Programma gia animation

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από cordis » 11 Δεκ 2004 15:05

Για εμένα ούτε το ένα που περιγράφετε είναι animation αλλά ούτε και το άλλο... το πολύ - πολύ να πω ότι το ένα είναι του νηπιαγωγείου και το άλλο των πρώτων τάξεων του δημοτικού.
Animation είναι μόνο τα real time graphics που φτιάχνουμε στην δουλειά μου με τα Onyx της SGI που διαθέτουμε... όλα τα άλλα που λέτε είναι αλοιφές για εντριβές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

spookyb52
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από spookyb52 » 11 Δεκ 2004 20:18

cordis έγραψε:το πολύ - πολύ να πω ότι το ένα είναι του νηπιαγωγείου και το άλλο των πρώτων τάξεων του δημοτικού
To flash όμως είναι του δημοτικού η του νηπιαγωγείου? :roll: :oops:

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από tolis_montana » 12 Δεκ 2004 01:55

pilelovios ayfoy to pezeis toso asteri deixe mas mia web topo8esia poy exeis kani ... kai poios soy eipe oti ta gif /jpeng banner de mpenoyn se kales selides an eine kalo to banneraki de yparxei problima dhl ta xena site ti banner exoyn ?

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από Pixelatorios » 12 Δεκ 2004 03:15

"pilelovios" δεν λέγομαι αλλα και δεν πρέπει να εξάπτεσαι, άμα θέλεις κάτι να μάθεις από μένα τότες κανε klick το www μου.

Φιλικά!
"pixela."
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από Pixelatorios » 12 Δεκ 2004 03:26

Και για πιο ανωτερα?
O Cordis έχει δίκιο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pixelatorios την 12 Δεκ 2004 18:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από Pixelatorios » 12 Δεκ 2004 05:36

puntakias έγραψε:pilelovios ayfoy to pezeis toso asteri deixe mas mia web topo8esia poy exeis kani ...

πολύ ωραία σελίδα έχεις...αλλα εντελώς illegal άσχετη και με πολύ λίγο νόημα!

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από tolis_montana » 12 Δεκ 2004 11:48

de soy eipa gia th dikia moy selida ena aplo phpbb forum eine oyte to pezo kai kala ta xero ola( kai de xero tipota) milas kai antikroyese me paidia epagelmaties
poy boithane pragmatika , kai de einai sosto ayto poy kanis ...

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από Pixelatorios » 12 Δεκ 2004 13:58

puntakias έγραψε:pilelovios ayfoy to pezeis toso asteri deixe mas mia web topo8esia poy exeis kani
Μην εξάπτεσαι! εγώ δεν σε ρώτησα το τι αστέρι είσαι κ.τ.λ. από μονο σου άρχισες τις περιττές ερώτησης εδωπέρα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από EneMe » 12 Δεκ 2004 18:09

Θα παρακαλέσω τόσο τον puntakias, όσο και τον pixelatorios να ηρεμήσουν και να μην ξεφεύγουν από το θέμα!
Kανένα άλλο σχόλιο!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Programma gia animation

Δημοσίευση από cordis » 12 Δεκ 2004 19:00

spookyb52 έγραψε:
cordis έγραψε:το πολύ - πολύ να πω ότι το ένα είναι του νηπιαγωγείου και το άλλο των πρώτων τάξεων του δημοτικού
To flash όμως είναι του δημοτικού η του νηπιαγωγείου? :roll: :oops:
Σχήμα λόγου έκανα για να δείξω το άτοπο κάποιων ακραίων και άστοχων τοποθετήσεων που έγιναν κατά την γνώμη μου εδώ μέσα.

Όλα είναι animations, από την στιγμή που έχουν κίνηση, και ο καθένας επιλέγει αυτό που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες του.. από το gif animation του photoshop στο interactive του flash στο post production του Maya και στα real time των SGI...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Programma gia animation

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Δεκ 2004 12:02

Ουάου!

Νηπιαγωγεία βλέπω, Δημοτικά βλέπω...

Μια χαρά!

Animation εγώ ξέρω πως είναι μια σειρά από frames-εικόνες που προβάλονται η μία μετά την άλλη και δίνουν (όχι απαραίτητα) την αίσθηση (ή καλύτερα την ψευδαίσθηση) της κίνησης.

Τώρα με τι μπορεί να υλοποιηθεί αυτό είναι άλλο θέμα.

Το Photoshop καθεαυτού από μόνο του δεν μπορεί να κάνει animations.
Με το Image Ready που έρχεται μαζί με το Photoshop μπορείς να κάνεις αρκετά αξιόλογα πράγματα που σίγουρα δεν θα χαρακτηριστούν του Νηπιαγωγείου.

Εγώ έχω σαν αρχή ότι αν ξέρεις να χρησιμοποιείς το εργαλείο που έχεις τότε κάνεις παπάδες ακόμα και η ζωγραφική των Windows να είναι.

Για τα σχόλια που έγιναν για τα sites σας δεν παίρνω θέση καθώς είστε πέρα για πέρα εκτώς θέματος.

Η διαφορά τώρα ενώς Animated Gif με ένα Flash Movie είναι ότι το ένα είναι γραμμογραφικό (αν θυμάμαι καλά την Ελληνική απόδοση) και το άλλο διανυσματικό.
2 Εντελώς διαφορετικά πράγματα χωρίς μέτρο σύγκρισης.

Οπότε ανάλογα με τις ανάγκες χρησιμοποιείται το ανάλογο πρόγραμμα και η ανάλογη τεχνολογία.

Παρόλαυτα μιας και δεν είμαι οπαδός του Flash να πω ότι στο flash σίγουρα για κάτι καλό θα χρειαστεί κάποια 'πινελιά' του Photoshop και του κάθε Phostoshop.
Στο Photoshop είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθεί ένα flash λόγω της ιδιεταιρότητας του σαν πρόγραμμα.

Επομένως χαλαρώστε.
Ειπώθηκαν κάποια προγράμματα οπότε είναι στην κρίση αυτού που ρώτησε να διαλέξει τι τον βολέυει & εξυπηρετεί καλύτερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες