Προβλημα με Εγγραφη vhs Σε dvd

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Φεβ 2005 11:44

Εχω μια dουζινα με κασετες video(εκινες τις μαυρες μου πιανουν χορο και εχουν μονο 4ωρες χωριτικοτιτα!).Εχω αρχισε να τις γραφω με καρτα PCI TV Τις Prolink και εχω το εξεις προβλημα:Δοκιμασα διαφορα προγραματα(Pinacle studio, TMpeg,Κ.Α)αλλα και πιο "ελαφριες" εφαρμογες(Της ταξις καπιων KB)αλλα η CPU λιτουγρουσε στο 100%(Εχω AMD 1GHz 256MB DDR,με Λιτουργικο XP,Linux Suse 9.2)και μου εσπαγε την ηκονα.(το ιδιο και στο Linux).Βρηκα τελικα το PowerVCR της Cyberlink και παιζει μια χαρα.Η CPU οταν κανω εγγραφη ειναι στο 60-75% και η ηκονα παιζει ομαλα.Το Format που γραφω της VHS στο PC ειναι MPEG2 με 10.000Kbps στα 640χ480 με ηχο 384Kbps Ασιμπιεστο(PCM).Tελικα κατελιξα στο PowerVCR και μετα αφου τα γραφω στο HDD τα σιμπιεζω σε DivX Με το DVDx 2.3.Τωρα εχω αλο προβλημα!Το PowerVCR χοριζει μονο του το αρχεια σε 650ΜΒ!και οταν αρχιζει να γραφει μετα το δευτερο μερος μετα τα 650ΜΒ καμια φορα "ξεχναεϊ" να γραψει τον ήχο!.Οποτε δε μπορω να γραφω μεγαλιτερα κοματια απο 8Λεπτα(Δεν εχει επιλογη για να μην χοριζει κοματια των 650ΜΒ).Μπορει καπιος να μου προτινει αλες εφαρμογες και να μου εξιγισει γιατι με τις αλλες εφαρμογες "σπαει" η ηκονα και οχι με αυτη; :cry:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Φεβ 2005 14:23

Καταρχήν δεν χρειάζεται να το βάζεις στα 10.000Kbps είναι πάρα πολλά ιδικά για ταινίες που προέρχονται από VHS... δοκίμασε κάτι στα 5.000Kbps και δες πως το αντιμετωπίζει ο H/Y σου...

Βασικά έχει πολύ λίγη μνήμη το μηχανάκι σου για τέτοια δουλειά... θα σου πρότεινα να του βάλεις άλλα 512 για να ανασάνει λίγο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 08 Φεβ 2005 18:39

Γενικά σου σπάει την εικόνα, προφανώς επειδή δεν προλαβαίνει ο υπολογιστής σου να συμπιέσει on the fly σε MPEG2.
Πιθανόν το PowerVCR να έχει κάποιον πιό ελαφρύ αλγόριθμο και να μην το προβληματίζει. Βέβαια δεν συζητάμε για ίδια ποιότητα εικόνας σε όλα τα προγράμματα, κάποια έχουν καλύτερα αποτελέσματα.
Αν έχεις χώρο στον σκληρό, καλύτερα να κάνεις capture σε ασυμπίεστο avi, και μετά σε DivX.
Στο PowerVCR πρέπει να έχει κάπου επιλογή κάθε πόσα MB να κόβει το αρχείο.
Εικόνα ← Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Φεβ 2005 10:07

Δεν το βαζω ακριβως τα 10.000kbps αλλα στα 9200 μικρη η διαφορα.
Πλιροφοριακα η πιοτιτα που μου τα γραφει το PowerVCR που δε μου "σπαει" την εικονα ειναι πολυ καλητερη απο αυτη του Pinacle και των αλων που χρισιμοποιησα!Και διστιχως οχι δεν εχει επιλογη για να πεγαλωνω τα αρχεια και να μη τα σπαει σε 700ΜΒ.Η μνημη στο Μηχανακι μου ειναι καλη! Στον taskmanager μου διχνει ελεφθερη απο 80-120 περιπου αναλογα τη δουλεια που κανω στα windows μονο στα games εχει ενα μικρο προβλημα και στο linux.(Τα ορθογραφικα λαθη ελπιζω να μη μετρανε!!)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Φεβ 2005 10:30

Connor MacLeod έγραψε:Στον taskmanager μου διχνει ελεφθερη απο 80-120 περιπου αναλογα τη δουλεια που κανω στα windows μονο στα games εχει ενα μικρο προβλημα και στο linux.(Τα ορθογραφικα λαθη ελπιζω να μη μετρανε!!)
Μην πολυ εμπιστέυεσαι τον Task Manager.

Επίσης στο Linux είναι διαφορετική η διαχείρηση της μνήμης οπότε και να φαίνεται γεμάτη (πχ 98-99%) δεν σημαίνει ότι είναι.

Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι buffers και cache τα οποία αδείαζουν απευθείας όταν χρειαστείς μνήμη για να τρέξεις κάτι.

Δες για παράδειγμα εδώ>
http://cha0s-wireless.ath.cx/~stats/mrtg_nadia/mem.html
Το μηχάνημα αυτό έχει μνήμη 1GB Rambus.

Στο σύστημα φαίνεται ότι χρησιμοποιείται το 99% της μνήμης.
Στα γραφήματα όμως το πράσινο είναι η πραγματική χρησιμοποιούμενη μνήμη και τα υπόλοιπα buffers & cache. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης