Καταχώρηση σε μηχανή αναζήτησης.

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
kostasm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasm » 08 Νοέμ 2004 17:12

Γειά σας...

Είμαι σχετικά νέος στα πράγματα και θα ήθελα τη βοήθειά σας, έχοντας κάποιες μικρές ερωτησούλες.

1....
Θέλω να καταχωρήσω το site μου σε κάποιες μηχανές αναζήτησης αλλά δεν ξέρω τα λίνκς για αυτές, έχω βρεί πολλά αλλά δεν τα εμπιστεύομαι, μπορείτε να μου γράψετε τα πιο σίγουρα που χρησιμοποιήτε εσείς ? και περισσότερο ενδιαφέρομαι για το google.

2....
Δεν ξέρω αν πρέπει τα "25 keywords" που έχω επιλέξει αν πρέπει να τα βάλω στο "index.html" ή σε όλες τις υποσελίδες που έχω φτιάξει ή μήπως μπορώ να βάλω διαφορετικά keywords σε κάθε μια απο τις σελίδες ?

3....
Αν ξέρετε τίποτε αλλα tips σχετικά με την καταχώρηση θα ήταν ευπρόσδεκτα.

Ευχαριστώ πολύ...
Κώστας

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Νοέμ 2004 17:16

1)www.powerup.gr
2)Αυτό είναι ανάλογο.. Κατα την γνώμη μου πρέπει σε όλες τις σελίδες να υπάρχουνε όλλλα!
3)Πρέπει να φτιάξεις πολύ προσεχτηκά τα metatags σου.... Είναι ένα απο τα σπουδεότερα πράγματα κατα την γνώμη μου!

kostasm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasm » 08 Νοέμ 2004 19:23

απλά φοβάμαι να βάλω τα 25 keywords σε όλες τις σελίδες του site μήπως φάω κανένα ban. Σε ύχάριστώ πολύ για το χρόνο σου...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Νοέμ 2004 20:00

ένα θέμα σχετικά με τα keywords είναι ότι σιγά σιγά θα γίνουν (trademark sensitive) δηλαδή δέν θα μπορείς να χρησιμοποιείς όρους οι οποίοι αποτελούν εμπορικό σήμα (όνομα) άλλης εταιρίας.

Αυτά τα keywords σε λίγο καιρό μάλλον δέν θα λαμβάνονται υπ όψη απο το Google

Ενα σχετικό θέμα ΕΔΩ
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 08 Νοέμ 2004 22:27

kostasm έγραψε:απλά φοβάμαι να βάλω τα 25 keywords σε όλες τις σελίδες του site μήπως φάω κανένα ban. Σε ύχάριστώ πολύ για το χρόνο σου...
Δεν είναι πρόβλημα τα ίδια keywords σε διαφορετικές σελίδες, αλλά πολλές φορές το ίδιο keyword στην ίδια, ειδικά αν δεν υπάρχει στο κείμενο της σελίδας.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
ntenis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ntenis » 04 Νοέμ 2006 00:59

hi..mia erotisoula k apo mena...
pos mporo na diloso to site mou sto google sta ellinika??uparxei kapoios tropos ??diladi px na
grapso sti perigrafi pou zitaei to google me ellinika k oxi latinikous xaraktires..
thx

ertert

Δημοσίευση από ertert » 04 Νοέμ 2006 13:34

Basilakisweb έγραψε:1)www.powerup.gr
Distixos to klisame...

CostasM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CostasM » 13 Νοέμ 2006 22:01

kostasm έγραψε:Γειά σας...

Είμαι σχετικά νέος στα πράγματα και θα ήθελα τη βοήθειά σας, έχοντας κάποιες μικρές ερωτησούλες.

1....
Θέλω να καταχωρήσω το site μου σε κάποιες μηχανές αναζήτησης αλλά δεν ξέρω τα λίνκς για αυτές, έχω βρεί πολλά αλλά δεν τα εμπιστεύομαι, μπορείτε να μου γράψετε τα πιο σίγουρα που χρησιμοποιήτε εσείς ? και περισσότερο ενδιαφέρομαι για το google.
Θα έλεγα ότι το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σε ανησυχεί είναι η καταχώρηση στις μηχανές αναζήτησης. Είναι ένα πολύ ωραίο "παραμυθάκι" και βεβαίως δεν χρειάζεται να κάνεις καμία καταχώρηση. Είναι δουλειά των search engines να σε ανακαλύψουν. Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες στο άρθρο για την καταχώρηση στις μηχανές αναζήτησης.
Basilakisweb έγραψε: 3)Πρέπει να φτιάξεις πολύ προσεχτηκά τα metatags σου.... Είναι ένα απο τα σπουδεότερα πράγματα κατα την γνώμη μου!
Φίλε Basilakisweb επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Αν κάποιος ενδιαφέρεται σοβαρά να ασχοληθεί με το Search Engine Optimization τότε το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να κοιτάξει είναι τα Meta Tags. To Meta Keywords είναι τελείως άχρηστο για το Google. Μια ελάχιστη βαρύτητα δίνεται ακόμη στο Meta Description.
kostasm έγραψε: Δεν ξέρω αν πρέπει τα "25 keywords" που έχω επιλέξει αν πρέπει να τα βάλω στο "index.html" ή σε όλες τις υποσελίδες
Δεν μπορείς να βελτιστοποιήσεις μια σελίδα για 25 keywords. Προτίμησε να δώσεις βαρύτητα σε 2-3 keywords max ανά σελίδα. Τοποθέτησε τα σωστά στους τίτλους, στο κείμενο, στα links, σε heading κ.ο.κ.

Βεβαια αν τα keywords που θέλεις να βελτιστοποιήσεις είναι ανταγωνιστικά τότε αυτά που ανέφερα σίγουρα δεν φτάνουν :wink:
Costas Mantziaris
Mindworks interactive

SEO, Internet Marketing and more...
Visit our blog: www.mindworks.gr/blog

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 14 Νοέμ 2006 10:18

Μια ελάχιστη βαρύτητα δίνεται ακόμη στο Meta Description.
To description einai arketa simantiko + prepei na einai diaforetiko gia ti kathe selida.

CostasM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CostasM » 14 Νοέμ 2006 10:27

Σαφώς και θα πρέπει να είναι διαφορετικό. Στο κάτω-κάτω το Description πρέπει να είναι η περιγραφή της κάθε σελίδας, και εφόσον οι σελίδες σε ενα website είναι διαφορετικές τότε και το description θα πρέπει να είναι διαφορετικό.

Δεν έχω διαπιστώσει όμως κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα σε θέματα Ranking. Σίγουρα είναι σημαντικό γιατί μπορεί να εμφανιστεί στα SERPs (όχι πολύ συχνά όμως), οπότε θα πρέπει να είναι έτσι γραμμένο ώστε να "τραβά" τον χρήστη για να το διαβάσει και να κάνει κλικ.

Figaro, έχεις διαπιστώσει περιπτώσεις που το Google έχει βελτιώσει το Ranking μιας σελίδας λόγω Meta Description;
Costas Mantziaris
Mindworks interactive

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 14 Νοέμ 2006 11:33

Nai, me swsta (SEO) descriptions afksanete h "relativity" twn keywords ws pros ti selida.

An px. exeis etairia hosting kai thes na kaneis SEO se 2 diaforetikes selides gia ta keywords "Web Hosting" kai "Filoksenia istoselidwn" (to idio pragma) tote kalitera einai na min exeis sto description kai ta 2 keywords.

Opws eipes, sta SERPs merikes fores fenete to meta description kai prepei na einai sxetiko me to keyword gia to opio kaneis SEO se mia selida.

CostasM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CostasM » 14 Νοέμ 2006 13:05

Nice,

Θα κάνω κάποιες δοκιμές για να δω αν τελικά θα μπορούσαν να βελτιωθούν κάποια πράγματα επιπλέον. Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω διαπιστώσει κάτι αξιοσημείωτο.

Ίσως να βοηθάνε περισσότερο σε highly competitive markets, όπου every little thing counts :-)
Costas Mantziaris
Mindworks interactive

tvradio

Δημοσίευση από tvradio » 23 Ιαν 2007 13:27

Απο οτι έχω διαπιστώσει, αν απλα γραφτεί κάποιος μέλος στο freestuf.gr και γραψει κάτι σε ένα forum, είναι αρκετό , ώστε να καταχωρηθεί στο google.

( Mιλάμε για πολυ power το freestuf )

( Είχε κάνει εγγραφή καποιος εδω, και σε 1 εβδομάδα , όταν έκανε αναζητηση στο google, βρηκε τη σελίδα του μέσω freestuf, αμέσως )

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 23 Ιαν 2007 13:32

Nai !
Se 2-3 meres - oxi vdomada.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 26 Ιαν 2007 18:35

στο έτος 2007 δεν καταχωρούμε πλέον σε σοβαρές μηχανές αναζήτησης... για όποιους όμως αισθάνονται έτσι καλύτερα και για αυτούς φρόντισε η μητριά google, προσφέροντας τους εθελοντικά το google sitemap... το ερώτημα θα ήταν περισσότερο έξυπνο αν ήταν σχετικό με την καταχώρηση σε καταλόγους διαδικτύου και την κληρονομικότητα τους...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες