Αντιγραφή αρχείων από δίσκο σε δίσκο με win xp :-(

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
big_dio
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από big_dio » 28 Οκτ 2004 13:35

Καλημέρα σε όλους…
Παιδία βάλτε ένα χαράκι μήπως και βρω μια λύση.
Έχω ένα δίσκο με win ΧΡ (NTFS) κατά την εκκίνηση μου πετάει ένα μήνυμα ότι το αρχείο c:\windows\system32\config\system είναι κατεστραμμένο. Και το μηχάνημα δεν ξεκινά.
Επειδή έχω όλα τα αρχεία μου στον προβληματικό δίσκο και τα χρειαζόμουν άμεσα σκέφτηκα να στήσω ένα δεύτερο δίσκο και να πάρω μέσα από τον προβληματικό τα αρχεία μου. Έως εδώ καλά ! έκανα master τον νέο slave τον προβληματικό και όλα καλά.
Ανοίγει λιπών το μηχάνημα βλέπω το προβληματικό δίσκο αλλά όταν προσπαθώ να ανοιχτό τον φάκελο με τα αρχεία μου περνώ το μήνυμα ότι δεν έχω δικαίωμα χρηστή!!! Είχα φταίξει τον χρηστή με δικαιώματα admin. Και password xxx.
Ο χρήστης που χρησιμοποιώ στο νέο δίσκο έχει τα ίδια δικαιώματα και τον ίδιο κωδικό.
Τι μπορώ να κάνω για να πάρω τα αρχεία μου από τον παλιό δίσκο?
Υπάρχει λύση???????…..

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Οκτ 2004 14:50

Μήπως τα αρχεία και οι φάκελοί σου ήταν private ή encrypted? Αν ναι τότε είναι πολύ δύσκολο να πάρεις τα αρχεία σου. Δοκίμασε να κάνεις repair στην εγκατάσταση των Windows που σου παρουσιάζει πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
DNET
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DNET » 28 Οκτ 2004 16:19

αν θυμάμαι υπάρχει κάποιος χρήστης (κρυφός) που τον χρησιμοποιείς για να πάρεις πρόσβαση σε private ή encrypted αρχεία σε XP...
περισσότερα δεν θυμάμαι... πρέπει να ανατρέξεις στο site της Microsoft για λεπτομέρειες...

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 28 Οκτ 2004 16:41

Λοιπόν το είχα πάθει κι εγώ αυτό η λύση είναι η παρακάτω:
Θα χρειαστείτε ένα CD εγκατάστασης των Windows XP το οποίο είναι bootable.

Αν δεν έχετε bootable CD των Windows XP, μπορείτε εναλλακτικά να χρησιμοποιήσετε μια δισκέτα εκκίνησης DOS ή Windows 98, υπό την προϋπόθεση όμως ότι ο σκληρός δίσκος σας δεν χρησιμοποιεί το σύστημα αρχείων NTFS. Το σύστημα αρχείων NTFS δεν είναι προσπελάσιμο από το DOS ή από τα Windows 98.

Αν χρησιμοποιήσετε δισκέτα εκκίνησης DOS ή Windows 98, εκκινήστε το σύστημα από αυτή και διαβάστε απευθείας το βήμα 2.

1. Τοποθετήστε το CD των Windows XP στον υπολογιστή και κάντε εκκίνηση του συστήματος από αυτό. Όταν εμφανιστεί το μήνυμα "Press R to Enter Recovery Console", πατήστε το πλήκτρο R, ώστε να ανοίξει η Recovery Console των Windows XP.

2. Δώστε διαδοχικά τις ακόλουθες εντολές:

C:
CD WINDOWS
CD SYSTEM32
CD CONFIG
REN SYSTEM SYSTEM.OLD
COPY C:\WINDOWS\REPAIR\SYSTEM
EXIT

Αν τα Windows XP είναι εγκατεστημένα σε partition με γράμμα διαφορετικό από το C:, αντικαταστήστε την παράμετρο C: στα αντίστοιχα σημεία των παραπάνω εντολών.

Από αυτή τη στιγμή έχετε επαναφέρει αντίγραφο ασφαλείας του μητρώου, το οποίο όμως είναι πολύ παλιό. Πρόκειται για αντίγραφο του μητρώου, όπως αυτό ήταν μετά την εγκατάσταση των Windows XP και την πρώτη εκκίνησή τους. Τώρα η εκκίνηση των Windows XP είναι και πάλι εφικτή, όμως επειδή το αντίγραφο του μητρώου που ανακτήσατε είναι παλιό θα αντιμετωπίσετε προβλήματα με πολλές από τις εγκατεστημένες εφαρμογές και hardware.

Για να διορθώσετε τα προβλήματα αυτά, θα χρειαστεί να επαναφέρετε το πιο πρόσφατο back-up του μητρώου που είχαν δημιουργήσει αυτόματα τα Windows XP, πριν παρουσιαστεί το σφάλμα. Η επαναφορά του back-up αυτού θα γίνει επιτυχώς, αν δεν έχετε απενεργοποιήσει το System Restore Service των Windows XP (εξ ορισμού είναι ενεργοποιημένο). Ακολουθήστε τα εξής βήματα:

1. Κάντε επανεκκίνηση του υπολογιστή και μόλις εμφανιστούν οι πρώτες ενδείξεις στην οθόνη, αρχίστε να πατάτε επαναλαμβανόμενα το F8. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα, θα δείτε μία λίστα επιλογών, όπως Safe Mode, Command prompt only κλπ.

2. Στη λίστα αυτή επιλέξτε "Last known good boot configuration".

Τα Windows έχουν πλέον επανέλθει στην αρχική τους σωστή κατάσταση λειτουργίας.
Καλή επιτυχία :wink:

Άβαταρ μέλους
big_dio
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από big_dio » 30 Οκτ 2004 15:06

:kaloe: yes!!!!!! telio file me esoses

efxariso.......... :pint:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Οκτ 2004 22:58

Το είχα πάθει κι εγώ παλιά, αλλά αυτήν την λύση δεν την ήξερα! Καθόμουνα μέσα από την νέα, σε άλλο δίσκο εγκατάσταση των windows, να αλλάζω τα δικαιώματα χρήστη σε όλα τα αρχεία στον φάκελο "Τα έγγραφά μου"! Στο τέλος, μετά από μισή μέρα τέτοιας δουλειάς, μπορούσα να τα διαβάσω αλλά ούτε να τα μετακινήσω, ούτε να τα επεξεργαστώ! Τελικά τα αντέγραψα σε cd και τα ξαναπέρασα σε νέο φάκελο...Ταλαιπωρία μεγάλη, που ήσουνα ρε Nkapa τότε να με σώσεις!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
GRaecuS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRaecuS » 15 Νοέμ 2004 19:55

Den to dokimasa akoma auto pou leei o Nkapa alla mechpano, mporeis na mou peis ti akribes ekanes?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 15 Νοέμ 2004 22:52

Άσε, ακριβώς ούτε εγώ δεν θυμάμαι! Αλλά μετά έκανα 2 εγκαταστάσεις, μια των 2000 και μια των XP και μέσα από τα 2000 πείραζα στις επιλογές φακέλων τα δικαιώματα πρόσβασης κάθε χρήστη, ή κάπως έτσι. Άσε, μεγάλο μπλέξιμο, καλύτερα κάνε αυτό που λέει ο Nkapa...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
GRaecuS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRaecuS » 16 Νοέμ 2004 15:32

To ekana alla otan kanw log in apo kapoio apo ta account tou proigoumenou installation (tou problimatikou dld) mou ebgaze to minima:

a problem is preventing Windows from accurately checking the license for this computer. Error Code: 0x80090019

Kai exei idea kaneis giati otan kanw repair, den proxwraei ka8olou to installing devices apo ena simeio kai meta?

Kai mesw tou neou installation, ws administrator katafera na dwsw ownership sta accounts twn newn XP alla mono se ena fakelo (kai xwris na mporw na ta kanw copy&paste) kai oxi sta periexomena ta opoia den mporw na dwsw

Matrox

Δημοσίευση από Matrox » 18 Νοέμ 2004 02:42

γιατί δεν κάνετε κάποιο back up σε κάποιο partition ή σε κάποιο bootable CD, DVD και να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
Έτσι δεν θα χρειάζετε να ψάχνεστε αν κάτι πάει στραβά.
πριν από 5 χρόνια περίπου έχασα όλες μου τις εργασίες από τον υπολογιστή μου και έβαλα μυαλό τώρα, και πάντα έχω back up του δίσκου μου.
Αλλά χρειάστηκε να χάσω εργασίες δύο ετών που δεν γίνετε να τις ξαναφτιάξω.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 18 Νοέμ 2004 13:03

Εγώ έχω βάλει 2ο δίσκο στο μηχάνημα και κάθε βράδυ κάνει mirror τα data μου στον 2ο δίσκο για κάθε ενδεχόμενο ;)

Αν χαλάσουν και οι 2 δίσκοι μαζί τι να πω... :P

Matrox

Δημοσίευση από Matrox » 18 Νοέμ 2004 15:01

σίγουρα δεν μπορούν όλοι να έχουν δεύτερο δίσκο αλλά τουλάχιστον μπορούνε να κάνουν ένα partition στο δίσκο και να κάνουν back up έστω και μία φορά την εβδομάδα.
Cha0s άν σου χαλάσουν και οι δύο δίσκοι μαζί, εεε τότε παίξε joker τώρα που έχει και καλό ΤΖΑΚ-ΠΟΤ.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 18 Νοέμ 2004 15:07

Εγώ θα του πρότεινα να μου πει 40 αριθμούς από ένα σύνολο 45, και άλλους 19 από ένα σύνολο 20...

Άβαταρ μέλους
GRaecuS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRaecuS » 18 Νοέμ 2004 17:40

Na epanel8oume ligo sto ti prepei na ginei twra?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης