Μάλλον έχασα ένα partition...

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fronimitis » 28 Νοέμ 2004 11:23

Τα έχ :( ω κάνει σαλάτα με τα partition του δίσκου μου και μάλλον έχω χάσει ανεπανόρθωτα το ένα από αυτά. Ακούστε την ιστορία μου:

Είχα 5 partition:
C: ~15GB FAT32
Linux ~15GB
Linux swap 400MB
D: ~25GB FAT32
E: ~25GB FAT32

1) Ηθελα να διαγράφω το C και να το χωρίσω στα 2 για να βάλω win98 και winXP, οπότε το διέγραψα από το partition utility του setup των winXP και έφτιαξα ένα 10GB, αλλά δεν έκανα format και έκοψα την εγκατάσταση.

2) Ξεκίνησα με το CD των win98 σε command prompt και έβλεπα μόνο το Ε.

3) Ξεκίνησα με το CD του Linux (rescue) και κατάφερα να δω και το D και το Ε και εβαλα το lilo για να ξεκινάει το linux απ'το δίσκο (καθώς είχαν αλλάξει τα /dev/hdaXX)

4) Είπα να αντιγράψω τα αρχεία μου σε άλλο δίσκο και να φτιάξω τον δικό μου από την αρχή. Ξεκίνησα με τον 2ο δίσκο που είχε winXP και είδα και το D και το Ε. 5) Όμως η αντιγραφή έπαιρνε πολύ ώρα και τη σταμάτησα για να δοκιμάσω το Disk Management των winXP για να ξαναφτιάξω το 1ο partition (C). Εφτιαξα ενα partition 10GB και τότε χάθηκε το τελευταίο partition (E)! Δείτε την εικόνα. Το Ε που βλέπετε τώρα είναι το παλιό D και το άλλο έγινε unallocated...

5) Το PartitionMagic 7.0 μου βγάζει όλο το δίσκο BAD και δε μπορώ να κάνω τίποτα. Το PartitionInfo που συμπεριλαμβάνεται στο PM7.0 μου αναφέρει αυτό που βλέπετε σε αυτή την εικόνα.

Υπάρχει τρόπος να ξαναβρώ το χαμένο partition με τα αρχεία που είχα μέσα;

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 28 Νοέμ 2004 15:00

Έχω χάσει prtitions και με λιγότερα μαγειρέματα από αυτά που έκανες, με το partition magic 7 :(
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Νοέμ 2004 17:15

Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά...

"είπαν στην γριά να χ*σει κι αυτή ξεκ*λιάστηκε!"

Με μέτρο βρε παιδιά! :-?

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fronimitis » 01 Δεκ 2004 12:25

Τελικά βρήκα και έσωσα τα αρχεία μου με το http://stellarinfo.com/partition-recovery.htm

Γιούπιιι! :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Δεκ 2004 13:43

Ωραίος! :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 01 Δεκ 2004 21:11

έπαθαν και μένα πρίν λίγες μέρες μεγάλο πατατράκ τα xp, και τα πρόσεχα ρε π... μου
Τίποτα δεν έσωσα :(

moxsen

Δημοσίευση από moxsen » 24 Σεπ 2008 02:03

Φίλε ελπίζω να σε πρόλαβα.... Το έπαθα και εγώ πριν λίγες μέρες με ενα WD. Άκου τι θα κάνεις, καταρχήν θα πας να δείς αν φαίνεται ο δίσκος έστω και σαν unallocated στη διαχείριση του Υπολογιστή. Εφόσον φαίνεται εκεί λογικά μπορείς να του κάνεις και γρήγορη διαμόρφωση (Προσοχή όχι κανονικό format).
Ώραια μετά απο αυτό θα έχεις το δίσκο σου και πάλι απλά θα είναι άδειος. Κανένα πρόβλημα κατεβάζεις απο το νετ το RecoverMyfiles... το οποίο είναι προγραμματάκι για να σου κάνει recover αρχεία απο partition του δίσκου και βουαλα!!!

Ότι θέλεις στείλε μου pm και μιλάμε με λεπτομέρειες με email

Το έκανα και δούλεψε...μου πήρε βέβαια κάτι ώρες αλλά το θέμα είναι οτι έσωσα τα αρχεία μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες