λόγο να μη μου δώσεις τη δουλειά;"
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
aceman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aceman » 06 Νοέμ 2004 10:12

kalo re dike mou.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες