Αξιολόγηση και κοστολόγηση ιστοσελίδας

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 08 Φεβ 2005 12:50

milianos έγραψε:... φτιάξεις τουλάχιστον 20 σελίδες για τον πελάτη σου,
δηλώσης την σελίδα σε 2-3 μηχ.αναζήτησης, τσεκάρεις απο την αρχή για λάθη(ποιοτικός έλεγχος),
υποστηρίξεις αξιόπιστα (E-Mail-Support και συντήρηση για τουλάχιστον 2 μήνες) τον πελάτη και αφου εχουν
ικανοποιηθή οι επιθυμίες του(που είχατε συμφωνήσει) τότε θα μπορούσες να ζητήσης ακόμα και 500 Ευρώ.
500 Εuro για όλα τα παραπάνω ...? Είπαμε να μην σκοτώσουμε την αγορά :hammer:
milianos έγραψε:... αφου πρώτα οναματίσεις και αριθμίσης τα διάφορα ebene,div κλπ.
Μετάφραση : ebene=layer

Δύο λόγια από εμένα :
- 'Οπως είπαν και οι άλλοι βάλε verdana 11 ως βασική γραμματοσειρά και δοκίμασε αντί για μαύρο το #666666.Το dopdown για τη γλώσαα θέλει css και διόρθωσε τα Γερμανικά σε deutsch. Τα menu προτείνω να τα κάνεις text Verdana 13 με γραφικό div backround ή td (αν κάνεις πίνακα) και css για a.hover.Επίσης καλό είναι να κεντράρεις τη σελίδα

-Home : Χώρισε τα νέα με τις προσφορές (ίδια στήλη το ένα κάτω από το άλλο) Εγώ θα άλλαζα και το χρώμα πίσω από τα πλαίσια σε άσπρο και το χρώρα των borders σε ανοιχτό κόκκινο.

-Υπόλοιπα sites : Μη κολλάς τα γράμματα στα πλαίσια και προσπάθησε να μην έχεις το ίδιο Layout σε κάθε σελίδα.Στην επικοινωνία είναι πιο επαγγελματικό να κάνεις μια φόρμα επικοινωνίας.

Γενικά
- Το header δείχνει επαγγελματικό σε αντίθεση με τα κουτιά από κάτω που κάνουν το όλο site να μοιαζει ερασιτεχνικό.
- Από 1-10 παίρνει 6 κατά τη γνώμη μου

'Ετσι,
με απαραίτητες τροποποίσεις που ανέφεραν όλοι και υποθέτοντας ότι το site θα έχει μια βάση δεδομένων για τα νέα και τις προσφορές, ενώ θα υπάρχει κάποιο admin panel για να τα εισάγει ο πελάτης θεωρώ ενδεδειγμένη μια ελάχιστη τιμή 850 Εuro. Αν υπάρχει παραστατικό , γραφείο, αγορασμένο λογισμικό κτλ 1050 Euro προ ΦΠΑ. Γενικά δεν είμαι οπαδός της χρέωσης με την ώρα ως προς τον πελάτη γιατι αφήνει πολλά περιθώρια αμφισβητήσεων.Κάνε τους δικούς σου υπολογισμούς και μετά δώσε μια τελική τιμή για όλο το έργο.

Καλή συνέχεια και καλή επαγγελματική εξέλιξη. :wink:

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 08 Φεβ 2005 13:15

hik-hok έγραψε:Λοιπόν :

:arrow: τιμολόγιο θα κόψεις ? ή μαύρα ?

:arrow: τα προγράμματα που χρησιμοποίησες τα έχεις αγοράσει ? (για να υπολογίσεις και κάποια απόσβεση που θα κάνεις γι αυτή την επένδυση).

:arrow: έχεις παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια για τα οποία πάλι θα κάνεις απόσβεση ?

:arrow: Αν κάνεις κάποια άλλη δουλειά και π.χ. στις 2 μέρες θα κέρδιζες 500 ευρώ άν για την σελίδα αφιέρωσες πάλι 2 μέρες πρέπει τουλάχιστον να πάρεις τα ίδια χρήματα.

:arrow: σχεδίασες κάποια script (πχ. login , contact form κλπ) τα οποία σου πήρε πολύ χρόνο να τα φτιάξεις αλλά θα τα χρησιμοποιήσεις και σε άλλους πελάτες οπότε η απόσβεση θα γίνει τμηματικά ?

Ευχομαι να πήρες μία ιδέα

Pistevw oti o pio swstos tropos kostologishs mias selidas einai autos pou eipe o hik-hop, fisika ola auta alazoun an exoun ginei kai ales sunergasies h an einai polu filiko sou proswpo.

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chchrist » 08 Φεβ 2005 14:13

Σχετικά με την κοστολόγηση

:arrow: Τιμολόγιο θα κοπεί
:arrow: Χρησιμοποίησα notepad και photoshop cs (To photoshop το έχω κάνει απόσβεση απο άλλες ασχολίες)
:arrow: Δεν έχω παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια
:arrow: Η δουλειά που κάνω είναι part-time οπότε δεν έχασα κάποια χρήματα αλλά δούλεψα πολλές μέρες και για αρκετές ώρες(κυρίως για τα γραφικά)
:arrow: Έχω γράψει ένα administration panel και γράφω τώρα την φόρμα επικοινωνίας, καθώς και ένα guestbook.

Σχετικά με το design

Η αλήθεια είναι οτι αφιέρωσα πολύ χρόνο για το header και το υπόλοιπο μέρος φαίνεται πολύ απλό. Σκοπεύω όμως να το σχεδιάσω καλύτερα, να προσθέσω και ένα footer. Απλά η εταιρεία βιάζεται να βγει στο internet και με πιέσανε και με πιέζουνε πολύ. Για το text formating έχετε δίκιο είναι λίγο χύμα και θα το διορθώσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης