apo fireworks se photosop kai dreamweaver mx

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
maria_thess

Δημοσίευση από maria_thess » 23 Νοέμ 2004 15:13

Geia sas,
Eimai neo melos, sas grafw prwti fora. Asxoloumai ligo me to web design gia ti douleia mou, kai dustuxws den to diaskedazw idiaitera giati ginetai upo kathestws piesis.

Ws twra douleva kateftheian sto dreamweaver me tables i frames. Me voithise twra enas filos kai ftiaksame ena wraio layout se fireworks, mou edeikse pws na to kovw se slices kai na to pernaw sto dreamweaver mx, kai to apotelesma itan magiko!
Kai rwtaw:
1. Egw pou den exw to fireworks (kai oute mou epitrepoun na to egatastisw) mporw na anoiksw to png layout mou sto photoshop me kapoio tropo pou na anagnwrisei ta layers kai na kanw kapoies mikroallages?
2. Esas sas volevei to photoshop gia to web?

Thanks in advance.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Νοέμ 2004 15:20

To θέμα μεταφέρθηκε! ;)

Από την εμπειρία άλλων μελών εδώ, σου λέω ότι ναι, το photoshop είναι πολύ καλό εργαλείο για τέτοια δουλειά!

Όσο για το fireworks... κάτι γενικότερο... μιας κ δεν ξέρω το καθεστώς λειτουργίας και εγκατάστασής του.. υπάρχει περίπτωση να το τρέχεις την εγκατεστημένη έκδοσή του από cd; ;) To έχω ακούσει για επαγγελματικά προγράμματα εντελώς άλλου πεδίου όμως... :-?

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 23 Νοέμ 2004 15:43

Μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά και στο photoshop και, με τη βοήθεια του image ready (εγκαθίσταται μαζί με το photoshop) να κατασκευάσεις τα slices και να δημιουργήσεις μια html που θα ανοίξεις από το dreamweaver.

Ωστόσο, θα έλεγα ότι το fireworks συνεργάζεται πολυ καλύτερα με το dreamweaver: είναι και τα δυο της macromedia βλέπεις.

Καλή τύχη.

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 23 Νοέμ 2004 15:44

EneMe έγραψε: Όσο για το fireworks... κάτι γενικότερο... μιας κ δεν ξέρω το καθεστώς λειτουργίας και εγκατάστασής του.. υπάρχει περίπτωση να το τρέχεις την εγκατεστημένη έκδοσή του από cd; ;) To έχω ακούσει για επαγγελματικά προγράμματα εντελώς άλλου πεδίου όμως... :-?
Οχι, δεν γίνεται να δουλέψει το fireworks από cd. Χρειάζεται κανονική εγκατάσταση στον υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Νοέμ 2004 17:29

Θα το πω πολύ μπακαλίστικα... Αντιγράφουμε τον φάκελο που έχει το εγκατεστημένο πρόγραμμα σε ένα cd...
To έχω δει να δουλεύει σε ορισμένα προγράμματα για μηχανικούς κυρίως...

Με αυτό το σκεπτικό το πρότεινα... :-? ;)

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 23 Νοέμ 2004 18:07

Να ρωτήσω κάτι? Δέν το ξέρω το fireworks, αλλα υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνεις εκεί και δέν μπορείς να το κάνεις στο photoshop? Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά ps απο την έκδοση... ούτε καν θυμάμαι ποια.

Και εδώ κολάει μία υπογραφή μίας ψυχής εδώ μέσα. Οι υπολογιστές δέν λύνουν προβλήματα. Εκτελούν λύσεις. Δεν έχει τόσο σημασία το πρόγραμα επεξεργασίας γραφικών ή το εργαλείο κατασκευής ιστοσελίδων. Σημασία έχει ο άνθρωπος απο πίσω...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
macman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από macman » 23 Νοέμ 2004 18:19

Προσωπικά χρησιμοποιώ το photoshop από την έκδοση 2 (όταν δεν υπήρχαν καν τα layers, to 1992). Το θεωρώ αξεπέραστο στην επεξεργασία εικόνας.

Το fireworks το χρησιμοποιώ από την έκδοση 3, το 1999. Δεν φτάνει, ούτε καν πλησιάζει, το photoshop στην επεξεργασία εικόνας, εφέ κλπ.

Στην προετοιμασία όμως ενός εικαστικού μιας σελίδας, τη δημιουργία animation και buttons, καθώς και στην (αμφίδρομη) συμβατότητά του με το dreamweaver σαφώς το fireworks υπερέχει.

Γενικά, η γνώμη μου είναι ότι όλα αυτά τα είναι εργαλεία, που κάπου υπερέχουν και κάπου μειονεκτούν. Η χρήση μόνον ενός, σε οδηγεί σε αδιέξοδο. Να το πω αλιώς: καλός ο ελβετικός σουγιάς, αλλά οι μάστορες έχουν μια τσάντα με διαφορετικά εργαλεία. Κάτι θα ξέρουν...

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 23 Νοέμ 2004 23:02

εγώ photoshop 24/7!!!!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2004 10:26

Archangel έγραψε:Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά ps απο την έκδοση... ούτε καν θυμάμαι ποια.
Ε, 8 είναι όλες κιόλες οι εκδόσεις :P:P :lol:

χεχεχεχε

Λοιπόν εγώ χρησιμοποιώ Photoshop για όποιαδήποτε επεξεργασία κλπ
Αλλά για slicing να πω ότι το Fireworks με βολέυει καλύτερα και ίσως να είναι ιδέα μου αλλά ο αλγόριθμος συμπίεσης σε gif και jpeg που φαίνεται καλύτερος (καλύτερο απότέλεσμα στα ίδια ή και λιγότερα kB)

Αν δεν σου επιτρέπουν το Fireworks τότε μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά από το Imageready όπως σου είπαν.
Σε γενικές γραμμές είναι το ίδιο στην χρήση με το Fireworks.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 24 Νοέμ 2004 15:03

Cha0s έγραψε:Ε, 8 είναι όλες κιόλες οι εκδόσεις :P:P :lol:

χεχεχεχε
Οι εκδόσεις μπορεί να είναι 8 αλλα εγώ δέν θυμάμαι ούτε τα χαρακτηριστικά της πρώην μου, αυτό θέλεις να θυμάμαι? :lol: Τέσπα. Νομίζω την 5.

Απο εκεί και πέρα, η συμπίεση του αλγόριθμου είναι πράγματι πρόβλημα και ειδικά στα jpg. Η τελική ποιότητα είναι ίδια αλλα το μέγεθος kb που παράγει το PS είναι σαφώς μεγαλύτερο. Η λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι κάποιο πρόγραμμα για jpg optimization. Η φωτογραφία δέν αλλάζει σχεδόν καθόλου ενώ το μέγεθος μειώνετε κατα 2/3... (πχ απο 100kb στα 35-50kb.

Offtopic. Γιατί τα έκαναν τόσο μαντάρα στο v.7 και το 8 είναι πάλι όπως το παλιό καλό 6?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2004 16:31

??

Εγώ μια χαρά το βλέπω το 7 (δεν ξέρω σε πιο πράγμα αναφέρεσαι).
Αυτό χρησιμοποιώ από την μέρα που βγήκε.

Το 8 δεν μου αρέσει καθόλου...

Άσχετο... από την έκδοση 3 το χρησιμοποιώ εγω:P:P

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 24 Νοέμ 2004 17:46

Εννοώ οτι το 6 με το 8 είναι σχεδόν ίδια ενώ το 7 είχε κάποιες διαφορές... Τέσπα. Ισως εμένα μου φάνηκε έτσι. Γερνάω και γίνομαι παράξενος... :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2004 18:04

Εγώ πάλι με την μετάβαση από το 6 στο 7 δεν είδα τρελές διαφορές (πχ διορθώσανε το πρόβλημα με τα Ελληνικά...)

Το 8 πάντως μου έκατσε στραβά από την πρώτη στιγμή (παρόλο που έχει κάποια καλούδια παραπάνω) και πολύ βαρύ οπότε έμεινα στο 7.01 (ή 7.1 δεν θυμάμαι πιο είναι το update :P ) και κάνω την δουλειά μου μια χαρά.

maria_thess

Δημοσίευση από maria_thess » 25 Νοέμ 2004 13:38

Efxaristw olous gia ti voitheia sas.

Prospathousa na anoiksw sto photoshop to arxeio png pou eixa epeksergastei sto fireworks, kai na "diavasw" apo afto ta diaforetika layers. Fusika afto den to katafera, kai eftiaksa apo tin arxi to template mou...

Pantws egw prwti fora xrisimopoiisa to fireworks kai enthousiastika! Isws na min einai katholou kalitero apo to photoshop, alla einai pio prosito, stous mi epaggelmaties :)

Mia alli erwtisi pou afora html: pws allazoume to paragraph spacing se html? (diladi tin apostasi apo ti mia seira stin alli, to diastima paragrafou klp)

Thanx again

maria

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Νοέμ 2004 20:43

Με χρήση CSS (Cascading Style Sheets).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες