Νέας γενιάς Internet στα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελλάδας

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 31 Οκτ 2004 09:27

Η ερευνητική και εκπαιδευτική κοινότητα της χώρας υποδέχεται το ταχύτερο δίκτυο Internet - ΕΔΕΤ 2

Μια νέα ψηφιακή εποχή εγκαινιάζεται για την ερευνητική και εκπαιδευτική κοινότητα της Ελλάδας με την επέκταση της λειτουργίας του προηγμένου δικτύου υψηλών ταχυτήτων ΕΔΕΤ2, που προσφέρει πρόσβαση σε τεχνολογίες Internet νέας γενιάς. Το ΕΔΕΤ2, το πρώτο ελληνικό ευρυζωνικό δίκτυο κορμού, αποτελεί την "Ελληνική Λεωφόρο της Πληροφορίας" που συνδέει τα Ερευνητικά και Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας με τα αντίστοιχα ιδρύματα της Ευρώπης, μέσω του πανευρωπαϊκού Ερευνητικού και Εκπαιδευτικού Δικτύου GEANT.

Το ΕΔΕΤ2 που υλοποιείται από το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας & Τεχνολογίας στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος "Κοινωνία της Πληροφορίας", της Πρωτοβουλίας eEurope 2005 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, και της πολιτικής της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας (ΓΓΕΤ) του Υπουργείου Ανάπτυξης.

Έχει σχεδιαστεί να υποστηρίζει πολλαπλές υπηρεσίες αιχμής, όπως τη μετάδοση πολυμέσων πραγματικού χρόνου, εφαρμογές κατανεμημένων υπερ-υπολογιστικών συστημάτων - υποδομή υπολογιστικού πλέγματος (Grid), υπηρεσίες διασύνδεσης με βάση το πρωτόκολλο IPv6, κλπ. Κύριος σκοπός του ΕΔΕΤ2 είναι η δημιουργία ενός πρωτοποριακού δικτύου μεταγωγής πακέτων, το οποίο να μπορεί να ανταποκριθεί με επιτυχία στις ολοένα αυξανόμενες απαιτήσεις χρηστών και οργανισμών.

H πρώτη φάση λειτουργίας του ΕΔΕΤ2 ξεκίνησε τον Ιούλιο του 2002 με την υλοποίηση του Μητροπολιτικού Δικτύου (MΑΝ) της Αθήνας, που αποτελείται από τρεις κεντρικούς κόμβους διασυνδεδεμένους με ταχύτητα 2,5 Gbps. Ήδη 13 ακαδημαϊκά και ερευνητικά ιδρύματα συνδέονται στο Μητροπολιτικό Δίκτυο (ΜΑΝ) της Αθήνας με ταχύτητα έως 1 Gbps. Το νέο δίκτυο επέκτεινε τους κόμβους του ΕΔΕΤ στην ηπειρωτική Ελλάδα και την Κρήτη (Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ιωάννινα, Λάρισα, Ηράκλειο, Χανιά και Ρέθυμνο), ενώ σε επόμενη φάση αναμένεται να καλυφθούν οι περιοχές του Αιγαίου και της Θράκης.

Ακολουθώντας τις πανευρωπαϊκές εξελίξεις στο χώρο των ηλεκτρονικών υποδομών, το νέο δίκτυο διασυνδέθηκε από τον Ιούνιο του 2004 με το πανευρωπαϊκό ερευνητικό και εκπαιδευτικό δίκτυο υψηλών ταχυτήτων GEANT με δύο γραμμές, προς Ιταλία και Γερμανία, ταχύτητας 2,5 Gbps. Το ΕΔΕΤ συμμετέχει με την υπόλοιπη ευρωπαϊκή Ερευνητική και Εκπαιδευτική κοινότητα στην αναβάθμιση του GEANT μέσω του έργου GN2, που έχει ως βασικό αντικείμενο την δημιουργία βελτιωμένης υποδομής για τη διασύνδεση των ευρωπαϊκών Εθνικών Δικτύων Έρευνας & Εκπαίδευσης (NRENs).

Πηγή: ΕΚΤ

Σχόλια απο το site του ΕΔΕΤ (GRNET)

Τεχνικά θέματα DWDM

Το Ευρωπαικό δίκτυο GEANT
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 31 Οκτ 2004 15:35

Για να σκεφτώ λίγο το παρόν και το άμεσο παρελθόν στα Πανεπιστήμια...

Οι μεταπτυχιακοί είχαν εγκατεστημένα Napster, Kazaa και το υπόλοιπο p2p συνάφι και κατέβαζαν Terabytes αρχείων...

Οι διαχειριστές δικτύων ανά σχολή αγόραζαν χοντρική άδεια δισκάκια (χιλιάδες στον αριθμό) για τον ίδιο λόγο...

Το δίκτυο που "περίσσευε" για τους φοιτητές έκανε το πιο απλό download στα τερματικά των υπολογιστικών κέντρων να αγγίζει την εκπληκτική ταχύτητα των 3kb/s παρακαλώ!

Σε συνέπεια αυτής της κατάστασης, από τα "κεντρικά" κόπηκαν οι μεγάλες συνδέσεις προς τις σχολές (με δικαιολογία αλόγιστης χρήσης) κι έχουμε καταντήσει να παρακαλάμε να αφήνουμε download managers όλη την νύχτα για να κατεβάσουμε υλικό για τις εργασίες μας!

Με 'γειά τα καινούργια μας δίκτυα!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Οκτ 2004 21:20

Και που ξέρεις EneMe ότι και οι άλλοι δεν κατέβαζαν TeraBytes υλικό εργασιών; Επειδή δηλ. οι άλλοι δουλεύουν περισσότερο από σένα πρέπει να τους κατηγορείς;;;;;;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 01 Νοέμ 2004 01:31

Λες να μιλάω στον αέρα; Ξέρω τί λέω... :-?

Φίλησα κατουρημένες ποδιές για να έχω ένα τερματικό να κατεβάσω υλικό για μια εργασία αύριο!

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Νοέμ 2004 08:41

eivai pasis gvosto pos oi admin sta ekpedeftika idrimata 8elouve to bandwidth ipo elegxo giati to 8elouve gia tnv parti tou tous ...
Kai otav kapoios apofasisei va tous "klepsei" ligo skiliazouve kai bgazouve afrous apo to stoma kai kapvous apo ta aftia.
Les kai to plirovouve apo tnv tsepi tous...
Les kai to idrima xreovete kati parapavo gia tnv pliromevi mis8omevi grammi ...
Les kai .... avte twra va miv pw kamia baria koubevta.

Gevika afto simbevei se ka8e diktio.

Kai gevika sta idrimata dev prokete pote va douve pote tis ebergetikes sivepies tou ipv6 (internet 2 / edet2) afou to poli poli va givei mpalaki gia tis p2p orekseis twv admin avamesa sta idrimata...

Dev eivai tixeo pou px to kevtriko irc diktio GRnet (irc.irc.gr) eivai avamesa stous eleet administrators twv texvologikov idrimatwv kai diaforov idiotikov eteriov stnv ellada...
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 01 Νοέμ 2004 11:56

Πρώτον οι μεταπτυχιακοί δεν χρησιμοποιούνε τα δίκτυα των υπολογιστών μεμονομένα αλλά όπως όλοι οι άλλοι φοιτητές στα pc labs των κάθε σχολών όπου δεν επιτρέπετε το p2p. Οι μόνοι που έχουν access σε αυτές τις ταχύτητες είναι διδακτορικοί οι οποίοι κάθονται σχεδόν όλη μέρα στα εργαστήρια και τρέχουν πειράματα. Αν κάνουν downloads τα κάνουν μόνο απογευματινές ώρες που δεν επηρεάζεται το δίκτυο. Αλλά ας θεωρήσουμε οτι κάνουν download συνέχεια, και πάλι δεν πρέπει οι router των κάθε εκπαιδευτικών ιδρυμάτων να κάνουν σωστό διαμερισμό του upload & download????? Άρα αλλού οφείλεται το πρόβλημα των κολλημάτων στα δίκτυα αλλά ας μην το ανοίξουμε αυτό το 8έμα είναι τεράστιο

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 01 Νοέμ 2004 12:59

janas έγραψε:στα pc labs των κάθε σχολών όπου δεν επιτρέπετε το p2p.
Oι μεταπτυχιακοί είναι στα εργαστηριακά pc labs των καθηγητών και όχι σε αυτά που είναι για τους υπόλοιπους φοιτητές!
Και φυσικά επιτρέπονται τα p2p!

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 01 Νοέμ 2004 13:05

Σε ποίες σχολές γίνονται αυτά??? Να δώσω αμέσως κατατακτήριες για να φτίαξω αρχείο με ταινίες που ξέρω?????
Από την εμπειρία μου και πίστεψε με έχω πολύ μεγάλη αυτό που λές δεν ισχύει

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 01 Νοέμ 2004 13:08

Καλά, δεν θα αναφέρω σχολές συγκεκριμένα για ευνόητους λόγους, αλλά κι εγώ αυτά που λέω τα έχω δει με τα μάτια μου!
(μια περίοδο που ήξερα κι ένα τέτοιο παιδί, μου είχε δώσει 5 cds με mp3)

Eλλάδα είναι, άρα γίνονται!

Υγ: Για να μην αναφέρω τα wireless links για να έχουμε internet και στο σπίτι (οι καθηγητές αυτό).

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 01 Νοέμ 2004 13:39

xalara ... pavtou ta idia givovte
Kai kata tnv gvomi mou kala kavouve kai tis kseskizouve tis grames ... sto finale apo tnv tsepi twv pateradov kai mavadwv mas plirovovte afta
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 02 Νοέμ 2004 21:50

Kαι εγώ μεταπτυχιακός είμαι (όχι διδακτορικός) και κατεβάζω ό,τι ναναι με απίστευτες ταχύτητες. Αλλά νομίζω έτσι είναι το σωστό. Οι φοιτητές, ειδικά της ειδικότητας αυτής, πρέπει να έχουν άφθονο bandwidth να κάνουν ό,τι θέλουν και να παίξουν όσο θέλουν. Από το παιχνίδι και το χόμπι μαθαίνεις.
Και όπως είπα δεν είναι μόνο παιχνίδι.
Αν δεν υπήρχε η δυνατότητα για "κατεβάσματα" που θα έβρισκα εγώ το νέο distro του Linux που χρειάστηκα προχτές (4 cd)?
Αν τώρα κατεβαίνει και κανα Mp3 μαζί, χαλάλι... :D
Άλλωστε η υποδομή υπάρχει και την πληρώσαμε όπως είπε και ο φίλτατος Ραπιντ, γιατί να κάθεται?

Το γεγονός που περιγράφει ο Ενεμε είναι απαράδεκτο και είναι προφανώς αποτέλεσμα κακής διαχείρισης. Bandwidth υπάρχει για όλους στα Πανεπιστήμια, αρκεί να μοιράζεται σωστά.
Κακοί και άσχετοι υπάρχουν παντού.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες