Access2000: file size problem

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
papas2

Δημοσίευση από papas2 » 14 Ιαν 2005 19:23

Θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα νεο προβλημα που παρουσιαστηκε:μια βαση της Access2000 απο εκει που ηταν γυρω στα 650MB εκτινακτηκε στα 2Giga!!!.Μαλιστα σταματησε να ενημερωνει με νεες αγραφες και μαλιστα χωρις να βγαζει μυνημα λαθους.Την επιδιορθωσα αλλα παλι παρουσιασε το προβλημα.Τι φταιει?.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιαν 2005 19:28

κάνεις optimize την βάση και ξαναγίνετε μικρή;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 15 Ιαν 2005 01:26

Η βάση δεδομένων σε access είναι ένα επίπεδο αρχείο. Στη δική σου περίπτωση, είναι ένα τεράστιο αρχείο κειμένου 2 giga το οποίο απλά και μόνο για να ανοίξει θέλει ολόκληρα λεπτά. Πόσο μάλλον να γίνουν τα ερωτήματα. Αυτό κοστίζει σε χρόνο, σε μνήμη του μηχανήματος, σε ευπάθεια του αρχείου (γίνεται εύκολα corrupted) και σε απώλεια δεδομένων στην τελική.

Για να γίνουν τα πράγματα ακόμα χειρότερα, ο driver της Microsoft για την Access "κλειδώνει" το αρχείο όσο το ενημερώνει ή το διαβάζει ένας χρήστης, κάνοντας αδύνατη την ταυτόχρονη επεξεργασία.

Δεν εξετάζω εδώ τους λόγους που έχει γίνει τόσο μεγάλη η database. Σε τέτοιες περιπτώσεις μεγάλων databases, είτε είναι στο Internet είτε σε τοπικό περιβάλλον, χρησιμοποιούμε SQL Server και όχι Access αλλιώς τα προβλήματα θα είναι αναπόφευκτα.

papas2

Δημοσίευση από papas2 » 15 Ιαν 2005 16:13

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Θελω να παρατηρησω τα εξης:
α)Η βαση μου αν κανω επιδιορθωση επανερχεται στο κανονικο(?) της μεγεθος γυρω στα 650ΜΒ και συνεχιζει να λειτουργει κανονικα για μερες.
β)Στον μεγαλο πινακα της βασης εχω ενα πεδιο αυτοματης αριθμισης με πρωτευον κλειδι πανω του που πριν λιγο καιρο 'εσπασε'.Προσπαθουσε να βαλει τιμες απο προηγουμενες διαγραφεντες εγγραφες οπωτε πηγαινοντας ετην επομενη εβρισκε υπαρχουσα τιμη και δεν μπορουσε να συνεχισει.Τελικα ελυσα το προβλημα και συνεχισε να λειτουργει.
γ)Σε δευτερευοντα πινακα (που δεν τον μεταβαλλω συνεχως) εχω δυο Memo πεδια.Παντα μου γενουσαν υποψιες και εχω ακουσει διαφορα σχετικα.
δ)Η βαση τρεχει σε Windows 2000 Server με 3 χρηστες.Παρατησησα καποια στιγμη με τον explorer οτι η ημερομηνιες του αρχειου δεν ηταν σωστες,δηλ. ενω ενημερωνεται συνεχως το File εμφανιζοταν με ημερομηνια πριν 3-μερες.
ε)Υποψιαζομαι το συστημα συμπικνωσης της Access.Αν μετατρεψω τον μεγαλο πινακα σε DBF π.χ. λετε να γινει τιποτε?.
στ)Επειρεαζομενος απο την Dbase δημιουργησα το πεδιο αυτοματης αριθμησης για να ανακτω τις εγραφες υποθετωντας οτι θα εσωζα χωρο μιας και αλλοιως πρεπει να βαλλω συνθετο δεικτη ως προς ημερα+ωρα.Μηπως εδω ειναι το λαθος?.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 15 Ιαν 2005 16:44

Το λάθος είναι καθαρά ότι χρησιμοποιείς λάθος εφαρμογή όπως είπε ο agripas. 650MB είναι πάρα πολλά για την access.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες