Η προσωπική μου σελίδα

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Η προσωπική μου σελίδα

Δημοσίευση από greekbytes » 02 Φεβ 2005 15:08

agrippas έγραψε:Πολύ ωραία σχεδίαση και ελαφρύ σασί.

Να σου δώσω μερικές ιδέες:

- Στο CSS βάλε μετά τη Verdana και μια font-family πιο γενική όπως Helvetica ή/και sans-serif. Στο Linux και στους Mac δε θα σε βλέπουν σωστά αλλιώς.

- Στην πράσινη στήλη μπορείς να βάλεις ένα onmouseover και onmouseout που θα εναλλάσσει τις εικόνες με τις ίδιες αλλά πιο "έγχρωμες" στο hovering.
Έχεις δίκαιο για τα fonts, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν το ήξερα! Σχετικά με το mouseover στις εικόνες το έχω κάνει απλά δεν το έβαλα γιατί ήταν κατά 25-30 KB πιό βαριά η σελίδα. Μπορεί να το βάλω χωρίς να κάνει preload τις εικόνες.

Ryu, δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει να λάβει κανείς υπόψην του fonts για Netscape 4.xx, ούτε σε τι ποσοστό υπάρχει πρόβλημα χωρίς τέτοια fonts.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Η προσωπική μου σελίδα

Δημοσίευση από viktoras » 02 Φεβ 2005 15:52

Εμένα με γράφεις; :p
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Ryu

Η προσωπική μου σελίδα

Δημοσίευση από Ryu » 02 Φεβ 2005 16:11

greekbytes έγραψε: Ryu, δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει να λάβει κανείς υπόψην του fonts για Netscape 4.xx, ούτε σε τι ποσοστό υπάρχει πρόβλημα χωρίς τέτοια fonts.
Βασικά είπα ειδικά για το netscape πρώτον γιατί ήξερα ότι πολλοί θέλουν να κάνουν ότι μπορούν ποιο πολύ από την άποψη του επαγγελματία για να έχουν δηλ, ένα καλό προφίλ σαν σχεδιαστές, παρά για να μπορεί να τα βλέπει ο κάθε χρήστης. Και επειδή μου άρεσε πολύ η σελίδα σου είπα να στο πω μιας και είναι υπερβολικά καταπληκτική και θα ήταν κρίμα να μην το φανερώσεις σε όποιον θα θελήσει να σε προσλάβει κοιτάζοντας το πόσο καλός είσαι. Κατά δεύτερον αν θυμάμαι καλά το monospace είναι χρήσιμο και σε κάτι ακόμα αλλά πάει πολύς καιρός από τότε που το διάβασα (θαρώ πως πάνε δυο χρόνια από τότε) και επειδή δεν θυμόμουν λεπτομέρειες (είχα απλά συγκρατήσει το ότι είναι χρήσιμο) δεν το ανέφερα. Σόρρυ αν σε έβαλα σε σκέψεις.... Η σελίδα σου είναι καταπληκτική έτσι (είχα να δω ένα τόσο δεμένο layout από τότε που είδα το ffti.tk!!) και δεν χρειάζεται να κάνεις αλλαγές. Απλά μπορείς να περηφανεύεσαι! :victory: :clap:

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Η προσωπική μου σελίδα

Δημοσίευση από greekbytes » 02 Φεβ 2005 17:40

viktoras έγραψε:Εμένα με γράφεις; :p
ΝΑΙ! :yea: :D

Ryu ωραία είναι όλα αυτά, αλλά εγώ δεν είμαι επαγγελματίας και απλά αναρωτήθηκα αν είναι απαραίτητη η χρήση του monospace που ανέφερες. Θα το ψάξω πάντως να μου φύγει η περιέργεια! Να σαι καλά :wink:

emphasy
Honorary Member

Η προσωπική μου σελίδα

Δημοσίευση από emphasy » 02 Φεβ 2005 22:56

Epidie ta polla logia einai perita i selida sou einai

T E L E I A

:victory:

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Η προσωπική μου σελίδα

Δημοσίευση από suckis » 03 Φεβ 2005 01:32