Προτάσεις για κάρτα ασύρματου δικτύου

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Ιαν 2005 17:49

Level One ΜΑΚΡΥΑ :P
LinkSys πολύ καλά μηχανάκια και για αυτά που μπορούν να κάνουν είναι τσάμπα πίστεψε με.
Για την ευαισθησία τώρα δεν ξέρω τι να σου πω...
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ LinkSys...

Από τα καλύτερα πάντως σε θέμα ευαισθησίας είναι τα Cisco (μην φανταστείς τρελές διαφορές στην τιμή αλλά οκ σίγουρα παραπάνω από 60-70 euro το Access Point και καμιά 60άτα με 70άρα η κάρτα...)

Τα jammer (αν το λέω σωστά δεν είμαι σίγουρος) είναι κάτι συσκευές που βάζουν και μπλοκάρουν το σήμα του κινητού και δεν πιάνει τίποτα.

Το έχουν βάλει στην βουλή (αν θυμάσαι είχε γίνει θέμα στις ειδήσεις) και το βάζουν και πολλοί παππούδες αν έχουν βηματοδότη γιατί το σήμα του κινητού επιρρεάζει τον βηματοδότη - κατά πόσο αληθέυει αυτό δεν ξέρω βέβαια :P )

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 04 Ιαν 2005 10:41

Από ότι βλέπω η linksys έχει τσιπ της bradcom. Είναι καλά αυτά ή να ψάξω για κάτι άλλο; Εγώ μέχρι 80-90e θέλω να διαθέσω για την κάρτα (αρκεί να είναι καλή...). Στο site της cisco τα μόνα μοντέλα που βρήκα (σε PCI) ήταν ένα 802.11b, & ένα 802.11a/b/g. Επίσης η netgear wg311, πoυ σύμφωνα με το http://www.linux-wlan.org/docs/wlan_adapters.html.gz έχει τσιπ atheros, κάπου δίαβασα ότι υπάρχει και σε 2 ακόμα επανεκδόσεις οι οποίες δεν έχουν τσιπ atheros. Ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Ιαν 2005 13:05

Γενικότερα το radio που έχουν οι LinkSys είναι αποδεκτό.
Έχει να κάνει με την ευαισθησία λήψης.

Για την Netgear εγώ έχω 4 Netgear 311MA που έχουν Prism 2.5 Chipset.

Η Συγκεκριμένη που λες έχω ακούσει ότι έχει Atheros όντως αλλά δεν ξέρω για συγκεκριμένες version αν έχουν κάτι άλλο πάνω.

Με το Atheros Chipset πάντως και πειραγμένο firmware σε Linux μπορείς να παίξεις και εκτώς μπάντας :D:D

Για Cisco πολύ καλή λύση είναι Cisco 350 Series (έχω μία 352 PCMCIA πάνω σε αντάπτορα και παίζει άψογα! Έχω και 3 342 PCMCIA με διαφορά 2-3 db λιγότερη ευαισθησία λήψης, 30mw ισχύ εξόδου και λιγότερα bit στο Wep or somthing...)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 04 Ιαν 2005 18:41

Μάλλον θα πάρω την netgear, μιας και έχω πλαίσιο κοντά μου, γιατί αλλιώς που να τρέχω...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Ιαν 2005 18:45

Αχ αυτό το πλαίσιο... ζημιά μας έχει κάνει στους αιθέρες :P

Κάνε μου μία χάρη μόνο.
Ρώτησε τον τσάκαλο πωλητή που θα σε εξυπηρετήσει ποιες είναι οι διαφορές του 802.11b & g.

ΕΚΤΩΣ από την ταχύτητα. Να του το διευκρινήσεις αυτό.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 04 Ιαν 2005 18:50

siga pou 8a kserei :P
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 04 Ιαν 2005 19:02

Μου λες και εμένα για να ξέρω; Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι ειναι συμβατές μεταξύ τους (δηλ. ότι λειτουργούν στην ίδια μπάντα συχνοτήτων και ότι μια συσκευή 11g συνεργάζεται και με συσκευές 11b, σε χαμηλότερη ταζύτητα βέβαια)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Ιαν 2005 19:08

Και όμως δεν είναι αυτού καθέ αυτού συμβατές μεταξύ τους.

Απλά μπορούν να παίξουν και σε b πρωτόκολλο.

Επειδή δεν είμαι κανένας ειδικός και είναι χαζό να κάνω copy/paste σε παραπέμπω σε ένα θέμα που τα αναλύει πολύ καλά όλα...

http://www.awmn.gr/forum/viewtopic.php?t=5411

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Ιαν 2005 19:09

Γενικότερα εδώ
http://www.awmn.gr/forum/viewforum.php?f=15

Έχει πάρα πολύ καλό υλικό.
Όρεξη να έχεις να διαβάζεις :P

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 04 Ιαν 2005 21:13

Cha0s έγραψε:Ρώτησε τον τσάκαλο πωλητή που θα σε εξυπηρετήσει ποιες είναι οι διαφορές του 802.11b & g.
Κατά τη γνώμη μου, οι πωλητές που έχει το πλαίσιο είναι μόνο και μόνο για να εξυπηρετούν τυφλούς. Όσες φορές κι αν ρώτησα κάτι, απλά μου διάβαζαν τις συσκευασίες των προϊόντων λες και δε μπορούσα εγώ να βρω τα χαρακτηριστικά τους.

Αλλά δε ξέρει κανείς. Ίσως κάποιος ... .

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Ιαν 2005 00:31

Βασικά τα Wireless μπλέκουν ειδικότητες και στοιχεία που 100% δεν τα έχει ένας πωλητής του Πλαισίου και του κάθε Πλαισίου.

Το radio κομμάτι των wireless που είναι και το βασικότερο αφού είναι το μέσω που 'μιλάνε' είναι κομμάτι καθαρά ηλεκτρονικών και όχι πληροφορικάριων..
Επομένως τι να ψάχνουμε...
Αν περιμένουμε ένας του ΤΕΕ να μας πει τι είναι τα dB πάει χαθήκαμε...

Βέβαια σαν πωλητές θα έπρεπε να ξέρουν τι είναι αυτό που πουλάνε και πια η νομιμότητα του.
Όταν σου λέει παίρνεις αυτή την σούπερ κεραία και φτάνεις μέχρι στην άλλη άκρη της Αττικής ενώ η ΕΕΤΤ ορίζει τα 20dB ως όριο εκπομπής και ενώ ταυτόχρονα αυτό που μας καίει περισσότερο είναι τι ακούμε και μετά πόσο εκπέμπουμε τότε στην τελική απλά ζημιά κάνουν τα τσακάλια του Πλαισίου.
Ζημιά γιατί βγαίνει ο άλλος με την παντόφλα του σε Super G με μία χάλια κεραία στο τέρμα και σκίζουν την μπάντα από την κορυφή ως τα νύχια!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Ιαν 2005 13:27

Το παιδί δεν ήξερε τπτ, απολύτως (ούτε για τη ταχύτητα), αλλά επειδή στη μεταμόρφωση είναι ψιλο-οικος ανοχής το μαγαζι, μπορει να ήταν και από αλλο τμήμα (π.χ. χαρτια...). Έβαλα τη κάρτα δικτύου, έστησα το δίκτυο, αλλά μόνο ένας μπορεί να δει τα στοιχεία του άλλου... Βασικά επειδή είμαι λίγο (εως πάρα πολύ...) άσχετος με τα δίκτυα γενικά, μήπως μπορεί κανείς να μου πει τι ρυθμίσεις θα κάνω στη κάθε κάρτα ώστε να μπορώ: να βλέπω τα αρχεία του άλλου υπολογιστή, και να παίζω παιχνίδια; (δηλ. τι ρυθμίσεις στην κάρτα πρέπει να αλλάξω, διευθύνσεις ip κλπ.)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Ιαν 2005 13:51

και πώς θα μοιράζω τη σύνδεση στο internet... Αν και 56άρα, δεν έχει παντού πρίζες τηλεφώνου. <<<ΑΚΥΡΟ>>> (γιατί αυτό μάλλον το κατάφερα... alone) :D

Άβαταρ μέλους
xlexles

Δημοσίευση από xlexles » 19 Απρ 2005 21:47

paidia mia apli kartoula diktiou (asirmati etsi) ti emvleia exei mesa sto spiti
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 20 Απρ 2005 01:38

Cha0s έγραψε: Μετά προτείνω Netgear καθώς χρησιμοποιούν Chipset Prism & Atheros.
Ειδικά σε Linux τα Prism & Atheros μπορούν να κάνουν παπάδες με λίγο πείραγμα ;)
Κορυφέες!!!!! :D
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες