Ερωτηματολόγιο σχετικά με το Mambo CMS

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 20 Νοέμ 2004 13:08

Η υποδοχή που επεφύλαξαν οι Έλληνες χρήστες στο mamboportal.gr, το πρώτο Ελληνικό site υποστήριξης για το Mambo CMS, ήταν μεγαλύτερη από την αναμενόμενη.

Πολλές δε από τις επισκέψεις, οφείλονται στους επισκέπτες του freestuff.gr και τους ευχαριστούμε για αυτό.

Θέλοντας να να είμαστε σίγουροι ότι προσφέρουμε στα μέλη της Ελληνικής κοινότητας των χρηστών του Mambo CMS, αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ και όχι αυτό που νομίζουμε ότι θέλουν, προετοιμάσαμε ένα μικρό ερωτηματολόγιο.

Αφιερώνοντας λιγότερα από 10 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο σας θα μας βοηθήσετε να διαμορφώσουμε το www.mamboportal.gr ώστε να βρίσκετε αυτά που πραγματικά ζητάτε.

Το ερωτηματολόγιο είναι ΑΝΩΝΥΜΟ. Ανώνυμο σημαίνει ότι δεν συσχετίζει τις απαντήσεις με το πρόσωπο που τις έδωσε.

Μπορείτε να βρείτε το Ερωτηματολόγιο στην ακόλουθη διεύθυνση: http://www.mamboportal.gr/survey/index.php?sid=2

Ευχαριστούμε πολύ και πάλι για την υποστήριξή σας

Ηλίας Αντωνόπουλος

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 20 Νοέμ 2004 15:27

Τις συσχετίζεις όμως με το e-mail. Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω για πιό λόγο χρειάζεται να ζητήσεις το e-mail όποιου συμμετέχει, και να το αποθηκεύεις με τις απαντήσεις του.
Η e-mail διεύθυνση κάποιου είναι η ταυτότητά του στο internet, οπότε δεν είναι καθόλου ανώνυμο το ερωτηματολόγιο.
Δεν χρειάζεται να είναι βέβαια, αλλά αφού το λες πρέπει και να το κάνεις.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 20 Νοέμ 2004 16:11

Χμ... Δεν νομίζω ότι συσχετίζει τις συγκεκριμένες απαντήσεις με συγκεκριμένο email. Φαντάζομαι ότι το "valid email" ζητιέται για να υπάρχει έστω μια επίφαση εγκυρότητας: δεν μπορεί από το ίδιο email κάποιος να απαντήσει πολλές φορές.

Τώρα βέβαια, θα απαντήσει κάποιος καλό- (ή και κακο-) πιστος, αν θέλω να απαντήσω πολλές φορές, γιατί να μην βάλω πολλά email; Τόσο δύσκολο είναι;

Τεσπά: πολλές φορές η ουσία ξεπερνιέται από τους τύπους, και αυτό δεν είναι σωστό.

Το κύριο είναι ότι πρόκειται για μια σοβαρή προσπάθεια που όποιος ενδιαφέρεται για το mambo cms αξίζει να συμμετάσχει.

eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 20 Νοέμ 2004 16:21

Φίλε geraki,

Ευχαριστώ που είχες αυτή την παρατήρηση. Μου δίνεις αφορμή να ξεκαθαρίσω και να βεβαιώσω ορισμένα πράγματα σε εσένα και σε όσους φίλους θα ήθελαν να συμμετάσχουν.

Πίστεψέ με ότι το email δεν αποθηκεύεται ΠΟΥΘΕΝΑ μέσα στην βάση δεδομένων, ώστε να συσχετίσει τις απαντήσεις με τον χρήστη.

Χρησιμοποιείτε μόνο για να σταλεί, σε αυτόν που ενδιαφέρετε να συμμετάσχει, το URL μέσα από το οποίο θα μπει στο ερωτηματολόγιο

Όταν λέμε ότι είναι ανώνυμο, το λέμε και το εννοούμε!

Δεν θα λέγαμε ΠΟΤΕ κάτι που δεν ισχύει.

Στο www.mamboportal.gr προσπαθούμε να κάνουμε μία σοβαρή δουλειά και δεν θα την υπονομεύαμε, λέγοντας κάτι που δεν ισχύει και μάλιστα τόσο σοβαρό.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι απλά η γνώμη των χρηστών του Mambo CMS και πως μπορούμε να τους προσφέρουμε περισσότερα μέσα από το www.mamboportal.gr. Αυτό θα είναι καλό και γι' αυτούς και για εμάς. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Για αυτό φίλε geraki, σε παρακαλώ μην βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα.

Επειδή κάτι μπορεί να γίνει, δεν σημαίνει ότι γίνεται κιόλας.

Φιλικά
Ηλίας Αντωνόπουλος

Υ.Γ.
Αναρωτιέμαι, στην περίπτωση που κάναμε κάποιον τέτοιο συσχετισμό, ποιο θα ήταν το όφελος; Απάντηση: ΚΑΝΕΝΑ

eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 20 Νοέμ 2004 17:56

Και για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία για το ότι το ερωτηματολόγιο είναι ΑΝΩΝΥΜΟ, αντιγράφω από το manual του phpSurveyor:
Once you enable tokens for a survey, then the only people who can access the survey are those who have been issued a token number. Access to the public script will rely on the participant being able to provide their unique token id.
Το δικό μας ερωτηματολόγιο είναι ανοικτό, οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιούμε tokens και να παρακολουθούμε τις απαντήσεις
Tokens can be matched to surveys that have been set up as "not-anonymous". This is determined when creating a survey. If a survey is not anonymous (or 'tracked') then the token list can be used to find the particular response that an individual has made to the survey.
Αν παρόλο που το ερωτηματολόγιο είναι ανοικτό, εμείς θέλαμε να παρακολουθήσουμε τις απαντήσεις του καθενός, θα έπρεπε να είχαμε μπει στον κόπο να φτιάξουμε έναν τεράστιοοοοο πίνακα με όλα τα πιθανά emails των συμμετεχόντων. Πράγμα, που όπως καταλαβαίνετε είναι πρακτικά αδύνατο και ασύμφορο για ένα τόσο "ανώδυνο" ερωτηματολόγιο
If the survey is anonymous, then no link is available between the tokens table and the responses
Η τελική απόδειξη ότι το ερωτηματολόγιο είναι όντως ΑΝΩΝΥΜΟ!

Όπως δηλώνεται και στην αρχική σελίδα του ερωτηματολογίου, εκεί που ζητείτε το περίφημο email, αυτό γίνεται, πέρα από την αποστολή του URL εισόδου, για να εξασφαλιστεί ότι ένας χρήστης με το ίδιο email δεν θα ψηφίσει δύο φορές. Πάντα σε συνδυασμό με την χρήση cookies. Ένα επιπλέον μέτρο προστασίας, που δεν λύνει όλα τα προβλήματα, αλλά θέτει και ένα δεύτερο επίπεδο προστασίας της αξιοπιστίας των αποτελεσμάτων της έρευνας.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο πάνω σε αυτό το θέμα.
Πιστεύω πλέον ότι μόνο οι κακοπροαίρετοι δεν θα έχουν πλέον πειστεί ότι το ερωτηματολόγιο ήταν και είναι ΑΝΩΝΥΜΟ, όπως δηλώθηκε από την αρχή!

Ευχαριστώ πολύ
Ηλίας Αντωνόπουλος

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 20 Νοέμ 2004 18:33

Προς θεού, κακοπροαίρετος δεν είμαι. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κακός σκοπός στο ερωτηματολόγιό σας.

Ισως είναι κακή επιλογή του script, ελλιπής ρύθμιση, ή εγώ είμαι υπερβολικός.

Δεν γνωρίζω το script που χρησιμοποιείς, ίσως όντως να είναι ανώνυμο, αλλά αυτό δεν φαίνεται στον χρήστη.
Δηλαδή:
  • στο e-mail που αποστέλεται, υπάρχει το token.
  • στις φόρμες του survey υπάρχει το token.
δηλαδή σε ακολουθεί από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή.
Για να μην είναι ανώνυμο θα πρέπει: το script όταν στέλνει κάπου e-mail να μην αποθηκεύει σε ποιό e-mail έστειλε το συγκεκριμένο token ή να μην αποθηκεύεται το token μαζί με τις απαντήσεις στην βάση δεδομένων. Κανένα από τα δύο δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Για να πείσεις για κάτι τέτοιο θα πρέπει να μην αφήνεις αμφιβολίες στον τελικό χρήστη.

Και επαναλαμβάνω ότι δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια απάτη, η ένστασή μου είναι προς το script κυρίως.

eliasan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eliasan » 21 Νοέμ 2004 12:45

Φίλε geraki,

Κι εγώ πιστεύω ότι το σχόλιό σου δεν ήταν κακοπροαίρετο, αλλά με φόβισε το γεγονός ότι μία φιλότιμη προσπάθεια, για την οποία έχουμε κουραστεί πολύ, μπορούσε να τιναχτεί στον αέρα, από μία παρατήρηση/προβληματισμό που δεν μας είχε καν περάσει από το μυαλό.

Δεν είχαμε σκεφτεί ότι κάποιοι (και η δική σου παρατήρηση σίγουρα εκφράζει τη σκέψη και άλλων, για αυτό μην νομίζεις ότι απευθύνεται προσωπικά σε εσένα), θα αμφισβητούσαν τα λεγόμενά μας και τις καλές μας προθέσεις.

Όντως το γεγονός ότι ζητά το email μπορεί να βάλει κάποιους σε προβληματισμό. Δεκτό, ανθρώπινο, οι καιροί είναι πονηροί, κλπ. Απλά εδώ είναι αναγκαίο κακό γιατί έτσι λειτουργεί το phpSurveyor.

Δηλαδή ζητά το email από τον χρήστη, δημιουργεί ένα μοναδικό token αφού ελέγξει ότι το email αυτό δεν έχει χρησιμοποιηθεί ξανά και το αποστέλει στον επισκέπτη. Αυτό είναι και το προτελευταίο σημείο που γίνεται συσχετισμός email και ερωτούμενου.

Αυτό το token ακολουθεί τον ερωτούμενο μόνο μέχρι του σημείου που θα μπει στο ερωτηματολόγιο, ακολουθώντας το δεσμό που του έχει σταλεί με email και πριν απαντήσει την πρώτη ερώτηση του ερωτηματολόγιου.

Από εκεί και πέρα δεν χρησιμοποιείται πλέον.

Η συμμετοχή πάντως στο ερωτηματολόγιο είναι ικανοποιητική έως μεγάλη, ενώ αναμένεται να κορυφωθεί τις επόμενες ημέρες και αυτό είναι θετικό! Δεν έχουμε συνηθίσει να ζητούν τη γνώμη μας με τόσο άμεσο τρόπο και αυτή να επηρεάζει άμεσα τη πορεία των πραγμάτων.

Τέλος, για λόγους διαφάνειας, υπάρχει σχετική ανακοίνωση στην πρώτη σελίδα του www.mamboportal.gr που πληροφορεί τους χρήστες για αυτούς τους προβληματισμούς και παραπέμπει σε αυτή τη συζήτηση. Έτσι ο κάθε χρήστης θα μπορεί να δει και τις δύο απόψεις και να αποφασίσει έχοντας υπόψη του όλα τα στοιχεία.

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να υπερασπιστώ τη διαφάνεια, αξιοπιστία και ανωνυμία αυτού του ερωτηματολογίου!

Ηλίας Αντωνόπουλος

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 22 Νοέμ 2004 12:18

Φίλε Ηλία,

συγνώμη αν το σχόλιό μου σου προκάλεσε ανησυχία και άγχος. Δεν έχω καμμία αμφιβολία για τους καλούς σκοπούς σου.

Ο προβληματισμός μου ήταν για το ότι μόνο στο ότι μόνο στον λόγο κάποιου μπορούμε να βασιστούμε για τέτοια θέματα. Οπως είπα και ποιό πάνω η τεχνική αυτή δεν σιγουρεύει τον χρήστη, για το τι γίνεται από πίσω και άλλωστε όπως είπες, "οι καιροί είναι πονηροί". Αν το θέμα της δημοσκόπησης ήταν διαφορετικό (π.χ πολιτικό) δεν θα απαντούσαν πολλοί.

Εγώ βέβαια θα απαντήσω με μεγάλη μου χαρά, και συνειστώ και σε άλλους να πάρουν μέρος. Άλλωστε η προσπάθιά σου είναι πολύ καλή και αξίζει.

Συγνώμη για την αναστάτωση που μάλλον προκάλεσα.

φιλικά,

Κωνσταντίνος (geraki)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες