[Review] Μεγας Αλέξανδρος

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 13 Δεκ 2004 12:26

Πήγα μέσα στο Σαββατοκύριακο να δώ επιτέλους το Αλέξανδρο του Stone.
Καλύτερα να μην πήγαινε βέβαια βαρέθηκα τόσο πολύ που στις 2:30 ώρες με πήρε ο ύπνος!!!!!!!
Δε ξέρω ούτε θεωρώ τον ευατό μου κουλτουριάρη αλλά η ταινία είναι ΧΑΛΙΑ. Aντι να δείχνει την ιστορία του (Διάπλου Ελλήσποντου, Μάχες, Γορδιος Δεσμός, Αίγυπτος κλπ κλπ) μας έδειχνε επι 3 ώρες την σχέση του με την μητέρα του καθώς και τις σχέσεις με τον Ηφαιστίωνα (ερωτικές ή φιλικές αυτό το αφήνω στην κρίση του καθενός να πει ότι θέλει- πάντως κατα εμέ είναι λάθος να μιλάμε σε γεγονότα αυτής της εποχής κρίνωντας με τωρινά κριτήρια) και τους άλλους επιτελείς του. Άσε που έδειχνε τα συμπόσια των αρχαίων Ελλήνων σαν ρωμαικά όργια που κάνανε <<καναβαλισμούς>> με υπόνοιες βιασμού μικρών παιδίων. Η που απλά ανέφερε τις Αλεξάνδρειες χωρίς στην ουσία να μιλήσει για την ανάγκη που οδήγησε στην δημιουργία τους ή που ασχολήθηκε επιδερμικά με το όραμα του Αλεξάνδρου να ενώσει τους Έλληνες με τους άλλους λεγόμενους βάρβαρους λαούς.
Too much for nothing είναι η ταινία. Το μόνο καλό είναι οτι επαινούσε από την αρχη ως το τέλος την Ελλάδα. Επιπλέον η ταινία είναι ο απόλυτος ύμνος στον Αλέξανδρο.
Ποια η άποψη σας????

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 13 Δεκ 2004 15:28

Δεν νομίζω πως είχε προαναγγελθεί μια ιστορική ταινία πουθενά... Απλά μια ακόμη ταινία.... (βλ. Τροία)...

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 13 Δεκ 2004 15:43

Αμα την δείς θα καταλάβεις οτι δεν είναι στην ουσία σαν το παραμυθάκι της Τροίας. Δεν υπάρχουν παρεκλίσεις από την αληθινή ιστορική διαδρομή του Αλέξανδρου. Το μόνο fake που βάλανε ήταν οι δίαλογοι γενικά με τους επιτελείς του καθώς και τη μητέρα του... που είναι και ανούσιοι και κουραστικοί !!!!!

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 14 Δεκ 2004 12:32

Είδα κι εγώ την ταινία, και για μένα ήταν μια καλή ταινία.
Επικεντρώνεται κυρίως στον άνθρωπο που ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος, ο οποίος είχε αδυναμίες όπως όλοι. Οι κινήσεις του, όπως όλων μας άλλωστε, υπαγορεύονταν από τον χαρακτήρα του, και αυτό θέλει να δείξει ο Stone.
Συμφωνώ κι εγώ ότι δεν παρεκλίνει από την αληθινή ιστορία.
Και κάτι ακόμη: Ότι δεν κάνανε τόσα χρόνια οι Υπουργοί μας, για να δείξουν ότι ο Αλέξανδρος ήταν Έλληνας, το έκανε ο Stone. Τώρα ξέρει όλος ο κόσμος αν ήταν Έλληνας ή όχι.

Το παρακάτω όσοι είδατε την ταινία μπορείτε να το επιλέξετε για να το διαβάσετε. Όσοι πρόκειτε να την δείτε μην το διαβάσετε γιατί θα σας επηρεάσει:
Δεν μου άρεσε το συγχρονισμένο βήμα της φάλαγγας. Το συγχρονισμένο βήμα εισήχθηκε από τον Φρειδερίκο της Πρωσίας τον 19ο αιώνα.
Οι μάχες με σπαθιά είναι νομίζω αταίριαστες με την εποχή. Επίσης το ιππικό ποτέ δεν θα αφίππευε για να πολεμήσει, όπως φαίνεται στις μάχες στα Γαυγάμηλα και στον Ινδό ποταμό.
Θα μπορούσε να δείξει και την πυρπόληση της Περσέπολης, ως ένα ξέσπασμα του χαρακτήρα του Αλέξανδρου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geraki την 14 Δεκ 2004 12:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα &#8592; Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

Δημοσίευση από cvoodan » 24 Δεκ 2004 17:36

Την είδα χτες την ταινία. Σαν ταινία καλή (ως σκηνικά κτλ) αλλά απογοητέυτηκα από τον τρόπο που παρουσίαζαν τις σχεσεις μεταξύ Αλέξανδρου-Ηφαιστίωνα που σε κάποιο σημείο φαίνονται πεντακάθαρα τι είδους είναι(όσοι την είδαν μιλάω για το σημείο που ξαπλώνει γυμνός ο Αλεξανδρος και του κάνεινόημα να ξαπλώσει μαζί του...)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Δεκ 2004 02:56

cvoodan έγραψε:αλλά απογοητέυτηκα από τον τρόπο που παρουσίαζαν τις σχεσεις μεταξύ Αλέξανδρου-Ηφαιστίωνα που σε κάποιο σημείο φαίνονται πεντακάθαρα τι είδους είναι(όσοι την είδαν μιλάω για το σημείο που ξαπλώνει γυμνός ο Αλεξανδρος και του κάνεινόημα να ξαπλώσει μαζί του...)
Ποιο ακριβώς σημείο σε απογοήτευσε; Διατίθεσαι αρνητικά απέναντι στην τάση αμφιφυλοφιλίας των αρχαίων Ελλήνων; Μήπως το έχεις συνδυάσει με τα σημερινά πρότυπα του Κωστέτσου; Μήπως δεν έχεις διαβάσει καθόλου αρχαία ελληνική γραμματεία;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 27 Δεκ 2004 21:05

cvoodan

Gia tin omofilia stin arxea elada oi perisoteroi mas exoume lathos antilipsi.

Pera apo oti o ifestionas kai o Alexadro sapo mikra pedia itane filarakia kai polemousan mazi logiko einai na agapane o enas ton allon afou perasan poll amazi opw smou eipe ena gnosto melos tou freestuff

Stin arxea elada to thewrousane timi enas megalos adras na sou mathenei ta panta
Akoma kai to sex

Tha itane timi ta pedia sou na ta pidiksi o aristotelis kai esena na se pidiksi o axileas

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Δεκ 2004 23:30

απλοϊκή αλλά σωστή αντίληψη elias :wink:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

georgios_t79

Δημοσίευση από georgios_t79 » 21 Ιαν 2005 03:20

Εμένα πάντως ο Αλέξανδρος ως ταινία μπορεί να μην με εντυπωσίασε αλλά τουλάχιστο δεν μου άφησε αυτή τη ξινή γεύση που μου άφησε η Τροία. Τη θεωρώ πολύ ανώτερη ταινία της Τροίας και σίγουρα εάν θα είχε cast με πιο δημοφιλείς ηθοποιούς θα γινόταν κι αυτή blockbuster. Δεν ήταν ιστορικού περιεχομένου & σίγουρα οι διάλογοι ήταν πολλές φορές ανούσιοι & κουραστικοί αλλά και από την άλλη η προσωπική επιλογή που έκανε ο σκηνοθέτης να παρουσιάσει τη ζωή του Αλέξανδρου υπό αυτή τη σκοπιά που την παρουσιάση κατ΄έμενα δεν είναι κακή. Εγώ την ταινία την παρακολούθησα στο εξωτερικό και μπορώ να σας πω ότι άφησε καλές εντυπώσεις και σε σύγκριση πάντα με την Τροία δεν μας παρουσίαζε σαν αιμοσταγείς καουμπόηδες με βαρβαροειδές στολές. Άσε που όπως είπε και ο φίλος παραπάνω ότι δεν κατάφερε να κάνει το κράτος μας το έκανε ο Oliver Stone και με το παραπάνω. Η δε μουσική του Παπαθανασίου πιστεύω πως έδενε απόλυτα με την εικόνα και της προσέδιδε αυτό το βάθος και τη μεγαλοπρέπεια που χρειαζόταν.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 21 Ιαν 2005 03:29

Όλ.Στόουν: Απογοήτευσα τον Αλέξανδρο

Η πολυαναμενόμενη κινηματογραφική ταινία του σκηνοθέτη Όλιβερ Στόουν, «Αλέξανδρος», με πρωταγωνιστή τον Κόλιν Φάρελ, δεν ικανοποίησε τελικά κοινό και κριτικούς.

Σε συνέντευξή του στην Όλγκα Κρεγκ της βρετανικής εφημερίδας Τέλεγκραφ της Κυριακής (The Sunday Telegraph), ο γνωστός σκηνοθέτης παραθέτει μόνος του ορισμένες από τις κριτικές που έχει διαβάσει, διευκρινίζοντας ότι δεν τις απορρίπτει.
"Παιδαριώδες σενάριο, συγκεχυμένη πλοκή, ελλιπής ηθοποιία, χωρίς συνοχή&#8230; Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν ένας νικητής. Κρίμα που η ταινία μου δεν ήταν", σχολιάζει ο Αμερικανός σκηνοθέτης.

"Ο Αλέξανδρος δεν έχασε ούτε μία μάχη στη ζωή του. Και εγώ τον απογοήτευσα. Ήταν μαχητής. Εάν ζούσε σήμερα θα κυνηγούσε τον Οσάμα μπιν Λάντεν και δε θα τα παρατούσε μέχρι να τον βρει", συνεχίζει ο Όλιβερ Στόουν και αναφέρεται στην αποτυχία της ταινίας. "Έπρεπε να είχα προβλέψει την αποτυχία. Πολλοί με κατηγόρησαν που έδειξα την ομοφυλοφιλική πλευρά του Αλέξανδρου. Οι ομοφυλόφιλοι με κατηγόρησαν ότι δεν τον παρουσίασα ανοιχτά ως ομοφυλόφιλο, παρά μόνο με τη σκηνή της αγκαλιάς με τον Ηφαιστίωνα και άλλοι είπαν ότι η ταινία είναι ένας σατανικός πειρασμός".
Όπως σχολιάζει ο κ. Στόουν, "η κριτική ήταν πολύ σκληρή. Και εγώ και ο Κόλιν Φάρελ ήμασταν συντετριμμένοι. Το κοινό δε γνώριζε την ιστορία και μπερδεύτηκε από αυτό που είδε. Αυτό ήταν το δικό μου λάθος", λέει ο σκηνοθέτης του "Αλέξανδρου".

Πηγή: patrinorama

BILLDALAS

Δημοσίευση από BILLDALAS » 06 Φεβ 2005 06:32

ΜΑΓΚΕΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥΣ.. ΑΚΟΥΓΑ ΠΟΛΛΕΣ Μ******Σ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΤΡΥΦΕΡΕΣ ΣΚΗΝΕΣ!!!!!!!!!!!!! ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΗΤΑΝ ΚΟΡΥΦΗ. Η ΑΝΓΕΛΙΝΑ ΕΣΚΙΣΕ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΦΑΡΕΛ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΔΕΙΞΕ Η ΤΑΙΝΙΑ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΧΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΨΙΛΑ. ΕΓΩ ΤΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟ ΜΕ 9........ ΚΑΛΟ Ε??????????

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Φεβ 2005 16:22

παρακαλώ να εκφραζόμαστε καλύτερα....
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
vag lp

Δημοσίευση από vag lp » 12 Φεβ 2005 21:52

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ!!!!
ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΔΩ ΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...........ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ! ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Απρ 2007 00:03

Την έβαλα να την δω... αλλά πραγματικά δεν βλέπετε! είναι του Oliver αυτή η ταινία; ή έβαλε κανέναν ψυχογιός του να την κάνει; Την άφησα στην μέση και δεν βλέπω τον λόγο να την συνεχίσω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 18 Απρ 2007 00:15

cordis, κι εγώ το ίδιο είχα πάθει, οπότε μη σε ανησυχεί. Απλά αποτυχία. :lol:

BILLDALAS έγραψε:ΜΑΓΚΕΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥΣ.. ΑΚΟΥΓΑ ΠΟΛΛΕΣ Μ******Σ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΙΣ ΤΡΥΦΕΡΕΣ ΣΚΗΝΕΣ!!!!!!!!!!!!! ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΗΤΑΝ ΚΟΡΥΦΗ. Η ΑΝΓΕΛΙΝΑ ΕΣΚΙΣΕ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΦΑΡΕΛ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΔΕΙΞΕ Η ΤΑΙΝΙΑ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΧΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΨΙΛΑ. ΕΓΩ ΤΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟ ΜΕ 9........ ΚΑΛΟ Ε??????????

Μιας κ το θέμα δεν το είχα δει, ας κάνω ένα σχόλιο στο παραπάνω αφού το πήρε το μάτι μου. Λοιπόν, το γεγονός ότι ο αγαπημένος μας ηθοποιός παίζει σε μία ταινία, αυτό δεν την καθιστά κ την καλύτερη. Τώρα ο βαθμός 9 με άριστα το 10 είναι απλά άτοπος, χωρίς επιχειρήματα. (Βέβαια, αν το άριστα ήταν το 100, τότε αρχίζω να σε βλέπω με άλλο μάτι... :P :lol: :lol: )
.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης