Webmaster's Planet - Last Design - Need Opinions

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oikos

Δημοσίευση από oikos » 23 Ιούλ 2002 22:58

MMC έγραψε: Καταρχήν θα έλεγα ότι κουράστηκα να διαβάσω το δοκίμιό γραμμένο με την κλασσική ελληνική νοοτροπία "o τρόπος μου είναι ο καλύτερος και οι άλλοι δεν ξέρετε τίποτα". Δυστυχώς για σένα ο μεγαλύτερος αριθμός των Ελλήνων το έχει ξεπεράσει αλλά εσύ εκεί.
Αγαπητέ φίλε,
Δεν σε ξέρω, αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός. Αν κάποιος σ' αυτό το forum θεωρούσε τον εαυτο του ότι είναι ο καλύτερος, δεν θα ήταν και μέλος για να μαθαίνει. Όταν όμως κάποιος έχει δείξει ότι ξέρει τόσα πολλά ώστε να είναι moderator, νομίζω πως πρέπει να δείχνουμε κι εμείς οι υπόλοιποι τουλάχιστον λίγη ευγένεια. Πώς το ξέρουμε αν όντως δεν έχει αγαθή πρόθεση, να μοιραστεί με τους νεώτερους τα μυστικά που ίσως έχουν οδηγήσει τον ίδιο στην επιτυχία;
Όσον αφορα τα χρώματα συμφωνώ πως το συγκεκριμένο κόκκινο δεν είναι ιδανικό για το συγκεκριμένο γκρι background. Αλλά διαβάζεται και διαβάζεται και καλά , αρκεί να θες να το διαβάσεις...και όχι να αρχίσεις να λες άλλα.
Κοίτα, το ευανάγνωστο των χρωμάτων δεν εξαρτάται από το monitor, αλλά από τους συνδυασμούς τους. Αν π.χ. βάλουμε μαύρα γράμματα σε μπλέ φόντο, νομίζεις ότι θα διαβάζονται εύκολα; Τό ένα χρώμα θα "κρύβει" τό άλλο.
Πάλι υπάρχει και η λύση να αγοράσεις ένα monitor της προκοπής για να βλέπεις σωστά τα πράγματα σε όλα τα sites.
Αυτό είναι μια καλή ιδέα για τα πλουσιόπαιδα που έχουν λεφτά να ζουν με άνεση. Αλλά τους υπόλοιπους τι θα τους κάνουμε; Δεν μας χρειάζονται; Δεν ενδιαφερόμαστε για το αν θα μπορούν να βλέπουν το site που φτιάξαμε; Νομίζω ότι αυτό είναι προσβολή και για εκείνους και για τη δουλειά που φτιάχνει κάποιος. Υποτίθεται ότι θέλει να έχει όσο γίνεται περισσότερη απήχηση. Κι ας μην κοροϊδευόμαστε. Αφ' ενός ζούμε στην Ελλάδα που ακόμη είναι πίσω (ετυχώς, για να μην παίρνουν και τα μυαλά μας πολύ αέρα), αφ' ετέρου, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη νοοτροπία του αγώνα για μεγαλύτερες χωρητικότητες, ταύτητες, επιδόσεις κλπ, εφόσον κάνω τη δουλειά μου και με ολιγάρκεια. Δεν χρειάζεται να συμμεριστείτε την άποψη, είναι καθαρά προσωπική.
Αλλά λογικά εσύ σαν μεγάλος designer, σίγουρα θα έχεις πολύ καλό monitor.
Ένας μεγάλος designer, νομίζω πως έχει πολύ καλο design κι όχι πολύ καλό monitor, άσχετα με το monitor που θα του δώσουν για να δουλεύει.
...αλλά πολλοί έχουν ευαίσθητα ματάκια...αλλά ναι το είπα...οι ευαίσθητοι ας αγοράσουν ένα monitor ποιότητας, ή απλά να κλείσουν το site που τους ενοχλεί στην όραση.
Έχεις ακούσει ποτέ για την τροφική αλυσίδα; (Καμία σχέση.) Κι όμως, όπως στη φύση εξαρτάται το ένα ζώο από το άλλο, νομίζω είναι καιρός να καταλάβουμε ότι και στην κοινωνία εξαρτώμαστε από τους άλλους και να μην είμαστε τόσο ακατάδεχτοι απέναντι στους "ευαίσθητους". Άσε που η καλαισθησία δεν είναι ευαισθησία των ματιών, αλλά ψυχική καλλιέργεια.
Οσον αφορά τις ατέλειες στον Netscape 4.7 , δε χρειάζεται να το ψάξεις πολύ το πράγμα. Βασικά οι χρήστες που χρησιμοποιούν αυτή την έκδοση του Netscape, θα πρέπει να βγούνε απο το μεσαίωνα. Αν και είναι ελάχιστοι και μη υπολογίσιμοι ως traffic για το συγκεκριμένο site. Γιατί μιλάμε για συγκεκριμένο site και όχι φιλοσοφικά.
Στο επόμενο που θα φτιάξετε θα είναι πιο βαρύ δηλαδή; Μάλλον δεν έχετε δουλέψει με διαφανή γραφικά. π.χ. μια γωνία που νά είναι σαν ένα κόκκινο κεφαλαίο γάμμα καί όλο το υπόλοιπο να είναι άδειο και να κοκκινίζει από το χρώμα του background. Το πιο smooth γραφικό, είναι το σκέτο χρώμα! Γιά δοκιμάστε.
Το site φαίνεται άψογο σε Explorer, Opera, Mozilla (που είναι το standard) καθώς και στις νεότερες εκδόσεις του Νetscape που καλύπτουν το 99.99999999999999999% του traffic της ιστοσελίδας του seldimi.
Οι νεώτερες εκδόσεις του Netscape είναι ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος των χρηστών, γιατί φτιάχτηκαν πολύ γρήγορα και όντως κολλάνε τα PC όταν μπερδευτούν λίγο.
Οσον αφορά τον αριθμό των tables και cells κτλ, μου φαίνονται ότι το παίζεις έξυπνος και τίποτα άλλο.
Το ξέρεις το ρητό που λέει "δεν κα΄νει τον έξυπνο, είναι έξυπνος!"; Πραγματικά νομίζω πως είναι πολύ έξυπνο νά ζωγραφίζεις πλαίσια και γωνίες με κώδικα πινάκων. Γίνεται πολύ κομψό και ανεπαίσθητο.
Το site φαίνεται μια χαρά σε όλους τους browsers, οπότε μάλλον σωστό είναι παρά λαθος. Γιατί με την ίδια λογική της ψεύτικης τελειομανίας σου, γιατί να προσθέσω 2 kb κώδικα από τη στιγμή που δε χρειάζεται.
Εγώ έχω explorer 5.5 και η δεξιά στήλη με τα news και το mailing list εμφανίζεται δυο φορές και η φράση mailing list πέφτει επάνω στον τελευταίο τίτλο των news. Άρα μάλλον θα έλεγα ότι χρειάζεται κάποια διόρθωση του κώδικα. Δεν θα εκφράσω γνώμη ως προς το πώς, επειδή αυτή τη στιγμή είμαι σε διακοπές και δεν έχω ...Netscape Composer(!), για να δω τι γίνεται επί τέλους μέσα σ' αυτό το επίμαχο τεράστιο table.
Το html τύπου ή κατα τον κανόνα, έχει ξεπεραστεί απο καιρού. Σε προκαλώ να πάρεις 30 sites και να τους κάνεις το τεστ συμβατότητας με τη πιο πρόσφατη βάση του Html. Θα δεις ότι ίσως κανένα δε θα περάσει το τεστ.
Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Πηγαίνει όλο χαρά σ΄ ένα φίλο να σερφάρετε μαζί, και διαπιστώνεις ότι δεν μπορείτε να δείτε σχεδόν τίποτα στο δικό του PC, εν πάση περιπτώσει τα βλέπετε όλα μετατοπισμένα και παραμορφωμένα.
Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι είναι πολλές φορές καλυτερο ένα site να είναι συμβατό με το dreamweaver & frontpage παρά με το Notepad kai το html σου. Γιατί έτσι ο άλλος έχει τη δυνατότητα να το διορθώσει πολύ πιο εύκολα, ειδικά αν δεν είναι guru του html , σαν εσένα. Ας γελάσω. Ο τρόπος που υποδεικνύεις αναγκάζει τον άλλο για ένα τέτοιο site να ξοδέψει ώρες, να το κάνει με το notepad και σύμφωνα με τον τρόπο σου, τότε καλύτερα άστο....
Αν κατάλαβα καλά, ο hellas δεν χρησιμοποιεί notepad, αλλά Netscape Composer, το οποίο απ' όσο ξέρω είναι παρόμοιο με το Dreamweaver χωρίς τις δυνατότητες Dynamic HTML. Σίγουρα το Dreamweaver κάνει περισσότερα πράγματα, αλλά δεν είναι ασύμβατο. Και σε σκέτο notepad να γράψεις κάτι, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα το βλέπεις άνετα με Dreamweaver. Το Frontpage δε θα το συνιστούσα, γιατί προσθέτει και δικά του tags που ενδεχομένως δεν τα θέλει ο webmaster.

Επίσης μιλάς για ταχύτητες και δευτερόλεπτο και σχετικά. Ηθελα να ξέρω που έβγαλες το δευτερόλεπτο και πως το υπολόγισες. Γιατί το χρόνο που κάνει μια σελίδα να φορτώσει τον καθορίζουν δεκάδες παράγοντες...οπότε άσε τα νούμερα της φαντασίας σου.
Εν τάξει, αυτό είναι αλήθεια. Απλά, υπάρχουν προγράμματα που υπολογίζουν το χρόνο της συγκεκριμμένης σελίδας θεωρώντας μια μέση κατάσταση σε όλους τους άλλους παράγοντες.ο χρήστης που έχει τόσο χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης έχει σοβαρότερα προβλήματα στο browsing από το φανταστικό σου δευτερόλεπτο, λόγω των tables kai cells.
Εγώ στο παλιό μου PC έχω modem 14.400 lol! Κι όμως δεν έχω συναντήσει προβλήματα. (Έχω γαϊδουρινή υπομονή φαίνεται.)
Και μην υποτιμάς τόσο τους σημερινούς browsers. Κανένας browser δεν κολλάει επειδή θα βρει ένα μεγάλο table. Απορώ!!! Μαλλον θα έπρεπε να ψάξεις το πρόβλημα αλλού και όχι στον browser αν εσύ έχεις τέτοια προβλήματα.
Πού θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα; Κι εγώ το έχω. Μήπως στα Windows; Αλλά αυτά έχουν πάντοτε μικροπροβλήματα. Ε, ρε τι κάνουν τα δολλάρια...
Βγες λίγο από την μικρή πραγματικότητά σου και δες πιο γενικά τα πράγματα. Ζήτα απο τον ΟΤΕ να σου δώσει πραγματικά 56κ ή να σας βάλει επιτέλους την έρμη την adsl. Γιατί τότε θα ανακαλύψεις μια άλλη πραγματικότητα, που οι θεωρίες σου περί δευτερόλεπτο, για tables, ktl θα φαίνονται τυπικά, αρχαία. Θα μου πεις μα το site είναι ελληνικό και απευθύνεται σε ελληνικό κοινό που έχει χαμηλές ταχύτητες σύνδεσης. Ναι αλλά δε σημαίνει πως πρεπει και ο τρόπος σχεδιασμού των sites να ακολουθεί την Ελλάδα. Η Ελλάδα μάλλον πρέπει να ξυπνήσει.
Εγώ διαφωνώ και το είπα και πριν. Το ξύπνημα θα ήταν να κοιτάξουμε και ολόκληρο τον κόσμο που ίσως αυτή τη στιγμή πεθαίνει από την πείνα γύρω μας και να μην τα θέλουμε όλα στο πιάτο. (Αλήθεια, ξέρετε πόσα μωρά παιδιά πέθαναν εδώ στην Ελλάδα σήμερα; Χτές; Τον τελευταίο χρόνο; Αλλά αυτά δεν μας νοιάζουν, εφόσον εμείς έχουμε δυνατότητα να αγοράζουμε καινούριες οθόνες, PCs και Windows XP!) Θέλουμε δεν θέλουμε, έχουμε ευθύνη και για τους άλλους, τους λιγότερο τυχερούς...
Μιλάς για τελειότητα...ο τρόπος σου δεν είναι ο τέλειος, το ξέρεις? Οπότε μην επικαλείσαι την τελειότητα όταν υποδεικνύεις μη τέλειο τρόπο.
Στάσου ρε φίλε. Τι είναι καλύτερο; Η ουρά των κατ' ανάγκην   ? Αυτό δείχνει καθαρό ερασιτεχνισμό ως προς το html. Το site μπορεί να έχει πολύ ωραίο σχέδιο, αλλά από πίσω στον κώδικα, αν το δει κάποιος θα γελάει. Εγώ που το λέω πραγματικά δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν, απλά μια φιλική κριτική από έναν τελείως ερασιτέχνη σαν εμένα, που θέλει έναν κόσμο ομορφότερο.
Επίσης παίρνεις το δικαίωμα να προσβάλεις το seldimi και όλους τους ανθρώπους που δουλέψανε στο site , κάνοντας κακόγουστα σχόλια. Σου τα επιστρέφω τα σχόλια. Και το "χωρίς παρεξήγηση" είναι πολύ φθηνό σαν τρόπος για να δικαιολογήσεις το τι είπες και σύνηθες ανθρώπων που δεν κρίνουν άλλους με καλή θέληση, αλλά με άλλους τρόπους και για άλλους λόγους.
Δεν ξέρω τι ...καταχθόνιους σκοπούς έχει ο hellas όταν κάθεται και χάνει τον ύπνο του για να μαθαίνει στα παιδιά την τέχνη που γνωρίζει καλά, αλλά εγώ το είπα και πριν ότι το site είναι πολύ ωραίο σαν εμφάνιση. Αν βέβαια του έλειπαν και οι ασυμβατότητες της κωδικοποίησης με τα άλλα PCs. Η συζήτησή μαε είναι επί τεχνικών θεμάτων, κι από όσο ξέρω υπάρχουν σπουδαίοι προγραμματιστές που όλα αυτά τα περί σχεδιάσεως δεν τα ξέρουν. αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος θα τους προσβάλλει άμα τους τα υποδείξει. Πάνατ μαθαίνουμε πράγματα που δεν τα ξέρουμε, και νομίζω πως θα ' πρεπε να είμαστε ευτυχείς για την ύπαρξη "δασκάλων" και μάλιστα τσάμπα!
Επίσης μάθε να μιλάς χωρίς να θεωρείς τον εαυτό σου πάνω από τους άλλους , όχι για κανέναν λόγο, αλλα γίνεσαι "αντιαισθητικός". Και άσε το ευρύ κοινό να κρίνει τον καθένα.
Εγώ πώς τα πάω; Γίνομαι πολύ αντιαισθητικός; Εγώ το είπα πολλές φορές: Δεν είμαι της ειδικότητας. Άρα μπορώ να λέω ότι θέλω με την πεποίθηση ότι αφού δεν ξέρω, με συγχωρούν οι γνωρίζοντες, έτσι δεν είναι; Πάντως κι εσύ γίνεσαι αντιαισθητικός όταν πειράζεσαι τόσο πολύ :-) Δεν είναι δα και το Κυπριακό...
Επίσης ο seldimi ήθελε το μέγιστο της ποιότητας στα γραφικά και για το λόγο αυτό δεν εγινε καμιά προσπαθεια μεγαλύτερης μείωσης του μεγέθους τους σε kb και το site φαίνεται άψογα και σε ανάλυση 800χ600 και 1024χ760. Για να τελειώνω, το site του seldimi, φτιάχτηκε με την απλή λογική > εικόνες + ενα table με κείμενο (περιεχόμενο). Και φτιάχτηκε έτσι γιατί έτσι κριθηκε σωστό, λόγω της απλότητας του site και της επιθυμίας του seldimi να έχει λίγο πιο όμορφα γραφικά παρά χρωματιστά κουτιά html. Και φτιάχτηκε μέσα σε ένα χρονικό διάστημα μιας ώρας στην ουσία(χρόνος για τα γραφικά κυρίως).
Μα δεν χρειάζεται χαμηλότερη ανάλυση στα γραφικά! Καλά έκανε ο seldimi που ήθελε ποιότητα. Απλά μπορεί κανείς να έχη την ίδια ανάλυση στο μισό βάρος με άδειασμα του φόντου!
Για εμάς μετράει το άλμα εμπρός που έγινε στην ιστοσελίδα του Seldimi. Kαι όχι το να δείξουμε το τέλειο design (καθώς σε καμια περίπτωση δεν επιδιώξαμε αυτό). Τόσο απλό, κύριοι, όχι φιλοσοφία της δεκάρας. Οχι εξυπνάδα με το κιλό. Μια απλή σελίδα είναι, χαλαρώστε!!!! Χαλαρώστε κύριοι. Χαλαρώστε.
Εγώ προσωπικά έχω χαλαρώσει τόσο πολύ, που σε λίγο θα με πάρει και ο ύπνος. Εσύ ξεκίνησες να φωνάζεις. Το site είπαμε πως ειναι πολύ έξυπνο. Δεν το προσβάλλει κανείς με το να πει τη γνώμη του ειδικά όταν είναι και τεκμηριωμένη με τόσες λεπτομέρεις.
Διαβάζω σπάνια αυτό το forum, αλλά επίσης σπάνια είδα αναλύσεις(reviews) για άλλα sites τόσο αναλύτικες, πράγμα που με κάνει να σκεφτώ , ότι έχεις και άλλα κίνητρα και ότι δεν κινήθηκες με καλή θέληση. Αλλά δε με απασχολεί και καθόλου.
Αν τον seldimi δεν τον ενδιέφερε η διδασκαλία, τότε δεν θα ζητούσε και γνώμες. Πραγματικά δεν θα ήθελα να το προσβάλλω το παιδί με την ίδια λογική, υπονοώντας ότι ίσως να έχει κι αυτός άλλα κίνητρα για την ερώτηση που έκανε. Γι' αυτό, χωρίς να είμαι moderator και χωρίς να έχω καμιά εξουσιοδότηση, θα ήθελα να παρακαλέσω λίγο σεβασμό στίς γνώμες των άλλων. Εγώ δεν συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα, αλλά δεν σε φορτώνω με υποθετικές κατηγορίες. Δεν είναι καθόλου ευγενικό αυτό, δεν νομίζεις;

Αν όμως θέλετε όλα αυτά να τα παρεξηγήσετε, είστε ελεύθεροι...

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 24 Ιούλ 2002 06:03

Sorry pou ekana toso na apantiso. Den eixa sindesi apo savvato vrady kai xtes pou apektisa den prolava na sou apantiso
Καλημέρα, συγνώμη που ξαναπαντώ παρά του ότι είπα οτι δε θα ξαναεπέμβω σε αυτό το thread. Αλλά με ανάγκασε κυρίως το ότι είδα στα κομμάτια που έκανες quote από το δικό μου post, φράσεις οι οποίες δεν είναι δικές μου. Μάλλον έκανες κάποια λαθάκια στο quoting. Σε παρακαλώ σαν moderator που είσαι να τα διορθώσεις, καθώς το quoting χρησιμοποιείται για να αναπαράγει ακριβώς τις φράσεις που έγραψε κάποιος και όχι αλλαγμένες. Σε ευχαριστώ για αυτό και ελπίζω να δω τις διορθώσεις σύντομα.
Otan patas "apantisi me quote" vgainei to keimeno xoris tin entoli "quote" (den katalavaino to giati alla apo oti eida diorthothike afto) etsi anagastika na tin patiso ego. (Kai malista ekana ena lathos. Patisa quote se 1 paragrafo kai katalathos tin xorisa se 2) alla den allaksa oute mia leksi apo osa eipes. (To post sou einai ekei olokliro kai mporei opoios thelei na to dei kai tha dei oti einai to idio... mallon den thymasoun ola osa egrapses (e, logiko einai) kai kapou mperdeftikes). O logos pou den tha allaza pote mou ta quotes einai epeidi thelo na apantao se afta pou mou lene oxi se ola osa tha ithela. (Apo apopsi antepithesis, na polemas to antipalo me ta idia tou ta opla pou lene, afto itan to monadiko pragma pou mou emathe i giagia mou prin tin xasoume. Kai malista i niki einai pio glika etsi - an nikiseis vevaia... Ama xaseis exases etsi den einai, toulaxiston omos na paikseis me aksioprepeia). Pou allakse to post sou kai den to katalava?

Επίσης σαν moderator που είσαι θα πρέπει να ξέρεις ότι σε posts που περιέχουν στοιχεία "flaming", καλό είναι να κρατάς δύο παράθυρα ανοιχτά, στο ένα απαντάς και στο άλλο κάνεις refreshing για να παρακαλουθείς τις εξελίξεις του post. Αν το είχες κάνει αυτό θα μπορόυσες να είχες απαντήσει πιο εύστοχα και με βάση τα πιο πρόσφατα στοιχεία που παρουσιάστηκαν στο thread.
Eixa anoixta 2 parathyra. Ego omos ithela na sou apantiso se afta pou eipes stin arxi gia na katalaveis to ti tha katalavenai kapoios otan tha diavaze to post sou
Δυστυχώς συνεχίζεις να κρίνεις του ανθρώπους που δημιούργησαν αυτό το site. Δε σημαίνει πως λόγω του ότι κάποιοι φτιάξανε έτσι μια σελίδα, που είναι σωστά φτιαγμένη, ότι δεν εχουν ιδέα από html, ktl. Σημαίνει ότι αυτοί η σελίδα έγινε έτσί και τίποτε παραπάνω. Τελεία και παύλα.
Den eipa pote oti den einai sosta ftiagmeni. (pote to eipa?) Kai oute eipa oti den exoun idea apo html. Malista eipa to antitheto. Eipa omos oti oi gnoseis sas den einai 100% teleies. (Pou enoeite oti kanenos mas den einai, ara den tha xreiazezotan na prosvlitheis, apla to anefera tote gia na sou doso na katalaveis)

Πρέπει να ξέρεις ότι όταν κάποιος κάνει ένα design για κάποιον, κοιτάει πρώτα τις ανάγκες και τις δυνατότητες αυτού που θα πρέπει να κάνει το maintenance του site παρά τους τύπυς του html. Και αυτό γιατί. Το design του seldimi, είναι unmanaged design, "give and forget". Που σημαίνει ότι το κάνεις όσο πιο απλό γίνεται, το δίνεις και δεν είσαι αναγκασμένος ξανά να προσφέρεις καμιά υπηρεσία στο συγκεκριμένο πρόσωπο για το συγκεκριμένο design. Συνεπώς βεβαίως και θα το κάνω συμβατό με το dreamweaver και θα βάλω όσο το δυνατό λιγότερα στοιχεία, ώστε να μπορεί ο οποιοσδήποτε να συντηρεί το site. Θα το κάνω ακόμη συμβατό με frontpage ή και αποκλειστικά με κώδικα frontpage, αν ο άλλος το επιθυμεί. Είναι θέμα αναγκών και γούστων όπως βλέπεις όχι άγνοιας.
Xm... katalava ti ennoeis. Afto einai epagelmatiko kai se synxairo... Sygnomi an se adikisa... exeis dikio.... (kai oso skeftomai oti eipa akrivos to idio pragma se kapoion allon...)
Αλλά τα σχόλια σου δείχνουν μόνο ότι δεν έχεις δουλέψει ποτέ σε projects που απαιτούν τέτοιου είδους αναλύσεις και ρυθμούς χρόνων εξωφρενικούς.
Exo pistepse me. Kai afto pou sou eipa oti tha mporousa na exo ftiaksei akoma kai 8 tetoia einai alitheia giati to tο exo kanei (otan piga se mia etairia na doulepso mou eipa ton arithmo "8" kati pou mou fainotan adynato ekeini tin epoxi gia tis gnoseis mou kai peismosa na to petyxo... xarika opos katalavaineis pou ta katafera... kai pithanon (leo pithanon) se kapoies faseis na to kseperasa)

Γιατί θα ήταν όντως μαγικό αν όλοι μας ξέραμε τον τρόπο να πείσουμε έναν που είναι κολημμένος με το frontpage, ότι είναι καλό να το αποφύγει... είναι πάρα πολλοί αυτοί...ειδικά οι newbies των δυτικών Ευρωπαικών χωρών.
Dystixos exeis dikio. Me apogoitevei afto apo apopsi gnosis. Tha mporousna na ta mathoun kai ta dyo, kai omos exoun voleftei sto aplo... krima...
Όσον αφορά τα μεγάλα tutorials καλά κάνουν και υποδεικνύουν τον τρόπο που υποδεικνύουν καθώς επιθυμούν να δώσουν στίγμα στον τρόπο coding (και εδώ πάλι είσαι λίγο μπερδεμένος. Eσύ μιλάς για coding, ενώ εγώ σου μιλάω για web development και design. Γιατί το coding πολλές φορές καθορίζεται και περιορίζεται από τον τρόπο που οι graphic designers τους κατεβαίνει να πραγματοποιήσουν μια ιδέα. ) και όχι να δώσουν την απλή λύση για μια σελίδα με 4 εικόνες και κάποιες σειρές κείμενο. Αυτό είναι κατανοητό πιστέυω.
Isos na exeis dikio... pistevo oti einai peira tou kathenos afto... To ksereis oti oi pio palioi designers kseroun poio polla apo tous kainourgious (oxi epeidi oi kainourgioi einai kainourgioi kai den kseroun - alloste tha mathoun kapote) alla epeidi den ypirxe allos tropos tote para mono o kodikas. Simera oi palioi kseroun kai kodika kai apola eno oi kainourgioi mono ta prosfata.... nai einai thema peiras kai gnoseos telika...

Τέλος, σου ξαναεπιστρέφω τα σχόλιά σου περί άγνοιας, δε μου λέει τίποτα το γεγονός ότι κάνεις μια σελίδα με χ layouts και ότι δουλέυεις..εκεί που δουλέυεις (εγώ δεν ξέρω και δεν είδα τίποτα)...αλλά μια απλή σελίδα με τα tables και cells σου θα μπορούσες να έχεις online, ώστε να είσαι σωστός , για να κρίνεις τους άλλους.
I kali pisti einai to pan. An den me pisteveis simainei oti eisa dyspistos. Kai malista me prosvaleis. Na sai sigouros oti otan tha tin ftiakso aftin tin rimada tin selida tha tin valo edo mono kai mono gia na tin deis esi
Δε θα μπω σε λεπτομέρειες να απαντήσω αναλυτικά στα υπόλοιπα που είπες, καθώς και εσύ δεν απάντησες σε αυτά που είπα παρά ξανα ανέπτυξες τις θεωρίες σου(δεν θεωρώ τα σχόλιά σου απαντήσεις), γεγονός που καθιστά τη διαδικασία μη διαλογική.
??? Eeee,,, sou apantisa se afta pou eipes... an den sou aresoun as min ta eleges... Eipes - den eipes - kati....otidipote... san theoria sou? E ego sou apantisa... sorry an de sou arese i apantisi mou alla afto den simainei oti den tha ypostiriza tis dikes mou apo tin stigmi pou esi ypostirizes tis dikes sou...
Και βέβαια δε θα είχα την όρεξη να σε πείσω πως ο Ν 4.7 , είναι πλέον κόλλημα soy όχι πραγματικότητα για το web design.
Tsampa me katigoreis gi afto. To eipa, to paradextika kai sto simiosa apo tin proti stigmi oti mou aresei. Ego sou eipa tosa gia to web design pou exoun sxesi me to netscape. Esi den ta paradexesai (kai mallon den ta ksereis kiolas). Afto den simainei oti den exei sxesi me design. Kai apo tin stigmi pou den to paradexesai den tha skopeveis kai na asxolitheis me afto ara den tha matheis pote
Αυτά, ελπίζω να μην αναγκαστώ ξανά να απαντήσω, σε παρακαλώ διόρθωσε τα λάθη που έκανες στο quoting.
Ma poia lathoi epitelous??? Kai an thes ksanapantise mou.

------------------------------------

Pros 07
Ma ego den tou eipa oti den itan tzami... apla oti kata me eixe ena mikro ragisma kai tou edosa mia idea gia to pos na to kolisei... ama ithele me akouge den tou evala to pistoli sto kefali...

-------------------------------------

Pros seldimi
Telika stin oli ypothesi o pio adikimenos eisa esi. Gi afto loipon sto leo na to ksereis. Den eipa tipota gia to design sou epeidi ithela na se prosvalo. Apla etsi skeftika. Malista otan sto allo post mou eipes oti eisai mono 16 skeftika oti eisai toso neos kai oti omos skeftesai apo tora to mellon sou ara tha pas mprosta. Xarika gia sena. (Entelos kata symptosi eisai o tritos pou mou eipe oti itan toso neos kai seftika gia oli tin nea genea. Tosa provlimata yparxoun (narkotika e.t.c) kai esi pas na ftiakseis to mellon sou. Giati na min xaro oti eisai orimos gia tin ilikia sou?) O MMC omos mou edose alli apantisi etsi to thema metatethike stin kontra mas kai esi den eixes kamia sxesi. Sygnomi an isoun o apodiopompaios tragos.

(PS: Pos na fantasto oti tha ginotan olo afto gia na sou steilo pm? Eftixos exo gero pliktrologio :wink: ... mallon...afou den katerefse akoma :P )

Άβαταρ μέλους
seldimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seldimi » 30 Ιούλ 2002 23:02

Απάντηση στον Oikos
------------------------------------------------------------------------------
Όταν όμως κάποιος έχει δείξει ότι ξέρει τόσα πολλά ώστε να είναι moderator, νομίζω πως πρέπει να δείχνουμε κι εμείς οι υπόλοιποι τουλάχιστον λίγη ευγένεια.
Συγνώμη πάρα πολύ που θα το πω αυτό αλλα δεν συμφωνώ με αυτό για τους moderators. Ξέρω πολύ προσωπικά 2-3 Moderators που χωρίς να θέλω να τους προσβάλω δεν ξέρουν τι τους γίνεται (Ξέρω ότι ακούγεται πολύ βαρύ αλλά αν τους ρωτήσεις θα το παραδεχτούν - τους ρώτησα εγώ -).Επίσης για να γίνει ένας moderator (με βάση την δική μου λογική) με 100-200 posts δεν γίνονται. Πάντε και επισκευτήτε Forums εξωτερικού που moderators χρειάζονται πάνω απο 500 - 1000 posts για να γίνεις moderator. Γιατί ο σκοπός του moderator δεν είναι να έχει γνώσεις αλλά να δίνει (να βοηθάει στο forums τους υπόλοιπους) και αυτό φένεται από τον αριθμό των posts.
Οι νεώτερες εκδόσεις του Netscape είναι ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος των χρηστών, γιατί φτιάχτηκαν πολύ γρήγορα και όντως κολλάνε τα PC όταν μπερδευτούν λίγο.
Αφού φτιάχτηκαν πολύ γρήγορα πρέπει να "επαναστατήσουν" οι χρήστες. Αν σταματήσουν να χρησιμοποιούν Netscape (αφού έχει τα προβλήματα) η εταιρία πρέπει να πιεστεί ώστε να τα επιδιορθώσει.
Εγώ διαφωνώ και το είπα και πριν. Το ξύπνημα θα ήταν να κοιτάξουμε και ολόκληρο τον κόσμο που ίσως αυτή τη στιγμή πεθαίνει από την πείνα γύρω μας και να μην τα θέλουμε όλα στο πιάτο. (Αλήθεια, ξέρετε πόσα μωρά παιδιά πέθαναν εδώ στην Ελλάδα σήμερα; Χτές; Τον τελευταίο χρόνο; Αλλά αυτά δεν μας νοιάζουν, εφόσον εμείς έχουμε δυνατότητα να αγοράζουμε καινούριες οθόνες, PCs και Windows XP!) Θέλουμε δεν θέλουμε, έχουμε ευθύνη και για τους άλλους, τους λιγότερο τυχερούς...
Κάτσε ρε φίλε δηλαδή η Ελλάδα δεν θα πρέπει να αναπτυχθει; Στην Αμερική π.χ. που είναι σε μεγάλο βαθμό αναπτυγμένη δεν έχουν τα προβλήματα που έχει η Ελλάδα; Εμείς πότε θα πάμε μπροστά; Είμαστε στον πάτο σχεδόν της τεχνολογίας. Τα προβλήματα αυτά πάντα θα παραμένουν. Θέλουμε ένα ξύπνημα. Όσο που λες έχουμε λεφτά να αγοράζουμε ένα monitor καλύτερο ή κάτι άλλο είναι 500 - 1500 Ευρώ υπόθεση. Αυτοί που παίρνουν εκκατομύρια και χτίζουν βίλες και αγοράζουν πανάκριβα σπίτια, αυτοκίνητα, αυτοί τι κάνουν; Αυτό είναι ένα πρόβλημα της κοινωνίας που αν και μας αφορά δεν κάνουμε τίποτα. (Βλέπεις κανένας να κοιτάει τον συνάνθρωπό του ;;;;)

Απάντηση Σε όλους
-------------------------------------------------------------------------------
Καθήστε ρε παιδιά γνώμη για το Web Design ζήτησα. Δηλαδή εσείς όταν επισκέπτεστε μια Ιστοσελίδα την HTML κοιτάτε; Μια Ιστοσελίδα απ' ότι ξέρω σχεδιάζεται για ότι προσφέρει. Ο HTML Code τι θα σας προσφέρει ; Μήπως διαβάζετε την Ιστοσελίδα από τον HTML Code ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Ιούλ 2002 00:00

seldimi έγραψε:Συγνώμη πάρα πολύ που θα το πω αυτό αλλα δεν συμφωνώ με αυτό για τους moderators. Ξέρω πολύ προσωπικά 2-3 Moderators που χωρίς να θέλω να τους προσβάλω δεν ξέρουν τι τους γίνεται (Ξέρω ότι ακούγεται πολύ βαρύ αλλά αν τους ρωτήσεις θα το παραδεχτούν - τους ρώτησα εγώ -).Επίσης για να γίνει ένας moderator (με βάση την δική μου λογική) με 100-200 posts δεν γίνονται. Πάντε και επισκευτήτε Forums εξωτερικού που moderators χρειάζονται πάνω απο 500 - 1000 posts για να γίνεις moderator. Γιατί ο σκοπός του moderator δεν είναι να έχει γνώσεις αλλά να δίνει (να βοηθάει στο forums τους υπόλοιπους) και αυτό φένεται από τον αριθμό των posts.
Φίλε μου με πληγώνεις και βλέπω ότι αρχίζεις να επιτίθεσαι κατά των moderators για να μπορέσεις να στηρίξεις αυτά που λες. Ευγένεια πρέπει να δείχνουμε και στο forum που μας φιλοξενεί, και στους ανθρώπους που το απαρτίζουν. Και δεν νομίζω να μην έχεις πάρει βοήθεια από αυτό το forum, μιας και είσαι από τους πιο παλαιούς χρήστες του.

Με αυτή την λογική που περιγράφεις ούτε κι εγώ πρέπει να είμαι moderator, κι ας είναι δικό μου το site, μιας και δεν έχω φτάσει ακόμα τα 1000 posts..
Περιμένεις δηλαδή σε ένα forum με 5000 posts οι moderators να έχουν τουλάχιστον 500 posts ο καθένας; Μη τρελαθούμε κιόλας!

Ας μην επεκταθώ άλλο και γίνω κακός..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
seldimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seldimi » 31 Ιούλ 2002 00:14

Φίλε μου με πληγώνεις και βλέπω ότι αρχίζεις να επιτίθεσαι κατά των moderators για να μπορέσεις να στηρίξεις αυτά που λες. Ευγένεια πρέπει να δείχνουμε και στο forum που μας φιλοξενεί, και στους ανθρώπους που το απαρτίζουν. Και δεν νομίζω να μην έχεις πάρει βοήθεια από αυτό το forum, μιας και είσαι από τους πιο παλαιούς χρήστες του.
Αγαπητέ Γιάννη ξέρω δεν έχω παράπονο από αυτό το forum γιατί απο καιρό με έχει βοηθήσει. Δεν επιτίθομαι στους moderators. Απλά την γνώμη μου λέω. Και δεν λέω 100 - 500 posts (Ξέρω τόσα είπα ;)) Αλλα να λέει ο Oikos ότι οι Mods γίναν εδω μόνο και μόνο επειδή ξέρουν ενώ εγώ ξέρω πρωσοπικά μερικούς που δεν ξέρουν και τόσο καλά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Ιούλ 2002 00:29

seldimi έγραψε:Αγαπητέ Γιάννη ξέρω δεν έχω παράπονο από αυτό το forum γιατί απο καιρό με έχει βοηθήσει. Δεν επιτίθομαι στους moderators. Απλά την γνώμη μου λέω. Και δεν λέω 100 - 500 posts (Ξέρω τόσα είπα ;)) Αλλα να λέει ο Oikos ότι οι Mods γίναν εδω μόνο και μόνο επειδή ξέρουν ενώ εγώ ξέρω πρωσοπικά μερικούς που δεν ξέρουν και τόσο καλά.
Όλοι μαθαίνουμε εδώ μέσα, κι εγώ, κι εσύ και κατά επέκταση και οι moderators και οι απλοί επισκέπτες. Εάν τα ξέραμε όλα δε θα είχε σκοπό ύπαρξης αυτό το forum.

Υπάρχουν πράγματα που ξέρεις εσύ καλύτερα από εμένα, υπάρχουν πράγματα που ξέρω εγώ καλύτερα από εσένα, γι' αυτό μαζευόμαστε εδώ.. για να διδάσκει ο ένας τον άλλο.. ο καθένας στον τομέα του και στο πεδίο ενδιαφέροντός του..

Εγώ δεν έχω ιδέα από παιχνίδια.. εάν θέλω κάτι για παιχνίδια θα ρωτήσω των Κώστα. Εάν ο Κώστας θέλει κάτι για PHP θα ρωτήσει εμένα και πάει λέγοντας..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες