Motherboard για Linux?

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
kriz
Επικοινωνία:

Motherboard για Linux?

Δημοσίευση από kriz » 03 Δεκ 2004 15:23

Προτείνετε μητρικές για υπολογιστή στον οποίο θα στηθεί αποκλεισικά linux please... Ο επεξεργαστής είναι Pentium στα 3GHz, και αυτή τη στιγμή είναι με μια asus p4p800. Παρουσίασε πολλά προβλήματα ασυμβατότητας, οπότε προσανατολιζόμαστε στην αλλαγή της.

Προτείνετε μόνο όσοι έχετε σίγουρη εμπειρία και όχι βάσει προσωπικών προτιμήσεων... και εμένα μου αρέσουν οι gigabyte αλλα αν δεν βρω κάτι σίγουρο δε μπορώ να το πάρω (εκτός αν το προτείνετε :wink: ).

Στο μηχάνημα θα μπει Fedora Core 3, οπότε αν υπάρχει εμπειρία σχετικά με τον 2.6 kernel (και την προτεινόμενη μητρική) θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως. lan on board η εξωτερικό μου είναι αδιάφορο, φτάνει να συνεργάζεται σωστά.

Μου φάνηκε σωστότερο να το βάλω εδώ αντί στο αντίστοιχο για hardware... αν έσφαλλα, ας με διορθώσει κάποιος admin :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Motherboard για Linux?

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Δεκ 2004 17:02

Τι προβλήματα ασυμβατότητας παρουσίασε;

Σε ότι μηχάνημα έχω στήσει Linux (από 486 έως Pentium 4 - ποτέ όμως AMD) δεν είχα κανένα πρόβλημα με το HW εκτός αν ήταν ελατωματικό...

kriz
Επικοινωνία:

Motherboard για Linux?

Δημοσίευση από kriz » 03 Δεκ 2004 17:24

Το κύριο πρόβλημα είναι ότι δε δουλευεί σωστά το δίκτυο... με την προηγούμενη έκδοση της Fedora το κατάφερα, αλλά με αυτή μοιάζει πλεόν αδύνατον... με όση αναζήτηση έκανα είδα ότι με τη συγκεκριμένη asus είχαν πολλοί άπειρα προβλήματα στο Linux. Αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι να μας παιδεύει για να δουλέψει... κάποτε αλλά ΤΩΡΑ (πρόκειται για πανεπιστημιακό pc).

Όσο για το ελαττωματικό, έχω την υποψία ότι μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα γιατι αλλάξαμε μνήμες 2 φορές γιατι φαινόντουσαν ελαττωματικές (το memtest86 έβγαζε errors). Τώρα με kingston 1 βδομάδα δεν παρουσίασε τίποτα όμως στις μνήμες.

Άβαταρ μέλους
nske

Motherboard για Linux?

Δημοσίευση από nske » 03 Δεκ 2004 18:36

Είναι όπως τα λέει ο Cha0s, πρακτικά τα πάντα υποστηρίζονται. Από τα περίπου 10 σύγχρονα M/B στα οποία χρησιμοποιώ linux, μόνο σε ένα M/B asus P4R800-VM-EAYZ δεν υποστηριζόταν η intergrated gigabit-ethernet από τον σχετικό driver του vanila kernel, αλλά απλά χρειάστηκε να κατέβασω άλλον driver. Οπότε μην σε ανησυχεί. Αν θέλεις βέβαια πες μου πιο chip έχει η κάρτα δικτύου να σου πω αν θα παίζει σίγουρα.

Για προβλήματα μνήμης (επειδή μου έχουν τύχει κάμποσα :P) συνήθως εκδηλώνονται με τυχαία crashaρίσματα, αδικαιολόγητα failures σε επι μέρους services τα οποία συνήθως διορθώνονται (προσωρινά) με επανεκίνηση και με τυχαία ή μη kernel panics στο boot up.

kriz
Επικοινωνία:

Motherboard για Linux?

Δημοσίευση από kriz » 03 Δεκ 2004 19:20

Πρόκειται για κάρτα βασισμένη στο 3C940 της 3COM. Την κάρτα τη βρίσκει η fedora, αλλά δεν βλέπει παραέξω... δοκίμασα και με το configuration που βγάζει ο installer (driver 3c2000) αλλά και με το driver sk98lin που λένε στα λουνιξάδικα φορουμ. Το πρόβλημα δεν ήταν μόνο η κάρτα δικτύου μόνο όμως... μέχρι να μπουν οι Kingston επάνω είχα ακριβώς τα συμπτώματα που ανέφερες (φαίνεται η εμπειρία... :) )

Βλέπω πάντως πολλά παράπονα για τη συγκεκριμένη μητρική και το linux όπως προείπα και προσανατολιζόμαστε σε αλλαγή της. Έχω 2 βδομάδες που παιδεύομαι...

Άβαταρ μέλους
nske

Motherboard για Linux?

Δημοσίευση από nske » 03 Δεκ 2004 20:36

ναι πρέπει να παίξει με τον sk98lin, ή με της asus

κάνε compile τον linux kernel me CONFIG_SK98LIN=m στο config, και μετά δώσε "modprobe sk98lin". Μετά με "ifconfig eth0 up" θα πρέπει να σηκωθεί το interface! Αν όχι αν θέλεις κάνε paste όλα τα outputs μήπως δούμε τι φταίει! Παρόμοια και με της Asus τον 3c2000 driver. :)

Γενικά πάντως, καλύτερα μη βασιστείς καθόλου στον kernel του fedora αλλά αφιέρωσε λίγο χρόνο για να εξετάσεις όλα τα options και να φτιάξεις δικό σου config.

ΥΣ. Μιας που είπες gigabyte, κι εγώ φανατικός της gigabyte είμαι. Έχω το ga-7vaxp στο κεντρικό μου σύστημα και παίζει άψογα, και το ga-7vrxp σε ένα άλλο μου σύστημα και αυτό συνεργαζόταν άψογα.. (μέχρι που κάηκε πριν 1 μήνα στα καλά καθούμενα :lol: ). Πάντως ο διάδοχός του το ga-7n400 Pro παίζει κι αυτό μια χαρά ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nske την 03 Δεκ 2004 21:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

kriz
Επικοινωνία:

Motherboard για Linux?

Δημοσίευση από kriz » 03 Δεκ 2004 20:55

Ευχαριστώ, θα τα δοκιμάσω από Δευτέρα που θα ανοίξει η σχολή... αν δε γίνει τίποτα βαδίζω να επιλέξω μια gigabyte...

Αυτός της asus δεν κάνει compile μάλλον επειδή είναι για τον 2.4 kernel. Βγάζει άπειρα σφάλματα, ενώ με την παλια fedora τον είχα κάνει και δούλευε μια χαρά.

ps. Πάντως με το precompiled sk98 module δε δούλεψε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης