Μου κλέβουν τα αρχεία μου...:)

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 02 Φεβ 2005 13:09

Εκτός από την εντολή netstat, υπάρχει άλλος τρόπος (κατά προτίμηση με freeware software) που να ελέγχω τις συνδέσεις του PCιού μου σε πραγματικό χρόνο;
Θέλω να ελέγχω αν πχ κάποιος (που του έδωσα δικαιοδοσία να κάνει map network drive) παίρνει αρχεία από μένα, πότε τα παίρνει, μια τι ταχύτητα, αν εκτελεί remotely κάποιο πρόγραμμα κλπ.
Επίσης θέλω να μπορώ να μπλοκάρω κάποιες IPs και αν γίνεται να ορίζω εγώ το upload speed.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2005 14:03

Αν δεν πρόκειται για Windows Server με Terminal Services ανοιχτά τότε δεν πρόκειται από απλά shares να εκτελέσει τίποτα στο PC σου.

Για το τι τραβάει και γενικώς ποιος είναι συνδεδεμένος και τι αρχεία είναι ανοιχτά κλπ μπορείς να τα δεις από το Computer Managment (Control Panel > Administrative Tools > Computer Managment).

Πας στα Shared Folders και σου έχει τι Shares έχεις στο PC σου, τι Sessions είναι ανοιχτά και ποια αρχεία είναι ανοιχτά κλπ...

Για να δεις τώρα ξεχωριστά με τι ταχύτητα τραβάει κάτι κάποιος δεν έχω κάτι συγκεκριμένο κατά νου.

Υπάρχει το Netlimiter που κανονικά είναι για άλλη δουλειά (limitάρεις το bandwidth όποιου connection θες ) αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να βλέπεις όλα τα Connections και ποιες εφαρμογές τα κάνουν.
Επίσης αν πχ ο IE κάνει 3-4 connections ταυτόχρονα για να φορτώσει μία σελίδα στα δείχνει ξεχωριστά οπότε και στην περίπτωση που τραβάει κάτι κάποιος μπορείς να δεις ξεχωριστά και με γραφήματα με τι ταχύτητα το τραβάει.

Σίγουρα δεν είναι αυτή η δουλεια του Netlimiter αλλά μπορεί να σε εξυπηρετήσει.

Edit.
Τώρα διάβασα ότι θες να ορίζεις upload speed οπότε το Netlimiter είναι ιδανικό.

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 02 Φεβ 2005 14:13

Thanks για μια ακόμη φορά Cha0s!!!;)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2005 14:18

Δεν κάνει τίποτα ;)

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 02 Φεβ 2005 17:07

Δοκιμασα την Trial Version του Netlimiter αλλά παρόλα αυτά, δε μπορώ να δω αν κάποιος έχει κάνει map network drive κάποιο partition μου.
Ίσως η μόνη λύση είναι να αλλάξω password και να μην αφήνω κανέναν (ούτε φίλο, ούτε "εχθρό") να έχει πρόσβαση στο PC μου...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Φεβ 2005 18:18

Να δεις αν κάποιος έχει κάνει Map δεν νομίζω να γίνεται.

Να δεις ότι έχει ανοίξει ένα Session και έχει αρχεία ανοιχτά (ή προς αντιγραφή) γίνεται από το Computer Management.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης