αξιολόγηση PC για ΑutoCAD

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
civeng
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από civeng » 20 Δεκ 2004 13:22

καλημέρα σε όλους, ασχολούμαι κυρίως με autocad 2D/3D και λίγο με corelphotopaint.
1)-πως αξιολογείται το παρακάτω μηχάνημα για αυτή τη δουλειά και
2)-αν έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο στο ίδιο περίπου κόστος.....
ευχαριστώ προκαταβολικά για την προσοχή σας.

m/b: Asus P5AD2 Deluxe ~240euro
cpu: P4 540 ~210euro
h.d.: Western Digital 36,7 ή 70 GB , 10.000 kpm, sata ~110 ή 200 euro
Pci: Albatron Trinity Geforce 660xt ~240 euro
Ram: 1 GB DDR PC3200/533 MHz ~220 euro

-εάν αγοράσω χωριστά το κάθε ένα από τα παραπάνω , τί τροφοδοτικό πρέπει να πάρω και τί κουτί?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 20 Δεκ 2004 23:40

Για autocad που ξέρω, ακόμα και υπολογιστή "από τα καλάθια" να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα!

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μεγαλούτσικος σκληρός δίσκος για να δημιουργήσεις ένα σωστό αρχείο με τις δουλειές σου αλλά και μια πολύ καλή βιβλιοθήκη με blocks (δηλαδή να μην έχεις μόνο 2-3 σχέδια για κάθε στοιχείο)!

Άβαταρ μέλους
civeng
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από civeng » 21 Δεκ 2004 11:28

Καλημέρα, θα διαφωνήσω μαζί σου. Ίσως να έχεις διαβάσει τις προδιαγραφές που γράφει πάνω στο πακέτο της Autodesk και να θεώρησες ότι και ένα pc από τα καλάθια κάνει. Ίσως να μην έχεις επίσης ιδέα από Autocad εκτός και άν θεωρείς autocad το να σχεδιάσεις 2-3 γραμμές ή έστω μια πολύπλοκη κάτοψη.

-Προς το παρόν ,δεν θέλω να ασχοληθούμε τι σημαίνει επαγγελματική ενασχόληση με ένα πρόγραμμα , απλά θα ήθελα κάποιος κρίνει το συγκεκριμένο μηχάνημα (πέρα από autocad) μιας και θεωρώ ότι δεν θα βρω αρμοδιότερους παρά μέσα στο freestuff !

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 21 Δεκ 2004 12:21

Το AutoCad ξέρω οτι είναι ένα ιδιαίτερα απαιτητικό πρόγραμμα...

Δεν θα συμφωνήσω οτι και ένας υπολογιστής "από τα καλάθια" θα κάνει δουλειά.

Η σύνθεση που έχεις βάλει παραπάνω είναι ιδιαίτερα καλή.

Τώρα για τροφοδοτικό, θα συνιστούσα κάποιο "αθόρυβο". Στα δικά μου τα PC, (6) έχω βάλει το HEROLCHI SILENT 435W. Kαι λέω για αθόρυβο για να μπορεις να δουλεύεις με ηρεμία και συγκέντρωση και όχι να ακούς ένα συνεχόμενο ενοχλητικό θόρυβο, που θα σου σπάει τα νεύρα.

Για κουτί, καλό θα είναι να προγραμματίσεις κοιτώντας μπροστά, δηλαδή να μην πάρεις ένα κουτί που απλά θα επαρκεί αλλά κάποιο που να έχει περιθώρια επέκτασης. Ίσως ένα midi tower να είναι αρκετό. Full Tower ίσως να είναι υπερβολή αλλά μπορεί να το χρειαστείς αργότερα. Εσύ ξέρεις τί θα σε βολέψει.

Ελπίζω να σε βοήθησα
Φιλικά, Χρήστος
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 21 Δεκ 2004 14:38

Αναφερόμενος σε "υπολογιστή από τα καλάθια" φυσικά και δεν κυριολεκτούσα και προφανώς το παρεξηγήσατε (τώρα που το ξαναδιαβάζω, όχι άδικα).

Το ΑutoCad το δουλεύω κι εγώ προσωπικά, σε συνεργασία πολλές φορές με το Cadware (δεν το ανοίγω πάντα) και όχι για απλές κατόψεις!
Η εργασία που κάνω τώρα έχει φτάσει να είναι 12 ΜΒ το κεντρικό αρχείο και δεν έχει τελειώσει 100% (ένα ξενοδοχειακό συγκρότημα 1000+ κλινών).

Μεγάλη υπολογιστική δύναμη χρειάζεσαι κυρίως όταν βάζεις εικόνες σε τρισδιάστατες απεικονίσεις, ειδικά αν εισάγεις μεγάλα bmp και όχι jpg.

Δεν έχω συναντήσει ποτέ άλλοτε πρόβλημα, σε αντίθεση με το MASTER (TEKTON-FESPA) ή τα αντίστοιχα πακέτα της IDEA που είναι κάπως πιο απαιτητικά.

Το πιο σημαντικό σε έναν υπολογιστή-σχεδιαστήριο είναι η οθόνη και η κάρτα γραφικών! :)

Ο υπολογιστής που προτείνεις είναι πολύ καλός! :wink:

Άβαταρ μέλους
civeng
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από civeng » 22 Δεκ 2004 08:07

καλημέρα, ευχαριστώ για τη βοήθεια.
-επειδή 12 ΜΒ μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο μέγεθος για κάτοψη, δοκίμασε αν θέλεις την εντολή purge all (δεν ξέρω αν την έχεις υπόψη σου) , θα σε απαλλάξει από περιττά blocks, layers κτλ.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 22 Δεκ 2004 14:34

Eυχαριστώ!
(αν και δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, μιας και μιλάμε για περίπου 18 στρέμματα κτίρια) ;)

Matrox

Δημοσίευση από Matrox » 22 Δεκ 2004 21:04

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι για την κάρτα γραφικών.
Γνωρίζετε άν μία G Force (νομίζω η 5200) με 128b μνήμη είναι αρκετή για το autocad?
Η CPU είναι P4 3,2 και η μνήμη 512mb.

Άβαταρ μέλους
civeng
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από civeng » 23 Δεκ 2004 08:59

-καλημέρα ,βασικό ρόλο παίζει για τί χρήση θα προορίζεις το Autocad. Εάν ασχοληθείς σε μεγάλο βαθμό με 3D πρέπει το ψάξεις λίγο. (για απλά 2D σχέδια, τα βγάζει πέρα και το FX5200)
η κάρτα που αναφέρεις με chipset Geforce FX5200 αποτελεί πλέον κομμάτι της σειράς μιας και όλα τα pc των εορταστικών προσφορών την έχουν. Για μένα δεν ενδείκνυται για Autocad, αν δεν θέλεις βέβαια συμβιβασμό με την τσέπη σου.
(-Πιστεύω ότι πρέπει να συζητάμε για τσιπάκι FX5950 ή 9600 ή Geforce 6600 -X600 Και πάνω.)

-στο RAM στο τεύχος 186 κάνει ένα συγκριτικό καρτών. Πρώτη ήρθε η Albatron Trinity Geforce 6600GT με χρονισμό επεξεργαστή 500ΜΗz και χρονισμό μνήμης 500 ΜΗz GDDR3, Ramdac 400 MHz. Eνδεικτικά παρακάτω σου παραθέτω δύο κάρτες για σύγκριση. Επίσης άν ψάξεις σε διάφορα online καταστήματα , πέρα από σύγκριση τιμών θα συγκρίνεις και τα χαρακτηριστικά τους.

NVIDIA GEFORCE FX5200 128MB DDR
# Chipset: NVidia GeForce FX 5200.
# Μνήμη: 128MB DDR.
# RAMDAC: 350MHz.
# Τοποθέτηση: AGP 8x.

SAPPHIRE ATLANTIS ATI RADEON X800SE 256MB AGP TVOUT + DVI RETAIL
# Chipset: ATI Radeon X800SE (8 Pipeline Engine).
# Ταχύτητα πυρήνα: 425MHz/400MHz (2D/3D)
# Μνήμη: 256 MB DDR3 256bit.
# Μέγιστη Ανάλυση: 2048x1536
# Τοποθέτηση: AGP 8x.
# RAMDAC Frequency: 400MHz

Πρέπει επίσης να αυξήσεις και την RAM σου ( εκεί παίζει ρόλο και η συχνότητα της)

Matrox

Δημοσίευση από Matrox » 24 Δεκ 2004 20:48

Το Autocad θα είναι για τα σχέδια ενός ηλεκτρολόγου, οπότε νομίζω ότι θα δουλέψει μόνο 2D σχέδια.
Άν η κάρτα είναι αρκετά δυνατή για αυτό πιστεύεις πραγματικά ότι χρειάζετε περισσότερη μνήμη?

Άβαταρ μέλους
civeng
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από civeng » 28 Δεκ 2004 11:50

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
εάν χρησιμοποιηθεί μόνο για ηλεκτρολογικό σχέδιο (2D) τότε πιστέυω ότι το τσιπάκι FX5200 θα κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω (εξαρτάται όμως από την τελική μορφή/έκταση του σχεδίου, layers, blocks κτλ κτλ). Εντάξει πιστεύω πως είναι και τα 512ΜΒ της RAM

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες