Πληροφορίες για στήσιμο ενός δικτύου

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Ιαν 2005 02:03

Καλησπέρα. Κάνω μια εργασία στην σχολή, και στο στάδιο που βρίσκομαι κάνω ένα πλάνο για τα γραφεία μιας εταιρίας, και πρέπει να γράψω κάποια τεχνικά πράγματα. Η εταιρία θα είναι ηλεκτρονικό κατάστημα.
Στον εξοπλισμό των γραφείων έχω βάλει
1 Xeon Server κ 1 Xeon Workstation > Τεχνικό Τμήμα
7 Desktop P4 > Γραμματειακή υποστήριξη - Τμήμα Πωλήσεων - Τμήμα Προμηθειών - Λογιστηριο - Εξυπ. Πελατών
1 Desktop P4 > Γεν. Διευθυντής
Όλα έχουν: Integrated Broadcom 10/100/1000 Gigabit networking with Alert Standard Format (ASF)

Τα γραφεία θα είναι ας πούμε σε χώρο 110 m. Τί εξοπλισμό επιπρόσθετο θα χρειαστώ για τα δίκτυα που θα πρέπει να εγκαταστήσω, και πόσο θα κοστίσει το καθένα? Επειδή δεν ξέρω καν που να ψάξω, κάποιες ενδεικτικές σελίδες για τιμές κλπ θα ήταν καλές, αλλά πείτε μου ένα ενδεικτικό κόστος προμήθειας και εγκατάστασης του απαραίτητου εξοπλισμού, με απαρίθμιση να έχω μια ιδέα (λέτε να το κάνω wireless, να είναι και πιο εφετζίδικη η εργασία??? :D )
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Ιαν 2005 02:11

mechpanos έγραψε:(λέτε να το κάνω wireless, να είναι και πιο εφετζίδικη η εργασία??? :D )
Ανάλογα το κόστος!

Ας πούμε στα 110 μέτρα, μια μέση απόσταση είναι 10 μέτρα.... Συμφέρει να έχεις 10 μέτρα καλώδιο;

Ή να βάλεις στο κέντρο ένα Access Point και με μέση απόσταση 6 μέτρων (και 1 τοίχο εμπόδιο) να το κάνεις wireless?

Yπάρχει περίπτωση να τεθεί θέμα υγείας; Μερικοί (για καθηγητές μιλάω) θεωρούν ότι τα ασύρματα δίκτυα επιβαρύνουν την δημόσια υγεία, κλπ, κλπ...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 10 Ιαν 2005 02:15

Πού να τα ξέρω αυτά ρε EneMe...Σωστά τα points σου, αλλά εδώ δεν ξέρω τα βασικά! Υπόθεσε ό,τι θες, μιας και το κατέχεις το θέμα, για κάποια τυπικά γραφεία (το κόστος να είναι ας πούμε ένα στάνταρ)

Α, θέμα υγείας από τους καθηγητές δεν θα τεθεί, κόστους μόνο. Γι αυτό λέω ένα τυπικό.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Ιαν 2005 02:31

Koίτα, το θέμα δεν το κατέχω! Άλλοι έχουν τα masters εδώ! :P

Απλά κάποιες παρατηρήσεις έκανα για να βοηθήσω τον προβληματισμό σου...

Περίμενε κάποιον που να κατέχει... ;)

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nkapa » 10 Ιαν 2005 10:08

Κοίταξε άλλες οι ταχυτητες του ασύρματου και άλλες του ενσύρματου. Μπορεί όπως λες να είναι πιο εφετζίδικο το ασύρματο όμως όταν ο άλλος έχει να κάνει με θέμα δουλείας τον ενδιαφέρει το σταθερό και το δουλεύει πάντα άριστα. Το άριστο μπορείς να το επιτύχεις μόνο με 1 router και δομημένη καλωδίωση στο χώρο που θα μπουν τα μηχανήματα. Οι τιμές διαφέρουν στο ως προς το υλικό - μαρκα που θα χρησιμοποιήσεις. Ενδεικτικά θα σου πω 1 Switch 3Com 1000 5 θέσεων κάνει 100 περίπου ευρώ. Απο κει και πέρα βάλε κανάλια - καλώδια - πριζάκια (αν θες να κάνεις σωστή δουλειά) σίγουρα θα σου κοστίσει φθηνότερα το ασύρματο αν χρησιμοποιήσεις καλά υλικά αλλά άλλες ταχύτητες άλλη σταθερότητα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Ιαν 2005 13:03

Συμφωνώ με όσα είπες φίλε Nkapa, αλλά σε έναν χώρο 100 τετραγωνικά μια ακτινωτή ασύρματη διάταξη πιστεύω πως δεν θα έχει αξιοσημείωτα προβλήματα σταθερότητας...

Νομίζω, έτσι; :P :wink:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Ιαν 2005 19:02

Το ασύρματο δεν είναι plug and play.

Μπορεί σε ένα στρέμα χώρο να παίζει άριστα και σε 50 τετραγωνικά (όπως στο γραφείο που δουλέυω) να μην το πιάνεις καν.

Μόνο με ανάλυση του χώρου μπορείς να υπολογίσεις αν θα παίξει ή όχι.

Για το θέμα υγείας οι καθηγητές που έχουν μείνει στα δεδομένα του 60 που πήγαιναν στο κρυφό σκολιό ας νομίζουν ότι θέλουν.

Αν θέλουν κάποτε να θεωρούνται καθηγητές και ότι αυτό που κάνουν είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα ας κοιτάξουν να μάθουν 5 πράγματα του σήμερα.

Με τους υπάρχοντες νόμους (όριο εκπομπής κλπ) από την ΕΕΤΤ το WiFi είναι 100% ακίνδυνο για την ανθρώπινη υγεία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης