Προ...φόρτωμα σελίδας - Δώστε μου τα φώτα σας

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alasondro

Δημοσίευση από alasondro » 07 Ιαν 2005 01:46

Γεια σε όλους!

Έχω το εξής πρόβλημα.Εχω μια σελίδα ας την ονομάσουμε b.html η οποία έχει το πρόβλημα οτι είναι πολύ μεγάλη σε όγκο (γύρω στο 600kbytes) και η οποία γνωρίζω οτι θα αργεί να φορτώσει ακόμη και σε μια σύνδεση adsl .Θα μπορούσε με κάποιο τρόπο ενώ φορτώνει αυτή η σελίδα στον χρήστη να εμφανίζεται μια άλλη η a.html (ας την ονομάσουμε ετσι) και μόλις ολοκληρώνεται το φόρτωμα της b.html τότε να γίνεται αυτόματα redirect από την a.html στην b.html ; Προσοχή δεν θα ήθελα κάτι ανάλογο με αυτό που γίνεται σε διάφορα flash sites όπου εμφανίζεται μια progress bar αλλά απλά όσο φορτώνει η σελίδα να βλέπω κάποια άλλη.Επίσης δεν με απασχολεί η τεχνολογία που θα χρησιμοποιηθεί για να δουλέψει κάτι τέτοιο.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα... και η ερώτηση να μην έχει απαντηθεί ήδη αλλά δεν είχα χρόνο για να ψάξω το forum.
Αν το topic ανήκει σε άλλη κατηγορία παρακαλώ οι moderator να το μετακινήσουν.

Ευχαριστώ !!!

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 07 Ιαν 2005 03:09

Υπάρχει τρόπος με το HtmL να βάλεις ένα loading mini-σελίδα η pictures η μια πρόταση, αλλα όταν είναι η στοχευμένη σου σελίδα 600kb μεγάλη, τότες πρέπει να σκεφτείς πως να μείωσης την ποιότητα του σχεδιασμού σου.

Και αν καταφέρεις ένα loading progress.. ένας 56kb modem user, δεν θα περιμένει στο ακουστικό.

Φιλικά
pixelatorios
motion. web. print. designer

alasondro

Δημοσίευση από alasondro » 07 Ιαν 2005 09:10

Το γνωρίζω οτι η σελίδα είναι τεράστια αλλά ...αυτές είναι οι διαταγές του πελάτη και ήδη της έχουμε μειώσει το μέγεθος πάρα πολύ και δεν πάει παρακάτω.
Για αυτό ψάχνω μια τέτοια λύση με πατέντες .

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης