Forums: phpBB vs vBulleting

Μια περιοχή για το phpBB, την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για forums

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kakos

Δημοσίευση από Kakos » 19 Ιούλ 2002 08:44

Μια ερώτηση για όσους ξέρουν και ασχολούνται..

Θέλω να ανεβάσω ένα forum για την εταιρία που εργάζομαι και ασχολείτε με καταναλωτικά προϊόντα. Μετά από έρευνα κατέληξα σε δύο διαθέσιμα forum bases. Το phpBB (που χρησιμοποιείται και εδώ) και το vBulletin.
Και τα δύο είναι αρκετά αξιόλογα και χρησιμοποιούνται από μεγάλα sites αρκετό καιρό, άρα έχουνε καρατσεκαριστεί :D

Εάν έχετε δουλέψει και σε κάτι άλλο είμαι ευπρόσδεκτος σε ιδέες. Ο server που θα τρέχει είναι BSD και μιλάμε πάντα για Apache, Php και MySQL.

Η εταιρία είναι πολυεθνική οπότε το κόστος για Licence που συνήθως είναι αρκετά χαμηλό δεν μας απασχολεί.

Αν θέλετε να ασχοληθείτε και δεν ξέρετε τα URL:
phpBB: www.phpbb.com
vBulletin: www.vbulletin.com

Αντε να δούμε πόσα κάστανα πιάνετε...

Υ.Γ. Ο χρήστης "John Sclavos" θα ήθελα να μην μου πεί τι προτιμάει μιας που το ξέρω. Θέλω όμως να μου πεί γιατί να μην προτιμήσω το vBulletin. :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιούλ 2002 10:39

Δυστυχώς για μένα δεν μπορώ να σου πω ότι αυτή η έκδοση του phpBB είναι καλύτερη,,

μιας και η λογική της αναζήτησης δεν έχει καμία σχέση με κανένα άλλο board.. είναι πολύ πιο γρήγορη, πολύ πιο αξιόπιστη.. αλλά ΔΕΝ υποστηρίζει ελληνικά!!

Μέχρι να βγει η έκδοση που να υποστηρίζει ελληνικά στην αναζήτηση θα λέω ότι δεν έκανα την καλύτερη επιλογή..

(ενώ η 1.4 που είχα πριν δεν είχε κανένα πρόβλημα..)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cleo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Cleo » 19 Ιούλ 2002 13:26

Αν θέλεις τη γνώμη μου το Σοβαρότερο απο όλα τα fora
είναι το Phorum σε php mySQL για χρήση όπως λές Εταιρίας
Απο εκεί και πέρα κατα την γνώμη μου το forum που επιδέχεται τα περισσότερα modules και customization είναι το YaBB συν το ότι υποστηρίζει Ελληνικά Δεν χρειάζεται μετάφραση
υπάρχει και σε perl αλλά και σε php mySQL δες παράδειγμα δικής μου δουλειάς σε YaBB και perl Εδώ . Τώρα για τα vb και phpbb
Το μόνο μειονέκτημα που έχει το vb είναι οτι ΔΕΝ είναι
τζαμπα ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
Τώρα τελευταία υπάρχει και το invisionboard βασικά κλώνος το phpbb

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 19 Ιούλ 2002 15:05

Cleo έγραψε:Αν θέλεις τη γνώμη μου το Σοβαρότερο απο όλα τα fora
Απο εκεί και πέρα κατα την γνώμη μου το forum που επιδέχεται τα περισσότερα modules και customization είναι το YaBB συν το ότι υποστηρίζει Ελληνικά Δεν χρειάζεται μετάφραση
υπάρχει και σε perl αλλά και σε php mySQL δες παράδειγμα δικής μου δουλειάς σε YaBB και perl Εδώ . Τώρα για τα vb και phpbb
Το μόνο μειονέκτημα που έχει το vb είναι οτι ΔΕΝ είναι
τζαμπα ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
Τώρα τελευταία υπάρχει και το invisionboard βασικά κλώνος το phpbb
Το YaBB χρησιμοποιώ και εγώ και έχει τα πλεονεκτήματα που αναφέρθηκαν και είναι και πολύ προτότυπο. Για την έκδοση με PHP και MySQL να πας στο site: www.yabb.info

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 22 Ιούλ 2002 16:42

Kai giati na min ftiaxete ena forum apo monoi sas etsi oste na einai pliros customized stis anages sas kai poli apla OPOS to thelete esis?
Den einai da kai toso diskolo.

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 22 Ιούλ 2002 19:05

telxinas έγραψε:Kai giati na min ftiaxete ena forum apo monoi sas etsi oste na einai pliros customized stis anages sas kai poli apla OPOS to thelete esis?
έχουμε φτιάξει και τέτοιο. Με PHP και μάλιστα με δυνατότητα βαθμολογίας των posts και των users! Δείγμα αυτού:
www.vbcodelibrary.co.uk/board
Αν σε ενδιαφέρει προς πώληση, εδώ είμαστε. :lol:

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 22 Ιούλ 2002 19:15

Dr_Michael έγραψε:
telxinas έγραψε:Kai giati na min ftiaxete ena forum apo monoi sas etsi oste na einai pliros customized stis anages sas kai poli apla OPOS to thelete esis?
έχουμε φτιάξει και τέτοιο. Με PHP και μάλιστα με δυνατότητα βαθμολογίας των posts και των users! Δείγμα αυτού:
www.vbcodelibrary.co.uk/board
Αν σε ενδιαφέρει προς πώληση, εδώ είμαστε. :lol:
:wink: Les na eimai anthropos pou agorazi efarmoges kai den tis ftiaxno monos mou?
lipon opos egrapsa se ena allo topic, exo ftiaxi ena programa diaxirisis video club. Epidi to dokimasan polloi anthropou tou antikimenou tou video club, evgalan to simperasma oti einai to kalitero pou kiklofori stin Ellada kai malista poli kalitero kai apo tis teleutees ekdosis ton megaliteron eterion. Exis ena 10% se kathe polisi. Deal?

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 22 Ιούλ 2002 19:19

telxinas έγραψε: :wink: Les na eimai anthropos pou agorazi efarmoges kai den tis ftiaxno monos mou?
lipon opos egrapsa se ena allo topic, exo ftiaxi ena programa diaxirisis video club. Epidi to dokimasan polloi anthropou tou antikimenou tou video club, evgalan to simperasma oti einai to kalitero pou kiklofori stin Ellada kai malista poli kalitero kai apo tis teleutees ekdosis ton megaliteron eterion. Exis ena 10% se kathe polisi. Deal?
Δεν σε ήξερα από χτες για να γνωρίζω τι άνθρωπος είσαι. Σύμφωνοι για ένα 20% αλλά θα τα πούμε με email διότι δεν πρέπει να βγαίνουμε εκτός θέματος. Στείλε μου...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Ιούλ 2002 20:06

Dr_Michael έγραψε:Δεν σε ήξερα από χτες για να γνωρίζω τι άνθρωπος είσαι. Σύμφωνοι για ένα 20% αλλά θα τα πούμε με email διότι δεν πρέπει να βγαίνουμε εκτός θέματος. Στείλε μου...
Λοιπόν.. το 5% από το 20% θα είναι δικό μου γιατί έκλεισες την δουλειά από εδώ.. :wink: :) :D :lol:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 22 Ιούλ 2002 21:18

John Sclavos έγραψε:
Dr_Michael έγραψε:Δεν σε ήξερα από χτες για να γνωρίζω τι άνθρωπος είσαι. Σύμφωνοι για ένα 20% αλλά θα τα πούμε με email διότι δεν πρέπει να βγαίνουμε εκτός θέματος. Στείλε μου...
Λοιπόν.. το 5% από το 20% θα είναι δικό μου γιατί έκλεισες την δουλειά από εδώ.. :wink: :) :D :lol:
Mou fenete oti den diavazis ta private msg pou sou stelnoune apo edo.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Ιούλ 2002 10:20

telxinas έγραψε: Mou fenete oti den diavazis ta private msg pou sou stelnoune apo edo.
ta diabazo file moy.. kai xilia signomi (dimosia) poy den brika xrono na soy apantiso.. alla pragmatika den eimai politis gia na kano ayti thn doyleia.. Ean do oti kapoios filos moy -i- gnostos moy endiaferete gia kati tetoio tha ton enimeroso..
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Kakos

Δημοσίευση από Kakos » 23 Ιούλ 2002 10:40

Μήπως βγήκατε εκτός θέματος; Λέω μήπως;
Πάντως επειδή ακούω ποσοστά και εγώ ξεκίνησα το θέμα θέλω και εγώ τα δικά μου.. :lol:

Anyway,
δεν υπάρχει χρόνος για να φτιάξουμε forum, απλά για να το φέρω στα μέτρα μας. Μιλάμε για πολυεθνική που ο χρόνος είναι πολύτιμος..
Εξάλλου γιατί να ξανακαλύψουμε τον τροχό;
Ηδη σε συννενόηση με το IT center πάμε για vBulleting. Πάντως κάποιοι προτείνατε το YaBB και από μελέτη μου άρεσει ιδιαίτερα. Αν έκανα κάτι προσωπικό σίγουρα θα το χρησιμοποιούσα.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 23 Ιούλ 2002 16:14

Kakos έγραψε:Μήπως βγήκατε εκτός θέματος; Λέω μήπως;
Πάντως επειδή ακούω ποσοστά και εγώ ξεκίνησα το θέμα θέλω και εγώ τα δικά μου.. :lol:

Anyway,
δεν υπάρχει χρόνος για να φτιάξουμε forum, απλά για να το φέρω στα μέτρα μας. Μιλάμε για πολυεθνική που ο χρόνος είναι πολύτιμος..
Εξάλλου γιατί να ξανακαλύψουμε τον τροχό;
Ηδη σε συννενόηση με το IT center πάμε για vBulleting. Πάντως κάποιοι προτείνατε το YaBB και από μελέτη μου άρεσει ιδιαίτερα. Αν έκανα κάτι προσωπικό σίγουρα θα το χρησιμοποιούσα.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
Autonomia kai autoepiveveosi. Se kanoun sinexos olo kai kalitero file mou!

Άβαταρ μέλους
Daner
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Daner » 24 Ιούλ 2002 12:21

Cleo έγραψε:Αν θέλεις τη γνώμη μου το Σοβαρότερο απο όλα τα fora
Pws to kanw egkatastash ayto?

Άβαταρ μέλους
Cleo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Cleo » 24 Ιούλ 2002 12:50

Βασική προυπόθεση είναι οτι γνωρίζεις php και μπορείς να διαχειριστείς mySQL και κατα δεύτερον οτι ο server σου υποστηρίζει php και mySQL (Απο οτι βλέπω εκει που κάνεις host την σελίδα σου [geocities] ΔΕΝ υπάρχει τέτοια υποστήριξη ).Πάντως οδηγίες εγκατάστασης δές τις απο εδώ http://www.fla.gr/dev/install_forum.txt

Απάντηση

Επιστροφή στο “phpBB”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες