Οδηγίες για τέλειο ξύρισμα.

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Φεβ 2005 00:30

Το ξύρισμα για τους άνδρες είναι πλέον τόσο απαραίτητο, όσο ο αέρας που αναπνέουμε. Κακά τα ψέμματα τέλειο ξύρισμα δεν υπάρχει. Υπάρχει, όμως, το σωστό ξύρισμα, με το οποίο οι ερεθισμοί, τα κοψίματα και η ξηρότητα γίνονται παρελθόν.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά, για να διευκολύνετε τη λεπίδα, αλλά και τη ζωή σας.
Για να μαλακώσουν τα γένια, βρέξτε το πρόσωπό σας και το λαιμό με χλιαρό νερό και ένα απαλό σαπούνι, ώστε να απομακρυνθεί η λιπαρότητα, να καθαρίσουν οι πόροι και θα διευκολυνθεί η είσοδος του νερού στην επιδερμίδα. Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, χρησιμοποιείστε μια πετσέτα μουσκεμένη με ζεστό νερό (ή αν προτιμάτε βάλτε την για λίγο στο φούρνο μικροκυμάτων) και καλύψτε με αυτή το πρόσωπό σας για 30 δευτερόλεπτα. Με τον τρόπο αυτό, τα σκληρά γένια θα μαλακώσουν μέχρι και 70%!

Η καλύτερη ώρα για ξύρισμα είναι μετά το ντους , αφού οι ατμοί και το ζεστό νερό έχουν διαποτίσει τα γένια, υγραίνοντας παράλληλα την επιδερμίδα. Ωστόσο, επειδή η επιδερμίδα γίνεται πιο ελαστική, βρέξτε το πρόσωπό σας με κρύο νερό αμέσως πριν το ξύρισμα, ώστε να τεντωθεί ακόμη περισσότερο και τα γένια να σταθούν όρθια. Προσοχή! Απoφύγετε το ξύρισμα αμέσως μετά το ξύπνημα , καθώς το δέρμα είναι ελαφρώς "πρησμένο". Μισή ώρα αφού σηκωθείτε από το κρεβάτι, το δέρμα σας γίνεται πιο σφριγηλό και φιλικό προς το ξυράφι.

Η ώρα του αφρού έφτασε! Αν και το νερό είναι μαλακτικό, η δράση του είναι περιορισμένη επειδή εξατμίζεται. Απλώστε λοιπόν στο πρόσωπό σας μια γενναία ποσότητα από αφρό, κρέμα ή gel ξυρίσματος. Κι επειδή το ξύρισμα είναι ιεροτελεστία, δουλέψτε το προϊόν όσο το δυνατόν περισσότερο στο πρόσωπό σας. Κι αν είστε βιαστικοί, ένα λεπτό μονάχα είναι αρκετό.

Πριν αρχίσετε τις ασκήσεις με το ξυραφάκι, σκεφτείτε από πότε έχετε να το αλλάξετε! Τα πολυχρησιμοποιημένα ξυραφάκια ευθύνονται για ερεθισμούς, κοψίματα και άλλα βασανιστήρια της επιδερμίδας. Κι αν αναρωτιέστε πότε χρειάζεται αλλαγή, ιδού η απάντηση: τα σκληρά γένια βγάζουν νοκ άουτ το ξυράφι σε δύο χρήσεις, ενώ τα κανονικά μετά από 3- 4 ξυρίσματα. Μια τελευταία συμβουλή για το ξυράφι είναι η ...σπατάλη: αν καταφέρετε να κάνετε ένα ξύρισμα της προκοπής με φτηνό ξυράφι, τότε είστε ήρωες!

Και επιτέλους περνάμε στο προκείμενο… Οι κινήσεις πρέπει να είναι αργές και προσεκτικές. Ξυρίστε πρώτα τα μάγουλα και το λαιμό, ενώ για το τέλος αφήστε το πηγούνι και την περιοχή γύρω από τα χείλη, όπου τα γένια είναι πιο σκληρά. Το πιο σημαντικό είναι να ξυρίζεστε πάντα προς την φορά των τριχών , αφού το κόντρα ξύρισμα αφενός δίνει βαθύ αποτέλεσμα, αφετέρου όμως προκαλεί ερεθισμούς.

Το φινάλε είναι εξίσου σημαντικό. Σκουπίστε ξανά το πρόσωπό σας με μια ζεστή πετσέτα και ρίξτε άφθονο κρύο νερό για να κλείσουν οι πόροι. Απλώστε ενυδατική λοσιόν , χωρίς οινόπνευμα και "ξεδιψάστε" εντελώς την επιδερμίδα σας...

Πηγή: patrinorama.com
http://www.patrinorama.com/modules.php? ... e&sid=2275

Yγ: Από προσωπική μου εμπειρία: Μασάζ με τον αφρό/τζελ παιδιά! Μασάζ να μαλακώσει καλά το δέρμα!

:thunder: :thunder:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Φεβ 2005 00:31

Χμμμ... Ναι, αυτό είναι το γαμπριάτικο ξύρισμα...

Τόση περιποίηση πια... Τόσες πετσέτες! :P :hammer:

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 02 Φεβ 2005 01:52

Εγώ δεν παντρεύομαι...:idea: και θα αφήσω μούσι οποτε μονο με το ψαλίδι θα έχω να κάνω. :myeye:
motion. web. print. designer

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2005 12:02

Βαρέθηκα που το διάβασα... φαντάσου να το εφαρμόσω κιόλας!

Άσε... καλύτερα είναι που έχω ένα μήνα να ξυριστώ...

Μία φορά στο τόσο σε κανένα επίσημο γεγονός πλέων και πολύ είναι!

χαχαχαχα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 02 Φεβ 2005 12:31

etsi etsi ... ase pou ama 8es va ta afiseis pali pervas tnv diadikasia tou tsimpimatossssssssssss
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2005 12:34

ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!!!

Πίκρααααα

χαχαχα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 02 Φεβ 2005 14:58

Αφρούς και τζέλ και τρίχες...

Σε κάποια φάση αναρωτήθηκα πώς στον κόρακα γίνεται ο παππούς μου να κάνει το ίδιο ξύρισμα με εμένά, ειδικά όταν αυτός ξυρίζετε κανονικά και όχι κόντρα όπως εγώ, και χρησιμοποιεί πλαστικό ξυραφάκι της σειράς και εγώ έχω το m3 turbo.

Το μυστικό ήταν το πινέλο και η κρέμα στο σωληνάριο. Εγώ βλέπετε, είχα αφρό (menthol και δεν συμαζεύετε...). Δοκίμασα και εγώ να χρηιμοποιήσω την ίδια μέθοδο έτσι για την πλάκα. Τα γένια, τα οποία ήταν μιας εβδομάδας, μετά απο 1 λεπτό μασάζ με το πινέλο, νόμιζα οτι μπορούσα να τα ξυρίσω κόντρα ακόμα και με τα νύχια μου. Οι πόροι άνοιξαν τελείως!

Τελικά το ξύρισμα είναι ιεροτελεστία. Και με το πινέλο γίνεται ακόμα καλύτερο...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 02 Φεβ 2005 15:01

etsi etsi ... kati kserei o mparmperis telika pou xrisimopeiei pinelaki !!!

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 02 Φεβ 2005 20:17

Πήραμε και ένα μάθημα σήμερα. Εγώ τον αφρό τον βάζω μόνο και μόνο για να λεω ότι έβαλα. Τώρα θα εφαρμόσω στο σύστημα ‘υπομονή με τον αφρό’ :roll:

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 02 Φεβ 2005 20:27

Μήπως θα έπρεπε να μπει στα tutorials?

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Matrox

Δημοσίευση από Matrox » 03 Φεβ 2005 00:27

Εγώ όταν ξυρίζομαι στον κουρέα μου στην κυψέλη με πινελάκι και ζεστές πετσέτες δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από το ξύρισμα, αλλά ο άνθρωπος είναι πολύ γουρλής καί όλα μου πάνε καλά μετά το ξύρισμα.

Άβαταρ μέλους
suckis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από suckis » 03 Φεβ 2005 00:49

Πινελάκι κι εγώ με κρέμα beau mec. Από ξυραφάκι τίποτε καλύτερο από ένα κλασικό bic λευκό. Η υπομονή όμως απαραίτητη. Μιας και ξυρίζομαι μέσο όρο μία φορά το μήνα, ας κάνω και λίγη υπομονή.

Matrox

Δημοσίευση από Matrox » 03 Φεβ 2005 01:01

beau mec
Τι μου θύμησες μεγάλε και ήξερες.
Υπάρχουν ακόμη αυτά?

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 03 Φεβ 2005 11:54

Δοκιμάστε καμία ξυριστική μηχανή.Πιστέυω οτι αυτό το μαραφέτι είναι ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύματα καθαρίζεις στο άψε σβήσε με το κουραστικό ξύρισμα.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 03 Φεβ 2005 11:59

ouuuu66666 texvologiaaaaaaaaaa oooouuuuu 66666

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης