Πρόβλημα με Firefox

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tanaka

Πρόβλημα με Firefox

Δημοσίευση από Tanaka » 16 Φεβ 2005 09:04

Επίσης να θυμίσω ότι ο firefox είναι αυτό που ακολουθείτα standards. Οπότε καλό είναι όταν φτιάχνεται κάτι πρώτα να δουλεύει στον firefox και μετά στον χιλιοπροβληματικοαργό IE.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Πρόβλημα με Firefox

Δημοσίευση από skeftomilos » 16 Φεβ 2005 11:07

Εύγε Tanaka! :hammer:
Σωστός ο ThyClub!

Η πρότασή μου Radical είναι να κάνεις τις παρακάτω αλλαγές στον κώδικα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<form name="f<%=&#40;iCtr+1&#41;%>" id="<%=&#40;iCtr+1&#41;%>">
  <a onClick="document.forms&#91;'f<%=&#40;iCtr+1&#41;%>'&#93;.submit&#40;&#41;">Επιλέξτε</a>
</form>
Δηλαδή:
<form name="f<%=(iCtr+1)%>" id="<%=(iCtr+1)%>">
<a onClick="document.forms['f<%=(iCtr+1)%>'].submit()">Επιλέξτε</a>
</form>

Στα περισσότερα HTML elements επιτρέπεται το onClick, συμπεριλαμβανομένων των: a, img, div, span, table, tr, td, body, form, input, button.

Σωστή η σκέψη σου σχετικά με τα πολλά κουμπιά. Ίσως μπερδευτούν ορισμένοι σχετικά με τη λειτουργία των links "Επιλέξτε", αλλά νομίζω ότι γενικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Όσο για τη JavaScript, πραγματικά την έχεις καταστήσει αναγκαίο στοιχείο για τη χρήση του site και δε νομίζω ότι μπορεί εύκολα αυτό να αλλάξει. Πάντως αναφέρω πληροφοριακά ότι εάν είναι επιθυμητό μπορεί να δωθεί η μορφή link σε ένα button submit, με χρήση CSS. Π.χ.:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<html>
  <head>
    <style>
      input.submit &#123;
        border&#58; none;
        background-color&#58; transparent;
        color&#58; blue;
        text-decoration&#58; underline;
        cursor&#58; pointer;
        font-family&#58;verdana;
        font-size&#58; 16px;
      &#125;
    </style>
  </head>
  <body style="font-family&#58;verdana">
    <form name="f" style="background-color&#58; #FEC">
      <a href="javascript&#58;document.f.submit&#40;&#41;">Submit Link</a><br><br>
      <input type="submit" class="submit" value="Submit Button"
        onMouseDown="this.style.color='red'"
        onBlur="this.style.color='blue'"><br><br>
      <input type="submit" value="Submit Normal">
    </form>
  </body>
</html>
Στο παρακάτω screenshot έχω προσθέσει και ένα button submit αλλαγμένο με CSS και background image. Γενικά με CSS μπορούν να γίνουν θαύματα.

Εικόνα
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Firefox

Δημοσίευση από RADICAL » 17 Φεβ 2005 23:59

ThyClub Ειλικρίνα αυτό το πραγματάκι το αγνοούσα και φαίνεται πολύ χρήσιμο. Thanks :lol:
Tanaka. Πράγματι έτσι πρέπει να γίνεται.

Skeftomilos έχεις δίκιο αυτό θα ήταν το καλύτερο μάλλον.

Όσον αφορά τα css σε ευχαριστώ πολύ για το παράδειγμα. Έχω ήδη αρχίσει να δουλεύω μόνο με αυτά.

Πράγματι τα css είναι επανάσταση.

Ένα ωραίο site που βρήκα πρόσφατα είναι το http://www.powderseekers.com/ το οποίο εκτός από τα εναλλακτικά στυλ που προσφέρει αξίζει το κόπο να το δείτε και από firefox χωρίς το css style. Είναι απλά όλες οι πληροφορίες στην σειρά χύμα μέσα στην σελίδα Σαν να έφτιαχνε κάποιος ένα word document. Αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Με αυτό τον τρόπο ο designer ξεφεύγει από τον ,πολλές φορές «άβολο» ρόλο του να είναι υπεύθυνος και για το περιεχόμενο, όταν μάλιστα δεν είναι κάν δικό του. Έτσι δηλαδή πλέον μοιράζονται οι ρόλοι και ουσιαστικά χρειάζονται 3 άτομα για την κατασκευή μιας σελίδας των οποίων η δουλειά δεν αλληλεπιδρά άμεσα. Ένας προγραμματιστής για την λειτουργία της σελίδας, ένας author για το περιεχόμενο ο οποίος δεν χρειάζεται καν να έχει γνώσεις html, και ο designer όπου με τα css πλέον διαμορφώνει το πώς θα φαίνεται η σελίδα. :pint:

Με λίγα λόγια όλα τα λεφτά τα CSS.

Ευχαριστώ κ πάλι για το χρόνο σας.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες