sxetika me ta chatterbox

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sakissoft

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από sakissoft » 28 Δεκ 2004 12:47

Θέλω να βάλω ένα chatterbox στην σελίδα μου.
Αλλά επειδή είναι σχετικα αργή η σελίδα μου θα ήθελα να μου πείτε πως γίνεται να φορτώνει πρώτα η σελίδα μου(σε HTML) και αφού αυτή εμφανίζεται κανονικά τότε να αρχίζει να φορτώνει και το chatterbox.Πως γίνεται αυτό?
(Δώστε κανένα παράδειγμα αν γίνεται)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakissoft την 28 Δεκ 2004 13:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GhostShip

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από GhostShip » 28 Δεκ 2004 12:54

Μάλλον εννοείς shoutbox....και όχι shootbox.... :hammer:

έτσι για να μην αφήνουμε λάθος εντυπώσεις....
Τώρα για την βοήθεια την αφήνω σε κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα σε HTML...
Εικόνα

sakissoft

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από sakissoft » 28 Δεκ 2004 12:57

GhostShip έγραψε:Μάλλον εννοείς shoutbox....και όχι shootbox.... :hammer:

έτσι για να μην αφήνουμε λάθος εντυπώσεις....
Τώρα για την βοήθεια την αφήνω σε κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα σε HTML...

με πρόλαβες!! αν και εννοούσα chatterbox(www.flooble.com-free)

Άβαταρ μέλους
GhostShip

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από GhostShip » 28 Δεκ 2004 13:01

Με τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ από ορισμένους "γραφικός" ή "κομπλεξικός", θα πρέπει να σε διορθώσω άλλη μία φορά.

Το σωστό είναι chatbox και όχι chatterbox.... :D

Απλά δεν μου αρέσει να αλλάζουμε τους ορισμούς..
Καλό θα είναι να ξέρουμε τους ακριβείς ορισμούς κάθε πράγματος..
Εικόνα

sakissoft

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από sakissoft » 28 Δεκ 2004 13:40

GhostShip έγραψε:Με τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ από ορισμένους "γραφικός" ή "κομπλεξικός", θα πρέπει να σε διορθώσω άλλη μία φορά.

Το σωστό είναι chatbox και όχι chatterbox.... :D

Απλά δεν μου αρέσει να αλλάζουμε τους ορισμούς..
Καλό θα είναι να ξέρουμε τους ακριβείς ορισμούς κάθε πράγματος..

Στην διεύθυνση που σου εγραψα έτσι γράφει.
Οπως και να έχει, δεν ήθελα αγγλικό ορθρογράφο στο μήνυμά μου!
Για αυτό που ρώτησα ξέρεις τίποτα ή θα απαντάμε μόνο και μόνο για να φαίνεται το avatar μας. :evil: :-?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από Basilakis » 28 Δεκ 2004 16:48

Καταρχήν νομίζω πως θέλεις να μάθεις σωστά τι θα κάνεις έτσι; Τότε θα πρέπει να μάθεις και τι είναι αυτό που θέλεις... Δεν μπορείς να τσατίζεσε με κάποιον επιδεί σε διωρθώνει... Αν πείς το shoutbox - shootbx τότε να σου δώσουμε ένα κουτί και να βαράς μέσα! Μετά μας έδωσες λάθος link. Το σωστό είναι http://chatter.flooble.com/
Εάν βέβαια μπείς στο ΣΩΣΤΟ link θα δείς και αυτό το url http://chatter.flooble.com/register.php? οπού εκεί μπορείς να δημιουργήσεις το δικό σου Chatter box.

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από Youli » 28 Δεκ 2004 17:27

Χαλαρώστε...

sakissoft

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από sakissoft » 30 Δεκ 2004 16:23

Basilakisweb έγραψε:Καταρχήν νομίζω πως θέλεις να μάθεις σωστά τι θα κάνεις έτσι; Τότε θα πρέπει να μάθεις και τι είναι αυτό που θέλεις... Δεν μπορείς να τσατίζεσε με κάποιον επιδεί σε διωρθώνει... Αν πείς το shoutbox - shootbx τότε να σου δώσουμε ένα κουτί και να βαράς μέσα! Μετά μας έδωσες λάθος link. Το σωστό είναι http://chatter.flooble.com/
Εάν βέβαια μπείς στο ΣΩΣΤΟ link θα δείς και αυτό το url http://chatter.flooble.com/register.php? οπού εκεί μπορείς να δημιουργήσεις το δικό σου Chatter box.
Πρώτα -πρώτα ΔΕΝ τσαντίστηκα έτσι όπως το εννοείς!!!
Απλώς μου την δίνουν οι άνθρωποι που ενώ καταλαβαίνουν τι τους λέει κάποιος απαντούν αλα βενιζέλο δηλ.όταν δεν ξέρουν την απάντηση ''παίζουν" με την ερώτηση και μάλιστα επαναλαμβάνονται κιόλας.
Δέχομαι συμβουλές για αγγλική ορθογραφία εφόσον αυτός ο ελληνας που μου τις δίνει ξέρει κυρίως την ελληνική ορθογραφία.

Και για να μπώ στην ουσία - γιατί ακόμη ΔΕΝ μπήκαμε - , ναι εχω ήδη δημιουργήσει το Chatter box* και ήταν λάθος το link που είχα αναφέρει.

*Ετσι το αναφέρεις και εσύ οπότε διαφωνείς με τον προηγούμενο και συμφωνείς με εμένα έτσι?

sakissoft

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από sakissoft » 30 Δεκ 2004 16:27

Συγνώμη Youli αλλά έπρεπε να απαντήσω!!!
Τώρα θα χ α λ α ρ ώ σ ω !!!!

Ευχομαι Καλη χρονιά σε όλους

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από Basilakis » 31 Δεκ 2004 10:46

Ναι απο τη στιγμή που η σελίδα το δίνει chatter box θα το χρησιμοποοιήδουμε σαν λέξη. Αλλά δεν νομίζω πως εκεί είναι το ζητούμενο. θα ήθελα να μάθω αν είναι καλή υπηρεσία!

sakissoft

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από sakissoft » 31 Δεκ 2004 13:54

Basilakisweb έγραψε:Ναι απο τη στιγμή που η σελίδα το δίνει chatter box θα το χρησιμοποοιήδουμε σαν λέξη. Αλλά δεν νομίζω πως εκεί είναι το ζητούμενο. θα ήθελα να μάθω αν είναι καλή υπηρεσία!
Τι προσφέρει:
- Σου δίνει τον κώδικα (για popup παράθυρο αν θέλεις ή αμεση ενσωμάτωση στην σελίδα σου)
- Μέγιστο μήκος μηνύματος=20 χαρακτήρες (το οποίο αλλάζει αλλά καθυστερεί η ενημέρωση
της database)
- Μέγιστος αριθμός μηνυμάτων=10 (το οποίο αλλάζει)
- Εισάγεις ένα ψευδώνυμο και το μήνυμά σου
- Ειναι Δωρεάν υπηρεσία (αλλά με τα μικρά διαφημιστικά Link kai banner-άκια του)

Αλλά:
-Στο pop up παράθυρο πρέπει να κάνουμε κλικ σε ένα κυκλικο βελάκι για να ενημερώνεται το chatter box
-Δεν δείχνει ημερ/νια και ώρα άμεσα εκτός αν κάνεις κλίκ πάνω σε κάθε όνομα(οπότε τότε βλέπεις και το IP)
-Δεν δείχνει ποιός είναι οn line σε κάποια στιγμή.Κάτι σαν chat δηλ.
-Είναι τελείως ενενεργό κάποιες φορές(του τύπου ΄δεν υπάρχει η σελιδα΄)
Αν θέλεις να to δεις στην πράξη(σε pop-up παράθυρο) δες την 'αργή' σελίδα μου http://orestiada.snn.gr

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από suckis » 02 Ιαν 2005 00:47

sakissoft έγραψε:Δέχομαι συμβουλές για αγγλική ορθογραφία εφόσον αυτός ο ελληνας που μου τις δίνει ξέρει κυρίως την ελληνική ορθογραφία.
Η λέξη Έλληνας παίρνει τόνο (εννοώ οξεία) και όπως και η λέξη Ελληνική, γράφεται με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα μιας και είναι ονόματα και οι δύο. Για τη λέξη Αγγλική δε με ενδιαφέρει pas du tout.

Όπως και νά 'χει, δοκίμασε αυτό. http://www.engin.umd.umich.edu/~jonesrm ... shout3.zip . Απλό και καλό. Θα το βάλω κι εγώ στη σελίδα μου.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2005 13:13

sakissoft έγραψε:Απλώς μου την δίνουν οι άνθρωποι που ενώ καταλαβαίνουν τι τους λέει κάποιος απαντούν αλα βενιζέλο δηλ.όταν δεν ξέρουν την απάντηση ''παίζουν" με την ερώτηση και μάλιστα επαναλαμβάνονται κιόλας.
Δέχομαι συμβουλές για αγγλική ορθογραφία εφόσον αυτός ο ελληνας που μου τις δίνει ξέρει κυρίως την ελληνική ορθογραφία.
Προσωπικά με τέτοιο ύφος δεν θα σου απάνταγα και να ήξερα (και το κάνω πολλές φορές αυτό αποδεδειγμένα).

Για την ορθογραφία δεν το σχολιάζω καν...
Για το συγκεκριμένο θέμα ξέρω δεν ξέρω δεν έχει σημασία απλά δεν απαντάω γιατί πρόκειται για κάτι έτοιμο απότι βλέπω οπότε υπάρχει και το manual.

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από Youli » 02 Ιαν 2005 14:10

Λοιπόν, ξεκολλήστε γιατί το έχετε τραβήξει αρκετά. Δεν ξαναπροειδοποιώ. Απο δω και πέρα, ολόκληρα σχόλια ή μέρος αυτών που θα είναι άσχετα με το θέμα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποιήσεις.

Δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε μάθημα ορθογραφίας ούτε σύνταξης ούτε τίποτα άλλο. Κόφτε το. :evil:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

sxetika me ta chatterbox

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2005 14:13

Youli έγραψε:Δεν είμαστε εδώ για να κάνουμε μάθημα ορθογραφίας ούτε σύνταξης ούτε τίποτα άλλο. Κόφτε το. :evil:
Πρόσεχε γιατί υπαρχουν και περίεργοι... (αν με πιάνεις...) :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες