Βοήθεια για εργασία με θέμα τα e-shops (πληροφορίες, κλπ)

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Δεκ 2004 03:26

Καλησπέρα! Αυτόν τον καιρό ασχολούμαι με μια εργασία, που έχει θέμα χονδρικά την δημιουργία ενός ηλεκτρονικού καταστήματος. Έχω βρει αρκετά πράγματα καθώς προχωράει η εργασία, αλλά τώρα πρέπει να μπω σε κάποια πιο τεχνικά θέματα, πχ τεχνολογική υποδομή, εργαζόμενοι που θα απασχολούνται στην επιχείρηση, κόστη, επισκεψιμότητες, από που θα βγαίνουν λεφτά (αν υπάρχουν δηλαδή και άλλες προστιθέμενης αξίας δραστηριότητες πέρα του ίανεμπορίου), κλπ.

Επειδή πολύς κόσμος σε αυτό το forum ασχολείται ή έχει κατά κάποιον τρόπο εμπλακεί, θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες;
Αν δίνατε και κανένα link που να μπορώ να δω συγκεκριμένα πράγματα, πχ ας πούμε στατιστικά πωλήσεων μέσω διαδικτύου ή λεπτομέρειες για ηλ. καταστήματα, θα ήταν καλό.

Γενικά, πού θα μπορούσα να ψάξω για να δω τι "παίζει" στην Ελληνική αγορά; Μιλάω τώρα για να βρω τεκμηριωμένα στοιχεία, αφού η εργασία έχει ακαδημαϊκό επίπεδο...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 18 Δεκ 2004 10:03

ρίξε μία ματιά στο http://www.go-online.gr/training/enot2/index.htm
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Δεκ 2004 10:39

hik-hok, thanks, αν και αυτά είναι τα πάνω πάνω, πολύ θεωρητικά και έχουμε διδαχθεί πολύ περισσότερα στο μάθημα. Εγώ θέλω να κάνω focus στα technicalities, πχ. αν κάποιος έχει και λειτουργεί ένα ηλεκτρονικό κατάστημα ή γνωρίζει κάτι σχετικό, να μου πει τι μηχανήματα χρησιμοποιεί, αν τρέχει σε δικό του, σε dedicated or shared server, τι traffic έχει, τι bandwith απαιτείται, αν τρέχει κάποια open source ή custom made εφαρμογή, αν έχει erp συνδεδεμένο, αν υπάρχει κάποια πληροφορία για market analysis στην ελληνική e-αγορά και τέτοια πράγματα, πιο εξειδικευμένα δηλαδή...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες