easy navigation question

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ave
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από ave » 30 Ιαν 2005 09:25

Αγαπητή φίλοι
Θα ήθελα την βοήθεια σας, στο πόσο εύκολο είναι να πλοηγηθή ένας επισκέπτης στο (επαγγελματικό) site μου. Σκοπός του είναι η onlline πωλήσεις fine art φωτογραφικών χαρτιών, μιά και εκτυπώσεις κάνουμε μόνο στους καλλιτέχνες που αντιπρωσοπεύουμε. Για την ώρα το site είναι στα αγγλικά μόνο, και γενικά είμαι ακόμη στην αρχή.
καλοδεχούμενες και όποιες άλλες κριτικές.
AVE
www.klonos.net

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιαν 2005 12:57

Έχεις βάλει πολύ χαμηλής ποιότητας τα γραφικά σου στις αρχικές σελίδες με αποτέλεσμα όπου υπάρχουν γράμματα οι λεπτομέρειές τους να χάνονται...

εγώ δε θα έκανα ένα ε-κατάστημα μαύρο εκτός κι αν πουλούσα gothic...

πως μπορεί κάποιος να παραγγείλει; δεν υπάρχει καν product no...
"Θέλω τις Donatella Riccio αυτό που τα μάτια τις κοπέλας είναι μαύρα και πιάνει το δεξί της πόδι, όχι εκείνη που πιάνει το αριστερό." θα γράψει κάποιος στην παραγγελία του; ;) ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 30 Ιαν 2005 14:17

episis afto pou exeis petixei me to frame 8a mporouse va givei me eva table.

Prosxi ligo giati to frame spaei se avalisi mikroteri n isi me 1024x768 kai kato
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από milianos » 30 Ιαν 2005 14:23

Εγω θα σταθώ ποιό πολύ στο σχεδιαστικό και τεχνικό μέρος της ιστοσελίδας αν και δεν εχω αντίρηση για το μαύρο χρώμα το οποίο συνηθίζεται σε τέτοιου είδους σελίδες.
Καταρχάς ειναι αξιέπαινη η προσπάθεια σου, συνέχισε αυτό που άρχισες μέχρι να ολοκληρωθεί και να τελειοποιηθή, ειναι καλή η ιδέα για ενα τέτοιο e-shop το οποίο απευθύνεται σε ειδικό κοινό.

Απαντώντας σε αυτό που ρωτάς σου λέω και εγω οτι όντως ειναι δύσκολη και ανεπαρκής η πλοήγηση στην ιστοσελίδα σου.

Εδω παραθέτω, καλοπροαίρετα πάντα, μερικές παρατηρήσεις και διαπιστώσεις.

Ολα τα βασικά background εχουν διάσταση 1280χ960 οπως στο index_m.htm(σύνολο 7 index!!) το 60600c00dvldtc.jpg που προσπαθούν να χωρέσουν σ΄ένα στενό frame
το ίδιο ισχύει και για τις "υδατογραφίες" με αποτέλεσμα ολα αυτά να μην δένουν μεταξύ τους.
(Εδω θα μπορούσες ισως να βελτιώσεις κάπως τα πράγματα εαν ορίσεις το κεντρικό frame no scrolling και τα άλλα τρία διπλανά με yes)
<frameset">
<frame scrolling="no">
</frameset>

Σε κάποια σημεία τα γράμματα ειναι τόσο σκούρα που μετα δυσκολίας ξεχωρίζουν απο το μαύρο φόντο.

Δεν είδα πουθενά ενα ασφαλές shop modul δηλ. μια πλατφόρμα που να μπορεί κάποιος να παραγγείλει κάτι.

Στα meta tags ειδα οτι χρησιμοποιείς το CuteSITE Builder της GlobalScape.
Αλλά με ενα software των 50ευρω το βλέπω λίγο χλωμό να καταφέρεις να υλοποιήσεις ενα τέτοιο project και δη να το παρουσιάσεις και σε Αγγλόφωνο κοινό.

Συμπερασματικά λοιπόν σου προτείνω αναστολή των εργασιών, κρατάς τις ωραίες φωτογραφίες σου σβήνεις τα υπόλοιπα και αναζητάς τις κατάλληλες λύσεις για το project σου συζητώντας με καλούς επαγγελματίες του χώρου.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 30 Ιαν 2005 14:30

milianos έγραψε:Στα meta tags ειδα οτι χρησιμοποιείς το CuteSITE Builder της GlobalScape.
Αλλά με ενα software των 50ευρω το βλέπω λίγο χλωμό να καταφέρεις να υλοποιήσεις ενα τέτοιο projekt και δη να το παρουσιάσεις και σε Αγγλόφωνο κοινό.
8a kavo eva sxoliasmo sta legomeva sou (sta ipolipa simfovw) giati me psilo pirakse :P
opos leei kai o elivikos laos ta rouxa dev kavouve tov papa.
Etsi kai me eva software pou kavei 0 euro mporouse va kaveis poli kaliteri douleia. Dev eivai kritirio to poso kavei eva programa twv divatotiwv tou programatos poso malov tou av8ropou pou apla to xrisimopoiei gia va ftiaksei kati.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

ave
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από ave » 02 Φεβ 2005 10:01

Συμπερασματικά λοιπόν σου προτείνω αναστολή των εργασιών, κρατάς τις ωραίες φωτογραφίες σου σβήνεις τα υπόλοιπα και αναζητάς τις κατάλληλες λύσεις για το project σου συζητώντας με καλούς επαγγελματίες του χώρου.

:-? Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα ακολουθήσω την συμβουλή του φίλου milianos. Το ξεκίνισα με το CUTE πειραματικά κατι σαν ...Artist proof.. πρέπει να πάρω άλλο IP, μπερδεύοντε αυτά τα τρία. Το -print- and the printing materials, πρέπει να γίνουν ποιό "τεχνικά". το μυαλό μου δεν χωράει άλλο software.
Είστε πάντα ευπρόσδεκτη να μας επισκέπτεστε στο site, τη σας λέει ο Αρώνης ? :wink: Πρέπει να τον ξέρετε.. κόμικς στο 9, παραπέντε, βαβέλ.
Θα τα πούμε σε άλλο τόπικ
ave

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

easy navigation question

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2005 11:53

Rapid-eraser έγραψε:
milianos έγραψε:Στα meta tags ειδα οτι χρησιμοποιείς το CuteSITE Builder της GlobalScape.
Αλλά με ενα software των 50ευρω το βλέπω λίγο χλωμό να καταφέρεις να υλοποιήσεις ενα τέτοιο projekt και δη να το παρουσιάσεις και σε Αγγλόφωνο κοινό.
8a kavo eva sxoliasmo sta legomeva sou (sta ipolipa simfovw) giati me psilo pirakse :P
opos leei kai o elivikos laos ta rouxa dev kavouve tov papa.
Etsi kai me eva software pou kavei 0 euro mporouse va kaveis poli kaliteri douleia. Dev eivai kritirio to poso kavei eva programa twv divatotiwv tou programatos poso malov tou av8ropou pou apla to xrisimopoiei gia va ftiaksei kati.
χαχαχα

Δηλαδή άμα το έκανε με notepad ή pico; πακέτο;

Κρίμα γιατί όλο το www.unicorn-music.net είναι γραμμένο (το php κομμάτι) με freeware PHP Editor, Notepad & pico...
Μάλλον δεν πρόκειται να παραγγείλει κανείς από Αγγλία :kaloe: :kaloe:

(Φυσικά καλαμπούρι κάνω μην παρεξηγηθείς :) )

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από iNDEFiX » 02 Φεβ 2005 22:41

Ego to mono pou thelo na po einai oti ta agglika sto "about" fovera. Den 3ero pios ta exei grapsei alla mou aresei para poli to keimeno. Poli elegant ;)

ave
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από ave » 10 Αύγ 2005 19:32

Γεια σας μετά από πολύ καιρό, εύχομε νάστε όλοι καλά. 8)

Το πρόβλημα που ζητώ λύση είναι... πώς θα μικρύνω την απόσταση μεταξύ του Originals- The originals και του Editions etc...

ας πούμε σε αυτή την σελίδα http://www.avgerinos.gr/milionisopeneditions.html

Ευχαριστώ
(Και κάποια κριτική δέν θα έβλαπτε...)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

easy navigation question

Δημοσίευση από fafos » 10 Αύγ 2005 21:35

O kodikas sto menu einai periergos... :o exeis kapoia td ta opoia exoun mesa to </a> entelos ksekarfota!! Svhse auta ta </a> kai opou exei kena (&nbsp;) dose topiko style me font=1px h toso oso thes na afhnei keno metaksy ton titlon..

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από af » 11 Αύγ 2005 02:17

Μου αρέσει πάρα πολύ η σελίδα σας.
Προσωπικά την θεωρώ πολύ "ζεστή".
Το banneraki μόνο θα ήθελα να προσθέσω ότι τα γράμματα δεν φαίνονται πολύ καθαρά διότι "pixelaroun", το μενού βλέπω μόνο ότι είναι στα Αγγλικά τα κείμενα τα βλέπω στα Ελληνικά γραμμένα.
Θα προτιμούσα να ειναι στα Ελληνικά και όταν με το καλό δημιουργήσεις Αγγλική Version το έχεις και στα Αγγλικά. (Αν και γνωρίζουμε όλοι το τι σημαίνουν, προσωπικά το θεωρώ λίγο παράξενο).
Τώρα όσον αναφορά την σελίδα avgerinos, προσωπική άποψη πάντα, θα σου έλεγα απλά ότι από ένα "ζεστό" site και με ζωντανά χρώματα με πάς σε ένα, που το θεωρώ "καταθλιπτικό" πολύ μουντό.
Μεγάλη αλλαγή.
Εκτός και αν δεν είναι δικό σου...
Φιλικά
Αφροδίτη

smiley

easy navigation question

Δημοσίευση από smiley » 11 Αύγ 2005 02:30

tha afiso tis kritikes gia alloys... moy arkei poy i selida sas einai hot :beauty:

Cmg__

easy navigation question

Δημοσίευση από Cmg__ » 11 Αύγ 2005 04:00

Gia to avgerinos, sxediastika gia mena einai aplh kai wraia. (ta xrwmmata isws na pigainoyn me to periexomeno alla h alh8ia einai pws den soy anoigoyn kai thn kardia!) . Parepimptwntws polh kalh doyleia sto periexomeno.Genika goystarw

Oso gia to klonos wraia xrwmmata alla 1. mh leitoyrgiko menu.
2. kane kati me ta alinks-vlinks (kyriws sthn eikona toy index)
3.An thes onomaze ta documents pio perigrafika h pioomorfa (klonostemplate 3 ?)
4. sto katw katw ta koympia den poly voithane kai den nomizw na tairiazoyn.Toylaxiston sto mati moy.

Genika exei kales epiloges se xrwmmata.
Keep going... :) :wink:

ave
Επικοινωνία:

easy navigation question

Δημοσίευση από ave » 11 Αύγ 2005 12:41

Σας ευχαριστώ.
Έχω λόγω δουλειάς τρία sites. Δεν έχω πολύ χρόνο αλλά μου αρέσει το web design γι&#8217;αυτό και τα κάνω μόνος μου.
Αυτό που θεωρώ έτοιμο? είναι το papers.gr. Στo klonos.net πράγματι γίνετε χαμός, αλλά θα το αναλάβω μόλις τελειώσω? το avgerinos.gr .
Άρχισα με την δομή του (λειτουργικότητα στην πλοήγηση) και σιγά-σιγά δουλεύω το χρώμα.
Τα στατιστικά στο papers.gr μου δείχνουν πως το 70% των επισκεπτών του είναι μεταξύ 11 και 2 την νύχτα. Εάν χρησιμοποιήσω «σκληρά» χρώματα, όπως ας πούμε λευκό, θα υπάρχει δυσαναλογία στον φωτισμό του περιβάλλοντα χώρου του θεατή, με αυτόν που εκπέμπει η οθόνη. Προσπαθώ λοιπόν να παίζω με πιο ματ χρώματα. Τέλος πάντων..
Το ερώτημα..
Πώς πρέπει να το κάνω ώστε όταν κάποιος κάνει κλικ στο link που ανοίγει το mail του outlook , στο θέμα, αυτόματα να αναγράφετε ο κωδικός τις σελίδας που εστάλη?

Και πάλι ευχαριστώ
www.avgerinos.gr
www.papers.gr
www.klonos.net

Cmg__

easy navigation question

Δημοσίευση από Cmg__ » 12 Αύγ 2005 02:44

<a HREF="mailto:esy@blabla.gr?subject=THEMA">About Us</a>
Και σε κάθε σελίδα βάζεις διαφορετικό ΤΗΕΜΑ αν ειναι σε ΗΤΜL.
Καλύτερα όμως δείξε ποια σελίδα θέλεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες