βοήθεια σε ένα πρόγραμμα java

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
crmaris

Δημοσίευση από crmaris » 20 Δεκ 2004 23:57

Καταρχήν καλώς σας βρήκα μιας και είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum.
προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα υπολογισμού κόστους για ένα δίκτυο και έχω κολησει σε κάτι φαινομενικά απλό .
όταν κάνω μεταγλώτιση το παρακάτω κομμάτι κώδικα μου βγάζει cannot resolve symbol sqr και μετά μου βγάζει cannot resolve symbol sqrt αν βγάλω εντελώς τον κώδικα που έχει την sqr μεθοδο.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Στην class math ανήκει η sqrt τουλάχιστον και στην MyMath η sqr αλλά όταν κάνω import Mymath.* μου λέει δεν υπάρχει τέτοια κλάση.

εδώ ο κώδικας :

Κώδικας: Επιλογή όλων

import java.math.*;

public class network {

double x1,y1;        
 double x2,y2; 
 double x3,y3;
double c=sqr(x1-x2);
double d=sqr(y1-y2);
double ab=sqrt(c+d);
double om=sqrt(sqr(x3) + sqr(y3));  

double  r=ab/2;
double area=3.14*(r*r);
double t=area*1500+om*1000;  

public void networkCost() {

// Calculation of the distance between the new stores
System.out.println("the distance between the new sores is "+this.ab);

// Calculation of the distance between the headquarters and the antenna
System.out.println("the distance between the headquarters and the antenna is "+ 

this.om);

// Area coverage of the wireless network 
System.out.println("Area coverage of the wireless network is "+this.area);
            //Total cost calculation 

System.out.println("the total cost is "+this.t);
}
 }

crmaris

Δημοσίευση από crmaris » 21 Δεκ 2004 00:20

τελικά το βρήκα το λάθος ήθελε απλός Math.sqrt(c+d) για την πράξη και όχι σκέτο sqrt(c+d). Για να ρωτήσω κάτι άλλο που με μπέρδεψε η τετραγωνική ρίζα είναι το sqr και η ύψωση τετράγωνο το sqrt? και με ποια μέθοδο καλούμε το sqr γιατί με το math.sqr βγάζει λάθος?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 21 Δεκ 2004 00:30

Γενικά SQRT = τετραγωνική ρίζα (SQuare RouTe)

H ύψωση σε δύναμη γίνεται με ^
πχ 9 = 3^2

Τετραγωνική ρίζα μπορείς να ζητήσεις και ως εξής:
4^(1/2) = 2

Αυτό είναι χρήσιμο για μεγαλύτερες ρίζες, πχ την κυβική ρίζα:
27^(1/3) = 3

Αυτά ισχύουν γενικά στις γλωσσες προγραμματισμού.

crmaris

Δημοσίευση από crmaris » 21 Δεκ 2004 00:36

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Να σε καλά.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 21 Δεκ 2004 00:43

Eγώ δεν έχω σχέση με προγραμματισμό κάθε είδους (έκανα fortan στο πρώτο έτος), όμως ειδικά η χρήση της δύναμης αντί της ρίζας θεωρείται από πολλούς "tip"!

πχ για να βρεις την κυβική ρίζα του Χ στην πέμπτη, γράφεις απλά Χ^(5/3) και τελείωσε το θέμα απλά και γρήγορα! ;)

crmaris

Δημοσίευση από crmaris » 21 Δεκ 2004 01:25

ασε εγώ τα έχω μπλέξει όλα. Πέρσι έκανα HTML,Javascript και Actionscript. Πιο παλιά έκανα λίγο Vicual C++. H pascal ενοείται. Basic το 1987(Atari st!). Με λίγα λόγια έχω ένα κεφάλι καζάνι ώρες ώρες και κολάω σε πολύ απλά πράγματα.Παντος να σε καλά χάρις στο tip που μου έδωσες τέλειωσα μια αρκετά δύσκολη άσκηση σε java.

crmaris

Δημοσίευση από crmaris » 21 Δεκ 2004 01:26

για την ιστορία παραθέτω και την άσκηση

Είστε τεχνικός σύμβουλος σε μια εταιρία τηλεπικοινωνιών και πληροφορικής και ο διευθυντής σας αναθέτει να φτιάξετε ένα πρόγραμμα που να υπολογίζει το κόστος σύνδεσης του κεντρικού καταστήματος με τα νέα δύο υποκαταστήματα της εταιρίας που θα χτιστούν σε δύο χρόνια από τώρα μέσω ενός ιδιωτικού δικτύου της εταιρίας.
Συζητώντας το πρόβλημα με την ομάδα που διευθύνετε καταλήγετε στο συμπέρασμα ότι για να γίνει η τηλεπικοινωνιακή σύνδεση των κεντρικών της εταιρίας με τα δύο υποκαταστήματα, όπου αυτά χτιστούν, θα πρέπει να ακολουθηθεί το παρακάτω σχέδιο.
Ακριβώς στο κέντρο της νοητής ευθεία μεταξύ των δύο υποκαταστημάτων της εταιρίας θα τοποθετηθεί κεντρική κεραία ασύρματης ζεύξης που θα επικοινωνεί με ασύρματο δίκτυο. Η εμβέλεια της κεντρικής κεραίας δημιουργεί ένα κυκλικό χώρο ενεργοποίησης του ασύρματου δικτύου ώστε να καλύπτει την απόσταση των δύο υποκαταστημάτων. Ο λόγος που επιλέχθηκε το ασύρματο δίκτυο είναι για να μπορούν οι υπάλληλοι να το χρησιμοποιούν σε οποιοδήποτε σημείο της πόλης μεταξύ των δύο υποκαταστημάτων
Επίσης αποφασίστηκε η επικοινωνία των κεντρικών της εταιρίας με την κεντρική κεραία του ασύρματου δικτύου να γίνεται με δίκτυο οπτικών ινών (ενσύρματη επικοινωνία).
Με βάση το παραπάνω σενάριο και με δεδομένα τα παρακάτω κόστη:
• Κόστος δικτύου οπτικών ινών ανά χιλιόμετρο = 1000 €
• Κόστος κάλυψης ασύρματου δικτύου ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο = 1500 €

Δημιουργήστε ένα πρόγραμμα σε Java όπου να υπολογίζετε το συνολικό κόστος της διασύνδεσης της εταιρίας σας με παράμετρο τη θέση των δύο υποκαταστημάτων της.

crmaris

Δημοσίευση από crmaris » 21 Δεκ 2004 01:28

στην αρχήσε τρομάζει λίγο αλλά είναι αρκετά απλό . Απλός θέλει λίγο να ξεσκονήσεις τα βιβλία γεωμετρίας!

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 21 Δεκ 2004 07:48

Για την ιστορία:

math.sqrt(νούμερο)
για τετραγωνική ρίζα και

math.pow(νούμερο, δύναμη)
για ύψωση σε δύναμη στη Java.

Μια και είναι κατεξοχήν object oriented, πρέπει να αναφέρεται πάντα η κλάση απ' όπου παίρνουμε τη μέθοδο που χρησιμοποιούμε (δηλαδή "math.μέθοδος")

Το μήνυμα αυτό δεν το έστειλα εγώ. Το φάντασμά μου το έστειλε. Εξακολουθώ να είμαι νεκρός, βαθιά θαμμένος 10 πήχες κάτω από το χώμα, αλλά ξέρω ότι μερικοί το προτιμούν μακάβριο.

crmaris

Δημοσίευση από crmaris » 21 Δεκ 2004 21:47

agrippas έγραψε:Για την ιστορία:

math.sqrt(νούμερο)
για τετραγωνική ρίζα και

math.pow(νούμερο, δύναμη)
για ύψωση σε δύναμη στη Java.

thanks! αυτό το math.pow μου διέφευγε αλλά το έκανα x*x. Τώρα τουλάχιστον έμαθα ποια είναι τελικά η μέθοδος για ύψωση στο τετράγωνο.

Yawkin

Δημοσίευση από Yawkin » 22 Δεκ 2004 23:53

crmaris έγραψε:στην αρχήσε τρομάζει λίγο αλλά είναι αρκετά απλό . Απλός θέλει λίγο να ξεσκονήσεις τα βιβλία γεωμετρίας!
Δυστυχώς ή ευτυχώς πολλές φορές μας χρειάζονται τα μαθηματικά όταν θέλουμε να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα
Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο στα μαθηματικά.
Φαντάζομαι ότι τελικά έχεις λύσει τη μαθηματική πλευρά του θέματος.

Όποτε έχεις πρόβλημα σχετικό με τα μαθηματικά που σου χρειάζονται σε ένα πρόγραμμα, να το δημοσιεύεις εδώ.

crmaris

Δημοσίευση από crmaris » 23 Δεκ 2004 00:06

Yawkin έγραψε:
crmaris έγραψε:στην αρχήσε τρομάζει λίγο αλλά είναι αρκετά απλό . Απλός θέλει λίγο να ξεσκονήσεις τα βιβλία γεωμετρίας!
Δυστυχώς ή ευτυχώς πολλές φορές μας χρειάζονται τα μαθηματικά όταν θέλουμε να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα
Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο στα μαθηματικά.
Φαντάζομαι ότι τελικά έχεις λύσει τη μαθηματική πλευρά του θέματος.

Όποτε έχεις πρόβλημα σχετικό με τα μαθηματικά που σου χρειάζονται σε ένα πρόγραμμα, να το δημοσιεύεις εδώ.
thanks για την βοηθεια. Κάθισα και διαβασα ξανά λίγο γεωμετρία και την έχω βρει την μαθηματική λύση. Όντος δεν ήτανε δύσκολη,απλός ήθελα να ξαναθυμηθώ λιγα πράγματα (είμουνα και πρωτοδεσμίτης να φανταστείς αλλά δεν τα πολυπήγαινα τα μαθηματικά,προτιμούσα φυσική και χημεία).

z200wr

Δημοσίευση από z200wr » 28 Ιαν 2005 03:45

se opoin egrapse auto to programma..O Xrhstos Kai Panagia...KLASSEIS PANTA ME KEFALAIO!!! CONSTUCTORS PANTA ME KEFALAIO!!!! GIA THN istoria kai mono!

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες