Προτάσεις για κάρτα ασύρματου δικτύου

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Δεκ 2004 17:13

Λοιπόν, θέλω να μου προτείνετε μία κάρτα ασύρματου δικτύου, με ταχύτητα 54mbps (δε με νοιάζουν οι επιλογές με 108mbps γιατί το laptop δεν τα υποστηρίζει...) Και άμα μπορείτε να μου πείτε και τιμές ή καταστήματα, δεκτά... :roll:

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 02 Ιαν 2005 01:00

Για κάνε μία επίσκεψη στο http://www.dbs.net.gr ή στείλε του ένα mail.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2005 12:09

Θα την χρησιμοποιήσεις μέσα στο σπίτι σου ή για εξωτερικό χώρο / link;

Αν πρόκειται για εσωτερικό χόρο κοίτα ότι έχει Prism chipset ή Atheros καθώς μπορούν να κάνουν παπάδες.

Κάτι ACXxxx (chipset) σε μηχανάκια/κάρτες της Level One, Dlink, Planet κλπ είναι απλά ΠΑΤΑΤΕΣ!
Έχουν τα χειρότερα implementation τόσο σε Software (drivers) όσο σε Hardware (θα βαρεθείς να σου κολάνε).

Αν πρόκειται για εξωτερικό link μην πας σε 802.11g γιατί πρώτον θα ενοχλείς με τον θόρυβο που θα δημιουργείς με τέτοια κάρτα και δέυτερον η ευαισθησία λήψης είναι χαμηλώτερη απότι στο 802.11b οπότε το απέναντι άκρο για να το 'ακούσεις' θα πρέπει να βγει παράνομα (πάνω από 20dB) ή να είναι στο απέναντι σπίτι :lol:

Γενικότερα σε εξωτερικούς χόρους αποφέυγετε το 802.11g καθώς δημιουργεί προβλήματα στους υπόλοιπους και μακροπρόθεσμα θα γυρίσει μπούμερανγκ σε εσάς αυτό.
Και αυτό λόγω της διαφορετικής διαμόρφωσης του εκπεμπόμενου σήματος σε σύγκριση με το 802.11b.

Ότι άλλη πληροφορία θες εδώ είμαστε :wink:

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 02 Ιαν 2005 12:17

katarxiv va exeis ipopsiv sou oti gia va petixeis ta 54mbps se asirmato prepei va exeis poli ka8aro kavali optiki epafi kai kales siskebes.
Sto laptop sou ipo8eto oti dev exeis eksoteriki kerea epomevos 8a xaveis mavi mavi apo ekei merika mbit/s stnv sivexeia 8es mia 11g siskebi poli kali px cisco kai linksys me tis protes sou (kai poli akribes) siskebes kai stnv sivexeia tis siskebes tou laou dlink 3com netgear usrobotics kai dev simazebete.
Twra avaloga me to av 8es va sivdeseis perisotera apo eva pc / siskebes sto wlan diktio sou 8a sou xriastei access point siskebei n opoia eivai kati sav to hub/switch sta evsirmata diktia. allios kaveis tnv douleia sou kai se sivdesi kartas pros kartas wifi.

Ipev8imizo pos gia tnv megisti apodosi prepei va exies optiki epafi . otav piaveis sima meso avtavaklasis n avaklasis tote miovete n isxiis tou simatos alla kai n piotita tou.
Kalo 8a ntav o eksoplismos pou 8a pareis va mproei va rixvei tnv isxiis eksodou kai kata avtistixia kai tnv ebestisia lipsis pou eivai to simavtikotero sta wifi diktia.

Episis mia ataka pou diabasa allou
"To wifi dev eivai plug and play"
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2005 12:22

Rapid-eraser έγραψε:mia 11g siskebi poli kali px cisco kai linksys me tis protes sou (kai poli akribes) siskebes ..."
Τα LinkSys ενώ είναι θυγατηρική της Cisco και είναι αρκετά φθηνότερα από τα Cisco και ενώ μπορούν να κάνουν παπάδες σε Software επίπεδο λόγω κάποιων ιδιαίτερων λειτουργιών το radio κομμάτι τους έχει πολύ χάλια ευαισθησία λήψης.

Σίγουρα πάντως είναι μία πολύ καλή και προσιτή λύση.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 02 Ιαν 2005 15:21

Αρχικά θα είναι εσωτερικό δίκτυο σε υπολογιστές δίπλα δίπλα (του χρόνου όμως ο desktop θα πάει σε άλλο δωμάτιο, εξ ου και η επιλογή ασύρματου δικτύου). Αυτό που θέλω προς το παρόν είναι μεταφορά αρχείων, παιχνίδια μέσω δικτύου (κυρίως manager...), κοινή χρήση συσκευών.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 02 Ιαν 2005 15:28

gia metafora arxeiov kalitera va rikseis eva 1000ari ethernet va xerese ... siga twra eva mikro kalodiaki eivai kapou 8a to kripseis :)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2005 15:30

Αν έχεις ήδη ενσύρματο δίκτυο (έστω και στα 10Mbit) το ασύρματο θα σε δυσαρεστήσει.

Για τα παιχνίδια και την κοινή χρήση συσκευών σε εξυπηρετεί μια χαρά.

Για μαζικές μεταφορές μεγάλων αρχείων δεν έχει καλές επιδώσεις σε σύγκριση με ένα ενσύρματο δίκτυο.

Αυτό που ισχύει στα ασύρματα και να το έχεις υπόψην σου είναι ότι δεν υπάρχει Quality of Service.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 02 Ιαν 2005 16:03

Τι είναι το Quality of Service; Δηλ. τι εννοούν με αυτό; Όταν λες ότι στις μεταφορές μεγάλων αρχείων δεν έχει καλές επιδώσεις; Τι ταχύτητες πιάνει; Rapid το ενσυρματο το είχα σκεφτεί, αλλά όταν θα φύγει ο desktop θα έχω πρόβλημα... Ήδη κυκλοφορούν πολλά καλώδια από το ένα δωμάτιο στο άλλο. Μέσα από τις τουαλέτες μόνο δεν περνάνε.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2005 16:11

Quality Of Service είναι κατα πόσο είναι σταθερό και αποδοτικό αυτό που σου παρέχει το ασύρματο δίκτυο στην προκειμένη περίπτωση.

Σήμερα μπορεί να πιάνει καλά.
Άυριο μπορεί κάποιος στο διπλανό σπίτι να βάλει και αυτός ασύρματο στο τέρμα και να επιρρεάζει το δικό σου.
Επειδή παίζεις με RF εκεί τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα και δεν μπορείς να πεις ότι το έστησα και θα παίζει για πάντα απροβλημάτιστα.
Αυτό μπορεί να θεωρηθεί ποιότητα υπηρεσιών (aka QoS, Quality of Service).
Το να παίζεις ένα παιχνίδι δικτυακά και να διακόπτεται λόγω κακού σήματος είναι ένα κακό QoS.
Το να παίζεις πάλι ένα παιχνίδι και να μεταφέρεις αρχεία ταυτόχρονα και να μην μένει bandwidth για το παιχνίδι με αποτέλεσμα να lagάρει είναι και αυτό ένα κακό QoS...

(Για το θέμα του QoS μπορεί να λέω και πατάτες καθώς δεν έχω ασχοληθεί ιδιέταιρα με την έννοια αυτή οπότε ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος στην προσέγγιση της)

Για το θέμα των ταχυτήτων έχε υπόψην ότι σε ιδανικές καταστάστεις είναι λίγο παραπάνω η τελική ταχύτητα από την μισή ονομαστική και αυτή πάλι διαφέρει από το πόσο δυνατό και καθαρό σήμα έχεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s την 02 Ιαν 2005 16:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 02 Ιαν 2005 16:33

Το να παίζεις πάλι ένα παιχνίδι και να μεταφέρεις αρχεία ταυτόχρονα και να μην μένει bandwidth για το παιχνίδι με αποτέλεσμα να lagάρει
Αυτό είναι το QoS. Είναι service του λειτουργικού (ή του router) που φροντίζει ώστε η εφαρμογές (ή οι hosts) να έχουν πάντα το ανάλογο bandwidth που θα χρειαστούν και να μην δεσμεύεται από τον πρώτο που θα κάνει αίτηση.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 02 Ιαν 2005 20:22

ΟΚ! Από το να βάλει κάποιος γείτονας ασύρματο δίκτυο χλωμό το κόβω να επηρρεάζομαι, καθώς είναι όλοι από λίγο έως πολύ άσχετοι... Μόνο κανα Bluetooth μην επηρρεάζει ή το ραδιόφωνο... Και άμα θες, πρότεινέ μου κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο γιατί δεν έχω χρόνο να ωάξω τις κάρτες τι τσιπάκι έχουν...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2005 21:58

Η καλύτερη λύση είναι cisco αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι προσιτή για την τσέπη σου :P

Βέβαια μην φανταστείς τίποτα τρελά ποσά αλλά σίγουρα είναι πιο ακριβές από κάτι D-Link...

Μετά προτείνω Netgear καθώς χρησιμοποιούν Chipset Prism & Atheros.

Ειδικά σε Linux τα Prism & Atheros μπορούν να κάνουν παπάδες με λίγο πείραγμα ;)

Για το ποιες κάρτες έχουν τι, έχει γίνει αναφορά σε αυτά εδώ:
http://www.awmn.gr/forum/viewtopic.php?t=6292
http://www.awmn.gr/forum/viewtopic.php?t=3319

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Ιαν 2005 22:02

Επίσης το Bluetooth δεν επηρρεάζει το WiFi καθώς έχει διαφορετική διαμόρφωση του σήματος (δεν είμαι σίγουρος γιαυτό - ας το επιβεβαιώσει κάποιος).

Για το ράδιο, τηλεόραση κλπ δεν επηρρεάζονται σίγουρα (ούτε το δίκτυο ούτε το ράδιο/τηλεόραση)

Αυτό που ξέρω ότι θα το επηρρεάσει σίγουρα είναι τα jammers (έτσι δεν λέγονται/γράφονται; ) για τα κινητά.
Αν κανένας παππούς στην πολυκατοικία έχει τέτοιο πχ για τον βηματοδότη του παίζει να μην πιάνει και τίποτα (αποδεδειγμένο στα 10 μέτρα απόσταση οι 2 συσκευές να μην πιάνουν - μέσα στην βουλη που έχει εφαρμοστεί αυτό)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 03 Ιαν 2005 15:31

άμα μου πεις και τι είναι τα jammers θα ήμουν τρισευτυχισμένος... H linksys αυτή καλή είναι;Άν και μου φαίνεται κομματάκι ακριβή (66e χωρίς ΦΠΑ) http://www.linksys.com/international/pr ... sp?coid=61
Εκεί που έλεγες ότι οι linksys έχουν χάλια ευαισθησία λήψης δεν θα έπρεπε να ανησυχώ;;; Επίσης γιατί καμία εταιρία δεν αναφέρει το τσιπ που φοράει η κάθε κάρτα;;; Επίσησ οι level one αξίζουν ή να τις αποφύγω; http://www.level1.com/products3.php?sklop=8&id=540521

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες