phpbb, os commerce, mambo ....... Πόσο άσχετος είμαι τελικα?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Juggler

Δημοσίευση από Juggler » 14 Δεκ 2004 11:05

Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ εδώ και καιρό το freestuff αλλά δεν θεωρούσα αναγκαία την εγγραφή μου γιατί πάντα έβρισκα αυτό που ήθελα είτε εδώ, είτε ψαχνοντας κάπου αλλού, είτε ρωτώντας φίλους και γνωστούς. Παρόλα αυτά το να παρακολουθώ μόνο χωρίς να γίνομαι μέλος του είναι σαν πισώπλατη μαχαιριά στην όλη προσπάθεια που πιστεύω ότι γίνεται μέσα από αυτό το φόρουμ. Δεν θα πω άλλα όμως και θα περάσω κατευθείαν στο θέμα που με απασχολεί, δεν είναι τεχνικό, δεν είναι φιλοσοφικό, είναι απλά θέμα αυτογνωσίας.

Ασχολούμαι αρκετά με το όλο θέμα που λέγεται κομπιούτερ. Αν και έχω σπουδάσει τουριστικά τα κομπιούτερ ήταν πάντα το μικρόβιο μου. Έτσι πήγα και σε μία ιδιωτική σχολή για web design - development. Καλή φάση ήταν, μάθαινα πράγματα και γούσταρα και ένιωθα το μικρόβιο να μπαίνει όλο και πιο βαθιά μέσα μου. Έστησα και την πρώτη μου σελίδα και γεμάτος χαρά πήγα σε έναν φίλο ο οποίος με "ξεγύμνωσε" με το πόσο άσχετος είμαι. Έκανα και τις διορθώσεις που μου είπε και ξαναπήγα. Πάλι κάτι έλειπε όμως. Πηγαίνοντας έτσι το σκηνικό πάντα έφευγα από εκεί με παρατηρήσεις. Δεν με πείραζε όμως καθόλου γιατί μάθαινα. Θυμάμαι την χαρά μου όταν έστησα μία φόρμα επικοινωνίας και έστειλα mail μέσω αυτής. Καλά μην σας πω για redirect σε error page ή thankyou page, "χεσμένος" κανονικά. Είμαι σίγουρος ότι όλοι τα ζήσαμε αυτά και θα τα θυμόμαστε για πάντα. Είναι ωραίο το συναίσθημα του να "το κάνεις να δουλέψει". Πρόσφατα μπήκα και σε ποιο βαθιά νερά. Έκανα install το phpbb και έπαθα πλάκα, λέω εγώ το έκανα αυτό, κοίτα να δεις μπορώ να ανοίξω και κατηγορίες. Είμαι στην φάση που πειραματίζομαι επάνω του και που τίποτα δεν με σταματάει. Σε λίγο καιρό θα το δουλεύω στα δάχτυλα και αυτό. Σκέφτομαι να περάσω στο mambo μετά, στο os commerce και σε όλες αυτές τις έτοιμες εφαρμογές που πραγματικά είναι τόσο δύσκολο να τις στήσεις. ΟΧΙ, μεράκι θέλουν, υπομονή, ξενύχτι, ψάξιμο και θα τα κατεφέρεις δεν υπάρχει περίπτωση.
Με φωνάζουν οι φίλοι μου κομπιουτερά..... και τους κοιτάω με ένα βλέμα και σκέφτομαι πόσο βαθιά νυχτωμένοι είναι. Εγώ, ένας άσχετος είμαι που απλά περνάω κάποιες ώρες στο pc μου.
Έχω καταλάβει ότι είμαι ένας άσχετος, δεν έχω ιδέα, όσο πιο βαθιά μπαίνω τόσο πιο άσχετος νιώθω, όπως τότε που πήγα πρώτη φορά στον φίλο μου να του δείξω το πρώτο μου σάιτ.
Δεν ξέρω μία γλώσσα προγραμματισμού, έστω ένα javascript να γράψω. Είμαι σαν οικονομικός μετανάστης. Μιλάνε τα ελληνικά αλλά δεν ξέρουν να τα γράφουν. :lol:
Έστησα και apache, mysql, php στο pc μου. So what?? τα χρησιμοποιώ μόνο για να τρέχω τοπικά σελίδες, κάνω και ένα γρήγορο "upload" να δει κανένας γνωστός καμιά σελίδα να πει καμιά γνώμη και για κάτι μικρές εφαρμογές . Βλέπετε για πιο μεγάλες δεν αξίζει. Τι? να τις δοκιμάσω πρώτα στο pc μου (microsoft) και μετά να είναι άχρηστες στον server (linux). Βλέπετε και εκεί άχρηστος είμαι. Δεν έχω ιδέα από linux αν και σίγουρα θα μάθω. Έτσι για το μικρόβιο.
Εκανα ftp το κομπιούτερ μου για να παίρνω πράγματα κατευθείαν εκεί. Πάλι ωραία ένιωσα αλλά πάλι άσχετος είμαι γιατί όταν έκανα την adsl 512 μου δώσαν fake ip... Excuse me?? τι σημαίνει fake ip??
Δεν θα πω άλλα. Πιστεύω ότι το πιάσατε το νόημα και θέλω έτσι να μου πείτε την γνώμη σας. Υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα??? μήπως ρε παιδιά να μαζευτούμε να πάμε κάπου να μάθουμε και μία γλώσσα προγραμματισμού? ή και πάλι ένας ΑΣΧΕΤΟΣ θα νιώθω αφου μάθω?

Παναγιώτης

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Δεκ 2004 12:02

Κανείς δεν ξέρει τα πάντα.

Ο τομέας της πληροφορικής έχει άλλους άπειρους υπο-τομείς και ειδικότητες όπου υπάρχουν ολόκληρα πτυχία για έναν μικρό υποτομέα!

Φαντάσου πόσα πράγματα υπάρχουν δηλαδή!

Γενικότερα βλέπω ότι υπάρχουν λίγοι που μπορούν όχι να κάνουν αλλά να κατανοήσουν έστω θεωρητικά αυτά που είπες ότι έκανες/έφτιαξες!

Επομένως για αυτούς είσαι ο 'κομπιουτεράς' και για άλλους είσαι 'μαθητής' (βλ. τον φίλο σου που σου έλεγε τι να διορθώσεις).

Παντού ισχύει αυτό.
Οπότε μην χαλιέσαι για το αν θεωρείσαι άσχετος ή όχι.
Ότι μαθαίνεις πάντα είναι για καλό δικό σου.
Άρα κοίτα να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για οποιοδήποτε θέμα σου αρέσει και σίγουρα κερδισμένος θα βγεις, αν όχι τώρα στανταρ στο μέλλον!

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 14 Δεκ 2004 17:17

Υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα???
από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο
μήπως ρε παιδιά να μαζευτούμε να πάμε κάπου να μάθουμε και μία γλώσσα προγραμματισμού? ή και πάλι ένας ΑΣΧΕΤΟΣ θα νιώθω αφου μάθω?
Εν ιδα, οτι ουδεν ιδα (ένα ξέρω, ότι τίποτα δεν ξέρω)

Dum spiro spero (όσο ζω ελπίζω)

Εγώ εμπέδωσα και τις 2 πιο πάνω φράσεις για να μπορέσω να επιβιώσω.
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 14 Δεκ 2004 20:09

Με λένε Κωνσταντίνο, και είμαι άσχετος...

Μπορούμε να φτιάξουμε ένα σύλλογο 'Ανώνυμων Άσχετων'. Καλώς ήρθες. :)
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Δεκ 2004 22:18

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα γράφεται :wink:

Οι εξελίξεις στην πληροφορική είναι πιο γρήγορες από την ταχύτητα του ανθρώπου να αφομοιώνει γνώσεις. Και εγώ όταν έμαθα αυτό το ελάχιστο να κάνω configure πχ το oscommerce στα μέτρα μου (design, modules, προσθαφαίρεση δυνατοτήτων κλπ) και νόμιζα ότι είχα κατακτήσει τον κόσμο ανακάλυψα ξαφνικά ότι κάθε μέρα βγαίνουν νέα modules και πρέπει να το παρακολουθώ συνέχεια. Φαντάσου και να είσαι προγραμματιστής τι γίνεται :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Barathrum
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Barathrum » 15 Δεκ 2004 07:13

an thimame kala milame gia 11.000.000 kainouries plirofories kathimerina paragonte apo h/y. den uparxei anthropos na parakolouthisi auton ton rithmo anaptiksis.

egw eimai ths logikhs, matheno oti xriazome alla to matheno sosta. arga h grigora tha xriastis kai kati parapano opote siga siga tha anaptixthis opos theleis s'auto to antikimeno.

den einai anagkh na gnorizis tomous oloklirous gia to pos na ftiaksis mia selida, pos na stisis enan server, pos to ena pos to allo.

ta pragmata einai apla. matheno oti xriazome giati to matheno gia mena.

btw, to phpbb exei to pio aplo installation.. click edw, click ekei..

Άβαταρ μέλους
Juggler

Δημοσίευση από Juggler » 15 Δεκ 2004 08:20

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα. Κωνσταντίνε πέρα από τον σύλλογο λες να βοηθήσει αυτό που έκανε ο Λαζόπουλος στον καλύτερο μου φίλο, να βγούμε στην ταράτσα και αντί να φωνάξουμε "ειμαι λακα..." εμείς να φωνάζουμε "ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ". Που ξέρεις μπορεί να κάνεις και παρέα με το γείτονα έτσι γιατί και αυτός άσχετος είναι :kaloe:
cdhyper, chaos, barathrum γεια σας, TTOPPOUZOS χαίρομαι που βλέπω reply από κύπρο.
Τελικά όλοι μας εδώ μέσα, έχουμε πέσει με τα μούτρα πιστεύω στην μεγαλύτερη δεξαμενή γνώσης, και αν δεν είναι η μεγαλύτερη τότε σίγουρα, όπως ανέφερε και ο barathrum, είναι αυτή που γεμίζει πιο γρήγορα στις μέρες μας.
Ξεκίνησα αυτό το topic έτσι, γιατί ήθελα η συζήτηση μας να πάει κάπου αλλού, κάπου αλλού που έχει σχέση με το πόσο άσχετοι θέλουμε να είμαστε. Ο λόγος που, προσωπικά, πιστεύω ότι δεν έχω καθήσει να μάθω μία γλώσσα προγραμματισμού είναι γιατί δεν έχω καταλάβει την ανάγκη της. Και πως να την καταλάβω όταν οι έτοιμες εφαρμογές είναι πια τόσες πολλές που στην τελική αξίζει να κάτσει κάποιος (προγραμματιστής) να φτιάξει άλλη μία. Θα μου πείτε μα τι λες τώρα? αυτό σημαίνει εξέλιξη, αλλιώς θα είχαμε μείνει στον μεσαίωνα. Ναι οκ, αλλά για μένα τον ταπεινό άχρηστο ποια θα είναι η αξία της όταν με κόπο και ιδρώτα θα μάθω ΜΙΑ γλώσσα, πέρα από την ηθική ικανοποίηση? ποια θα είναι η χρησιμότητά της?

Περιμένω απαντήσεις από άτομα που γνωρίζουν κάποιες γλώσσες ήδη, αλλά και από όλους τους άλλους που το σκέφτονται να μάθουν. Θέλω να βρούμε τους "λόγους" που πρέπει να μάθουμε μία γλώσσα, έτσι μπορεί πολλοί από εμάς να βρούμε το κίνητρο για να το κάνουμε.

Υ.Γ. Κωνσταντίνε αν ποτέ δημιουργηθεί τέτοιος σύλλογος (Α.Α.) τότε την παραπάνω παράγραφο θα την βάλουμε στους σκοπούς του κατασταστικού του συλλόγου.

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 15 Δεκ 2004 09:36

Kalhmera,

Juggler, opws eipe kai o Chaos kanenas den mporei na 3erei olous tous tomhs ths Pliroforikhs. H pliroforikh tosa xronia exei e3elixthei toso polu pou oute kathigites den thn prolavainoun. Na sou dosw ena paradeigma, exw enan filo o opios peigene se ena Amerikaniko Colegio sthn Athina, kai eixe enan kathigiti IT o opios htan ths palias genias dld eftiaxne programmata logo kai esteine diktia otan upologistes eixan mono etairies kai panepistimia.
Kai mia mera loipon eixan mia sizitish gia tous ektupotes kai pws sindeonte sto diktio kai ta loipa, kai petagete enas se kapia fash tou mathimatos kai tou leei "Giati k.kathigita den sindeoun tous ektupotes me uperithres anti na gemizoun kalodia klp" Kai leei o Kathigiths giati apo pote oi ektupotes exoun uperithres? :hammer: Distixws den mporeis na peis enan Kathigith o opios exei teleiwsei Amerikaniko Panepistimio prin 40 xronia Asxeto. Apla oi ektupotes den htan sto tomea tou kai eixe minei pisw.
So dont worry yparxoun poloi asxetoi o enas einai teleios sta diktia kai an tou peis na sou ftia3ei mia selida den tha 3erei. (E3erite o Chaos, o Indefix kai poloi aloi apo edw mesa) :P)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Δεκ 2004 09:50

Specom έγραψε:(E3erite o Chaos, o Indefix kai poloi aloi apo edw mesa) :P)
Γιατί αυτή η διάκριση καλέ;

Και εγώ και ο Mike άσχετοι είμαστε!

Βάλε με να κόψω ένα τιμολόγιο στο Union και βλέπουμε...μάλλον η εταιρία θα κλείσει από τις βλακείες που θα κάνω :P

Αυτό που έχω παρατηρίσει είναι ότι λίγα άτομα έχουν γενικές (όχι χρήση) γνώσεις πάνω στους υπολογιστές.

Μπορεί πχ κάποιος να είναι αστέρι γραφίστας αλλά να μην ξέρει να βιδώσει ούτε την κάρτα γραφικών!

Πολλοί από μας εδώ στο φόρουμ παρόλο που το αντικείμενο εργασίας μας είναι συγκεκριμένο (πχ PHP) έχουμε γενικές γνώσεις που με τις βάσεις αυτές μπορούμε έυκολα να κατανοήσουμε κάτι καινούριο (αφού πάνω κάτω όλα στηρίζονται στους ίδους βασικούς κανόνες λειτουργίας ενώς υπολογιστή).

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Δεκ 2004 12:57

Τι μου λέτε ρε σεις. Εδώ εγώ σήμερα άνοιξα να windows και μου πετάει ένα παραθυράκι με εκείνο το κόκκινο Χ (ξέρετε το συχνό) και μου λέει:

"Your windows installation is in danger. For optimum performance change user"

:kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 15 Δεκ 2004 17:27

cdhyper έγραψε:Εν οίδα ότι ουδέν οίδα γράφεται :wink:
Και με περισπωμένες κ.τ.λ.... αλλά δεν μπορώ να τα γράψω. Αφού θα ήταν που θα ήταν ανορθόγραφο... :roll:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 16 Δεκ 2004 01:15

Δυστυχώς η ευτυχώς όπως ανέφερε παραπάνω ο Cha0s υπάρχουν πάρα πολλοί τομείς ειδικοτήτων στην πληροφορική και η εποχή μας χαρακτηρίζεται από την εξειδίκευση.

Για να έρθω στο ερώτημα σου, γιατί να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού [και δη scripting language, και php μάλιστα <-- παράδειγμα επειδή οι εφαρμογές που ανέφερες είναι γραμμένες σε php].
Γιατί μπορεί οι εφαρμογές να είναι έτοιμες, να έχουν καταπληκτικό interface, πανεύκολο admin panel, έξυπνο installation script αλλά, έχουν bugs.. πολλές φορές μικρά bugs, άλλες μεγάλα..
Επίσης έχουν δυνατότητα επέκτασης των δυνατότητων τους και προσαρμογής αυτών στις δικές σου ανάγκες.. αλλά αυτά δεν γίνονται από μόνα τους.
Το να φτιάξεις ένα μικρό bug, το να δημιουργήσεις ενα mod που βοηθάει τον σκοπό σου, είναι για μένα η πρακτική στην εκμάθηση μιας γλώσσας.. [σε opensource προγράμματα πάντα].Διότι συνήθως [το έπαθα κι εγώ αυτό..] ενώ μαθαίνουμε μια γλώσσα ψάχνουμε πηγές εμπνεύσης για να αξιοποιήσουμε τις γνώσεις που εισέρχονται στο μυαλό μας...
Και πίστεψε με, είναι πολύ πιο ικανοποιητικό το να συμβάλεις στην εξάπλωση, βελτιστοποίηση ενός συστήματος όπως το phpbb για παράδειγμα απ'το να υλοποιείς τα scripts που έχει μέσα το βιβλίο... Στην αρχή τουλάχιστον ενω μαθαίνεις τα βασικά μιας γλώσσας.

Αυτά, πάω να ταβλιαστώ και να διαβάσω το 8ο κεφάλαιο του βιβλίου του indefix :D :pint:
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Δεκ 2004 09:07

Βίκτωρα πραγματικά σε παραδέχομαι!

Μακάρι όλοι να σκεφτοντουσαν με τον ίδιο τρόπο!

Η καλύτερη μέθοδος να μάθεις κάτι.
Να δεις πως είναι φτιαγμένο και να αρχίσεις να πειράζεις!

Στο κάτω κάτω αν δεν κάνουμε και 5 πατάτες δεν μαθαίνουμε!
Είναι νόμος αυτό!

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 16 Δεκ 2004 14:01

Εσύ με παραδέχεσαι.. για ρώτα και τον mike πως τον έπρηζα [περισσότερο πέρσι]...
Τακτική --> Ξεζούμισμα γνώσεων με δομή: "Γιατί μπαμπά;" :lol:

Σε ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια :)
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Δεκ 2004 14:17

Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε να πρίζουμε :P

Σίγουρα τα βασικά είναι λίγο παίδεμα να τα πιάσεις αλλά αν τα πιάσεις και συνεχίσεις το 'Γιατί Μπαμπά' τότε γίνεται σπαστικό...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης