Αξιολόγηση και κοστολόγηση ιστοσελίδας

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chchrist » 07 Φεβ 2005 21:02

Γεια σας και απο εμένα :D Αυτή είναι η πρώτη επαγγελματική μου προσπάθεια:wink:.
http://www.tracofin.gr

Θα ήθελα την αξιολόγηση και τις παρατηρήσεις σας:roll: καθώς αν γίνεται και μια κοστολόγηση της ιστοσελίδας γιατί δεν ξέρω πόσα χρήματα να ζητήσω μιας και είμαι νεος στον χώρο. :oops:

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 07 Φεβ 2005 21:53

Ilikrina exeis kanei foverh xrish xrwmatwn, tha proteimousa na alazes thn gramatosira kai na evazes kapia allh.
Twra gia to kostos as milisei kapios pio empiros.

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 08 Φεβ 2005 00:26

Εμένα η γραμματοσειρά (Verdana) μια χαρά μου φαίνεται πάντως...
Όσον αφορά το κόστος, καλύτερ ανα αποφανθούν οι ειδικοί :)

Άβαταρ μέλους
3dotsgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 3dotsgr » 08 Φεβ 2005 00:49

πολύ καλή, μου αρέσει η σκιά ... τα γράμματα θα προτιμούσα λίγο πιο μοντέρνα :) .
You take the blue pill and the story ends. You wake in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill and you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes. Remember.. all I am offering is the truth, nothing more.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 08 Φεβ 2005 04:29

Tην Verdana που την είδατε ρε παιδιά; O_o
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Φεβ 2005 08:32

Katarxiv av to site sou dev kavei xrisi php tote kalo 8a ntav va miv ta pervas mesa apo to parser :P

Bgale tis epiloges gia to poligloso apo tnv stigmi pou eivai soon online dev eivai avagki va iparxei ...

Twra kata tnv gvomi mou 8a prepei va breis mia aplopiiseis tov tropo pou exeis ftiaksei to header paroti eivai poli oreos me mia proxiri matia ida oti to exeis balei me division se absolute posision

Eivai kalitero / taxitero va xrisimopiiseis tables gia va sigkratiseis sosta ta grafika sou kai oxi me divisions pou petave :P

Twra osov afora to kostos.
Exoume pei apoires fores oti to kostos mias selidas eivai avalogo tou kataskebasti tis perisoteres fores.

Megalo rolo paizei to kase pou exei o dimiourgos to opoio ipagorebete apo tnv empiria tou.
Taftoxrova prepei va ipologiseis to xrovo pou ergastikes kai tis diskolies pou sivavtises toso programatistika oso kai grafistika.

Taftoxrova 8a prepei va ipologiseis eva poso mesa gia kapoio xroviko diastima pou 8a kaveis support "dorean" stnv selida .
Kata tnv gvomi mou bebea afto eprepe va to eixes aposafivisei priv kaveis tnv selida (to sivoliko kostos dld) kai va miv to praxveis twra stnv mesi tou site. Afevos giati n timi pou 8a peis esy mporei va favei iperboliki stov allo afeterou av esy kaveis mia mikroteri timi mporei va miv eivai avtaksia tou kopou sou .

Se voumera dev 8a mpw giati sivi8os dev kavovizo egw tis sivolikes pliromes twv site opote 8a to afiso se aftous pou kavouve ta koumavta . 8a sou pw omos to eksis prospa8ise va miv "spas" tnv agora kavovtas times eksofrevika mikres logo tou oti ksekivas twra. Se periptosi pou to akolou8iseis kai epagkelmatika parakato afto 8a exeis problima
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 08 Φεβ 2005 09:31

prospathise na min skotwneis tin agora kai ypologise tin xrewsh me tin wra. Oxi apolyta me tin wra sto peripou. Ti e3oda eixes, tin ergasia, pithanon agores pou ekanes (images stock klp) kai vale kai ena kalo kerdos gia sena.

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chchrist » 08 Φεβ 2005 09:53

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
To site χρησιμοποιεί php. Όλα τα κείμενα καθώς και το προσφορές και νέα ανανεώνονται απο τον πελάτη μέσω φορμών. Τα divisions είναι η τρέλα που με έχει πιάσει με css/xhtml αλλά μάλλον καλύτερα να το κάνω με tables για λόγους συμβατότητας. Τώρα για το χρηματικό θα προσπαθήσω να μην ρίξω την αγορά γιατί αυτό όντως με ζημιώνει και εμένα αργότερα. Σύμφωνα με την δουλειά μου σκέφτομαι να τους πω για 600 ευρώ. Δεν ξέρω αν θεωρούνται πολλά η λίγα. Πάντως σίγουρα έπρεπε να ορίσω κάποια τιμή πριν το ανεβάσω αλλά ήμουν πολύ ενθουσιασμένος!

Άβαταρ μέλους
elavd

Δημοσίευση από elavd » 08 Φεβ 2005 10:15

Ρε παιδιά, συμβουλεύετε τον chchrist να μη σκοτώνει την αγορά, χωρίς να λέτε όμως πιο είναι αυτό το κατώτατο όριο που η επαγγελματική δεοντολογία δε σας επιτρέπει να υπερβείτε...
Θα βοηθούσατε περισσότερο αν λέγατε πχ ότι εγώ και για το πιο απλό στατικό site δεν παίρνω λιγότερο από 400 ή 4000 ή δε ξέρω εγώ πόσα τέλοσπάντων. Αντίστοιχα και για τα δυναμικά...:)

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Φεβ 2005 10:27

oi times eivai kati sxetiko pavta.
eva site mporei va kavei 500 euro mporei va kavei kai 1.000.000 euro ... to zitima eivai otav mpeveis stnv logiki va doseis timi afto pou kaveis va avtistixei me tnv pragmatikotita. kai va miv les okz dose 200 euro kai sou ftiaxvo to tade e-shop av me katalabeveis ti evoo ...

Άβαταρ μέλους
AGRI0GATOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGRI0GATOS » 08 Φεβ 2005 10:47

Κανείς δεν είπε ώμος ποια περίπου μπορεί να είναι η αξία για ένα τέτοιου είδους ιστοσελίδα. 8)

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Φεβ 2005 11:02

av sou pw egw mia timi 600 euro to elaxisto 8a eisai efxaristimevos ?
-Ma to site pou eivia va ftiakso 8a exei movo mia selida pou 8a leei pios eimai kai mia contact form

... ola eivai sxetika .

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Φεβ 2005 11:24

Λοιπόν :

:arrow: τιμολόγιο θα κόψεις ? ή μαύρα ?

:arrow: τα προγράμματα που χρησιμοποίησες τα έχεις αγοράσει ? (για να υπολογίσεις και κάποια απόσβεση που θα κάνεις γι αυτή την επένδυση).

:arrow: έχεις παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια για τα οποία πάλι θα κάνεις απόσβεση ?

:arrow: Αν κάνεις κάποια άλλη δουλειά και π.χ. στις 2 μέρες θα κέρδιζες 500 ευρώ άν για την σελίδα αφιέρωσες πάλι 2 μέρες πρέπει τουλάχιστον να πάρεις τα ίδια χρήματα.

:arrow: σχεδίασες κάποια script (πχ. login , contact form κλπ) τα οποία σου πήρε πολύ χρόνο να τα φτιάξεις αλλά θα τα χρησιμοποιήσεις και σε άλλους πελάτες οπότε η απόσβεση θα γίνει τμηματικά ?

Ευχομαι να πήρες μία ιδέα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 08 Φεβ 2005 11:31

Μου άρεσε πάρα πολύ αλλα ιδιαίτερα μου αρέσει το menu προσωπικά μια παρατήρηση έχω να σου επισημάνω, θα προτιμούσα η γραμματοσειρα να είναι verdana και όχι Times New Roman διότι η verdana είναι πιο "καθαρή" και ξεκούραστη στο μάτι, αποψή μου πάντα.
Και κάτι ακόμα στην σελίδα που αναφέρεται για την εταιρεία πρέπει να κάνεις λίγο padding τα γράμματα να μην κολλάνε στις άκρες του table.
Όσο για την τιμή θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι είναι κάτι σχετικό.
Με εκτίμηση
Αφροδίτη

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από milianos » 08 Φεβ 2005 11:47

Οταν τελειώσεις σωστά την Homepage, παραμείνεις σε αυτό το Design, φτιάξεις τουλάχιστον 20 σελίδες για τον πελάτη σου,
δηλώσης την σελίδα σε 2-3 μηχ.αναζήτησης, τσεκάρεις απο την αρχή για λάθη(ποιοτικός έλεγχος),
υποστηρίξεις αξιόπιστα (E-Mail-Support και συντήρηση για τουλάχιστον 2 μήνες) τον πελάτη και αφου εχουν
ικανοποιηθή οι επιθυμίες του(που είχατε συμφωνήσει) τότε θα μπορούσες να ζητήσης ακόμα και 500 Ευρώ.

Οσον αφορά αυτό που βλέπω σήμερα εχω να κάνω μια παρατήρηση για την έλλειψη text format,
σε τέτοιου ειδους σελίδες πιστεύω χρειάζεται κανονικό css style και css Placement
αφου πρώτα ονοματίσεις και αριθμίσης τα διάφορα ebene,div κλπ.
Τα text για να μην φαίνονται ως ατάκτως ερριμένα χρειάζονται μεταξύ άλλων και padding, δηλαδή θα μπορούσες να
έβαζες ανάμεσα στα head tags κάτι τέτοιο.
<style type="text/css">
p,li {
padding-left: 5px;
padding-right: 5px;
padding-top: 5px;
padding-bottom: 5px;
font-size: 8pt;
font-family: "Verdana"
}
</style>
αυτά απο μένα και καλή δουλειά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος milianos την 08 Φεβ 2005 13:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης