Μπαταρία Laptop

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Μπαταρία Laptop

Δημοσίευση από mrpc » 20 Δεκ 2004 16:49

Έχω ένα presario laptop της compaq (HP) που μέχρι τώρα νόμιζα ότι έχει τα έχει παίξει τελείως η μπαταρία γιατί άδειαζε σε 10 λεπτά.
Μέχρι που μου ήρθε μια αναλαμπή: Κάπου στα windows είχε μια επιλογή για όταν η μπαταρία φτάνει σε critical επίπεδα να σβήνει ο υπολογιστής. Το απενεργοποίησα και μετά η μπαταρία μου κράτησε κάτι παραπάνω από 2 ώρες.
Αυτό σημαίνει ότι η μπαταρία είναι ΟΚ, αλλά η ένδειξή της τα έχει παίξει.
Δεν θα με πείραζε αν ήταν μόνο αυτό. Το θέμα είναι ότι το laptop δεν ανοίγει όταν η μπαταρία δείχνει να είναι άδεια, με αποτέλεσμα να πρέπει να τον έχω ανοιχτό μέχρι να πέσει η μπαταρία για να την εκμεταλευτώ.
Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;
Πρέπει να πω ότι το Laptop το αγόρασα μεταχειρισμένο από φίλο μου (ξέροντας ότι είναι χωρίς μπαταρία) για 300 euro και μαζί με διάφορα άλλα πραγματάκια. Η αγορά μιας καινούργιας μπαταρίας (πάνω από 250 euro σύμφωνα με αντιπρόσωπο) δεν είναι και η καλύτερη λύση. Το πολύ - πολύ να συνεχίσω να το δουλεύω έτσι :P :P :P :P

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Μπαταρία Laptop

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 21 Δεκ 2004 09:56

n mpataria exei apoktisei fevomevo mvimis to opoio eivai kati poli logiko.
Yparxei n texviki katakrimvisis kristalwv pou sivi8os epavaferei tnv mpataria se mia kaliteri katastasi alla dev mporei va efmaromostei se oles tis periptoseis idios otav oi mpataries exouve kapoio psifiako kikloma evergopiisis keliou opos se arketa laptops.
Twra pou 8a mporouses va kaveis aftn tnv diadikasia dev gvorizo :( egw exo eva gvosto pou doulebei sto ote kai kamia fora me eksipiretei alla sivi8os milame gia mpataries AA 1.5V .
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Μπαταρία Laptop

Δημοσίευση από mrpc » 21 Δεκ 2004 11:18

thanks rapid... κι εγώ δεν βλέπω να φτιάχνεται η μπαταρία. Κάποιον τρόπο να κάνω το pc να αγνοεί την ένδειξη θέλω για να μπορώ να τον ανοίξω.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Μπαταρία Laptop

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 21 Δεκ 2004 11:28

des av to bios exei epilogi va apevergopiiseis to Power Management n ACPI av exei.
Bebea apevergopiovtas aftn tnv epilogi dev 8a mporeis va kaveis hibernate standby
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Μπαταρία Laptop

Δημοσίευση από mrpc » 21 Δεκ 2004 11:40

Διαλέγω και παίρνω λοιπόν αν λειτουργήσει αυτό.
Thanks again

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες