Αλλαγή Username και Password σε mySQL DB

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 01 Ιαν 2005 23:29

Κυρίες και κύριοι, έψαξα αρκετά έως πολύ στα θέματα του ιστοχώρου αναζητώντας απάντηση μα μέχρι εξαντλήσεώς μου δε βρήκα απάντηση.

Το ζητούμενό μου είναι πως θέλω να αλλάξω τα username και password της βάσης δεδομένων mySQL στην οποία υπάρχουν οι πίνακες του phpNuke 7.4 της ιστοσελίδας μου. Η βάση δεδομένων είναι φορτωμένη σε απομακρισμένο διακομιστή και όχι στον Η/Υ μου.

Στον Η/Υ μου μπορώ να πάω στην phpMyAdmin και με την επιλογή "προνόμια" στη βάση, να αλλάξω αυτά που θέλω. Στον απομακρυσμένο όμως διακομιστή και μέσα από το cPanel, η phpMyAdmin δε μου δίνει παρόμοια επιλογή, μη ξέροντας τι να κάνω.

Θα μου πει τώρα κανείς "Αφού δουλεύει άστο. Τι το πειράζεις;" και θα έχει και δίκιο αλλά μπήκε χθες κάποιος Τούρκος (καλά νά 'ναι το παληκάρι που δεν έκανε κάτι χειρότερο) και διέγραψε τα μηνύματά μου προσθέτοντας ένα δικό του με τη φωτογραφία της Τουρκικής σημαίας.

Αν μέσα από το cPanel πάω στη mySQL, και κάνω AddUser με username και password και μετά κάνω AddUserToDatabase και στη συνέχεια αλλάξω τις ρυθμίσεις στο config.php του phpNuke με τις νέες, λύνεται το πρόβλημά μου ή μήπως κι έτσι κάποιος μπορεί να διαβάσει το αρχείο config.php κι ανα μου κάνει και πάλι ζημιά;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων αναμένοντας την πολύτιμη βοήθειά σας.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 02 Ιαν 2005 01:22

Ζήτα από τον host σου να σου αλλάξει τον κωδικό. Δεν νομίζω ότι εσένα θα σου έχει δώσει δικαιώματα να κάνεις administration στον mysql σέρβερ από το phpmyadmin.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 02 Ιαν 2005 01:31

suckis έγραψε: (καλά νά 'ναι το παληκάρι που δεν έκανε κάτι χειρότερο)
1. καλά... δεν θα του πεις και ευχαριστώ... :evil:
2. αυτός πως μπήκε; :question: :question:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 02 Ιαν 2005 01:37

Το phpnuke όπως και όλα τα προγράμματα έχει "τρύπες", οι οποίες είναι πιο εύκολο να ανακαλυφθούν μιας και είναι open source.
Δεν χρειάζεται να ξέρεις το password του admin της db...
aka thkouk

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 02 Ιαν 2005 01:44

greek_manager έγραψε:Δεν χρειάζεται να ξέρεις το password του admin της db...
Άρα ίσως συνεχίσει να έχει τις επιθέσεις του Τούρκου και μετά την αλλαγή των κωδικών της βάσης δεδομένων του... :-?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 02 Ιαν 2005 01:54

TTOPPOUZOS έγραψε:
greek_manager έγραψε:Δεν χρειάζεται να ξέρεις το password του admin της db...
Άρα ίσως συνεχίσει να έχει τις επιθέσεις του Τούρκου και μετά την αλλαγή των κωδικών της βάσης δεδομένων του... :-?
Ίσως να είναι όπως τα λες φίλε TTOPPOUZOS αλλά κι εγώ ο αθεόφοβος άφησα το username = root και το password κενό. Τι πιο εύκολο για τον οποιονδήποτε; Η λύση πάντως του να μου αλλάξει username και password ο admin του hosting server μου, μου ακούγεται απλή και τυγχάνει να είναι και φίλος. Ελπίζω απλά να μπορεί να επέμβει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος suckis την 02 Ιαν 2005 01:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 02 Ιαν 2005 01:57

Φυσικά και μπορεί να γίνει, αλλά όπως είπε και ο TTOPOUZOS δεν είναι οριστική λύση. Πρέπει να κοιτάζεις στο internet για διάφορα Patches ασφαλείας που κυκλοφορούν κατά καιρους για το phpnuke. Eγώ στην σελίδα μου, το είχα για ένα χρόνο και χακαρίστηκε 2 φορές. Έκατσα και έκανα ένα δικό μου σύστημα, για να είμαι πιο ήσυχος.

Οι επιθέσεις τέτοιου στυλ (πχ ένας Τούρκος επιτίθεται σε ελληνικές σελίδες) συνήθως δεν έχουν κάτι προσωπικό απέναντί σου. Οπότε δεν βασίζονται σε ψάξιμο αδυναμιών του συστήματος (σαν αυτήν την τραγική παράλειψη που ανέφερες), αλλά σε αδυναμίες συστημάτων όπως το phpnuke. Είμαι σίγουρος ότο ο τύπος πήρε στην σειρά όσες σελίδες .gr βρήκε με phpnuke και εφάρμοσε τον τυφλοσόυρτη του, που βρήκε κάπου έτοιμο. Δεν ήταν και κανας χάκερ τρομερός δηλ :wink:
aka thkouk

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 02 Ιαν 2005 02:02

Σε βρίσκω σωστό greek_manager. Ευκαιρία είναι λοιπόν τώρα, που έχω και άδεια από την εργασία μου, να ασχοληθώ με αυτό που μου προτείνεις. Άλλωστε, εδώ ασχολούμαι τις μέρες που δουλεύω και χαραμίζω ώρες ύπνου, τώρα δε θα ασχοληθώ; Απλά δε βρίσκω λόγο να μπει κάποιος στην ιστοσελίδα μου και να μου τη χαλάσει. Άλλο τρόπο δε βρίσκει να δείξει πως κάποιος είναι;

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 02 Ιαν 2005 02:16

suckis έγραψε: Απλά δε βρίσκω λόγο να μπει κάποιος στην ιστοσελίδα μου και να μου τη χαλάσει. Άλλο τρόπο δε βρίσκει να δείξει πως κάποιος είναι;
Τώρα, εδώ που τα λέμε, εάν έβρισκα καμιά σελίδα Τούρκου, [όπως αυτή που βρήκα προχθές που έλεγε ότι την Σαλαμίνα (την Κυπριακή) την έφτιαξαν οι Ρωμαίοι,]και γνώριζα πως να τον ρεζιλέψω θα το έκανα. :evil: :evil:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 02 Ιαν 2005 02:43

Ευχαριστώ δε σας είπα. Επίσης, κάτι βρήκα στο http://www.phpnuke.gr και αυτό είναι μόνο η αρχή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες