Του έκοψαν την σύνδεση γιατί κατέβαζε ταινίες.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 24 Ιαν 2005 23:09

Για την ιστορία, αντίστοιχες κινήσεις έχουν γίνει πολλές φορές και στο εξωτερικό (πχ Ιταλία).

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Ιαν 2005 11:15

Καταρχήν το όλο θέμα βρωμάει (μέχρι εκεί που μπόρεσα να διαβάσω το τόπικ στο άλλο φόρουμ - 17η σελίδα από 50-60 σελίδες...)

Η Ταινία που κατέβαζε (back to the future) ανήκει στα Universal Studios και η καταγγελία που έγινε στην ACN και τον κόψανε ήταν από την Columbia (κατά τα λεγόμενα της ACN)...

Επίσης δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω μετά από κάποια χρόνια τα πνευματικά δικαιώματα νομίζω δεν υφίσταται. (Για τις κατοχυρωμένες πατέντες το έχω διαβάσει σίγουρα και αν θυμάμαι καλά μετά από 7-8 χρόνια δεν θεωρούνται πατέντες - για ταινίες κλπ δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο)

Τo Back to the future γυρίστηκε το 84-85.
Έχουν περάσει 10-11 χρόνια... Τι θα κέρδιζε η χ εταιρεία με το να κατεβάσει κάποιος μία ταινία που παίζεται 2-3 φορές τον χρόνο σε όλα τα κανάλια;

Να κατέβαζε ταινίες που τώρα βγαίνουν σε DVD ή παίζονται στον κινηματογράφο το καταλαβαίνω...

Πάντως αρχίζω και σπάζομαι με την ACN γιατί το ψιλο-μαμάει το θέμα...

Μάλλον θα αλλάξω Provider αν συνεχίσουν διάφορα που βλέπω και με ενοχλούν... (όχι για το κόψιμο που έγινε αλλά για τις υπηρεσίες της...)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 25 Ιαν 2005 11:26

Τα πνευματικά δικαιώματα ισχύουν για δεκαετίες. Και κάπου μέσα στο forum που διάβασες (το διάβασα όλο) φαίνεται μια απάντηση της ACN σχετικά με το ότι η ταινία είναι των Universal. Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο με πείθει, έτσι κι αλλιώς η ιστορία βρωμάει.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Ιαν 2005 11:28

Σε μία απάντηση του finn είπε ότι ξαναμίλησε με την ACN και του είπαν ότι η Columbia συγχωνέυτικε με την Warner γιαυτό...

Και πάλι όμως δεν έχει σχέση με τα Universal Studios....

Άντε βγάλε άκρη...

Ένας άλλος χρήστης είπε ότι γνωστός του που δουλέυει στην ACN όντως έσκασε mail από την Columbia για το θέμα και έτσι τον κόψανε...

Τώρα ή στην ACN δεν ξέρουν τι τους γίνεται (πολύ πιθανό :D) ή κάποιος δουλέυει κάποιον :P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Ιαν 2005 11:29

mrpc έγραψε:Τα πνευματικά δικαιώματα ισχύουν για δεκαετίες.
Πάντως για τις κατοχυρωμένες πατέντες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ισχύει... :-?

Για άλλου είδους πνευματικά δικαιώματα δεν γνωρίζω :oops:

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 25 Ιαν 2005 15:53

Cha0s έγραψε:Τώρα ή στην ACN δεν ξέρουν τι τους γίνεται (πολύ πιθανό :D) ή κάποιος δουλέυει κάποιον :P
To pio pi8ano :)

Άβαταρ μέλους
coder

Δημοσίευση από coder » 27 Ιαν 2005 18:50

Στο διαδίκτυο έχω διαβάσει άρθρα για τύπους τους οποίους όχι τη γραμμή δεν τους έκοψαν αλλά ήρθε η αστυνομία και έκανε κατάσχεση τα PC μιας και θεωρήθηκε πως ήταν συμμέτοχοι σε πειρατεία !

Πάντως αργά η γρήγορα βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο και στην ελλάδα (αυτά μου είπε και ένας φίλος μου στην Αυστρία όταν άρχισα να του λέω για το emule η πρώτη του απάντηση ήταν ... είναι παράμονο ενώ στην αυστρία συλλαμβάνεσαι για κάτι τέτοιο !)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιαν 2005 20:57

Πώς ήξερε η ACN τί κατέβαζε;Έχουν οι εταιρίες πρόσβαση στα αρχεία;Πέρα απο τον όγκο που μεταφέρει κάποιος επιτρέπεται να δει η εταιρία τί μεταφέρει ο χρήστης;Αυτό είναι παράνομο...Με το ίδιο σκεπτικό θα βλέπουν και το mailbox μας (όχι οτι δεν το κάνουν δηλαδή).

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 27 Ιαν 2005 22:47

Και καλά ανεβάσαν ένα αρχείο και είδαν ποιο ip έκανε request, είδαν σε ποιον isp ανοίκει το ip και του στείλαν μήνυμα.
Ο ISP κρατάει logs για το ποιο account έχει κάθε ip ανα πασα στιγμή ;)

Άβαταρ μέλους
diamantis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diamantis » 28 Ιαν 2005 03:58

τερμα οι αποριες.
ΜΗΝ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.
ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ (ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΟΡΟ "ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ" )
ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΘΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΙΣΕΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ dowload.
μην ξανακουσω για ΑΕΠΙ , IFPI ΚΑΙ **** **** ****.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ :

www.123456789net.tk

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Ιαν 2005 04:06

1) Δεν γράφουμε με κεφαλαία!

2) Εκφραζόμαστε κόσμια!

3) Μιλάμε ήρεμα! Ο επιθετικός λόγος σου, μάλλον σου στερεί κύρος!

Άβαταρ μέλους
diamantis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diamantis » 28 Ιαν 2005 04:11

ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ .
στην παρουσα φαση ομως το θεμα ειναι εξαιρετικη μπαρουφα και η ειδηση ειναι ΑΡΒΥΛΑ . ΔΕΝ Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ λογω download (εκτος αν εχεις σπασει κωδικους και εχεις μπει καπου παρανομα - και παλι εχει πολυ δρομο για να σου κοψουν τη συνδαση).

τα πνευματικα δικαιωματα και το ιδιωτικο απορρητο ειναι ΜΕΓΑΛΟ Κεφάλαιο .
διαβαστε λεπτομερειες γιατι θα τα βρειτε καποια στιγμη μπροστα σας : www.123456789net.tk

Άβαταρ μέλους
diamantis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diamantis » 28 Ιαν 2005 05:46

1 συγνώμη για τα κεφαλαία . μπερδεύτηκα με άλλα site που εκεί επιτρέπονται τα κεφαλαία
2 αν σε απειλήσει η ΑΕΠΙ ( αυτό γράφεται κεφαλαία , έτσι ; ) ή κάποια άλλη ΑΕΠΙ και IFPI όπως το συνηθίζουν αυτές οι εταιρίες της δήθεν «προστασίας» πνευματικής ιδιοκτησίας τοτε θα γράφεις και εσύ «κόσμια» όπως και εγώ , όπως και τόσοι άλλοι .
η επιθετικότητα μου είναι εναντίον της τρομοκρατίας που σπέρνουν αυτές οι εταιρίες και σε καμία περίπτωση δεν επιτίθεμαι στους συνομιλητές μου .Αν δεν κανω λάθος προφυλάσσεις από επιθέσεις τους χρήστες και φίλους .έτσι όπως το έθεσες νόμισα ότι μου απάντησε η ΑΕΠΙ , περί «επιθετικότητας» ( !!! )
3 αυτή τη φορά έβαλα και τόνους προς αποφυγήν εταίρου ατοπήματος από πλευράς μου και εις μιαν έσχατη προσπάθεια προσδώσεως του οφειλομένου κύρους που επιτάσσει η σοβαρότητα των αξιότιμων αναγνωστών , αλλά και της προστατευμένης από υμάς ορθογραφίας αλλά και ανούσιας μπουρδολογίας.
Υ.Γ. εξ όσων γνωρίζω , σε περιπτώσεις εκχυδαϊσμού και βωμολοχίας των γραπτών κειμένων , η λογοκρισία θα πρέπει να επεμβαίνει με δημοκρατικό τρόπο και σύμφωνα με τις αρχές που δεν προσβάλλουν συλλήβδην την ελεύθερη έκφραση του λόγου. Κατά την ταπεινή μου γνώμη λοιπόν , νομίζω ( χωρίς να έχω δικαίωμα να κρίνω – δεν είμαι αρμόδιος ) ότι το ανωτέρω «άκοσμο» σχόλιο που σας κατέθεσα θα πρέπει είτε να διαγραφεί ολόκληρο , είτε να κοπεί/ουν μόνο η λέξη/εις που προσβάλουν την κοσμιότητα αφήνοντας ελεύθερο τον αναγνώστη να συμπεράνει του κειμένου και κατόπιν να κρίνει - λογοκρίνει και αυτός με τη σειρά του το μέγεθος της ασχημονίας. Αυτό συνήθως γίνεται με τη διαγραφή της επίμαχης λέξεως εκτός του αρχικού γράμματος της λέξεως και σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η διαγραφή των άρθρων , αντωνυμιών κλπ ( θα ήμουν ευτυχής να μου αναφέρετε έστω και ένα άρθρο ή μια αντωνυμία που να φανερώνει κάτι το χυδαίο ή το μεμπτό).Επιτρέψτε μου να σας αναφέρω ένα παράδειγμα . Γράφουμε : « ποιος την π…..» και αφήνουμε τον αναγνώστη να βγάλει τα συμπεράσματα του και σε περίπτωση που κάποιος προσβληθεί θα είναι εξ’αιτίας της φαντασίας του
Με αλλά λόγια κύριοι διαχειριστές θα νομίσει κάποιος ότι στην θέση της αντικατασταθείσας από εσάς λέξη θα υπήρχε μια υψίστου μεγέθους ύβρις και μια μορφή χυδαιότατης και ακατονόμαστης λέξης , πράγμα που δεν ισχύει και το ξέρετε πολύ καλά κύριε διαχειριστά .
Προς αποκατάσταση , λοιπόν ,της αλήθειας και προς αποφυγή παρερμηνειών του κειμένου μου από τους φίλτατους αναγνώστες , θα σας παρακαλούσα θερμά να πράξετε τα δέοντα

Με τιμη
Diamantis

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 28 Ιαν 2005 09:45

Twra Diamantis n pou seliviastikes esy ... n pou exo xasei kapoio episodio egw :P Se ka8e periptosi omos dev sou divete kaveva dikeoma va kriveis tnv stasi opoioudipote administrator tou forum .
Iparxouve kai pms kai owner tou forum pou mporeis kalista va apef8iv8eis gia va dief8etiseis opoiadipote prosopika problimata sou :)

Twra sxetika me to thread afto. Mazisou kai egw sto idia pragmata exo kataliksei. 8a diabaso to site pou eipes kai 8a sou pw argotera gia ta legomeva tou tnv gvomi mou.

To movo sigouro kai epibebeomevo eivai pos apo tnv ebropaiki evosi ovtos iparxei odigia (koivotikn) pou leei oti to va katebazeis iliko pou exei c(l)opy-dikeomata dev eivai paravomo ... to paravomo eivai n emporia . Epomevos oso vomimo eivai va grapseis mia kaseta me tragoudia stov filo sou allo toso vomimo eivai va katebaseis apo kapoiov allo filo sou to X programa / arxeio ixou. Bebea se kamoia periptosi dev epikroto ta warez. H prosopiki mou gvomi eivai katebaseto des av sou kavei kai goraseto !!!
Etsi me afto tov tropo oloi mevoume efxaristimevoi kai kseroume av kapoio progrma kaliptei tis avagkes mas.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Ιαν 2005 18:40

diamantis έγραψε: ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ :

www.123456789net.tk
Μαζί σου μεγάλε!

Δώστα όλα!

Αλλά ενημέρωση από ένα .tk site προσωπικά δεν μπορώ να την θεωρήσω έγκυρη και να ισχυριστώ μεθάυριο ότι αφού εκεί λέει αυτό αυτό ισχύει!

Να μου έδινες ένα site από κρατικούς φορείς με έγκυρο 100% υλικό να πω οκ....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης