Υπάρχει πρόγραμμα να ανοίγει corrupted jpg files?

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 05 Φεβ 2005 23:14

Έχω κάποια αρχεία jpg που έχω βγάλει με την κάμερα του κινητού. Ενώ στο κινητό τα ανοίγει, στον υπολογιστεί δεν τα ανοίγει με κανένα πρόγραμμα που έχω (ACDSee, Photoshop, για των Windows να μην γίνεται λόγος). Υποθέτω ότι κάποιο τμήμα είναι κατεστραμμένο, οπότε το ζητούμενο από όσους ξέρουν είναι, που θα βρω κανένα προγραμματάκι που να επισκευάζει τέτοια αρχεία, να τα ανοίγει κλπ. Ό,τι αναζήτηση έκανα εως τώρα, μου έδωσε αποτελέσματα για file recovery software που όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι το ζητούμενο (αν και 1 που δοκίμασα τα ανέκτησε σε αναγνώσιμη μορφή τελικά, πρακτικά δεν είναι χρησιμοποιήσιμο).
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Φεβ 2005 11:55

Δοκιμασε το XnView ή το Μicrosoft Photo editor(ειναι στο cd Του OfficeΧP)αν εχεις WinΧP στον Υπολογιστη σου φανταζομαι πως θα χρισιμοποιησες ιδη το προγραμα προβολης ηκονων που εχουν.Aπο τι κινιτο τις περνας και με πιο προγραμα;το προγραμα που χρισιμοποιεις για transfer των αρχειων απτο κινιτο στον Pc δεν εχει Preview των φωτογραφιών;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 08 Φεβ 2005 13:52

Δεν τις περνάω με κάποιο πρόγραμμα, το κινητό παίρνει RS-MMC κάρτα, και τις περνάω από το card reader. Τελικά, διαπίστωσα ότι το card reader είναι προβληματικό και δεν διαβάζει σωστά. Τα προγράμματα τα δοκίμασα, δεν έχει τίποτα αποτέλεσμα. Τέσπα, θα αλλάξω card reader.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες