Το Ελληνικό design (ιστοσελίδας)

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 21 Ιαν 2005 19:16

Archangel έγραψε:Η ταχύτητα η οποία παίζει καθοριστικό ρόλο. Αυτή ίσως είναι ο κύριος παράγοντας για το πόσο θα μείνει ο χρήστης στην σελίδα και αυτό φυσικά άν η σελίδα καταφέρει να ανοίξει γρήγορα έστω και για μία φορά. Εστω οτι έχει αρκετά jpg και gif, το αποδεκτό μέγεθος τους σε σύνολο είναι γύρω στα 60-70kb. Πάντα λαμβάνουμε πρώτα υπόψιν τους Ελληνες χρήστες, η πλειοψηφία των οποίων συνδέετε με dial up. Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι κατά των εμπορικών flash σελίδων. Τουλάχιστον προς το παρόν.

Πέρα αυτών, pixelatorie, άν δέν ήξερα οτι είσαι ψιλοκολημένος με τα flash, θα παρεξηγούμουν άσχημα... :kaloe:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η παρεξήγηση?

Είναι όμως καιρός να δεχόμαστε που και που τις καινούργιες τεχνολογίες έστω και το flash.
Έχω προγραμματίσει αρκετές σελίδες με το flash και επίσης πολλές με html, πριν κάτι μήνες είχα και εγώ ένα 56kb modem αλλα ποτες δεν παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με την ταχύτητα, άμα κανεις ξέρει να τα συνδυάσει έτσι όπως πρέπει τότες που είναι το πρόβλημα?

Αλλα από ότι κατάλαβα μερική μονο που βλέπουνε flash τους πιάνει ένα είδος αλλεργίας, δεν υποστηρίζω οπωσδήποτε το flash αλλα υποστηρίζω ένα καλο πρωτότυπο design και ένα καλο προγραμματισμό που αυτό δεν συνηθίζεται στο ελληνικό δίκτυο.
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 21 Ιαν 2005 21:03

Αυτό με το να παίξεις την σελίδα σχεδόν αποκλειστικά με tables και να την στολίσεις εκμεταλευόμενος τις ιδιότητες τους όπως το cellspacing, το cellpading, τα borders και τα styles έιναι κάτι που σκέφτομαι να κάνω εδώ και καιρό. Αντε, και με καλα 5-6 transparent gif για τα μενού (το arial/tahoma/helvetica στα μενού με ξενερώνει...)

Απλά περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία. Δέν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο στον οποιονδήποτε πελάτη.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 21 Ιαν 2005 21:13

Pixelatorie, άσε κατ' το τσεκούρι του πολέμου... Στην πλάκα το είπα (εξού και το τρισχαριτωμένο emoticon απο δίπλα...)

Δέν έχω καμία απολύτως αλεργία στα flash. Ισα ίσα που τα προτιμώ πολύ περισσότερο απο τα στατικά site. Μπορώ να κάθομαι να τα χαζεύω με τις ώρες.

Αλλά! Αυτό που είπα είναι οτι οι Ελληνες χρήστες/υποψήφιοι πελάτες, δέν είναι ακόμα έτοιμοι για flash. Σε πρώτη φάση γιατί δέν καταλαβαίνουν την πολυπλοκότητα τους και σε δέυτερη διότι είναι βαριά. Βεβαια, άμα χρησιμοποιήσεις συνδιασμό των στοιχείων flash και html πάνω στο template, συνήθως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Το γνωρίζω καλά μια και το κάνω εδώ και κάνα χρόνο περίπου.

Και πάλι όμως. Είναι αυτός ο περιορισμός των περίπου 70kb. Δέν μου έχει τύχει μία και δυό να κάνω βαρύτερη σελίδα και να πρέπει να την ξανασχεδιάσω απο την αρχή.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 22 Ιαν 2005 03:48

Ρώτησα κάτι για το Ελλνικό design!
Εκτος από τον Eneme και τον tsiger που προσπαθήσανε να απαντήσουνε, κανεις άλλος δεν απάντησε την ερώτηση μου.

Όλη σας μπερδευτήκατε με προγραμματισμό, το search, το ποσο βαριές είναι η προχωρημένες σελίδες, ποσα kb πρέπει η σελίδα να έχει, όλα αυτά τα ξέρουμε δεν είναι καινούργια για το css, cms, την τεχνολογία, κτλ κτλ.

Η ερώτηση μου είναι καθαρότατη, μιλάω μονο για οπτική άποψη, τον πρόγραμμα το οποιο κάθεται από πίσω δεν ενδιαφέρει σε κανέναν (ούτε καν στο πελάτη) φτάνει η σελίδα να είναι ελαφριά γρηγορη και πανέμορφη, με το paste & copy δεν καταφέρνει κανεις να προκόψει, μονο η ερασιτέχνες μπορούν να χαίρονται .
Αλλα ένας επαγγελματίας προσπαθεί πάντα το καλύτερο για τον πελάτη του.
Ένα παράδειγμα από εμενα, Γερμανικό Υπουργείο για Οικογένεια κτλ ( μια ώρα χρειάστηκα για να τους διαπιστώσω την ιδέα μου ).
http://www.bmfsfj.aktiv-gegen-hass.de/c ... x_ger.html

Είναι απλό να δείξεις την ιδέα σου όταν είσαι φορτωμένος με το υλικό του πελάτη.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Ιαν 2005 08:54

Archangel έγραψε:Η ταχύτητα η οποία παίζει καθοριστικό ρόλο.
Δυστυχώς δεν παίζει τον καθοριστικό ρόλο τελικά...

Το Site του MSN με DSL κάνει μία ώρα να ανοίξει και φαντάσου με χειρότερες γραμμές πόσο θα κάνει...

Δεν πάυει όμως πάρα πολύς κόσμος να μπαίνει...

Και μένα το Freestuff τώρα σέρνεται λες και είμαι με 33κ επειδή η ACN δεν έχει Arguement Peering με την Forthnet αλλά δεν πάυω να μπαίνω και να περιμένω...

Επομένως το υλικό κάνει την διαφορά και από εκεί ξεκινάνε όλα και πάνω σε αυτό χτίζονται τα υπόλοιπα (εμφάνιση, layout, χρηστικότητα κλπ).

Να στο θέσω αλλιώς.
Πόσα phpBB υπάρχουν στημένα με αρκετούς χρήστες, το κλασσικό theme και όμως μόλις τα δούμε δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να τα διαβάσουμε;

Τo freestuff θα μπορούσε να αποτελέσει την κλασσική αυτή περίπτωση αλλά έχει πολύ καλό υλικό και γιαυτό κάποιος θα υποστεί και το σχεδόν default theme και εμένα που όλη την ώρα μιλάω και ενοχλώ και και και...

Γιατί όλα αυτά; Για το υλικό.-

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Ιαν 2005 08:57

Ακόμα ένα πιο κραυγαλέο παράδειγμα!

http://www.tldp.org/

To site είναι θυσαυρός αναμφισβήτητα.
Έχει υλικό που πραγματικά δεν το βρίσκεις αλλού.

Έχει όμως και design σαν να βλέπουμε site του 90...
Plain HTML...

Πες μου ποιος δεν το ξέρει το site όταν κάνει τις πρώτες του αναζητήσεις στο google όταν ξεκινάει με linux και έχει ένα πρόβλημα...

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 22 Ιαν 2005 10:05

to flash einai mia apo tis agapimenes mou texnologies ostoso as ri3oume mia matia sto parakatw arthro estw kai palio (October 2000). To parathetw mias kai oi perissoteroi eimai sigouros pws apla xrisimopoioun to Flash Mx i 2004 san na eixan egkatestimeno to Flash 5.0

http://www.useit.com/alertbox/20001029.html

Posoi apo esas 3ekinate ena project me to na katagrapsete tis anagkes tou project? Me to na dimiourgisete Case Studies? Me to na kanete dokimes?

Άβαταρ μέλους
MariaN

Δημοσίευση από MariaN » 23 Ιαν 2005 05:22

re paidia ...polys logos gia to tipota!...nai ok! symfwnw ws pros ton minimalismo...alla proswpika mallon dysnoiti gia ton mesw xristi/episkepti tin brika tin parousa selida...kourastiki kenotita!
kai telospantwn...pan metrwn ariston!
kalos o minimalismos...alla se tetoio bathmo!...apousiaze kai i proswpikotita...kai telospantwn to exezitimeno yfaki pou probalei to sygekrimeno site den me kalyptei oute kai mou prokalei to endiaferon gi aperiigisi...akoma kai to portfolio eixe mia xyma parathesi akratis sigoyrias ws pros tin artiotita...telospantwsn...einai kai 5 to prwi kai meta apo kapoia potakia mporei na lew kai blakeies...alla etsi mou fanike ayto pou eida...kisses!

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 23 Ιαν 2005 07:29

Εγω θα προσθέσω ότι ένα site κρίνεται απο το υλικο του όπως προανέφεραν τα παιδιά και κυρίως απο τις θέσεις που έχει στις μηχανές αναζήτησης διότι όταν ψάχνουμε κάτι, όλοι (πιστεύω δηλ.) κοιτάμε τα πρώτα αποτελέσματα τις 1ης σελίδας όποτε τι είναι αυτό που μετράει πιο πολύ, μια πάρα πολύ καλή θέση στις μηχανές αναζήτησης (& όχι πληρωμένη)
η οποία δουλεύει και ο πελάτης το βλέπει και επωφελείτε απο αυτό και ας είναι μια σελίδα χάλια απο σχεδιαστικής άποψης ή μία ιστοσελίδα που έχει το καλύτερο design με flash κτλ. και βρίσκεται στον πάτο;
Βέβαια αν βγαίνει πρώτη και έχει και καλό σχεδιασμό δεν με ενοχλεί καθόλου αλλά όλη η δουλειά είναι στo πόσο είναι δημοφιλής μια ιστοσελίδα και όχι τοσο το design.
Και κατα την άποψη μου ωραιο το flash με εντυπωσιάζει αλλα να είναι σε μικρές γωνιές του site διότι δεν γίνεται να έχεις ενα μεγάλο flash και πολλή πληροφορια που θέλει να διαβάσει ο επισκέπτης και να είναι συνέχεια κάτι να κουνιέται στην σελίδα ή ένας ήχος που δεν κλέινει και να του αποσπάει την προσοχή συνέχεια ...λογικό είναι να κουραστεί και να το κλείσει σωστά;
Βασίζομαι σε αυτή την άποψη διότι το έχω διαπιστώσει με πάρα πολλες σελίδες στο διαδίκτυο και προσωπικά με ένα πελάτη μας.
Για παράδειγμα έχουμε δημιουργήσει μία σελίδα η οποία παίζει γύρω στα 5 χρόνια τώρα, και στις μηχανές αναζήτησης (Google & In.gr όπου το in όλοι γνωρίζουμε την δημοφιλικοτητά και ότι το 80% των χρηστών στην Ελλάδα κάνει search εκει)
βγαίνει στις πρώτες θέσεις και απο αποψη design είναι εντελώς απλο και παλιό όμως ο πελάτης που βλέπει πελατεία μέσα απο αυτό είναι ευχαριστημένος κατα πολύ.
Και όπως προανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω για το Freestuff είναι σχεδιαστικά όπως τα περισσότερα forum (άσχετα ότι ειναι το πιο παλιό και το γνωρίζουν και οι πέτρες έτσι :question: http://www.alexa.com/data/details/traff ... eestuff.gr )
Όμως για δες τα στατιστικά μέσω Alexa να τρελαθείς, οπότε μετράει κατα πόσο δουλεύει ένα site και όχι πόσο καλά flashakia μπορει να έχει ή ομορφιες.

Με εκτίμηση
Αφροδιτη
:hammer: :D

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Ιαν 2005 09:59

Αυτό που θέλουν όλοι να πούν pixelatorie είναι οτι ναί δεν υπάρχει σχεδιαστική πρωτοτυπία στην Ελλάδα αλλά αυτό οφείλεται σε κάποιους παράγοντες:

Ταχύτητα
Απαιτήσεις πελάτη
Πίστωση χρόνου που οι πελάτες θα δώσουν σε κάποιον για να είναι έτοιμη η σελίδα.

Όλα αυτά συντελούν σε σελίδες που σαν κύριο σκοπό έχουν τα παραπάνω και όχι την πρωτοτυπία.

Δυσάρεστο αλλά...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Ιαν 2005 10:51

MariaN σε ποιο site αναφέρεσαι;
Με μπέρδεψες τελείως! :P

Αφροδίτη η εταιρεία που δουλέυεις είναι στην Γλυφάδα; (Εγώ μένω Ελληνικό...)

Συμφωνώ με τον ThyClub!
Μου έχει τύχει να έχω ένα project το οποίο να παίρνει πολύ βελτίωση ως προς την εμφάνιση και οι ανώτεροι μου να μην με αφήνουν να το βελτιώσω μόνο και μόνο για να βγει γρηγορότερα το project.

Κακά τα ψέματα όταν πας σε μία εταιρεία και ζητάς παπάδες και σου λένε σε 1-2 μήνες θα είναι έτοιμο μην περιμένουμε σοβαρή δουλειά...

Ένα πολύ καλό project που να μην έχει ψεγάδια, να έχει σωστό design, τέλεια χρηστικότητα, σωστά δομημένο υλικό και χωρίς bugs θέλει μήνες δουλειάς και πάνω απόλα να μην έχεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου να σε πιέζει και να σε αγχώνει γιατί ένας σχεδιαστής/προγραμματιστής όταν βρίσκεται υπό πίεση αφήνει ψεγάδια για να τελειώσει γρηγορότερα χωρίς να το θέλει εν γνώση του.

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 23 Ιαν 2005 12:49

Jep! σύμφωνο και εγώ!
Ένα καλο design θέλει φυσικά πιο πολύ χρόνο, με οποια γλώσσα προγραμματιστεί είναι το ίδιο, το πρόβλημα είναι κατά ένα μέρος φυσικά στον εργοδότη/πελάτη, πρέπει να καταλάβουνε ότι το καλο πάντα αργή, θέλει απλός περισσότερο χρόνο.

Όσο για το ποσο δημοφιλής είναι η σελίδα πεζή και αυτό ένα μεγάλο ρολο, αλλα όταν καταφέρει κανεις να πραγματοποίηση μια εντελώς πρωτοτυπία έχει την δυνατότητα να δηλωθεί στις μηχανές αναζήτησης τον καλυτερων σελίδων του κόσμου, με συνεργασία τον links και με την βοήθεια του google, in.gr, κτλ. καταφέρνεις να έχεις ένα μεγαλύτερο ακροατήριο.

Δεν θα το ξεχάσω ποτες όταν ήμουνα υπάλληλος σε μια κ**οεταιρία ότι έπρεπε να βγάλουμε ένα project τον 24 χιλιάδων € ακριβό, μέσα σε τέσσερις ημερες. Το καταφέραμε 5 άτομα αλλα έγινε τόσο μάπα που κανένας από τους 5 μας δεν θέλει να το παρουσίαση στο portfolio του.
Τέτοιες Εταιρίες θέλουνε απλός κλείσιμο.
Ο πελάτης φυσικά δεν είχε ιδέα και το πρώην αφεντικό μου χρειαζότανε τα λεφτά και το αποτέλεσμα ήτανε, ότι ο ένας οικονόμησε 24 χιλιάρικα € και ο άλλος έχει μια από τις χειρότερες σελίδες του κόσμου και εγώ όπως και άλλη 2 συνάδελφοι δηλώσαμε την παραίτηση μας.
Από τότες κρατάω μερικούς κανόνες.
1) Ειλικρίνεια απέναντι στον πελάτη μου.
2) Λεπτομερής συνέντευξη γούστων κτλ.
3) Όχι απότομες κίνησης.
4) Υπογραμμένο consept.

Πολλά είπα πάλι, ελπίζω να μην σας κούρασα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Ιαν 2005 12:56

Pixelatorios έγραψε:4) Υπογραμμένο consept.
Ίσως από τα πιο σημαντικά σε μία συνεργασία ώστε κανείς μετά να μην αισθάνεται 'ριγμένος'...

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιαν 2005 13:04

Δηλαδή αν έρθει κάποιος και μου πει θέλω 3000 σελίδες με προϊόντα σε 2 μέρες και θα πάρεις 50000€ θα πρέπει να του απαντήσω "ΟΚ μεγάλε ήρθες στον κατάλληλο άνθρωπο για την κατάλληλη δουλειά" :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Μάλλον θα προσπαθήσω να του εξηγήσω ότι αυτό δεν είναι εφικτό και ότι απαιτείται κάποιο χρονοδιάγραμμα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Ιαν 2005 13:10

Και όμως το κάνουν...

Και μένα μου έτυχε μέσα σε 3 μέρες να φτιάξω ένα Multimedia CD με μία παρουσίαση για το ΓΕΣ και πραγματικά χαίρομαι που δεν φαίνεται το όνομα μου.
:(:(:(

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης