Το δικό μου Blog και ερωτησούλα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Ιαν 2005 17:09

Φτιάχνω ένα blog και χρησιμοποιώντας ένα tutorial από τα phpfreaks έφτιαξα το members area. Έβαλα τα sections για να βλέπει εάν ο χρήστης είναι συνδεδεμένος κ.τ.λ.

Αυτό που ρωτάω είναι το εξής. Θέλω το post όταν γίνετε να περνάει στο username του χρήστη. Πώς να το κάνω; Να βάλω ένα πεδίο μέσα στην βάση στον πίνακα comments και articles που να γράφει poster_username, να περνάει το username εκεί μέσα, αλλά όταν γίνετε το select, να εντοπίζει από την βάση δεδομένων μέσα από τον πίνακα users το username που έχει το comment και να παρουσιάζει όλα τα στοιχεία για αυτόν το χρήστη. Είναι καλός τρόπος έτσι ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Δημοσίευση από xmavidis » 14 Ιαν 2005 17:26

πχ έχεις τον πίνακα users με το πεδίο userid primary key
Έχεις και τον πίνακα posts, μέσα σε αυτόν βάζεις το πεδίο userid χωρίς auto increment και χωρίς primary key.
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 14 Ιαν 2005 20:04

i kinisi sou basilakis einai anasfalis. kalitera tha einai na kaneis ena session, me monadiko id ktl, kai na ginei i doulia. meta otan tha arxikopoiitai i sinodos, dld afou ginei login, tha to kaneis na grafei automata sto uname tou xristi. mia safos pio kali lisi apo apopsi programmatistiki kai asfaleias. pare til...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες