Προστασία από τα spambots μέσω php!

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 03 Νοέμ 2004 13:28

Εκεί που λέτε που έφτιαχνα ένα html document είχα ένα πρόβλημα με τον κώδικα και σκέφτηκα να πάω σε κανένα site να το λύσω. Είχα από πριν κάνει copy ένα url - ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα - και πατάω paste στον browser (Opera) και μετά λόγο κεκτημένης ταχύτητας πάτησα κατευθείαν enter χωρίς να δω αν αυτό που έκανα paste ήταν πράγματι ένα url. Μόλις που είχα πατήσει το enter παρατήρησα το λάθος μου. Αυτό που είχα κάνει paste ήταν το ""a href"". Ήταν όμως πολύ αργά όταν το είδα. Όχι ότι ήταν τίποτα το τρομερό θα μου πείτε αλλά σκέφτηκα "ωχ τώρα πρέπει να πατήσω και "Οκ" στο μήνυμα λάθους που θα μου βγάλει". Αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη όχι μόνο δεν μου έβγαλε λάθος αλλά αντιθέτως μου έβγαλε μια αληθινή σελίδα που λεγόταν "ahref.com". Ο λόγος που κουφάθηκα ήταν το ότι η εντολή είχε και αυτάκια ("") και παρόλα αυτά το "έπιασε" σαν url. Κουφάθηκα!! Τελικά η Opera είναι καλή ρε... Δεν το περίμενα και έτσι.... Όσο για την σελίδα; Την βρήκα χρήσιμη. Γιατί μπορεί να μην ξέρω php αλλά ξέρω ότι πολλοί από σας ξέρουν. Και όταν είδα ένα αρκετά χρήσιμο θέμα όπως τα spambots σκέφτηκα να την βάλω εδώ μήπως και χρησιμεύσει σε κανέναν. Αν λοιπόν έχει όρεξη κανείς να δει ένα τρόπο να προστατέψει το email του από τα spambots μέσω php ας ρίξει μια ματιά.

ΥΓ: Το ακόμα πιο κουφό είναι ότι λέει ότι αυτές οι σελίδες υπάρχουν πιο πολύ σαν ιστορικό αρχείο παρά σαν χρήσιμες σελίδες. :hammer:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 03 Νοέμ 2004 15:40

Χμμ.... δεν έπιασε σαν url, αλλά όπως και στο firefox το σου έβγαλε το πρώτο αποτέλεσμα από την αναζήτηση στο google για αυτό που έβαλες στο location bar.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 03 Νοέμ 2004 21:24

Τελικά ίσως όχι... έχεις δίκιο.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση