asep gia pliroforiki

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
eirhnh2

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από eirhnh2 » 26 Ιαν 2005 00:40

tha dosei kaneis apo esas ston asep gia diorismo se sxoleia?
ti biblia diabazete?

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από suckis » 26 Ιαν 2005 01:10

Θα δώσω εγώ, σαν Ηλεκτρονικός όμως. Αυτό που θέλω να πω είναι πως δε θα διαβάσω. Ξέρω ήδη όσα διδάχθηκα στη Σχολή που σπούδασα και άλλα τόσα από αυτά που έμαθα μόνος. Στο παιδαγωγικό λίγο θα χάσω τη μπάλα.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από gaucho » 26 Ιαν 2005 19:28

Sto oti oloi oi ptixiouxoi kitane ws monodromo ton ASEP kai den anaferoun tipota gia protoboulia ston idiotiko tomea stis sxetikes istoselides tous me apogoiteuei. Den mou aresei pou sinadelfoi mou kitane mono na diristoune kai tipota allo.

Kalos einai o ASEP alla ligi idiotiki protoboulia den blaptei. Tempelides mas ekane i eliniki nootropia teleftewn 20 xrwnvn.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από Cha0s » 26 Ιαν 2005 20:15

Το βόλεμα πάντα άρεσε στον Έλληνα Ηλία...

Τι να κάνουμε... νοοτροπία βλέπεις :P

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από suckis » 29 Ιαν 2005 00:13

Εγώ έχω να πω ένα πράγμα. Μία σκέψη θα έλεγα καλύτερα.

Γιατί να εργάζομαι ως υπάλληλος 12 ώρες την ημέρα; Το έχω βαρεθεί. Έχω κουραστεί. Γιατί να μην προσπαθήσω να διοριστώ στο δημόσιο, να σχολάω νωρίς το απογευματάκι και μετά να σχοληθώ με αυτό που μου αρέσει κάνοντάς τοι με χαρά και ξεκούραστα και να τα κονομάω κιόλας; Απλά το δημόσιο μου εξασφαλίζει ένα μισθό "βρέξει χιονίσει", οπότε αν αυτό που κάνω τον ελεύθερο χρόνο μου δεν αποδόσει, δε πρόκειτε να μείνω χωρίς δουλειά.

Το σωστό πάντως για μένα είναι να φάει κανείς τα μούτρα του στον ιδιωτικό τομέα, να αποκτήσει εμπειρίες, να στρώσει χαρακτήρα και μετά είναι ελεύθερος να κάνει κάτι δικό του.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Ιαν 2005 10:34

suckis αυτό είναι το όνειρο όλων μας...

Αλλά μήπως είμαστε τεμπέληδες;
Εμένα μου αρέσει αυτό που κάνω και ας γυρνάω κάποιες μέρες 10 το βράδυ σπίτι μου.

Πάντα γκρινιάζω αλλά το πρωί μόλις φτάσω στο γραφείο το έχω ξεχάσει...

Δεν λέω κάποιες στιγμές θέλω ελέυθερο χρόνο να ασχοληθώ με άλλα πράγματα αλλά και η μονοτονία (κάθε μέρα ξύσιμο στο δημόσιο) στο τέλος κουράζει...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από mrpc » 29 Ιαν 2005 12:21

Υπάρχουν άτομα στο δημόσιο που πραγματικά ασχολούνται και κάνουν φοβερή δουλειά. Είναι μάλλον μειοψηφία βέβαια, αλλά τελικά είναι θέμα και κάθε ανθρώπου το πόσο καλά θα κάνει τη δουλειά του και αν θα είναι τεμπέλης η δημιουργικός. Δεν σημαίνει δηλαδή οπωσδήποτε ότι αν πας στο δημόσιο θα είσαι τεμπέλης κλπ κλπ.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από gaucho » 29 Ιαν 2005 13:34

suckis έγραψε:Εγώ έχω να πω ένα πράγμα. Μία σκέψη θα έλεγα καλύτερα.

Γιατί να εργάζομαι ως υπάλληλος 12 ώρες την ημέρα; Το έχω βαρεθεί. Έχω κουραστεί. Γιατί να μην προσπαθήσω να διοριστώ στο δημόσιο, να σχολάω νωρίς το απογευματάκι και μετά να σχοληθώ με αυτό που μου αρέσει κάνοντάς τοι με χαρά και ξεκούραστα και να τα κονομάω κιόλας; Απλά το δημόσιο μου εξασφαλίζει ένα μισθό "βρέξει χιονίσει", οπότε αν αυτό που κάνω τον ελεύθερο χρόνο μου δεν αποδόσει, δε πρόκειτε να μείνω χωρίς δουλειά.

Το σωστό πάντως για μένα είναι να φάει κανείς τα μούτρα του στον ιδιωτικό τομέα, να αποκτήσει εμπειρίες, να στρώσει χαρακτήρα και μετά είναι ελεύθερος να κάνει κάτι δικό του.

Oxi idiotikos ipalilos. Idiotiki epixirisi kai protoboulia. NA pesoun oi foroi kai na exoume perisoteres epixorigisis se epixirisis.

Sto dimosio enas poli kalos pernei to idio mistho me enan axristo. Enw ston idiotiko tomea oso douleyeis toso perneis kai milaw gia idiotes pou plironoun +ensima

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από aguila21 » 29 Ιαν 2005 19:59

elias έγραψε:[

Idiotiki epixirisi kai protoboulia. NA pesoun oi foroi kai na exoume perisoteres epixorigisis se epixirisis.
Αν κόβουν και αποδείξεις και καταβάλλουν ΦΠΑ τότε εντάξει...Αλλά δυστυχώς ούτε ΦΠΑ πληρώνουν όσο υποχρεούνται ούτε κατά συνέπεια και φόρο.Αρα είναι μειωμένος ο φόρος έστω και άτυπα.Αλλά και επιχορηγήσεις περνουν.Ψάξε λίγο μέσω ΟΑΕΔ.Δίνει κάποια χρήματα για νέες επιχορηγήσεις.

eirhnh2

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από eirhnh2 » 29 Ιαν 2005 22:00

pantos exei megali diafora na asxolisai me kati diko sou (diki sou epixeirisi) kai me to na ergazesai apo to proi mexri to brady kai o kopos sou na min anagnorizetai...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από gaucho » 04 Φεβ 2005 17:49

eirhnh2 έγραψε:pantos exei megali diafora na asxolisai me kati diko sou (diki sou epixeirisi) kai me to na ergazesai apo to proi mexri to brady kai o kopos sou na min anagnorizetai...
Milaw gia kanoniki nomimi doulia 40/wres ti bdomada kai asfalia i na aniksis dikia sou epixirisi

gia auto fteei kai to kratos. Den dinei lefta ston idiotiko tomea. Poloi foroi klp

Oi elines einai gaidouria sti pliopfifia

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από tempo » 04 Φεβ 2005 21:28

elias έγραψε:Oi elines einai gaidouria sti pliopfifia
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αυτό πάλι τι είναι. Διαβάζω καλά?
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Crazy_Waters

asep gia pliroforiki

Δημοσίευση από Crazy_Waters » 07 Μαρ 2005 03:13

Καλά αυτά που λέτε αλλά η κακομοίρα η eirhnh2 απλά ρώτησε για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς και αντί για καμιά διευκρίνηση κάνετε σύγκριση Δημοσίου-Ιδιωτικού τομέα,οπότε μάλλον πρέπει να μεταφερθούν τα μηνύματα σε άλλο topic.
Κι εγώ θα δώσω στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών,βέβαια δεν έχω ξεκινήσει να διαβάζω ακόμα αλλά , αν εξαιρέσουμε τα παιδαγωγικά, πιστεύω πως δεν χρειάζεται ιδιαίτερο διάβασμα αφού τα θέματα λογικά δεν θα είναι κάτι εξεζητημένο.Αυτά προς το παρών, θα άκουγα ευχαρίστως οποιαδήποτε άποψη σχετική με το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες