Δυναμικά database-driven Web sites (asp + xml/xslt + access)

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 13 Ιαν 2005 11:46

Ενδιαφέρομαι για την ανάληψη εργασιών δημιουργίας δυναμικων, database-driven web sites υποστηριζόμενων από web-based εφαρμογή content management την οποία έχω κατασκευάσει και θέσει ήδη σε λειτουργία σε projects πελατών μου.

Το ενδιαφέρον αφορά τόσο σε απευθείας αναθέσεις όσο και σε συνεργασία με εταιρίες. Ειδικά για τη συνεργασία με εταιρίες, διερευνάται και η δυνατότητα χρηματοδότησης / συνεργασίας για την ανάπτυξη εφαρμογής web content management μεγαλύτερου εύρους δυνατοτήτων, σε πλατφόρμα .net, κάτω από τα ίδια concepts.

Σχετικά με την εφαρμογή / τεχνολογικό υπόβαθρο:

Η εφαρμογή έχει κατασκευαστεί αποκλειστικά με τεχνολογιες microsoft (asp 3.0, xml/xslt, ms access database) και μπορεί να υποστηρίξει δυναμικά, database-driven, content-based sites μικρού και μεσαίου μεγέθους. Καταλληλότερη είναι για τη δημιουργία εταιρικών και content sites καθώς και για e-catalogs, και οχι για τη δημιουργία portals ή full-blown ecommerce υπηρεσιών, εργασίες που όμως δεν αποκλείονται.

Η εφαρμογή απευθύνεται πρωταρχικά στην αποτελεσματική διαχείριση της ίδιας της πληροφορίας (ιεραρχική δομή, document classes, dynamic data entry forms, relations) και μια από τις χρήσεις της αποτελεί η διαχείριση web sites. Για να μιλήσουμε ανοιχτά, δεν είναι ένα πακέτο που "τα κάνει όλα", στηρίζεται όμως πάνω σε πολύ ενδιαφέροντα concepts τα οποία επιδέχονται μεγάλη περαιτέρω επέκταση αν κάτι τέτοιο ζητηθεί. Η ανάπτυξή της βασίστηκε πάνω στα concepts της πλατφόρμας ibm.net commerce, στοχεύοντας όμως στην παροχή content management.

Εχει ήδη εγκατασταθεί σε πελάτες και λειτουργεί χωρίς προβλήματα εδώ και αρκετό καιρό.

Αυτή τη στιγμή το εύρος τιμών για τις εργασίες development με τη χρήση της ανωτερω πλατφόρμας κυμαίνεται (ενδεικτικά) στο διάστημα των 500-1500 ευρώ.

Υπάρχει η δυνατότητα συνεργασίας με καταξιωμένο web designer, καθώς και η παροχή hosting μέσω συνεργάτη. Διατίθεται απόδειξη παροχής υπηρεσιών για όλες τις εργασίες.

Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cap την 18 Δεκ 2009 19:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Ιαν 2005 11:51

Ωραίος, από,τι μας λες έχεις ρίξει αρκετή δουλειά, αλλά προσωπικά αυτή η Microsoft με χαλάει :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 13 Ιαν 2005 11:57

cdhyper έγραψε:Ωραίος, από,τι μας λες έχεις ρίξει αρκετή δουλειά, αλλά προσωπικά αυτή η Microsoft με χαλάει :)
Δεν έχεις άδικο. Αρκετούς τους χαλάει. Ομως, είναι προσωπική επιλογή και κατεύθυνση. Αρκετά χρόνια τώρα εργάζομαι αποκλειστικά σε τεχνολογιες Microsoft και έχει τα πλεονεκτήματά του σε αρκετές περιπτώσεις. (Integration, standards - ναι, ναι, ξερω τι θα πεις, αλλά ακομα και enforced απο την MS είναι standards). Υπάρχουν πελάτες που προτιμούν ως λύση τις τεχνολογίες αυτές για σωστούς ή μη λόγους. Δεν είμαι πολέμιος του open source, απλά...επέλεξα από νωρίς κατεύθυνση :)

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 13 Ιαν 2005 12:21

Kai kala ekanes... ego eimai ths gnomhs o kathenas na kanei afto pou tou "teriazei" kalitera i nomizei oti ton adiprosopevei alla na to kanei sosta kai kala.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Ιαν 2005 13:03

Και όχι μόνο επέλεξες την κατεύθυνσή σου αλλά και οι μελλοντικοί πελάτες σου ξέρουν τι θα τους πουλήσεις. Το θεωρώ πέρα για πέρα σωστή κίνηση :wink:

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 13 Ιαν 2005 13:12

ThyClub έγραψε:Και όχι μόνο επέλεξες την κατεύθυνσή σου αλλά και οι μελλοντικοί πελάτες σου ξέρουν τι θα τους πουλήσεις. Το θεωρώ πέρα για πέρα σωστή κίνηση :wink:
Αυτό που λές κρύβει μια μεγάλη αλήθεια. Εχω αρκετή εμπειρία από το συγκεκριμένο χώρο, ωστε να αποφεύγω τις πομπώδεις δηλώσεις και τις αόριστες υποσχέσεις. Ας πουμε, για παράδειγμα, γιατί επέλεξα ms access και όχι MSDE ή ακόμα χειρότερα SQLServer: Φθηνό (δεν κοστίζει στο hosting), zero administration, επαρκέστατο για τις ανάγκες τις οποίες η εν λόγω εφαρμογή προορίζεται να καλύψει.

Ξερεις, το να λες "παιδια, αυτό είναι, αυτό κάνει και αυτό μπορεί να κάνει αν το θελήσετε αλλά θα κοστίσει" είναι μια αρκετά ειλικρινής δήλωση που μπορεί να κοστίσει λίγο σε πελάτες, αλλά αυξάνει τις πιθανότητες να αποκτήσεις το σωστό πελατολόγιο. Μακροπρόθεσμα βγαίνεις κερδισμένος. Σε όλες μου τις παρουσιάσεις του συγκεκριμένου πράγματος ξεκινούσα ως εξής: "ΔΕΝ ειναι standalone, ΔΕΝ είναι για τα πάντα, ΔΕΝ κανει αυτό, ΔΕΝ κάνει εκείνο...είναι μια εφαρμογή φτιαγμένη πάνω σε πολύ σταθερά concepts τα οποία υλοποιεί κατά 20% - οσο χρειάζεται για να υλοποιήσει τις απαιτήσεις ενός μεσαίου project". Ετσι λοιπον ο συνειδητοποιημένος πελάτης γνωρίζει πολύ καλά τι έχει στα χέρια του, δεν το ανακαλύπτει με περισσή απογοήτευση μετά από την πληρωμή. Και ως εργαζόμενος στις διάφορες εταιρίες που έχω θητεύσει, οταν είχα δικαίωμα λόγου περι των πωλούμενων υπηρεσιών λειτουργούσα έτσι. Ποτέ δεν είχα πελάτη δυσαρεστημενο. (Παραδόξως, ούτε αφεντικό δυσαρεστημένο :) :) )

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Ιαν 2005 13:17

Μήπως αν η εφαρμογή σου έψαχνε την τύχη της στο εξωτερικό (χωρίς απαραίτητα να μπεις εσύ σε ταξίδια) να είχε καλύτερη τύχη; Στο λέω γιατί έχω μια άλφα εικόνα της ελληνικής αγοράς και της θέλησης των ελλήνων επιχειρηματιών για επενδύσεις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 13 Ιαν 2005 13:22

cdhyper έγραψε:Μήπως αν η εφαρμογή σου έψαχνε την τύχη της στο εξωτερικό (χωρίς απαραίτητα να μπεις εσύ σε ταξίδια) να είχε καλύτερη τύχη; Στο λέω γιατί έχω μια άλφα εικόνα της ελληνικής αγοράς και της θέλησης των ελλήνων επιχειρηματιών για επενδύσεις.
Θα σου πω το θέμα όπως έχει: Δεν είναι standalone εφαρμογή, και υπο τις παρούσες συνθήκες δεν θα γίνει. Την πωλω ως υπηρεσία μαζί με τα παρελκόμενα της κατασκευής ενός site. Υπό αυτή την έννοια ίσως δεν έχει νόημα να κυνηγήσω κάτι τέτοιο. Την εικόνα την έχω και εγώ, και καταλαβαίνοντας επακριβώς πως την εννοείς, απλά θα σου πω οτι τα περι χρηματοδότησης τα έγραψα ελπίζοντας σε ένα...θαύμα :)

Η πρότασή σου πάντως έχει αξία αν αυτό το λογισμικό κατασκευαστεί με τις λειτουργίες τις οποίες έχω στο μυαλό μου (αναφερω ενδεικτικά: bidirectional relations, document subclassing, subdocuments, dynamic hierarchy construction), μια και θα αποτελεσει τη βάση για πολλές εφαρμογές μεταξύ των οποίων και το web content management. Ουσιαστικά θα ήθελα να φτιάξω ένα information management framework. Κατι τέτοιο έχει μεγάλο όγκο δουλειάς και απαιτεί είτε πολύ ελεύθερο χρόνο είτε καλή υποστήριξη από sponsor. Προς το παρόν, ούτε το ένα ούτε το άλλο υπάρχει, ας δούμε και τι θα κληρώσει το Τζοκερ σήμερα μπας και :) :)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Ιαν 2005 13:29

:)

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 13 Ιαν 2005 13:38

cdhyper έγραψε:Μήπως αν η εφαρμογή σου έψαχνε την τύχη της στο εξωτερικό (χωρίς απαραίτητα να μπεις εσύ σε ταξίδια) να είχε καλύτερη τύχη; Στο λέω γιατί έχω μια άλφα εικόνα της ελληνικής αγοράς και της θέλησης των ελλήνων επιχειρηματιών για επενδύσεις.
Mia tetia akrivos sizitish eixa me ton Rapid prin 4 - 5 meres peripou. Oti oi ellhnikes etairies einai liges pou agorazoun tetia programmata, kai vazoun xrhma gia dika tous panel klp.
Pas ston Amerikano kai me 100 euro ton mhna exeis ena apo ta kalitera panels gia sites, upostiri3h server, billing informations klp.

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 13 Ιαν 2005 13:45

Για αυτό που λες δεν εχεις άδικο, αλλά δεν μιλώ για panel. Μιλώ για εφαρμογή διαχείρισης πληροφορίας με δομημένο τρόπο. Τετοια πράγματα βρίσκεις είτε opensource, δωρεάν μεν, αλλά με αρκετούς περιορισμούς (phpnuke, .netnuke κλπ) είτε πολύ πολύ ακριβά (reddot, nqcontent κλπ). Για τη μεσαία αγορά δεν υφίσταται κάτι προσαρμόσιμο και ευέλικτο. Εκεί στοχεύω: Τα sites που θα παράγονται να μην θυμίζουν nuke, να μπορούν να αποκτήσουν ό,τι layout και λειτουργία είναι επιθυμητή και ταυτόχρονα να έχουν ένα πολύ ευέλικτο back-end.

Βεβαια, ναι, οπως λέγαμε και λιγο πιο πανω, στην Ελλάδα δύσκολο να βρεις ανταπόκριση σε τέτοιες προσπάθειες, αλλά αν δεν δοκιμάσεις, δεν μπορείς να πεις οτι δοκίμασες :)[/img]

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 13 Ιαν 2005 16:02

cap έγραψε:ας δούμε και τι θα κληρώσει το Τζοκερ σήμερα μπας και :) :)
Α... Για σε παρακαλώ... :evil: :evil: :evil: :evil:

Το Τζόκερ απόψε είναι δικό μου. Εσύ να περιμένεις το επόμενο. :hammer: :hammer:
8)
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες