FS Radio

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

FS Radio

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιαν 2005 18:43

θα παίζει μουσική που θα έχουμε γράψει εμείς... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Nidas
Honorary Member

FS Radio

Δημοσίευση από Nidas » 14 Ιαν 2005 18:47

cordis έγραψε:θα παίζει μουσική που θα έχουμε γράψει εμείς... ;)
looooool
5 komatia olla ki'olla
tha barethoume na ta
akoume... :P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

FS Radio

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιαν 2005 19:05

mrpc έγραψε:Χρειάζεται άδεια από την ΑΕΠΙ και φυσικά να πληρώνεις πνευματικά δικαιώματα, όπως κάνουν οι ραδιοφωνικοί σταθμοί. Αλλιώς είναι παράνομο.
Σώπα ρε!

Σιγά μην παίζουμε κομμάτια που έχει αναλάβει για τα πνευματικά τους δικαιώματα η ΑΕΠΙ

Θα παίζουμε δημοτικά... του λαού κομμάτια!

Να γουστάρουμε!

χαχαχαχαχα

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

FS Radio

Δημοσίευση από ledraweb » 14 Ιαν 2005 20:13

Τον ‘Εθνικό Ύμνο’, την ‘Τυλληρκότησσα’ και το ‘πεντόλιρα, πεντόλιρα τσε πούντα;’ ;-)
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

FS Radio

Δημοσίευση από mrpc » 14 Ιαν 2005 22:24

α, έτσι αλλάζει το θέμα...
Υπάρχουν επίσης συγκροτήματα που με διάφορους τρόπους καταφέρανε να μην έχουν σύμβαση με την ΑΕΠΙ. Νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι για παράδειγμα το έχουν κάνει οι ΤσοπάναRave.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

FS Radio

Δημοσίευση από viktoras » 15 Ιαν 2005 04:30

Αν ο σταθμός είναι μη κερδοσκοπικός [χωρίς διαφημίσεις] η ΑΕΠΙ δεν σου κάνει τίποτα...
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

FS Radio

Δημοσίευση από guesswho » 15 Ιαν 2005 04:38

έγω πάντως που έγω ασχοληθεί λίγο με τα ραδιόφωνα εσωτερικά,ξέρω ότι ειδικά για τα online ραδιοφωνα βγάζεις και ξεχωριστή άδεια απο την AEPI ,δεν φτάνει κάν η κανονική που έχεις για το σταθμό.Περισσότερα www.aepi.gr

Άβαταρ μέλους
guesswho
Honorary Member
Επικοινωνία:

FS Radio

Δημοσίευση από guesswho » 15 Ιαν 2005 04:40

ά και αν γίνει κάτι ,μάλλον και εγώ θα βοηθήσω

theatis

FS Radio

Δημοσίευση από theatis » 15 Ιαν 2005 05:02

sxetika me tin aepi epeidi to exw xeiristei proswpika me kapoio webradio pou poli prosfata anagkastika na stamatisw tin leitourgia tou akrivws epeidi eblepa pws mono plirwna aepi ktl xwris opoiodipote kerdos, einai peripou 280 eyrw to trimino gia on line radio, asxeto an einai kerdoskopiko i mi. stin sumbasi anaferete kiolas oti pera apo ta standard 280 euro prepei na plirwneis kai 2% twn esodwn ean uparxoun...
A kai mia kai parapanw anaferthike kapou gia ethniko umno, pliroforiaka kanonika mono i ert exei dikaiwma na kanei metadosi tou ethnikou umnou. kala ayto praktika den isxuei, oloi oi stathmoi ton paizoun alla to nomotupo ayto einai... mia kai anaferthike...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

FS Radio

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Ιαν 2005 10:17

mrpc έγραψε:α, έτσι αλλάζει το θέμα...
Υπάρχουν επίσης συγκροτήματα που με διάφορους τρόπους καταφέρανε να μην έχουν σύμβαση με την ΑΕΠΙ. Νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ότι για παράδειγμα το έχουν κάνει οι ΤσοπάναRave.
Όταν κυκλοφορήσεις ένα κομμάτι στο εμπόριο δεν σε υποχρεώνει κανείς να πας στην ΑΕΠΙ και στην ΠΑΠΙ και ΜΠΑΜΠΙ....

Ιδιωτική εταιρεία είναι που απλά την πληρώνεις για να ρίχνει αυτή το τρέξιμο μήπως βγάλει κανένα φράγκο από σένα που έχεις κάνει επιτυχία με τα τραγούδια σου.

Επομένως αν εγώ κυκλοφορίσω ένα CD και δεν το δηλώσω στην ΑΕΠΙ (που πρέπει και εγώ να την πληρώσω φυσικα για να μου κάνει τον 'μπράβο') και το παίξει το FS και το κάθε FS πολύ απλά θα του.... τα ..... :hammer:

Άβαταρ μέλους
atoyx
Επικοινωνία:

FS Radio

Δημοσίευση από atoyx » 15 Ιαν 2005 14:38

AEPI...

I AEPI den mporei na peiraksei kanenan online stathmo apo tin stigmi pou den paizei kommatia konserva (ektos kai ean auta proerxontai apo original agorasmena cd pou exei agorasei o ekathoste xristis) , den paizei diafimiseis kai den einai emporikos alla prosopikos. To mono pou mporei na kanei einai na steilei ena eksodiko mpas kai fovithei kapoios kai plirosei alla eos ekei, ean se traviksei se dikastirio den tin simferei epeidi tha to xasei kai mporeis meta na tis kaneis minisi kai na plironei :P

Epeidi exo gnostous stin AEPI sas leo pos den exei armodiotita kai pos episis oi kalitexnes tis exoun kanei minisi epeidi den tous dinei lefta alla ta krataei gia tin parti tis!

Mia akoma prototipia tis elladas, oi antistoixes AEPI tou eksoterikou einai kratikes, i dikia mas einai Anonimi etaireia kai iditiki xoris simmetoxi tou kratous!

Den mporoun na sou kanoun kati ean paizeis ena tragoudi sto spiti sou kai exeis ferei filous sou na to akousoun, mporoun? oxi!
opote kai me tin periptosi tou mi kerdoskopikou radio xoris diafimiseis anamesa stis ekpompes kai me ekpompi apo anthropo xoris na anevainoun tragoudia ston server kai xoris na katevainoun ston ipologisti tou xristi einai paromoio!

Auta.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

FS Radio

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Ιαν 2005 14:42

atoyx έγραψε:Mia akoma prototipia tis elladas, oi antistoixes AEPI tou eksoterikou einai kratikes, i dikia mas einai Anonimi etaireia kai iditiki xoris simmetoxi tou kratous!
Ακριβώς!

Οπότε ας μας κάνει την χάρη η ΑΕΠΙ και η κάθε ΑΕΠΙ :hammer: :hammer:

Αν καταλαβαίνω σωστά απόσα ακούω γενικώς αν εγώ παίξω ένα κομμάτι ξένο που τα πνευματικά δικαιώματα δεν έχει αναλάβει η ΑΕΠΙ να τα διαφυλάξει τότε και εμπορικός σταθμός να είμαι δεν μπορεί να μου κάνει κάτι.
Σωστά;

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

FS Radio

Δημοσίευση από mrpc » 15 Ιαν 2005 14:58

chaos μπορεί να κάνει κάτι γιατί από τη μία συνεργάζεται με τις αντίστοιχες εταιρίες του εξωτερικου και από την άλλη τα ξένα κομμάτια τα εισάγουν δισκογραφικές στην ελλάδα που κάνουν σύμβαση με την ΑΕΠΙ.
ChaOs έγραψε:Όταν κυκλοφορήσεις ένα κομμάτι στο εμπόριο δεν σε υποχρεώνει κανείς να πας στην ΑΕΠΙ και στην ΠΑΠΙ και ΜΠΑΜΠΙ....
Σε υποχρεώνει η δισκογραφική με το συμβόλαιο συνήθως, αλλιώς δεν σου βγάζει album. Λογικό είναι, στις δισκογραφικές πάνε τα περισσότερα λεφτά από τα δικαιώματα. Πολλοί λίγοι έχουν καταφέρει να κυκλοφορήσουν cd χωρίς σύμβαση με ΑΕΠΙ.
Παρακολουθούσα ένα διάστημα στενά τα περί ΑΕΠΙ λόγω ενώς μπλεξίματος που είχαμε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mrpc την 15 Ιαν 2005 15:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

FS Radio

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Ιαν 2005 15:02

Ε οι δισκογραφικές τότε δεν είναι υποχρεωμένες να πάνε στην ΑΕΠΙ...

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η ΑΕΠΙ δεν είναι κάτι υποχρεωτικό.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

FS Radio

Δημοσίευση από mrpc » 15 Ιαν 2005 15:04

Καλά, οι δισκογραφικές δεν είναι υποχρεωμένες ούτε να δίνουν τόσο ακριβά τα cd, ούτε να πίνουν το αίμα των (μικρών τουλάχιστον) καλλιτεχνών, ούτε στην τελική να θέλουν να βγάλουν πάρα πολλά λεφτά.
Ας μην πιάσουμε τέτοια κουβέντα. Αυτά τα πράγματα είναι πια σαν καθεστός.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες