Φροντιστήρια Πληροφορικής

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Μαρ 2005 09:45

Ξέρωφ πολλά άτομα τα οποία ξέρουν πολλά πράγματα αλλά δεν θα μπορούσαν να γίνουν ποτέ καλοί καθηγητές.
De lew to antitheto. Kai sta parapanw post pou kanw tha deis to ti? kai pws?

To thema einai
I panepistimiaki morfosi se sindiasmo me tin empireia einai to kalitero

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 01 Μαρ 2005 10:11

elias έγραψε: Pes mou ti exeis kanei pios eisai ti exeis teliwsei me ti asxolise kai meta ela na milisoume.
Δεν νομίζω ότι για να γίνει μία συζήτηση σε ένα forum χρειάζονται όλα αυτά που ζητάς. Ο kw268 μπορεί να είναι άσχετος με την εκπαίδευση και να λέει απλά τη γνώμη του. Νομίζω ότι ούτε εσύ έχεις αναφέρει πουθενά ποιος είσαι, τι κάνεις, πότε γεννήθηκες και τι έφαγες το μεσημέρι. Αν ήταν έτσι ας βάζαμε τα τηλέφωνά μας και να τα λέγαμε επί προσωπικού. Γι' αυτό δεν είναι τα forums.
:cry:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Μαρ 2005 11:51

Specom έγραψε: Malon exeis 3exasei oti edw einai Ellada!!! :hammer:
Sumfwnw mazi sou kai me to parapanw, ala ta matia mou distixws auta pou les ta vlepoun. Tha dwsw ena paradeigma xwris na anaferw to onoma tou IEK.
Exw ena filaraki pou paei sto IEK ***** . Kai gia kathigith 3erete ti exei? enan apofito tou idiou IEK o opios apofitise thn proigoumenh xronia.

Distixws ta Idiotika IEK pane apo to kako sto xeirotero se thema ekpedeushs, Giati o Epixirimatias skeftete. "Enas proin apofitos tou IEK mou tha mou parei to polu 700 euro gia na "dida3ei" eno enas apofitos panepistimiou me metaptixiaka edw ekei kai apo ekei master, PHD klp tha mou parei ta diplasia - triplasia"
Pleon ola ta Idiotika IEK skeftontai pws tha gemisoun thn tseph tous kai meta pws tha gemisoun ta miala twn mathitwn tous.
Autos einai kai o logos pou eipa oti edw einai ELlada kai oxi Germania opws anaferthike.
Είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα απότι φαίνονται...

Το ότι τελείωσε το παλικάρι που λες πέρσυ δεν σημαίνει ότι μπορεί να διδάξει βάση νόμου.
Τα ΙΕΚ, ΚΕΚ, ΜΕΚ, ΣΚΑΤΕΚ κάνουν άλλες κομπίνες για να τους έρθει 'φθηνότερα'.
Διδάσκουν άλλοι με λίγα λεφτά με όνομα αλλουνού που έχει τα πτυχία και μπορεί να διδάξει βάση νόμου και απλά αυτός ο άλλος παίρνει κάποια ποσοστά και βάζει τζίφρες.

Τα ξέρω από πρώτο χέρι... (για πολλούς μήνες μέσα σε ένα από τα μεγαλύτερα ΚΕΚ της Ελλάδας βρισκόμουνα...)

Τώρα το πιο πιθανό είναι να μην μάθεις και τίποτα σε αυτές τις σχολές είτε γιατί εσύ πας για τουρίστας (το μεγαλύτερο ποσοστό έτσι είναι) είτε γιατί ο εισηγητής βαριέται να μιλήσει...

Τώρα δεν πα να έχει ένα σωρό πτυχία ο άλλος εμένα δεν μου λένε απολύτως τίποτα.
Τι να το κάνω αν μπορεί να λύσει και να δέσει το PC ο άλλος μέσα σε 2 λεπτά και να μου βρει το πρόβλημα σε 3 λεπτά αν δεν μπορεί να αρθρώσει λέξη;

Και εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην εκπαίδευση της πληροφορικής.
Όσοι πραγματικά είναι γνώστες του αντικειμένου δεν έχουν ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟΤΙΤΑ στον μαθητή
Και όσοι είναι καλοί στο μπλα μπλα και έχουν μεταδοτικότητα έχουν μείνει στα 80386 που είχαν το '92 που έκαναν το μεταπτυχιακό τους από Μελισσοκόμοι...

ΕΛΕΟΣ.&-

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 01 Μαρ 2005 12:00

Θα συμφωνίσω για άλλη μια φορά μαζί σου...
Όταν ήμουν στο ΙΕΚ για ηχοληψία έφυγε ένας καθηγητής ακουστικής που είχαμε και ήρθε ένας άλλος ο οποίος είναι από τους πιο παλιούς ηχολήπτες.
Την πρώτη μέρα ενθουσιαστίκαμε όλοι ακούγοντας με τι ονόματα έχει δουλέψει και τι cd έχει ηχογραφίσει κλπ κλπ
Την επόμενη όμως που άρχισε το μάθημα... πακετοθήκαμε... Τρέχαμε να αγοράσουμε βιβλία να μάθουμε μόνοι μας για να περάσουμε το μάθημα...
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο άνθρωπος ήταν άψογος στο επάγγελμα του... όμως για καθηγητής δεν έκανε τίποτα.
Άμα δεν μπορείς να μεταδόσεις αυτά που ξέρεις, πολύ απλά μη προσπαθείς...

kw268

Δημοσίευση από kw268 » 01 Μαρ 2005 14:31

lunarmedia έγραψε:Ο kw268 μπορεί να είναι άσχετος με την εκπαίδευση και να λέει απλά τη γνώμη του.
Όχι δεν είμαι κάποιος άσχετος με την εκπαίδευση που απλά λέει την γνώμη του. Ασχολούμε με την εκπαίδευση και συγκεκριμένα με μαθήματα που αφορούν τα πτυχία ECDL , MOUS και Cambridge εδώ και 4 χρόνια. Έχω δουλέψει και σαν υπάλληλος σε κάποιές εταιρίες πληροφορικής αλλά εδώ και αρκετό καιρό διαθέτω την δική μου εταιρία.
Ποτέ δεν κοίταξα αν οι καθηγητές που προσέλαβα στην εταιρία μου έχουν πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ή κάτι άλλο. Το μόνο που με ενδιέφερε είναι αν μπορούσαν να κάνουν την δουλειά τους άριστα, έχουν καλή συμπεριφορά τόσο ως προς εμένα αλλά περισσότερο ως προς τους μαθητές και είναι συνεπείς.
Το πτυχίο και το μεταπυχιακό ίσως των καθηγητών , ορισμένα φροντηστήρια το χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ ως κράχτη, οτι και καλά εμείς έχουμε καθηγητές πανεπιστήμιου.

Γενικά η άποψή μου είναι ότι τα πτυχία μετρούν μόνο στο δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα μετρούν οι γνώσεις και η εμπειρία.

Cha0s έγραψε:Όσοι πραγματικά είναι γνώστες του αντικειμένου δεν έχουν ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟΤΙΤΑ στον μαθητή
Και όσοι είναι καλοί στο μπλα μπλα και έχουν μεταδοτικότητα έχουν μείνει στα 80386 που είχαν το '92 που έκαναν το μεταπτυχιακό τους από Μελισσοκόμοι...
Δεν συμφωνώ μαζί σου Cha0s. Πιστεύω ότι να είσαι καλός στο μπλα μπλα και να έχεις μεταδοτικότητα , τουλάχιστον στην ύλη των πτυχίων ECDL κλπ δεν σημαίνει ότι έμεινες στα 386. Δεν σου λέω να έχεις μεταδοτικότητα στο πως να κάνεις compile τον πυρήνα, και πως να στήσεις ένα server. Αυτό δεν γίνετε. Ενημερωτικά πάντως , σε κάποια ντουλάπα έχω ένα 386sx με dos και pw :kaloe:

Όσον αφορά αυτό
elias έγραψε:Pes mou ti exeis kanei pios eisai ti exeis teliwsei me ti asxolise kai meta ela na milisoume.
θα συμφωνήσω με τον lunarmedia , αν και πιστεύω, σε ότι αφορά με τι ασχολούμε σου απάντησα. Διαθέτω εταιρία πληροφορικής με βασικό στόχο την εκπαίδευση πάνω στους Η/Υ και δευτερεύον τις υπηρεσίες πληροφορικής (κατασκευή ιστοσελίδων , φιλοξενία , γραφιστικές εργασίες κλπ) και το service (hardware)
Στον ελεύθερο χρόνο μου "παλεύω" με τα ασύρματα δίκτυα καθώς επίσης και με το linux (Fedora Core 3) .

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Μαρ 2005 14:48

Παρακαλώ να αποφεύγουμε τους χαρακτηρισμούς...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 01 Μαρ 2005 15:06

kw268 έγραψε: Ποτέ δεν κοίταξα αν οι καθηγητές που προσέλαβα στην εταιρία μου έχουν πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ ή κάτι άλλο. Το μόνο που με ενδιέφερε είναι αν μπορούσαν να κάνουν την δουλειά τους άριστα, έχουν καλή συμπεριφορά τόσο ως προς εμένα αλλά περισσότερο ως προς τους μαθητές και είναι συνεπείς.
Το πτυχίο και το μεταπυχιακό ίσως των καθηγητών , ορισμένα φροντηστήρια το χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ ως κράχτη, οτι και καλά εμείς έχουμε καθηγητές πανεπιστήμιου.

Γενικά η άποψή μου είναι ότι τα πτυχία μετρούν μόνο στο δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα μετρούν οι γνώσεις και η εμπειρία.
Λάθος λογική. Ο Καθηγητής όπως και κάθε επάγγελματίας, θα πρέπει να έχει ΚΑΙ τα πτυχία ΚΑΙ τις γνώσεις που αντιστοιχούν στην ειδκότητά του. Ειδικά στην Πληροφορική, που δεν είναι και η πιο απλή επιστήμη. Πάρε και έναν οικοδόμο που "έμαθε την δουλειά στην πιάτσα" να σου χτίσει πολυκατοικία άμα γουστάρεις ή βάλτον να διδάξει και άλλους να χτίζουν.

Το να χρησιμοποιείς έναν άνθρωπο που γνωρίζει πολύ καλά εμπειρικά μια συγκεκριμένη δουλειά (π.χ. να διαχειριστεί έναν server) που δεν έχει και πολλές προεκτάσεις επειδή είναι πιο φτηνός από κάποιον με "πτυχία" το καταλαβαίνω. Νόμος της αγοράς.

Το να γενικεύεις και να λες ότι όλοι οι εμπειρικοί γνώστες είναι καλύτεροι για όλες τις δουλειές από αυτούς με τα πτυχία, είναι λάθος και απαράδεκτο.
Από εκεί και πέρα κρίνεις και το πτυχίο έτσι? Προφανώς το ΤΕΙ που δεν έχει καν καθηγητές στην Κοζάνη (τυχαία η επιλογή), δεν θα μπορεί να δίνει καλό πτυχίο... Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Σε σοβαρές δουλειές και σε σοβαρές χώρες τα σοβαρά πτυχία μετράνε μια χαρά και όχι μόνο στο δημόσιο :wink:

Στις δοβαρές δουλειές δεν συμπεριλαμβάνω απαραίτητα τα φροντιστήρια (ΙΕΚ,ΤΕΕ, κλπ) "πληροφορικής". Δουλεύει ένας φίλος μου σε ένα τέτοιο για να βγάζει (καλό) χαρτζηλίκι, υποψήφιος διδάκτορας σε σοβαρότατο δημόσιο πανεπιστήμιο, κορυφή γενικώς και μου λέει ότι στο ΙΕΚ έρχονται κάτι βαρεμένοι τύποι κυρίως που δεν ενδιαφέρονται για τπτ και εγώ κάνω ότι τους διδάσκω αφου και όταν προσπαθούσα δεν παίρναν χαμπάρι και με γράφανε και αυτοί και οι "συνάδελφοι" στα @@ τους...

ΥΓ:Ποια είναι η χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό αποτυχίας σε έργα πληροφορικής (τι έργα) στην Ε.Ε. ? Οι εμπειρικοί experts μας φάγανε...
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 01 Μαρ 2005 16:17

Kw268 κάνεις ένα σοβαρό λάθος.

Η πληροφορική δεν είναι μουσική. Οι κουφοί με κατάλληλη εκπαίδευση και υποδομή μπορούν να διδάξούν άνετα.

Οι αγράμματοι όμως? Βέβαια μερικοί τα καταφέρνουν στις αντιγραφές......

Spooky

Δημοσίευση από Spooky » 03 Μαρ 2005 03:18

@kw268 , το ένα δεν αναιρεί το άλλο ... Πτυχίο χωρίς εμπειρία ή Πτυχίο με γνώσεις που όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Chaos μείνανε στο "ένδοξο παρελθόν" δεν λένε τίποτα ή γνώσεις χωρίς πτυχίο πάλι το ίδιο . Το θέμα είναι να υπάρχουν και οι γνώσεις , ένα χαρτί να το αποδείξεις και αν θέλεις να ασχοληθείς και με την εκπαίδευση να έχεις την απαραίτητη μεταδοτικότητα .
p.s όλοι μπορούν να ανοίξουν μια επιχείρηση ( βλέπε φροντιστήριο ) και οι στραβοί και οι κουφοί και οι ανάπηροι , το θέμα είναι ποιος ή ποιοι θα διδάξουν .

@tanaka , κάπως έτσι θα ήτανε το ποιο σωστό:D

@elias , το πες μου ποιος είσαι και τι είσαι και μετά έλα να κουβεντιάσουμε που είπες ήτανε φαουλ. Δηλαδή εγώ ο Χ μανάβης ή ο Ψ μπακάλης και τα συναφή , δεν μπορώ να εκφέρω την γνώμη μου ; Σιγά μη σου δώσω και το ΑΦΜ μου :lol: . Όσο για την εκπαίδευση που μπορεί να σου παρέχει ένας άνθρωπος με ειδικές ανάγκες (το κουφός δεν είναι χαρακτηρισμός ή τα υπόλοιπα που ακούστηκαν ) είσαι και πάλι λάθος . Είχες ποτέ ΑΜΕΑ καθηγητή ; Εγώ στο ΤΕΙ μου είχα . Ο άνθρωπος μπορεί να είχε τις γνώσεις πυρηνικού επιστήμονα , αλλά τι να το κάνω ; Μπορούσα να καταλάβω τι μου έλεγε ; Μπορούσε να καταλάβει τι του έλεγα ; Μισά ναι , μισά όχι . Το μόνο που έκανε ήταν ο μονόλογος και εμείς προσπαθούσαμε να καταλάβουμε τι γίνεται . Δεν έφταιγε βέβαια ο άνθρωπος που μπορεί να είχε όλη την καλή διάθεση ή τα καλύτερα πτυχία του κόσμου ... Έφταιγε αυτός που τον τοποθέτησε εκεί .

Τέλος ... όλη η κουβέντα ξεκίνησε για εκπαίδευση πληροφορικής ... αν η εκπαίδευση πληροφορικής είναι το ECDL και το Mous τότε καλύτερα να ήμουνα μανάβης :evil:

Απλά η αποψή μου :)

Φιλικά
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 03 Μαρ 2005 09:25

Σιγά μη σου δώσω και το ΑΦΜ μου . Όσο για την εκπαίδευση που μπορεί να σου παρέχει ένας άνθρωπος με ειδικές ανάγκες (το κουφός δεν είναι χαρακτηρισμός ή τα υπόλοιπα που ακούστηκαν ) είσαι και πάλι λάθος . Είχες ποτέ ΑΜΕΑ καθηγητή ; Εγώ στο ΤΕΙ μου είχα . Ο άνθρωπος μπορεί να είχε τις γνώσεις πυρηνικού επιστήμονα , αλλά τι να το κάνω ; Μπορούσα να καταλάβω τι μου έλεγε ; Μπορούσε να καταλάβει τι του έλεγα ; Μισά ναι , μισά όχι . Το μόνο που έκανε ήταν ο μονόλογος και εμείς προσπαθούσαμε να καταλάβουμε τι γίνεται . Δεν έφταιγε βέβαια ο άνθρωπος που μπορεί να είχε όλη την καλή διάθεση ή τα καλύτερα πτυχία του κόσμου ... Έφταιγε αυτός που τον τοποθέτησε εκεί .
Spoooki exeis ligo dikio alla,enas entelws koufos nomizo oti pleon mporei na kanei mathima mesw H/Y. Me apla multimedia. Den einai omws ikanos na kanei mathima proforika i kati sxetiko. Den xreiazete na milaei. To oti rotisa ton kw286 pou niwthei mionektika me ta ptixia einai giati tixenei na einai ston idio xwro me emena,me kserei kai egw tixenei na exw megali apwlia akois. To koufos to ebale mesa sto BOLD .Eides otan o athropos den exei epipedo xrisimipiei mikrotites.To na leei auto sto epagelmatiko kai mi peribalon tou san epixeirima gia to problima mou ton bgazei aksiolipito xaraktira. Apla ithela na eksakriboso pios einai giati emfanistike "mikros" legontas stravoi koutsoi koufoi. O Steven Hocking einai anapiros. De tha kathosouna na akouseis tis apopsis tou mesw Pc? Poloi tha to ithelan . Den einai oloi oi barikooi opws nomizeis spooki

Spooky

Δημοσίευση από Spooky » 03 Μαρ 2005 13:13

@elias Έχω την εντύπωση ότι λέμε το ίδιο πράγμα .... δεν μπορεί κάποιος με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά να διδάξει χωρίς την ύπαρξη κατάλληλου εξοπλισμού . Αν δεν υπάρχει αυτός ο εξοπλισμός και η υποδομή τότε η διδασκαλία γίνεται μαρτύριο για τον διδάσκοντα και ακαταλαβίστικη για τους μαθητές . Ξέχασες πάλι όμως κάτι , την μεταδοτικότητα . Σκέψου πόσο χαρισματικός θα έπρεπε να είναι αυτός ο άνθρωπος για να μπορέσει να μεταδώσει κι όλας τις γνώσεις του στους άλλους :wink: .

Για τους χαρακτηρισμούς όπως είδες και στο προηγούμενο post μου , είμαι αντίθετος αλλά δεν ήξερα ότι ο kw268 μιλούσε σε προσωπικό επίπεδο . Δεν γνώριζα τα πρόβλημα σου και ούτε είχα κανένα σκοπό να θίξω κανέναν σας . :D

Φιλικά
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 03 Μαρ 2005 13:16

se ola simfwnoume

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Μαρ 2005 13:47

Όποιος προσπαθεί να χρησιμοποιήσει την όποια ιδιαιτερότητα του άλλου για να τον δυσφημήσει είναι το λιγότερο αξιολύπητος.

Έτσι κι αλλιώς είμαστε σε ελεύθερη αγορά και απ' ότι φαίνεται, από τις αντιδράσεις, οι "πελάτες" έχουν αποφασίσει...

Γιατί...
Spooky έγραψε: Σκέψου πόσο χαρισματικός θα έπρεπε να είναι αυτός ο άνθρωπος για να μπορέσει να μεταδώσει κι όλας τις γνώσεις του στους άλλους :wink: .
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

neverlastn

Δημοσίευση από neverlastn » 06 Μαρ 2011 17:06

Tanaka έγραψε:
elias έγραψε: Simfwneis me to gegonos oti enas pou teliwse IEK Alfa (px ksini klpklpklpklp i kati paromio) exei dikaiwma na aniksei frontistio?

Egw den simfwnw me auto to gegonos.
Ένα φροντηστίριο καλό θα ήταν να το ανοίγει ένας επιχειρηματίας και όχι ένας καθηγητής ώστε αυτός να μπορεί να το χρησματοδοτήσει σωστά και να μπορεί να έχει τον εξοπλισμό που απαιτείται και να μπορεί να μισθώνει τους σωστούς καθηγητές. Όπου καθηγητές δεν σημαίνει μόνο γνώσεις αλλά και εμπειρία στην διδασκαλία. Ξέρωφ πολλά άτομα τα οποία ξέρουν πολλά πράγματα αλλά δεν θα μπορούσαν να γίνουν ποτέ καλοί καθηγητές.
Συφωνώ απόλυτα. Κάθε φροντιστήριο χρειάζεται κάποιον να take care business stuff έτσι ώστε να εξασφαλίζει τα χρήματα για όλους όσους εργάζονται εκεί. Οι καθηγητές ας διδάσκουν, ο επιχειρηματίας ας φροντίσει για τη διαφήμηση, το targeting και όοοολα αυτά που θα ήταν και βαρετά και άχρηστα για τους καθηγητές.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Μαρ 2011 17:32

...μετά από 6 χρόνια...
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες