Φροντιστήρια Πληροφορικής

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 12 Ιαν 2005 13:27

Me pia kritiria enas didaksi pliroforiki?

http://ims.mykarditsa.gr

Άβαταρ μέλους
korelplus

Δημοσίευση από korelplus » 12 Ιαν 2005 13:46

elias έγραψε:Me pia kritiria enas didaksi pliroforiki?

Αν δεν κατάλαβες δεν είμαι ιδιώτης που κάνω μαθήματα στα σπίτια. Είναι εργαστήριο ελευθέρων σπουδών. Τα κριτίρια είναι φυσικά να έχει σπουδάσει το αντικείμενο. Τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Αν εννόεις αυτοδίδακτους δεν έχουμε καμμία σχέση.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 12 Ιαν 2005 15:22

Korelplus simfwnw gia tous autodidaktous.

An exeis diathesi na sizitisoum egiaq ta kritiria sxolis kai to epipedo spoudwn twn kathigitwn pou didaskoun edw eimai.

Άβαταρ μέλους
korelplus

Δημοσίευση από korelplus » 12 Ιαν 2005 16:56

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η ένστασή σου σχετικά με τη διδασκαλία.
Είπα ότι όλοι οι καθηγητές έχουν σπουδάσει τα μαθήματα που κάνουν και έχουν και πολυετή πείρα στην διδασκαλία.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 12 Ιαν 2005 17:15

korelplus έγραψε:Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η ένστασή σου σχετικά με τη διδασκαλία.
Είπα ότι όλοι οι καθηγητές έχουν σπουδάσει τα μαθήματα που κάνουν και έχουν και πολυετή πείρα στην διδασκαλία.
Simfwneis me to gegonos oti enas pou teliwse IEK Alfa (px Wmega Psi klpklpklpklp i kati paromio) exei dikaiwma na aniksei frontistio?

Egw den simfwnw me auto to gegonos.

Opws kai agglika prepei na kanoune mono ptixiouxoi aglikis filologias. Etsi pliroforiki prepei na iparxoune austirotera kritiria ws pros se autous pou kanoune mathimata panw se ptixia pou isxioun gia ton ASEP. Den anafrerome se esena giati den se kserw.
Milaw genika.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gaucho την 01 Μαρ 2005 09:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korelplus

Δημοσίευση από korelplus » 12 Ιαν 2005 17:34

Άλλο ποιος ανοίγει τη σχολή και άλλο ποιος διδάσκει. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Αυτός που ανοίγει τη σχολή είναι ο επιχειρηματίας που επενδύει πάνω στην εκπαίδευση και ο καθηγητής κάνει τα μαθήματα. Ποιο πανεπιστήμιο διδάσκει Office ή Flash ή Dreamweaver σε επίπεδο τέτοιο ώστε ο απόφοιτος να μπορεί να το διδάξει έπειτα;Ξέρεις κανένα;

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 12 Ιαν 2005 18:22

Το office και τα άλλα είναι προγράματα εφαρμογών. Δεν είναι πληροφορική.

Στα πανεπιστήμια εννοείτε ότι το Office κυρίως το ξέρουν ήδη. Τα πανεπιστήμια πληροφορικής διδάσκουνε την εκπαιδευτική διαδικασία σε μικρό βαθμό . Όπως το μάθημα "Ειδική διδακτική". Επομένος ένας πτυχιούχος άν έχει καλό υπόβαθρο και ξέρει να διδάσκει είναι καλύτερος απο έναν που που διδάσκει το ίδιο χωρίς υπόβαθρό.

Διδάσκουνε ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ όπου ο μαθητής αποκτάει ένα επίπεδο πολύ ανώτερο και απο κάποιους poy μαθένουν τέλεια το flash και το corel ή το DreamWeaver.

Παραδειγμα ένας τέλειος οδηγός ίσως δέν ξέρει να φτιάξει το αυτοκίνητο ή ακόμα να μη ξέρει να βάλει αλυσίδες για το χιόνι. Θα επενδύσει σέ ένα καλό αμαξι αλλά δεν ξέρει πώς δουλεει ο κινητήρας ή πώς γίνετε η καύση ή τι σημένει οκτάνιο .
Εννοείτε άν καπιος πάει να δουλέψει σε σοβαρό συνεργίο αυτοκινήτων θα ξέρει να οδηγάει καλά. Έτσι και στα πανεπιστήμια άν πάς πληροφορική εννοέιτε ότι ξέρεις τα βασικά windows.Αλλίως τα μαθένεις μόνος σου.

Αμφιβάλω άν οι περισότεροι που έχουνε σχολές πληροφορικής ξέρουνε τεχνητή νοημοσύνη, C+ ,΄ψηφιακά κυκλώματα και ψηφιακή λογική, δίκτυα(όχι μόνο κοινόχρηστο Ιπ και βλακείες) , άλγεβρα boole , αρχιτεκτονική και αριθμ,ητική υπολογιστών , δυαδικά 16δικά 8δικά συστήματα. Java , XML, αρχιτεκτονική λογισμικού , χύμα SQL , Θεωρία βάσεων δεδομένων

Δες τι κάνουνε στα πανεπιστήμια ( http://www.uom.gr/modules.php?op=modloa ... gorymenu=2 )και κάνε σύγκριση με αυτό το γελοίο Δεξί κλίκ -> ιδιότητες κλπ κλπ κλπ

Θέλω να καταλήξω ότι στις σχολές πληροφορικής υπέυθυνοι διδασκαλίας να είναι ΜΟΝΟ πτυχιούκοι πληροφορικής και στον ΑΣΕΠ σε εργασίες που έχουν σχέση με πληροφοριακά συστήματα να πάνε μόνο Πτυχιούχοι ΑΕΙ ΤΕΙ. Εδώ ένας που έχει ECDL είναι ισότιμος με έναν πτυχιούχο. Αυτό είναι το πρόβλημα

Σε όλες τις άλλες θέσεις να ισχύει το ECDL to MOS kai to Cabridge αλλά μόνο απο αυτού ςπου το δίνουνε διδάσκοντες πτυχιούχοι. Φροντιστήριο ανοίγει ακόμα και ο μανάβης άν κάνει επένδυση. Ξέρει πληροφορική ο μανάβης που έχει συναρμολογήσει PC και έστεισε δίκτυο στο σπίτι του? Όχι

Άβαταρ μέλους
korelplus

Δημοσίευση από korelplus » 12 Ιαν 2005 18:43

Σωστά αυτά που λες αλλά υποτίθεται ότι και ο "μανάβης" θα βάλει τα κατάλληλα άτομα να δουλέψουν στα κατάλληλα πόστα αφού αυτός δεν θα έχει τις γνώσεις. Αυτός θα περνάει το απόγευμα και θα παίρνει τις εισπράξεις. Και θα το κάνει αυτό αν θέλει να αποδόσει η επένδυση που έχει κάνει. Γιατί αν κάνει αυτός τις ενημερώσεις στους υποψήφιους τότε κλάφτα elias. Για το ECDL δεν έχεις άδικο αλλά τι να κάνουμε. Σε όλη την Ευρώπη έτσι είναι. Εμείς θα το αλλάξουμε; Τα στραβά της εκπαίδευσης δεν θα τα λύσω ούτε εγώ ούτε εσύ. Αλλά όλοι θα πρέπει να προσαρμοστούν σε αυτά που ζητάει το 90% των εταιρειών. Ποια είναι αυτά:ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ Η/Υ (Office). Αν και διαφωνώ ότι το Office δεν είναι πληροφορική. Αφού έχει να κάνει με H/Y τότε είναι.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 12 Ιαν 2005 18:58

Σωστά αυτά που λες αλλά υποτίθεται ότι και ο "μανάβης" θα βάλει τα κατάλληλα άτομα να δουλέψουν στα κατάλληλα πόστα αφού αυτός δεν θα έχει τις γνώσεις. Αυτός θα περνάει το απόγευμα και θα παίρνει τις εισπράξεις. Και θα το κάνει αυτό αν θέλει να αποδόσει η επένδυση που έχει κάνει
Σωστό
Σε όλη την Ευρώπη έτσι είναι
Στη Γερμανία πάντος δεν ασχολούντε με το ECDL. Εκεί έχουνε περιοδικά για όλα τα λειτουργικά συστήματα και όλες τις γλώσσες προγραματισμού. Για τις άλλες χώρες δεν ξέρω
όλοι θα πρέπει να προσαρμοστούν σε αυτά που ζητάει το 90% των εταιρειών
Το δημόσιο μάλλον. Οι ιδιωτικές εταιρείες όσα πτυχία και να έχει ο άλλος άν δεν ξέρει φέυγει.
Αν και διαφωνώ ότι το Office δεν είναι πληροφορική. Αφού έχει να κάνει με H/Y τότε είναι.
Οκ,πάντος το δικό μου σκεπτικό είναι . Το να ξέρω να οδηγάω δεν σημένει ότι ξέρω να φτιάχν και αυτοκίνητο. Κάπως έτσι. Και ή οδήγηση με το αυτοκίνητο έχει να κάνει.

Άβαταρ μέλους
korelplus

Δημοσίευση από korelplus » 12 Ιαν 2005 19:07

Το δημόσιο μάλλον. Οι ιδιωτικές εταιρείες όσα πτυχία και να έχει ο άλλος άν δεν ξέρει φέυγει.
Δεν μίλησα για πτυχία αλλά για γνώσεις. Τα πτυχία είναι για να τις πιστοποιούν. Συμφωνώ ότι αν έχεις ένα πτυχίο και δεν ξέρεις την τύφλα σου θα πάρεις πόδι
Οκ,πάντος το δικό μου σκεπτικό είναι . Το να ξέρω να οδηγάω δεν σημένει ότι ξέρω να φτιάχν και αυτοκίνητο. Κάπως έτσι. Και ή οδήγηση με το αυτοκίνητο έχει να κάνει.
Το να ξέρω VB, C++, PHP, SQL, Flash,............ δεν σημαίνει ότι ξέρω να συναρμολόγώ και τον Η/Υ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιαν 2005 19:20

το θέμα εγινε split μιας και έχει αλλάξει η συζήτηση...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 12 Ιαν 2005 19:35

Tha stathw se auto:
elias έγραψε:Simfwneis me to gegonos oti enas pou teliwse IEK Alfa (px ksini klpklpklpklp i kati paromio) exei dikaiwma na aniksei frontistio?

Opws kai agglika prepei na kanoune mono ptixiouxoi aglikis filologias. Etsi pliroforiki prepei na iparxoune austirotera kritiria ws pros se autous pou kanoune mathimata panw se ptixia pou isxioun gia ton ASEP. Den anafrerome se esena giati den se kserw.
Milaw genika.

Malon exeis 3exasei oti edw einai Ellada!!! :hammer:
Sumfwnw mazi sou kai me to parapanw, ala ta matia mou distixws auta pou les ta vlepoun. Tha dwsw ena paradeigma xwris na anaferw to onoma tou IEK.
Exw ena filaraki pou paei sto IEK ***** . Kai gia kathigith 3erete ti exei? enan apofito tou idiou IEK o opios apofitise thn proigoumenh xronia.

Distixws ta Idiotika IEK pane apo to kako sto xeirotero se thema ekpedeushs, Giati o Epixirimatias skeftete. "Enas proin apofitos tou IEK mou tha mou parei to polu 700 euro gia na "dida3ei" eno enas apofitos panepistimiou me metaptixiaka edw ekei kai apo ekei master, PHD klp tha mou parei ta diplasia - triplasia"
Pleon ola ta Idiotika IEK skeftontai pws tha gemisoun thn tseph tous kai meta pws tha gemisoun ta miala twn mathitwn tous.
Autos einai kai o logos pou eipa oti edw einai ELlada kai oxi Germania opws anaferthike.

kw268

Δημοσίευση από kw268 » 01 Μαρ 2005 05:16

elias έγραψε:Me pia kritiria enas didaksi pliroforiki?

Ένας μπορεί να διδάξει σε κάποιο τομέα της πληροφορικής εαν τον κατέχει,και έχει μεταδοτικότητα . Όσον αφορά το τι έχει τελειώσει δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία.
Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι υπάρχουν άτομα που έχουν τελειώσει πανεπιστίμιο και δεν ξέρουν κάν τι περιέχει το κουτί με το μαγικό κουμπί που μόλις το πατήσεις εμφανίζονται σχεδιάκια στην οθόνη , πόσο μάλλον να διδάξουν, ενώ κάποια άλλα άτομα χωρίς πανεπιστιμιακή μώρφωση , που την έχουν ψάξει μόνοι τους κάνουν "παπάδες".
Στο πανεπιστίμιο δεν σε κάνουν Θεο, απλά σου δείχνουν το δρόμο.

Όσο αφορα αυτό
elias έγραψε: Simfwneis me to gegonos oti enas pou teliwse IEK Alfa (px ksini klpklpklpklp i kati paromio) exei dikaiwma na aniksei frontistio?

εγώ θα συμφωνήσω. Η αγορά είναι ελεύθερη για όλους χωρίς περιορισμούς. Αν ένας που τελείωσε ΙΕΚ έχει τις γνώσεις και τα εφόδια που χρειάζετε για να ανοίξει φροντηστήριο γιατί να μην το κάνει ??? Εδώ στραβοί κουφοί και ανάπηροι ανοίγουν φροντηστήριο , αυτοί που τελείωσαν ΙΕΚ σε πείραξαν ???

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Μαρ 2005 09:14

kw268 έγραψε:Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι υπάρχουν άτομα που έχουν τελειώσει πανεπιστίμιο και δεν ξέρουν κάν τι περιέχει το κουτί με το μαγικό κουμπί που μόλις το πατήσεις εμφανίζονται σχεδιάκια στην οθόνη , πόσο μάλλον να διδάξουν, ενώ κάποια άλλα άτομα χωρίς πανεπιστιμιακή μώρφωση , που την έχουν ψάξει μόνοι τους κάνουν "παπάδες".
Στο πανεπιστίμιο δεν σε κάνουν Θεο, απλά σου δείχνουν το δρόμο.

γώ θα συμφωνήσω. Η αγορά είναι ελεύθερη για όλους χωρίς περιορισμούς. Αν ένας που τελείωσε ΙΕΚ έχει τις γνώσεις και τα εφόδια που χρειάζετε για να ανοίξει φροντηστήριο γιατί να μην το κάνει ??? Εδώ στραβοί κουφοί και ανάπηροι ανοίγουν φροντηστήριο , αυτοί που τελείωσαν ΙΕΚ σε πείραξαν ???
Apo prosopiki empeireia kserw atoma pou exoune teliwsei panepistimio kai den kseroune tipota. Simfwnw Alla iparxoune atoma pou einai eti fotos mposta apo olous mas edw. Den kserw an exeis paei panepistimio san fititis i boltes na deis?

Pes mou ti exeis kanei pios eisai ti exeis teliwsei me ti asxolise kai meta ela na milisoume. Den exeis dikio sto teleyteo pou eipes. I panepistimiaki morfosi se sindiasmo me tin empireia einai to kalitero .

Άβαταρ μέλους
Tanaka

Δημοσίευση από Tanaka » 01 Μαρ 2005 09:41

elias έγραψε: Simfwneis me to gegonos oti enas pou teliwse IEK Alfa (px ksini klpklpklpklp i kati paromio) exei dikaiwma na aniksei frontistio?

Ένα φροντηστίριο καλό θα ήταν να το ανοίγει ένας επιχειρηματίας και όχι ένας καθηγητής ώστε αυτός να μπορεί να το χρησματοδοτήσει σωστά και να μπορεί να έχει τον εξοπλισμό που απαιτείται και να μπορεί να μισθώνει τους σωστούς καθηγητές. Όπου καθηγητές δεν σημαίνει μόνο γνώσεις αλλά και εμπειρία στην διδασκαλία. Ξέρωφ πολλά άτομα τα οποία ξέρουν πολλά πράγματα αλλά δεν θα μπορούσαν να γίνουν ποτέ καλοί καθηγητές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες