windows activation

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

windows activation

Δημοσίευση από mrpc » 12 Ιαν 2005 12:08

Στην εταιρία που δουλεύω πρίν 1 μήνα και κάτι παραγγείλαμε ένα νέο pc για κάποιο από τα στελέχη. Όλα πήγανε καλά, το μηχάνημα δούλευε άψογα κ.λ.π.
Μέχρι τη στιγμή (χθες) που ήρθε η ώρα για το activation των windows (xp pro με sp2 περασμένο από το windows update).
Βγάζει λοιπόν το γνωστό παραθυράκι (σε όσους έχουν τα original :wink: ) που επικοινωνεί με τη microsoft μέσω δικτύου για να πάρει τον κωδικό που θέλει.
Και αντί να γίνει το αναμενόμενο, μας βγάζει ένα παράθυρο που μας λέει πως το serial number χρησιμοποιείται ήδη και έχει ξεπεράσει τον μέγιστο αριθμό activation. Αυτό φυσικα δεν ισχύει, εγώ άνοιξα το πακετάκι των windows και έβγαλα το γνωστό αυτοκολλητάκι με το serial, άρα είναι αδύνατον η εταιρία που μας το έδωσε να το χρησιμοποιησε αλλού. Άλλωστε και χθες ήταν μαζί και ο άνθρωπος που μας πούλησε το μηχάνημα και είχε πελαγώσει και αυτός.
Αρχίζουμε λοιπόν την απόπειρα να μιλήσουμε με τη Microsoft. Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από πανω από μισής ώρας τηλέφωνα (για κάποιο περίεργο λόγο), στο τέλος μας ζητήσαν συγνώμη και ότι το πρόβλημα οφείλεται μάλλον στο SP2. Η ενεργοποίηση τελικά έγινε χειροκίνητα.
Μετά από το πρώτο reboot τα windows βγάλαν blue screen και τελικά χρειάστηκε επανεγκατάσταση (και ενεργοποίηση).
By the way, ο άνθρωπος δούλευε μόνο το office και έπαιρνε το εταιρικό email το οποίο ελέγεται πριν φτάσει με antivirus από τον server και σίγουρα δεν είχε ιό.
Που θέλω να καταλήξω;
Πληρώνεις 1500€ για να κάνεις τη δουλειά σου με το μηχάνημά σου, αγοράζεις και όλα τα πακέτα software original για να είσαι και νόμιμος, και τελικά βρίσκεσαι ξεκρέμαστος επηδή η εταιρία που βγάζει το λειτουργικό σου σύστημα (δηλαδή τη βάση του συστήματός σου!) κάνει ...λαθάκια :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: !!!!!!
Δεν είναι απατεωνιά;;; :evil:

(κάπου έπρεπε να ξεσπάσω κι εγώ...)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

windows activation

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Ιαν 2005 12:28

Μα αυτοί είναι οι χειρότεροι απατεώνες. Εχουν τα προγράμματα της Microsoft και κάθονται οι αντιπροσωπείες εδώ με τόσους υπαλλήλους και τα πουλάνε. ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Το μονοπώλιο είναι κάτι σαν το ελληνικό δημόσιο :o

Γι αυτό κι εσύ βάλε μόνο τα windows (που μας έχουν γίνει κακή συνήθεια) και μετά κάνε δουλειά με openoffice Κλπ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

windows activation

Δημοσίευση από mrpc » 12 Ιαν 2005 12:51

Νομίζεις ότι δεν το έχω σκεφτεί; Αλλά οι προδιαγραφές για το configuration των συστημάτων της εταιρίας δεν έχουν βγει από εμένα. Απλά επειδή ο τεχνικός δεν είναι υπάλληλος της εταιρίας, για να μην τον φωνάζουμε συνέχεια, όταν μπορώ ψιλοsupportάρω την κατάσταση. Αλλά δεν είναι η δουλειά μου αυτή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες