exo to cd alla oxi bootable , ti kano ?

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nidas
Honorary Member

Δημοσίευση από Nidas » 04 Φεβ 2005 21:22

exo Fedora Core 3 mono pou to cd
den einai bootable , ti kano ?? :-?

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 05 Φεβ 2005 02:11

Το πρώτο από τα 4 cd της διανομής του fedora core 3 είναι bootable. Αν έχεις το σωστό cd-rom, (ή αν το έχεις ολόκληρο σε DVD) κοίταξε από το BIOS η 1η booting device να είναι το CD-ROM και όχι κάποιος σκληρός δίσκος.

Καλή επιτυχία.

Για κάθε περίπτωση όμως, πριν ξεκινήσεις για το fedora 3 καλό είναι να διαβάσεις (σε βάθος) αυτό εδώ:
http://www.ftou.gr/forum/display_topic_ ... picID=2050

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 05 Φεβ 2005 10:25

Katarxiv va pw oti diabasa to ar8ro pou exeis grapsei kai poli 8a i8ela va eimouva dipla tnv ora pou ekaves tnv egkatastasi ...

Arxika va sou pw oti to linux opos 8a exeis sividitopiiseis prepei va to ma8eis opos ema8es ta windows. Dld dev givete va diativese oti opoiadipote distro eivai axristi tnv stigmi pou doulebeis windows apo 10 xrovov kai aporiptis kati pou prosap8ises gia 3 meres ...

Twra osov afora ta diafora la8i tis egkatastasis mporw av 8es avalitika va sou grapso kapoia pragmata. opos px oti xrisimopioume ext3 kai oxi ext2 apo tnv stigmi pou sou divete divatotita va xrisimopiiseis eva journal sistima to opoio kavei aftomato scan kai restore se periptosi tou hard restart ...

Fisika iparxouve polla pragmata pou 8a mporouses va kaveis gia va miv ftaseis kav sta problimata pou sivavtises alla dev 8a to sxoliaso afto.

Me evoxli omos idietera otav kapoios katigorei kati to poio dev exei profavos asxoli8ei oso 8a eprepe.

Prosopika exo xrisimopoieisei poles distro gia poli megalo xroviko diastima ... mdk suse redhat slack ... kai fedora.
Se kamia periptosi dev 8a ksexoriza kapoio os kalitero . ola exouve ta iper kai ta kata tous.
Profavos afto pou mas bolebei kalitera afto 8a ipostirikseis.
Parola afta eivai koivos apodekto oti tnv ipostiriksi pou exei to fedora gia tis siskebes dev exei kamia alli distro ... profavos esy eisai n ekseresi pou epibebeovei tov kavova.
Meta apo isari8ma xrovia kai se windows kai se linux vomizo oti mporw va sou po oti exo eva problima gia ka8e sou lisi !!! :P
Afto pou 8a i8ela va parakaleso olous eivai va miv pavikobaloume tous pavtes epidi dev mporesame emeis va kavoume kati.

Prosopika adsl modem (xoris router pavo dld) dev dokimasa va balw se linuxaki alla dev eixa pote problima me kamoia usb siskebi .

Twra osov afora to problima tou Nidas .
iparxouve dio periptoseis . n va ksavakapseis to cdaki to proto me software pou dev agvoei tis iso odigies gia to bootable part n
va breis mia bootable disketoula va ksekiviseis to pc sou apo disketa va kaveis mount to cdrom me to fedora kai va ksekiviseis tnv diadikasia etsi.

PS ... to linux pavtote i8ele toulaxistov 3 parition kai oxi dio gia va 8eorite n egkatastasi pliris
root home kai tmp fisika mporeis va to xoriseis kai se perisotera gia kaliteri diaxirisi

paripiptovtos ka8e partition mporei va aksiopiei to katalilo filesystem ... alla ksexasa ta windows mas didaskouve oti to ntfs kai to fat32 eivai ta movadika pou iparxouve ...

Episis to oti o kernel tou fedora dev exei support gia ntfs mount dev eivai da kai toso kako ... tov kaveis eva recompile kai tov kaveis kai optimise gia to hardware setup sou kai pervas kai to support gia to ntfs ... alla ksexasa ... sta windows dev xriastike pote va piraksoume tov kernel32.dll ...e ? ti eivai afto proti fora to akouw

sory gia to iroviko ifos alla kourastika va akouw tetoia sxolia ilikriva.

av eixame afierosei toso xrovo oso gia va leitourgisoume ta windows98 kai va perasoume ta problimata pou eixame kai ekei dev 8a eixame kaveva problima me to opoiodipote linux ... gvomi mou pavta
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 05 Φεβ 2005 11:02

Άσχετο με το θέμα αλλά πιστεύω ότι δικαιούμαι να απαντήσω:

Φίλε το review που έγραψα το έγραψα από τη σκοπιά του ψιλο-άσχετου που πάει να εγκαταστήσει το λειτουργικό για να δει τι θα αντιμετωπίσει. Αν το θεωρείς τρομοκρατία, άλλο κακό να μη σε βρει.

Αλήθεια, δουλεύω Dos και Windows από 10 χρονών, αυτά βρέθηκαν μπροστά μου, εκεί έμαθα κι εκεί προγραμματίζω από την ηλικία αυτή. Πιστεύω μάλιστα ότι έχεις δίκιο, ως γνώστης, στα όσα λες. Σε παρακαλώ όμως πολύ μην υποτιμάς και μην ειρωνεύεσαι τη νοημοσύνη μου γιατί είμαι σίγουρος ότι μπορώ (ως υγιής ανθρώπινος νους) να καταλάβω τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω στον πυρήνα ή τι σύστημα αρχείων να χρησιμοποιήσω για καλύτερη απόδοση, εφόσον τα βρω κάπου γραμμένα ή εφόσον μου δείξει κάποιος που (αντίθετα με μένα) έχει εντρυφήσει στο θέμα. Πρακτικότερο θα ήταν να δείξεις κάποια links προς πληροφορίες που επιλύουν τα προβλήματα, από το να υπερασπίζεσαι ένα λειτουργικό που ξέρεις, ειρωνευόμενος στα greeklish έναν άνθρωπο που δεν ξέρεις.

Εν πάση περιπτώσει, δέχομαι τη συγγνώμη σου μια και ούτε σε ξέρω ούτε παλιά προσωπικά έχουμε και το θέμα με μας τελειώνει εδώ.

Άβαταρ μέλους
Nidas
Honorary Member

Δημοσίευση από Nidas » 05 Φεβ 2005 11:09

prin kala kala balo linux...
einai upoxreotiko na exeis 2-3 paritions MONO gia to linux ??
exo ena disko xorismeno sta 3 alla sto 1 parition exo windows
de geinete na balo gia arxi to linux se 1 parition ??

y.g. to Fedora Core 3 to exo katebasei apo to linuxiso.org
y.g.2 diabasa kai to artho sto link pou mou edoses agrippas
diabasa kai olla auta pou grapsate edo alla de nomeizo pos mporo na po kati pano sto thema...

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 05 Φεβ 2005 11:19

H diadikasia eivai poli apli (sta sxetika howto bultiboot kai partitioning) 8a deis oti n diadikasia exei os eksis

Periorizeis to partition twv windows se afto tis areksias sou (mporeis va xrisimopiiseis kapoio parition magic isos gia va kaveis pio grigora tnv douleia afti) kai afiveis unpartitioned xoro xoris va peraseis kapoio file system stov xoro pou 8a aksiopiisei to linux.

Bootareis apo to cdaki kai sivexizeis tnv diadikasia mexri va sivavtiseis ta zitoumeva twv partition.
Ekei epilegeis va miv piraksei ta iparxovta partition kai to afiveis va sou epileksei movo tou tnv domi.
H pio apli kai sigouri me8odos eivai afti twv triov parition root/boot home kai tmp
To tmp idios xriazete dikotou fs dioti epilegoume tmpfs gia grigoroteri kaliteri ilopiisi tou swapfile

Taftoxrova epilegoume root partition gia logous asfalias kirios alla kai giati ekei sivi8os bazoume to bootloader (av dev tov egkatastisoume sto mbr tou sklirou diskou)

Opos 8a diabaseis eivai logiko va xriazovte 3 partition malista logo tis domis tou hardware ta 3 8a eivai logika kai to eva avagkastika 8a bgei extended.

Afta ta oliga. Gia perisoteri bon8ia ... perisoteres erotiseis

Άβαταρ μέλους
Nidas
Honorary Member

Δημοσίευση από Nidas » 05 Φεβ 2005 11:46

ok prin kano otidipote tha to ksanaskefto
thanks gia ti boithia...

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 05 Φεβ 2005 11:49

mporeis se periptosi pou dev 8es va epempbeis sto setup tou sklirou sou diskou va xrisimopoiiseis mia pio asfalis me8odo.

1) va xrisimopiiseis kapoia evaluation version pou mporei va egkatasta8ei amesa pavo sta windows vomizo mdk kai suse exouve tetoies ekdoseis

2) va xrisimopoiseis kapoio sistima pou prosomiwvei virtual mixavimata mesa apo ta windows me apotelesma oti kaveis va aforouve to virtual mixavima evo to kirio leitourgiko va mevei a8ikto

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 05 Φεβ 2005 14:13

Νομίζω πως αυτή η σελίδα θα σε βοηθήσει! :wink:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Φεβ 2005 18:14

agrippas

Επειδή χρησιμοποιώ Fedora και γενικώς red Hat από την έκδοση 7.2 όσα προβλήματα αναφέρεις στο Review με εκπλήσουν...

50 λεπτά έκανε η εγκατάσταση;
Εμένα κάνει 10-15 λεπτά στον Server μου...

Το boot κάνει 1-2 λεπτά και ανάλογα με το πόσο 'φορτωμένος' είναι ο σκληρός σε scan παίρνει κανένα 3λεπτο παραπάνω.

Να πω βέβαια ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γραφικό περιβάλλον και δεν ξέρω τι ιδιοτροπίες έχει με τα Locks κλπ...

Για το DSL modem συγκεκριμένα δεν το έχω χρησιμοποιήσει με USB για να ξέρω.

Κάποια άλλα modem πάντως με PPPoE τα αναγνώριζε με την μία και παίζανε άψογα (και σε Fedora και σε Debian δοκιμασμένα)

Από θέμα συσκευών όπως είπε και ο Rapid ότι συσκευή έχει χρειαστεί να συνδέσω πάνω στο linuxάκι έχει παίξει είτε έυκολα είτε δύσκολα...

Για το ότι αισθάνθηκες άσχετος δεν είναι θέμα του Fedora ή του κάθε Fedora αλλά της φιλοσοφίας του Linux.
Δηλαδή αν ξέρεις τέλεια να χειρίζεσαι τα Windows και πας και κάτσεις σε ένα MacOS και χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια θα φταίει το MacOS ή το ότι δεν γνωρίζεις την φιλοσοφία του λειτουργικού;

Αυτή την στιγμή καλώς ή κακώς για production λειτουργικό χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι Windows.
Το linux μου είναι απαραίτητο για την δουλειά μου αλλά σαν server και σε καμία περίπτωση σαν Workstation.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι πριν χρόνια όταν ήθελα να βάλω linux να δω τι είναι με τον ένα τρόπο ή τον άλλο το έβαζα μεν αλλά μέχρι εκεί.

Δεν είχα κάτι να κάνω πάνω στο linux πέρα από το να το ψαχουλέξω.

Αργότερα όταν μου χρειάστηκε να τρέχω services στο linux βρήκα το που μου χρειάζεται σαν λειτουργικό.

Nidas για το πρόβλημα σου κάψε το ISO που κατέβασες και βάλε στο BIOS να bootάρει από το CDrom.

Τα υπόλοιπα όπως είπε και ο rapid θα μας τα ρωτήσεις εσύ όπου κολήσεις.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 06 Φεβ 2005 12:09

Ανοίγουμε flame τώρα και μάλιστα εκτός θέματος αλλά μ' αρέσει. Αφενός διότι έχω συσσωρεύσει μπαρουτόβολα και πρέπει να τα ανακυκλώσω και αφετέρου διότι δίνουμε τροφή για έρευνα.

(Σημ. ψιθυριστά: προβλέπω split του θέματος)

Εκνευρίστηκα. Αισθάνθηκα προδομένος από μια κοινότητα που είχα (και για να είμαι ειλικρινής εξακολουθώ να έχω) σε μεγάλη εκτίμηση. Μα να μη μπορώ να παίξω mp3; Να μη μπορώ να δω mpg-mpeg; Να μη μπορώ να κάνω ακόμα και τα στοιχειώδη απλά πράγματα όπως να γράψω ελληνικά με τόνους; (Πατάς τον τόνο και βγαίνει πριν από το γράμμα, πχ. 'α)

Να μη μπορώ να ρυθμίσω τον πυρήνα επειδή η RedHat αποφάσισε να μην τον συμπεριλαμβάνει ως κώδικα; Σημείωση, ψιθυριστά πάλι: Μπήκα στο Internet. Μετά από ψάξιμο σε 20 διαφορετικά websites, μετά από 404 errors σελίδων-φαντάσματα και άλλα που δε δούλεψαν, βρήκα το ένα εκείνο που δούλεψε. Αλλά ακόμα κι έτσι, το modem μου δε δουλεύει σωστά. Στο πρώτο boot συνδέθηκε αυτόματα στην ADSL, στο δεύτερο και αφού εγκατέστησα (αυτόματα) τον τελευταίο kernel (up2date) πήρα το σφάλμα ότι δεν υποστηρίζεται από τον πυρήνα mounting των usb.

Και δώστου να κατεβάζω manuals για να δω πως καληώρα θα compile τον kernel που δεν έχω σε source (το /usr/src/redhat είναι πρακτικά άδειο) και πού κέρατα είναι, και άντε find -name κλπ για να βρω ΤΟΝ ΠΗΡΥΝΑ! Και ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ μετά το update διότι το shell script διαγράφει τον κώδικα παρακαλώ μετά το compilation, οπότε υποχρεούσαι αν θες να τον κατεβάσεις ο ίδιος σε .rpm. Το up2date από γραμμή εντολών κατεβάζει ένα αρχείο 0 kb, άχρηστο. Πας με το browser, τον κατεβάζεις τελικά αλλά δε σε αφήνει να τον rpm -i διότι είναι already installed! Συγκρίνεται λοιπόν αυτό το δράμα και η ταλαιπωρία με το Mandrake (παράδειγμα) που μέσα από το ωραίο του GUI ή και τη γραμμή εντολών κάνεις τσακ-μπαμ αυτά που θες; Γιατί θα πρέπει να ανακαλύψω μόνος μου ξανά τον τροχό μόνο και μόνο επειδή η RedHat παίρνει ανόητες πρωτοβουλίες;

Μετά τα αλλεπάλληλα fsck δε, η εντολή reboot δε δουλεύει "unknown error - Could not find the command specified". ενώ το αρχείο είναι εκεί, ως φαίνεται μη-corrupted. Το restart από το GUI δουλεύει ok και στο KDE και στο GNOME.

Cha0s δε διαφωνώ με όσα λες αλλά μόνο έχω επιφυλάξεις σε ένα σημείο: Αν δε βολεύει να το χρησιμοποιήσεις παρά μόνο για να τρέχεις 5-6 services, τότε τι, θα πρέπει να έχεις δεύτερο μηχάνημα σε Windows για να κάνεις τη δουλειά σου, να βλέπεις την ταινιούλα σου, να γράφεις τα ελληνικά σου και να ακούς τα τραγουδάκια σου;

Να οργανωθούμε ρε παιδιά, να οργανωθούμε. Για μένα όλα αυτά είναι τσαπατσουλιές. Ούτε λάθη στην εγκατάσταση έκανα (ναι 3 ήταν τα partitions, αν βάλουμε και το extended γιατί τα 2 τα είχα κάνει logical και το GRUB είναι στο MBR του 1ου σκληρού) ούτε κάποιο κουφό filesystem διάλεξα (ext2 είναι, απέφυγα επίτηδες το ext3 γιατί διάβασα ότι κάνει μεν auto-recovery αλλά δε δίνει τόση προσοχή στην απώλεια αρχείων). Γιατί θα πρέπει να υποστηρίξω τη RedHat που δίνει μια τσαπατσουλιά τζάμπα ενώ πουλάει το "καλό" λειτουργικό; Πόσο διαφέρει από τον Εξαδάκτυλο (666) που κάνει δωρεές τα Windows περιορισμένης λειτουργικότητας (με buggy notepad και mspaint) στους Αιθίοπες και κοπανάει τις τιμές στα 2003 Server;

ψςςς σεντόνι έγραψα πάλι. :lol:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Φεβ 2005 12:34

DISCLAIMER - Κάνουμε συζήτηση ωραία οπότε μπορούμε να την κρατήσουμε σε πολιτισμένο επίπεδο χωρίς φασαρίες. Εξάλλου δεν έχουμε να χωρίσουμε κανένα χωράφι! :kaloe:

Ακριβώς με την ίδια λογική σχολίαζα και εγώ το Debian όταν σχεδόν υποχρεώθηκα να το χρησιμοποιήσω επειδή δεν ήξερα πως να τρέξω OSPF στο Fedora.

Το θεωρούσα την μεγαλύτερη πατάτα που υπάρχει και έκραζα, φώναζα! Προσπαθούσα να βρω το δίκιο μου.

Τώρα πριν 5 λεπτά έστησα 2 Debian Routers με BGP.
Γιατί δεν φωνάζω και δεν κράζω τώρα;
Γιατί εξικοιώθηκα με το περιβάλλον και τις ιδιοτροποίες του λειτουργικού.

ΔΕΝ υπάρχει λειτουργικό που να μην έχει ιδιοτροποίες.

Καλώς ή κακώς έχεις συνηθίσει στην νοοτροποία και στις ευκολίες (επειδή έχει 4-5 χαζά utilities παραπάνω) του Mandrake.

Αυτό όμως δεν κάνει σε καμία περίπτωση χειρότερο το Red Hat (που στο κάτω κάτω το Mandrake είναι Red Hat Based από την κορυφή ως τα νύχια) ούτε το Debian ούτε το Slackware που είναι αρκετά πιο advanced για το στήσιμο και τα σχετικά.

Εδώ μιλάς καθαρά για το τι έμαθες την πρώτη φορά να χρησιμοποιείς και βλέπεις μόνο τα αρνητικά από κάποια άλλη distro.

Ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ όταν έπρεπε να χρησιμοποιήσω Debian.

Και ναι το έκανα χωρίς να το θέλω ακολουθώντας τυφλοσούρτη τα tutorials για να κάνω edit 5 config files όλα και όλα για να παίξει αυτό που ήθελα.

Παράλληλα όμως καθόμουνα και έψαχνα πως θα κάνω αυτό που ήθελα στο Fedora που έχω μεγαλύτερη εξικοίωση και το συμπαθώ περισσότερο και λύση βρήκα.

Cha0s δε διαφωνώ με όσα λες αλλά μόνο έχω επιφυλάξεις σε ένα σημείο: Αν δε βολεύει να το χρησιμοποιήσεις παρά μόνο για να τρέχεις 5-6 services, τότε τι, θα πρέπει να έχεις δεύτερο μηχάνημα σε Windows για να κάνεις τη δουλειά σου, να βλέπεις την ταινιούλα σου, να γράφεις τα ελληνικά σου και να ακούς τα τραγουδάκια σου;
Όταν ήταν 5-6 τα services είχα έναν Pentium 133 με 32MB Ram και δεν χαλιόμουνα που είχα 2ο PC ανοιχτό για να κάνω την δουλειά μου.

Τώρα όμως μιλάμε για 3-4 σελίδες με Processes στον Server που έχω.
+ ένα μηχάνημα Windows Server + ένα μηχάνημα Linux Router όλα 24/7 ανοιχτά.

ΥΓ Το source του πυρήνα τον περιλαμβάνει η Red Hat στα/ο CD/DVD του Fedora.

ΥΓ2 Όπως έχω πει δεν χρησιμοποιώ γραφικό περιβάλλον σε κανένα μηχάνημα με linux που έχω αλλά όλα αυτά που λες (πλην των ταινιών, των mp3 και των Ελληνικών καθώς δεν χρειάζονται σε κονσόλα και δεν ξέρω να σου απαντήσω) δείχνουν ότι δεν έχεις ψάξει σωστά για πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Φεβ 2005 12:35

agrippas έγραψε:Εκνευρίστηκα. Αισθάνθηκα προδομένος από μια κοινότητα που είχα (και για να είμαι ειλικρινής εξακολουθώ να έχω) σε μεγάλη εκτίμηση. Μα να μη μπορώ να παίξω mp3; Να μη μπορώ να δω mpg-mpeg; Να μη μπορώ να κάνω ακόμα και τα στοιχειώδη απλά πράγματα όπως να γράψω ελληνικά με τόνους; (Πατάς τον τόνο και βγαίνει πριν από το γράμμα, πχ. 'α)
Σε ποια κοινότητα αναφέρεσαι;
Freestuff;
Linux;
Red Ηat;

Στην αρχή που διάβασα το μήνυμα κόλησα και νόμιζα ότι έγινε κάτι μέσα στο φόρουμ και εκνευρίστικες :)

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 06 Φεβ 2005 12:47

8a grapso kai egw ligo pio polla otav bro ligo xrovo giati exo piksei twra .

Eva comment sta grigora sxetika me to fedora
(Tovizo oti dev ipostirizo fedora apla va miv krazoume gevikos :P)

To fedora exei apoklisei apo tnv distro tou ola ta commerial software akoma kai afta pou eivai shareware akoma kai av eivai avoikta gia pavta (apla me klidomeva kapoia pragmata)
Exei apoklistika open projects pou eivai freeware

Episis dev eivai redhat to fedora !!!!
Mporei va exei merika koiva pragmata (opos exei kai to MDK)
me to redhat alla se kamia periptosi dev eivai Red hat .

para8esi apo to site tou fedora stnv redhat
The Fedora Project is a Red-Hat-sponsored and community-supported open source project. It is also a proving ground for new technology that may eventually make its way into Red Hat products. It is not a supported product of Red Hat, Inc.

The goal of The Fedora Project is to work with the Linux community to build a complete, general purpose operating system exclusively from free software.
8a epavel8w molis kavo dialima :P

PS ext3 me klista ta matia ... pote dev xaveis kaveva arxeio isa isa pou apo tnv stigmi pou eivai journal exei megaliteri pi8avotita va kaveis restore eva arxeio xoris kamia prospa8ia se sxesi me to ext2. Episis akoma kai av eva arxeio katastrafei pliros (px va to diagrapseis n va pesi pavo tou bad cluster n akoma kai va grapseis apo pavo tou ... iparxouve tools pou mporouve va to epavaferouve eos eva ba8mo toulaxistov)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 06 Φεβ 2005 17:14

Εδώ και μερικά χρόνια το κύριο πρόβλημα εκείνων που θέλουν να δοκιμάσουν το Linux είναι η προηγούμενη ενασχόληση με τα Windows.

Νομίζουν οτι θα βρούν ενα λειτουργικό που θα είναι έτοιμο να κάνει τις εργασίες που κάνουν τα Windows με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

ΛΑΘΟΣ

Όταν κάποιος θέλει να δοκιμάσει κάποιο λειτουργικό πρέπει να καταλάβει οτι εκτός απο το όνομα αλλάζει και η φιλοσοφία.

Θέλουν τους wizards που θυμούνται απο τα Windows με την ίδια λογική και ακόμη ευκολότερους. Αν κάποιος δοκιμάσει Linux και πεί :

Ναι απο εδώ και πέρα αυτό είναι το λειτουργικό μου. Θα δημιουργώ τα αρχεία μου κανονικά, θα δημιουργήσω τους φακέλους μου και τις συντομεύσεις μου κτλ κτλ

τότε είναι πολύ πιθανό να δεί μια άλλη πλευρά του λειτουργικού. Αν όμως ψάξει να βρεί ιδιότητες των Windows τότε έχει χάσει το παιχνίδι.

Το Linux δεν είναι εναλλακτικό των Windows αλλά ενα εντελώς διαφορετικό λειτουργικό σύστημα και έτσι πρέπει να το βλέπουμε.

My 2 cents

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες