Να τους καταγγείλω;;;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Να τους καταγγείλω;;;

Το δημοψήφισμα λήγει την 24 Δεκ 2004 14:09

ναι
8
67%
οχι
4
33%

Σύνολο ψήφων: 12

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από ledraweb » 19 Δεκ 2004 14:09

Παιδιά,

Θέλω την συμβουλή σας.

Έλαβα ένα sms (διαφημιστικό σελίδας) πριν 2 βδομάδες και αντί για τον αριθμό αποστολέα έδειχνε mymmscomcy.

Τηλεφώνησα στην ΑΤΗΚ και ρώτησα (ευγενέστατα) εάν έδωσαν τον αριθμό μου. Η απάντηση ήταν αρνητική. Είπαν ότι μάλλον θα γράφτηκα στην ιστοσελίδα αυτή από το διαδίκτυο. Αυτό δεν το έχω κάνει αλλά αμφέβαλλα. Ίσως, λέω να το έκανα και δεν θυμάμαι.

Όμως, η μητέρα μου, μου είπε ότι πήρε το ίδιο μήνυμα. Η μητέρα μου δεν ξέρει να μπαίνει στο διαδύκτιο. Άρα δεν είχα γραφτεί.

Έστειλα ένα (ευγενέστατο) ηλεκτρονικό μήνυμα στο info@mymms.com.cy (e-mail επικοινωνίας που δίνετε από την διαφημιζόμενη σελίδα) στο οποίο ρωτούσα πώς βρήκαν τα στοιχεία μου. ΔΕΝ πήρα απάντηση.

Έχω την δυνατότητα να καταγγείλω το περιστατικό στην επίτροπο προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Να το κάνω ή όχι;;;
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από Dr_Michael » 19 Δεκ 2004 14:38

Η διαφήμιση τέτοιου είδους λειτουργεί ως εξής: Ως default δέχεσαι τις διαφημίσεις. Προκέιμένου να μην τις δέχεσαι, θα πρέπει να τηλεφωνήσεις στην αρχή και να τους πεις να σε εξαιρέσουν από τις λίστες. Το άκουσα αυτό στο ράδιο από τον πρώην πρόεδρο της αρχής προστασίας δεδομένων.

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από ledraweb » 19 Δεκ 2004 14:41

1. είναι νόμιμο το αυτό;
2. ισχύει και στην Κύπρο;
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Δεκ 2004 17:19

Ως default δέχεσαι τις διαφημίσεις; Ποιος το καθορίζει αυτό το default; Έχω υπογράψει πουθενά; Έχει δικαίωμα να με ξυπνάει οποιοσδήποτε τα χαράματα (έστω 9 η ώρα) για να μου διαφημίσει οτιδήποτε; Ή μήπως έχουν διαφορετική αντίληψη στην Κύπρο περί προσωπικών δεδομένων;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από xarisss » 19 Δεκ 2004 17:36

ena kainourio kolpo einai to eksis: se pairnoun tilefono, sou lene oti ekanan mia klirosi kai eisai enas apo tous nikites, pou kerdizoun diafora dora (ilektrikes siskeves, kinita tilefona, klp.) Afto pou prepei na kaneis, einai gia na epivevaioseis ti simmetoxi sou, na tilefoniseis se ena tilefono 9011******, opou kai kala apodexesai ta dora sou.. fantazomai ekei se vazoun kanena 15lepto stin anamoni, oste na doseis 15-20 euro sto tilefono kai meta tha sou lene kamia moufa..
skefteite posous anthropous megalis ilikias tha exoun koroidepsei..
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από greek_manager » 19 Δεκ 2004 18:56

cdhyper έγραψε:Ως default δέχεσαι τις διαφημίσεις; Ποιος το καθορίζει αυτό το default; Έχω υπογράψει πουθενά; Έχει δικαίωμα να με ξυπνάει οποιοσδήποτε τα χαράματα (έστω 9 η ώρα) για να μου διαφημίσει οτιδήποτε; Ή μήπως έχουν διαφορετική αντίληψη στην Κύπρο περί προσωπικών δεδομένων;
Επειδή είχα την τύχη φέτος να έχω καθηγητές 2 πρώην μέλη της Ελληνικής Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, το πράγμα λειτουργεί ακριβώς ΕΤΣΙ.
By default δέχεσαι διαφημίσεις. Είναι Ευρωπαική Νομοθεσία και όχι Κυπριακή ή Ελληνική...
Αν κάνεις την απλή κίνηση και γραφτείς σε μια λίστα όμως (στην οποία δηλώνεις ότι δεν επιθυμείς διαφήμιση μέσω spam, τηλεφώνου κοκ) δεν έχουν δικαίωμα να επικοινωνούν μαζί σου.
Μάλιστα ο καθηγητής μου μας διαβαβαίωσε ότι υπάρχουν άτομα που ζουν με αυτόν τον τρόπο (κάνοντας αγωγές στους τηλεφωνικούς spammers οι οποίοι θα έπρεπε να λαμβάνουν υπόψιν τους της λίστα, αλλά δεν το κάνουν οι περισσότεροι :wink: ).
Βασικό επαναλαμβάνω, να έχεις γραφτεί στην λίστα.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από xarisss » 19 Δεκ 2004 19:15

pos boreis na grafteis se afti ti lista?
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από greek_manager » 20 Δεκ 2004 02:08

www.dpa.gr

Έχει ό,τι πληροφορίες θες. Παίρνεις και ένα τηλέφωνο άμα βαριέσαι να ψάξεις το site :wink:
Επικοινωνία - Δημόσιες Σχέσεις

Τηλ +30 210- 64 75 604,

+30 210- 64 75 605, +30 210 64 75 607
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Να τους καταγγείλω;;;

Δημοσίευση από xarisss » 20 Δεκ 2004 02:52

to site de leitourgei.. to kleinoun ta vradia :):):)
efxaristo gia ti voitheia, tha tous paro tilefono. einai poli enoxlitiko na pairnoun kai na se enoxloun, gia na min po oti polloi de diafimizoun ta proionta tous, alla psaxnoun thimata gia tis kombines tous...
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες