ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
paul00

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από paul00 » 27 Οκτ 2004 00:25

Γεια σας,

Έχω ένα Seagate Barracuda 7200.7 40 Gb ULTRA ATA, έναν Maxtor 120 Gb ULTRA ATA και έναν Weastern Digital 20 Gb ULTRA ATA. Στον 120άρη έχω τα ΧΡ English Pro και στον 20άρη τα ΧΡ Home Ελληνικά, στον 40άρη έχω όλα τα back up μου. Είχα ένα πρόβλημα τελευταία και δεν μπορούσε να ξεκινήσει ο υπολογιστής μου. Άρχική μου σκέψη ήταν οι μνήμες, αλλα δεν είχαν τίποτα. Μετά το τροφοδοτικό, καλό κι αυτό. Τελικά κατέληξα στην motherboard χωρίς πολλές επιφυλάξεις μιάς και είχα τον πρόθεση να την αλλάξω. Τελικά αγόρασα καινούρια, την P4C800 της ASUS. Την βάζω, σετάρω και τον 120άρη πάλι με τα ΧΡ English Pro και τσούπ ο 40άρης μου δεν φαίνεται πουθενά πλην της BIOS. Το θέμα είναι ότι, όπως είπα, εκεί είναι όλα τα αρχεία μου (20 GB) και δεν θέλω να τα χάσω με τίποτα. Το πρόβλημα μάλλον εμφανίστηκε μετά από μία διακοπή ρεύματος. Επίσης αυτό που με παραξενεύει είναι ότι μέσα από την BIOS ο σκληρός φαίνεται κανονικά, όπως και στο Device Manager και στο Disk Management. Βέβαια στο μεν Device Manager τον αναφέρει ώς SCSI πράγμα που δεν είναι, και στο Disk Management τον αναφέρει ως Healthy (Active) αλλά δέν του δίνει γράμμα. Τι φταίει κατ' αρχην και μου τον δείχνει SCSI, και δεύτερον μήπως υπαρχει κανένας τρόπος να πάρω πίσω τα αρχεία μου άν δεν μπορέσω να τον φτιάξω χωρίς φορμάτ και σετάρισμα από την αρχή???
Παιδιά σας εκλιπαρώ για βοήθεια!!!!!!!!!!

Υ.Γ: Το σύστημα είναι
ΜΒ: ASUS P4C 800
CPU: P4 2.66 Mhz
VGA: ALBATRON MX480E1 geFORCE4
MEMORY: 1GB DDR ΣΕ DUAL CHANNEL (2 DIMMs X 512)

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από DNET » 27 Οκτ 2004 00:37

μάλλον η διακοπή του ρέυματος προκάλεσε βλάβες στο σύστημα αρχείων του 40άρη.
αυτό λύνεται μόνο με format του δίσκου.
όσο για τα αρχεία σου, μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο από τα πολλά σχετικά εργαλεία που υπάρχουν, αν και το αποτέλεσμα δεν είναι εγγυημένο...

paul00

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από paul00 » 27 Οκτ 2004 00:45

Πω, πω, μου έκανες την καρδιά περιβόλι φίλε μου.
Το θέμα είναι όμως άν υπάρχει κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα που να κάνει καλή δουλειά.
Ευχαριστώ πάντος.

Άβαταρ μέλους
insane

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από insane » 27 Οκτ 2004 00:53

Oson afora ton skliro mou den emfanizetai kai den theleis na xaseis ta arxeia sou dokimase na ton sindeseis sena allo pc san deutero skliro bas kai ginei kati gia na metafereis ta arxeia sou.

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από DNET » 27 Οκτ 2004 00:56

στο disk manager των ΧΡ σου δείχνει τι συστημα αρχείων έχει ο δίσκος???
αν όχι, τότε όπου και να συνδεθεί....
αξιόπιστο πρόγραμμα δεν ξέρω, πάντα ήμουν της παλαιάς σχολή (aka format...!). δοκίμασε 3-4 και όποιο σου κάνει καλύτερη δουλειά...

sorry για τα κακά μαντάτα, αλλά....
γι αυτό λέω πάντα να υπάρχει ένα καλό UPS...

paul00

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από paul00 » 27 Οκτ 2004 00:57

insane έγραψε:Oson afora ton skliro mou den emfanizetai kai den theleis na xaseis ta arxeia sou dokimase na ton sindeseis sena allo pc san deutero skliro bas kai ginei kati gia na metafereis ta arxeia sou.
Είναι ήδη ώς δεύτερος σκληρός και στο δικό μου σύστημα, όπως προείπα είναι μόνο με αρχεία και όχι με λειτουργικό.

paul00

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από paul00 » 27 Οκτ 2004 01:04

DNET έγραψε:στο disk manager των ΧΡ σου δείχνει τι συστημα αρχείων έχει ο δίσκος???
αν όχι, τότε όπου και να συνδεθεί....
αξιόπιστο πρόγραμμα δεν ξέρω, πάντα ήμουν της παλαιάς σχολή (aka format...!). δοκίμασε 3-4 και όποιο σου κάνει καλύτερη δουλειά...

sorry για τα κακά μαντάτα, αλλά....
γι αυτό λέω πάντα να υπάρχει ένα καλό UPS...
Φίλε μου δεν φταις εσύ για τα κακά μαντάτα α΄λλά η που...α η τύχη μου. Anyway, UPS έχω άλλα μάλλον κάτι πρέπει να πηγαίνεο στραβά με αυτό ή δεν αντέχει υπερτάσεις, γιατί σε απλές διακοπές είναι τεσταρισμένο, επίσης στο Disk Manager τον σκληρό τον αναφέρει σωστά ως NTFS.
Θα δοκιμάσω πρώτα το File Scavenger και αν δεν δω προκοπή με ευτό μάλλον μετά θα δοκιμάσω το Easy Recovery to 6.0

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από DNET » 27 Οκτ 2004 01:07

άντε.... καλή τύχη....

paul00

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ

Δημοσίευση από paul00 » 28 Οκτ 2004 02:17

Λοιπόν,

το πρόβλημα λύθηκε. Απλά έπρεπε μέσα από το Disk Manager να κάνω τον σκληρό που είχε το πρόβλημα dynamic disk. το έκανα λοιπόν και όλα μια χαρά.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΣΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΕ ΟΣΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΩ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης