To Franchise στην Ελλάδα! www.franchisecore.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
stefslam

Δημοσίευση από stefslam » 07 Φεβ 2005 10:42

http://www.franchisecore.gr

Το FranchiseCore.gr αποτελεί ένα εκθεσιακό κέντρο, εκθεσιακό χώρο, στο διαδίκτυο που συγκεντρώνει ικανοποιητικό αριθμό αντιπροσωπευτικών επιχειρήσεων που λειτουργούν με βάση την σύμβαση Franchise στην Ελλάδα.

Ο κάθε ενδιαφερόμενος έχει τη δυνατότητα να βρει πληροφορίες για τις επιχειρήσεις που λειτουργούν με το σύστημα Franchise και να μάθει λεπτομέρειες για το ιστορικό και τα χρηματοοικονομικά αυτών. Σημαντικό είναι ότι δεν χρειάζεται να ανατρέξει στον ιστοχώρο κάθε επιχείρησης και να συλλέξει στοιχεία για αυτήν μεμονωμένα, γιατί το FranchiseCore.gr συγκεντρώνει όλες τις εταιρείες αυτές σε ένα χώρο δίνοντας παράλληλα γενικές πληροφορίες για τα μελλοντικά μέλη του οποιοδήποτε δικτύου.

Τα πλήρη στοιχεία για την κάθε εταιρεία παρουσιάζονται με εικόνες και συγκεκριμένες πληροφορίες σε ατομικές ιστοσελίδες.
Η άμεση πρόσβαση στις πληροφορίες αυτές είναι το πλεονέκτημα του κάθε επισκέπτη καθώς και η δυνατότητα να λάβει οποιαδήποτε πληροφορία πάνω στο θέμα "Franchise" καθώς και νομικές συμβουλές πάνω σε ζητήματα της σύμβασης Franchise

Ρίξτε μια ματιά και πείτε μου την γνώμη σας.

Ryu

Δημοσίευση από Ryu » 07 Φεβ 2005 11:45

Το αρχικό flash μου άρεσε σαν intro. Απλό και λιτό χωρίς να περιμένει ο χρήστης 2 ώρες. Για την ακρίβεια δεν περίμενα καθόλου (βασικά τι να περιμένω με 2 λόγια μέσα) κάτι το οποίο με εξέπληξε γιατί κανείς δεν βάζει flash για 2-3 σειρές γράμματα. Να σκεφτείς ότι σκέφτηκα ότι δεν μπορεί θα έχει και κάτι ακόμα.... Προσωπικά μου άρεσε, αν και στα δεξιά και αριστερά το βρήκα λίγο άδειο. Αν θες βάλε καμιά γραμμή, κάτι το διακοσμιτικό (κανένα vector-άκι) να "κόβεται" λιγάκι το πολύ μπλε έστω και αν σε 1024χ768 φαίνεται πολύ ωραία (με το άσπρο γύρω-γύρω). Σε 800χ600 βγαίνει κάτω μπάρα για πολύ λίγο και είναι κρίμα. Αν μπορείς να το μικρύνεις λίγο (σε 1024 δεν θα φανεί διαφορά μιας και είναι center) για να φαίνεται ωραίο και σε 800....

Ερώτηση ποια είναι αυτή η γραμματοσειρά στο intro; Μου αρέσει πολύ και λέω να την κατεβάσω...

Το επόμενο flash (μετά το enter) αυτό που είναι στην κορυφή της σελίδας είναι πολύ μεγάλο/ψηλό. Τρώει τουλάχιστον ένα scroll για να δει ο χρήστης το περιεχόμενο. Θα πρέπει να είναι γύρο στα 400-500 px ψηλό. Εγώ δεν θα έβαζα παραπάνω από 200 και αυτό με το ζόρι...

Δευτερον, αυτό το flash δεν φαίνεται στον mozilla (εκτός αν μου λείπεi εμένα κανένα plug-in). Το είδα σε explorer και ήταν εντάξει, ακόμα σε χρόνο φορτώματος)

Κατά την γνώμη μου το μπλε του περιεχομένου είνια πολύ σκούρο. Δεν το βάζεις λίγο ποιο ανοιχτό (αν και γούστα είναι αυτά)

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από milianos » 07 Φεβ 2005 11:56

Οσον αφορά την ιστοσελίδα ειναι σε γενικές γραμμές καλή και έχει επαγγελματικές προδιαγραφές, αν και πάντα υπάρχουν
περιθώρια βελτίωσης ειδικά σε θέματα φωτισμού και χρωμάτων.
Στην περιπτωσή σου θα έλεγα οτι ποιό ανοικτά χρώματα θα ταίριαζαν καλλίτερα και οτι δεν είναι κατ'ανάγκη απαραίτητο
μια "bussines" ιστοσελίδα να εχει βαριά και σκούρα χρώματα. Δείχνει παλιομοδίτικη.
Επίσης θεωρώ περιτό το intro εισαγωγής
Αυτα απο εμένα και καλές δουλειές

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Φεβ 2005 12:14

Εμένα πάλι αυτό το κινούμενο στυλ με τα flashάκια και τα javascripts με απώθησε με το που μπήκα. Προφανώς δεν επιδιώκεις να δώσεις βάση στο περιεχόμενό σου αλλά να εντυπωσιάσεις τον επισκέπτη (πράγμα που προσωπικά σε μένα απέτυχε).

Επιπλέον η μισή οθόνη στο μήκος είναι διακοσμητική. Από,τι το κόβω ένας χρήστης με 800χ600, για να δει το "ουσιαστικό" μέρος του site θα πρέπει να scrollάρει προς τα κάτω μια ολόκληρη σελίδα.

Σε επίπεδο χρηστικότητας δυστυχώς πάσχεις. Και αυτό είναι το σημαντικότερο επίπεδο. Τι να το κάνεις δηλ. να έχεις περιεχόμενο άμα εκνευρίζεις τον επισκέπτη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 07 Φεβ 2005 12:25

Proswpika emena mou arese, an kai tha simfwnisw me ton cdhyper sto oti enas xrhsths me 800*600 tha prepei na crollάρει.
Mia erwthsh exw na kanw pantos, apo oso 3erw apagoreuetai h dimosieush onomatos tou antiprosopou mias etairias xwris thn adeia tou. Mesa sto site eida mia etairia opou eimai sigouros oti den thn exete rwtisei giati einai enos polu filikou mou proswpou. Mipos tha eprepe na exetai rwtisei prin tous valete sto site?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 07 Φεβ 2005 13:12

Doulemeni selida alla distixos afto:
Σε επίπεδο χρηστικότητας δυστυχώς πάσχεις. Και αυτό είναι το σημαντικότερο επίπεδο. Τι να το κάνεις δηλ. να έχεις περιεχόμενο άμα εκνευρίζεις τον επισκέπτη.
Isxyei !

Sto kentriko menu opou iparxoun 2 lekseis, h defteri leksi peftei panw sti portokali mpara.
To keimeno sta aristera ( panw sto arkoudaki ) de fenete poli efkola.

Genika pantos einai arketa kali doulia, ligo prosoxi stis leptomeries kai ena kalitero desimo xriazete ( san na iparxei poli xoros axrisimopiitos) .

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 07 Φεβ 2005 14:07

Σε πρώτη φάση θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες περι θέματα χρηστικότητας. Ειδικά στο θέμα height. Αν κατάλαβα καλά, η σελίδα σου, δέν έχει σαν target group άτομα τα οποία θα πάνε να την δούνε σε κάποιο netcafe. Είναι κατα κάποια φάση b2b. Οι περισσότερες επιχειρήσεις παραμένουν στις οθόνες 800*600 μια και τους ενδιαφέρει η λειτουργικοτητα και όχι η 17άρα tft οθόνη, μήν τυχόν και χαλάσουν τα ματάκια τους. Υπολόγιζε πιο πολύ σε αυτούς. Οσο για το width, Η ανάλυση οθόνης μπορεί να είναι 800*600, αλλα αυτό είναι η οθόνη. Οχι το πόσο περιθώριο έχει σε κάποιον browser. Θα σου πρότεινα να βάλεις ένα scriptάκι στο index, το οποίο κάνει maximize τον browser (για να έχεις το κεφάλι σου ήσηχο) και να μειώσεις το width σε 775 (800 μείον 4px (browser borders) μείον 17px (scrollbar) μείον 4px (καβάτζα). Το ξέρω οτι είναι παλούκι. Απλά το προτείνω...

Anyway. Συμπληρώνω.

Είμαι ο μόνος που βλέπει άσπρα κενά πάνω κάτω αριστερά δεξιά? Λές και έχει δωθεί margin. A! Πράγματι δέν έχει δώσει ορισμός margin! Είπα και εγώ...

Center? Εχω ανάλυση οθόνης 1152*864 (ένα κλίκ παραπάνω απο το 1024...). Φαντάσου πόσο αριστερά (παρα)βγαίνει. Και σαν να μήν έφτανε αυτό, το ρέστο background είναι άσπρο.

Τα μενού (αυτά με το java) είναι κάπως... σκοτεινά. Σαν να μήν υπάρχουν. Δώσε λίγο έμφαση επάνω τους.

Στο header, έχει γίνει δουλειά. Μπόλικη κιόλας. Ωραία. Δέν τήρησες όμως αυτήν την ομοιομορφία και στα περιεχόμενα. Μεγάλη αντίθεση. Δεν λέω. Ταχύτητα. Αλλα θα μπορούσες να κάνεις ακόμα μία μικρή υποχώρηση και να βάλεις κάποιο καλό γραφικόύλι ή κάποιο καλοσχεδιασμένο table. Ούτος η άλλος, σου αρέσουν τα γραφικά, η ομορφιά. Κανένα πρόβλημα. Και εμένα.

Ολα αυτά βέβαια είναι μικρολεπτομέρειες. Η δουλειά σου σε γενικά πλαίσια μου άρεσε πολύ (εκτός απο το αρκούδι στα δεξιά...τί το θελες αυτο ρε συ...).
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 07 Φεβ 2005 14:43

δέν είδα κάπου τα στοιχεία επικοινωνίας της εταιρίας
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
webcoreit

Δημοσίευση από webcoreit » 07 Φεβ 2005 23:43

Thanx gia tis plirofories tha tis lavo oles upopsin mou kai tha do pos tha kinitho.
I grammatoseira einai ftiagmeni apo emena se flash.
Ta stoixeia ton etaireion pou exoun kataxorithei exoun ginei me amesi epikoinonia me tis idies. Epeidei einai kainourio to site kai gia kairo mexri na simplirothei kai na ftiaxtei itan ston upologisti mou kai eixa simplirosei merikes kataxoriseis gia na do pos tha fainetai isos na exei parameinei kata lathos auti tis etaireias tou filous sou. Pes mou gia poia etaireia prokeitai se parakalo gia na vavaiotho kai na to bgalo i na epikoinoniso mazi tou. thanks.
To arkoudaki to ebgala idi (kati den mou pigane kai emena ekei kai tora brika tin eukairia.
Exete dikio me tis rithmiseis kai tha prospathiso na bro tin akri.
Dio pragmata akoma.
Kalos o entyposiasmos alla theloume na exoume kai periexomeno autos einai o skopos tou site.
Kai telos mia erotisi akoma. Exo to flash intro stin arxi giati ston server pou to exo valei exei san default page tin index.html alla ego thelo na exo ena metriti se php sthn arxiki mou selida kai gi'auto to exo kanei me auto ton tropo. Yparxei kamia alli epilogi?

Thanx again.

P.S. Specom an de theleis na peis sto forum to onoma tis etaireias se parakalo na mou to steileis se email sto webmaster@franchisecore.gr

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Φεβ 2005 08:57

Egw va pw oti me ksivise to aspro border giro giro apo tnv selida (to opoio simiosi eivai akribos idio me tnv selida tis webcore ??? opos kai n ipolipi katatomi tou site 8a elega av mporeis va to deis ligo aferetika)

Kata ta alla n sivoliki parousiasi eivai apsogi kata tnv gvomi mou av eksereseis to aspro part :P.
Twra sxetika me to indexing tis selidas mporeis va breis lisi mesa sto forum tou freestuff iparxei ipomevo apoires fores :P

PX eva .htaccess me
DirectoryIndex index.php
mesa :P

tsekare sto forum 8a breis poli avalitika pragmata mesa

xmm ti allo a ... eva pou me evoxlise kai dev kserw giati egive ... xriazotave va kaveis deftero account ? Ilikriva av dev apavtages sto thread afto 8a 8eorousa abuse tov orov tou site kai 8a metefera allou to post . (esto kai ka8isterimeva :P)

Keep up ... meta apo poli kairo eva site me grafika pou aksizouve prosoxis :)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

stefslam

Δημοσίευση από stefslam » 08 Φεβ 2005 11:15

Nai gia to deytero account de ftaio ego alla otan prospathisa na kano eggrafi mou ebgale lathos. Kai otan proaspathisa na tin xanakano me to idio user name mou ebgale oti exei dothei se allon, opote ekana ena allo. Telika mou irthane dio minimata kai ekana tin energopoiisi alla kata lathos xrisimopoiisa kai ta dio edo. Den itan skopos mou na mperdepso kapoion.
Pantos thx gia tis paratiriseis.

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 08 Φεβ 2005 11:41

webcoreit έγραψε: P.S. Specom an de theleis na peis sto forum to onoma tis etaireias se parakalo na mou to steileis se email sto webmaster@franchisecore.gr
H etairia den exei enoxlithei, isa isa pou den exei kanena apolutos provlima, to thema einai mhn peseis se kanan m***ka kai sou pei tipote tou tupou "giati to evales xwris thn adeia mou, klp"

:)

stefslam

Δημοσίευση από stefslam » 08 Φεβ 2005 17:35

OK entaksei
Pantos tha koitakso gia tixon paromoio provlima (pragma pou apeuxomai)
Me ebales se poli megali skepsi kai anazitisi me ayto.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες