Astrology Online Magazine

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
asterix_stars

Δημοσίευση από asterix_stars » 01 Ιαν 2005 22:19

http://astrology.demigod.net

Κατ' αρχήν Καλή Χρονιά σε όλο τον κόσμο!

Η σελίδα μου είναι αστρολογικού περιεχομένου στα ελληνικά και στα αγγλικά.
Βρίσκεται σε κανονική λειτουργία εδώ και 3 περίπου χρόνια.
Είναι ημι-επαγγελματική.
Χρησιμοποιήσα τις γλώσσες html και javascript για να τη φτιάξω και φαίνεται σίγουρα με Internet Explorer, οι άλλοι browsers μάλλον δεν τη διαβάζουν στα κρίσιμα σημεία, γι αυτό όποιος έχει τέτοιες τεχνικές ικανότητες και θέλει να βοηθήσει στην διόρθωση του κώδικα για αυτούς τους υπόλοιπους browsers είναι καλοδεχούμενος.
Προφανώς δε με ενδιαφέρει τόσο η εμφάνισή της - πρόκειται για εξαιρετικά απλή εμφάνιση - όσο η κρίση σας για τον κώδικα, αλλά και για την εμφάνιση να μου πείτε δε θα με χαλάσει.
Στην πράξη αποτελείται από πάνω από 3000 σελίδες και σύνολο 20mb.
Η σελίδα που επεξεργάζεται τα αστρολογικά δεδομένα έχει γύρω στις 4000 γραμμές κώδικα και δυσκολεύομαι να βρω που θέλει αλλαγές για να συμβαδίζει με όλους τους browsers, καθότι είμαι αυτοδίδακτος στο σπορ.

Μ' ενδιαφέρουν βασικά τα σχόλιά σας όσον αφορά την χρηστικότητά της και φυσικά τα σχόλια όσων τρέχουν με internet explorer. Οι υπόλοιποι όπως είπα και παραπάνω είναι ευπρόσδεκτοι να διορθώσουν τον κώδικα και να μου τον στείλουν αν δεν τους κάνει κόπο.

Να 'στε πάντα καλά,
asterix_stars

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Ιαν 2005 13:09

H σελίδα σου είναι απλή και αρκετά λειτουργική!

Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο (σαν σελίδα,όχι σαν περιεχόμενο) είναι προσιτή σε όλους τους χρήστες!

Της έριξα και μια ματιά με firefox, και το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι δεν λειτουργεί το script για τις OnMouseOver περιγραφές των μενού.

Ένα τέτοιας έκτασης περιεχόμενο μήπως θα ήταν καλύτερο να οργανωθεί σε ένα δυναμικό σύστημα διαχείρισης σε php (ακόμα και κάτι έτοιμο, είναι από τις περιπτώσεις που εγώ το θεωρώ ιδανική λύση);

Το pop παράθυρο της εταιρείας hosting είναι εντάξει, δωρεάν και banner-free δεν γίνεται συχνά, αλλά το άλλο με την διαφήμιση για τον αστρολόγο; Έχεις οικονομικό όφελος; Αν ναι, γιατί δεν το συνδιάζεις με την συνολική αναβάθμιση της σελίδας;

Άβαταρ μέλους
asterix_stars

Δημοσίευση από asterix_stars » 02 Ιαν 2005 20:39

Προς EneMe,

Ο αστρολόγος που διαφημίζω, δεν είναι κανάς ξένος, είμαι εγώ ο ίδιος!!!
Και μέχρι τώρα τα μόνα έσοδα που έχω από τη σελίδα μου, είναι αυτή η διαφήμιση που όντως αποφέρει κάτι.

Τι εννοείς "γιατί δεν το συνδιάζεις με την συνολική αναβάθμιση της σελίδας;";
Όπως και να 'χει δεν είναι εύκολο να αλλάξεις 3000 σελίδες.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Ιαν 2005 20:49

asterix_stars έγραψε:Ο αστρολόγος που διαφημίζω, δεν είναι κανάς ξένος, είμαι εγώ ο ίδιος!!!
Και μέχρι τώρα τα μόνα έσοδα που έχω από τη σελίδα μου, είναι αυτή η διαφήμιση που όντως αποφέρει κάτι.
Aφού πρόκειται για εσένα τον ίδιο, γιατί δεν βάζεις κάπου σταθερά την διαφήμιση στην σελίδα; Εγώ με το που είδα το παράθυρο να κατεβαίνει, το έκλεισα! Το ίδιο κάνουν και αρκετοί χρήστες, πίστεψέ με!
asterix_stars έγραψε:Τι εννοείς "γιατί δεν το συνδιάζεις με την συνολική αναβάθμιση της σελίδας;";
Όπως και να 'χει δεν είναι εύκολο να αλλάξεις 3000 σελίδες.
Είναι οπωσδήποτε επίπονη διαδικασία, αλλά αν μετέφερες το περιεχόμενο σε ένα σύστημα διαχείρισης σε PHP ας πούμε θα ήταν πιο εύκολη η εποπτεία και ανανέωση της σελίδας σου!
Βέβαια το ξαναλέω, πρόκειται για επίπονη διαδικασία ειδικά αν δεν έχεις και επαφή με αυτά (όπως κι εγώ άλλωστε)... Εγκατάσταση, ρυθμίσεις, μεταφορά κειμένων, κλπ... :-?

arhontas

Δημοσίευση από arhontas » 02 Ιαν 2005 23:40

Δεν μπορώ να μπω στη σελίδα.

Πάντως υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις μαζικές αλλαγές σε σελίδες χωρίς να χρησιμοποιήσεις PHP και ειδικά αν δεν ξέρεις κάποια πράγματα καλύτερα να μάθεις πρώτα.

Πχ αν χρησιμοποιείς Dreamwever μπορείς να κάνεις ένα πρότυπο και με κάθε αλλαγή σε αυτό να γίνεται ανανέωση σε όλες τις σελίδες.

Το ίδιο γίνεται και σε άλλα προγράμματα αλλά και να μην τα χρησιμοποιείς πάλι υπάρχει τρόπος (προγραμματάκια που κάνουν την ίδια αλλαγή σε όλες τις σελίδες και είναι δωρεάν).

Όταν θα τη δω θα σου πω περισσότερα.

Λευτέρης
http://www.groffice.info

Άβαταρ μέλους
asterix_stars

Δημοσίευση από asterix_stars » 03 Ιαν 2005 00:41

Προς arhonta,

Διευκρινίζεις λίγο τι εννοείς δεν μπορείς να μπεις στη σελίδα;

Εγώ μπήκα και τώρα αλλά και όλη μέρα αρκετές φορές και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 03 Ιαν 2005 01:27

Εγώ μπόρεσα και την είδα την σελίδα αλλα την έκλεισα μετά από 10 sec.

Αν χρειαστείς βοήθεια για την σχεδίαση μπορείς να με ρωτήσεις.

Φιλικά
pixelatorios
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
cosco
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cosco » 03 Ιαν 2005 17:08

arhontas έγραψε:Δεν μπορώ να μπω στη σελίδα.
me 2 :roll:
Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 04 Ιαν 2005 15:30

Ok βρε παιδιά, αλλά τί μήνυμα σας βγάζει;

Ότι δεν υπάρχει η σελίδα;
Ότι δεν υπάρχει πρόσβαση;
Βlank page;

Για να βοηθήσουμε τον φίλο μας! :)

Άβαταρ μέλους
cosco
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cosco » 05 Ιαν 2005 16:30

EneMe έγραψε:Ok βρε παιδιά, αλλά τί μήνυμα σας βγάζει;

Ότι δεν υπάρχει η σελίδα;
Ότι δεν υπάρχει πρόσβαση;
Βlank page;

Για να βοηθήσουμε τον φίλο μας! :)
The page cannot be displayed :P
Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Ιαν 2005 16:48

Μόλις μπήκα και δεν είχα κάνένα πρόβλημα. Τώρα όσο αφορά το σχεδιασμό απλή και λυτή! Γιτί δεν βάζεις τπτ αστρέρια ένα logo με μαύρο background και διάφορα μπλέ αστέρια! Γενικά είναι καλή και απλή... Όμως συμφωνώ με αυτά που είπε ο EneMe για το στήσιμο! Και όσο για το popup με τον αστρολόγο!Βάλτο καλύτερα κάτω απο τις στήλες!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Ιαν 2005 18:06

Sxetika me to kwdika mporeis na deis edw
pou akribos iparxoun lathoi sto kodika kathe selidas. Vazeis to akribes URL pou se endiaferei kai tha deis.
Pistebw pws opwsdipote xriazete ena domain, .gr i .com... diskola gia tous pio polous mas na thimomaste afto to onoma tis selidas me apotelesma na xaneis revisits.
Prosekse an theleis kai ta xrwmata pou xrisimopieis, backgrounds, text, text-links, ktlp... einai poli kourastika kai de voithan stin anagnwsh tou site sou.
Oson afora ta free programata pou tha mporeseis na peraseis ti selida sou se PHP, rikse mia matia sto http://www.geeklog.net/ h sto http://www.mamboserver.com/

Άβαταρ μέλους
asterix_stars

Δημοσίευση από asterix_stars » 29 Ιαν 2005 03:15

Δυστυχώς o validator που μου έδωσε ο φίλος figaro παραπάνω, δεν με βοηθάει ιδιαίτερα. Μου δίνει λάθη εκεί που δεν υπάρχουν. Πιθανόν απ' ότι υποθέτω να οφείλεται στο ότι μάλλον δεν αναγνωρίζει ελληνικά γράμματα και γι αυτό βγάζει λάθη παντού. Αλλά για παράδειγμα να μου λέει ότι δεν έχω ανοίξει το tag </b> ;;;;; πώς και από πού το συμπέρανε αυτό; το tag είχε ανοίξει με ένα <b> μετά είχε ελληνικά και στα οποία εντόπισε το σφάλμα ο validator και μετά έκλεισε με το </b>.

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από milianos » 29 Ιαν 2005 11:23

Η λύση στο προβλημά σου ειναι αυτη που σου προτείνει ο EneMe, οσο κόπο κιαν προυποθέτει αυτό, δηλ. να οργανώσεις την ιστοσελίδα σου με ενα content management σύστημα απο τα τόσα open source που κυκλοφορούν.
Ετσι κιαλλιώς κάποτε θα χρειασθή να το κάνεις αυτό, 3 χρόνια χωρίς ανανέωση και αναβάθμιση της σελίδας είναι ηδη πολλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης