Αποριες Java

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποριες Java

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 11 Φεβ 2005 12:48

Καταρχιν με προγραμματισμο δεν ασχολουμε πολυ.Εχω καποιες αποριες για τη java.H java αποσο ξερω ειναι μια γλωσσα που οταν κανεις καποιο προγραμμα τρεχει και σε διαφορα περιβαλοντα σωστα?Εκτος αν εχω καταλαβει λαθος.Θελω να πω οταν κανεις ενα πεχνιδι σε java θα πεξει πχ και σε κινιτα nokia και σε σονυ kαι σε samsung γενικα σε οσα υποστιριζουν τη java.Αν ναι τοτε γιατι στο ιντερνετ βλεπω παιχνιδια γραμμενα σε java χορισμενα σε κατιγοριες πχ για νοκια ή samsung...ακομη και για νοκια 5550 η για καπιο αλλο μοντελο τις νοκια το ιδιο παιχνιδι μπορει να μη το εχει.Επισεις στο vodafon live που κατεβαζω παιχνιδια εκει δεν εχει τα παιχνιδια χορισμενα σε κατιγοριες και παιζουν και στο samsung που εχω και στο sagem.Tελικα τι γινετε?Επισης πως μπορω να παιξω τα παιχνιδια στο PC μου? Eχω εγκατεστιμενη την java Virtual Machine 1.2.4 η κατι τετοιο τελοσπαντων αλλα δεν πεζουν τα java παιχνιδια.Παρολα αυτα κατι προγραματακια γραμμενα σε java που εχεi το cd τις sun που εχω, εχει και το studio για προγραμματισμο σε java, παιζουν κανονικα εκινα

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Αποριες Java

Δημοσίευση από agrippas » 11 Φεβ 2005 13:12

Η επιτυχία της java έγκειται σ' αυτό ακριβώς, το ότι είναι portable. Το ίδιο πρόγραμμα μπορεί να παίξει σε Unix, σε Mac, σε Solaris, σε Win, και σε κινητό χωρίς ΚΑΜΙΑ τροποποίηση.

Ενδεχομένως οι διαφορές στις εκδόσεις που βλέπεις να οφείλονται σε ιδιοτροπίες των κινητών. Πχ. ένα παιχνίδι που είναι για τη Java 1.2.4 θα παίξει σε όλα τα κινητά, θα αποδώσει όμως πιο σωστά στο συγκεκριμένο για το οποίο αναφέρεται, επειδή ίσως πάρθηκε υπόψη κάποια ιδιοτροπία στην οθόνη του κινητού ή στον ήχο και στις δονήσεις του κλπ.

Όσο για το pc που λες ότι δεν παίζουν εκεί τα παιχνίδια των κινητών:Πολλοί ελέγχουν το περιβάλλον που εκτελείται το πρόγραμμά τους με διάφορα κόλπα και "απαγορεύουν" για διάφορους λόγους την εκτέλεσή του σε συγκεκριμένα περιβάλλοντα. Το πρόγραμμα μπορεί να τρέξει, μια και δεν τρέχει στο pc ούτε στο κινητό αλλά στη Virtual Machine, δεν το αφήνουν όμως να τρέξει.

Άβαταρ μέλους
Paralias

Αποριες Java

Δημοσίευση από Paralias » 11 Φεβ 2005 14:32

Η επιτυχία της java έγκειται σ' αυτό ακριβώς, το ότι είναι portable. Το ίδιο πρόγραμμα μπορεί να παίξει σε Unix, σε Mac, σε Solaris, σε Win, και σε κινητό χωρίς ΚΑΜΙΑ τροποποίηση.
Δεν είναι πάντα έτσι.Πολλές φορές χρειάζεται να γίνουν αλλαγές σε ένα πρόγραμμα για να τρέξει σε κάποιον άλλο υπολογιστή.Και δεν το λέω αυθαίρετα αυτό,το σπουδάζω και γι'αυτό το λέω.Πάντως ο προορισμός της Java είναι να τρέχει χωρίς καμία αλλαγή σε κάθε υπολογιστή.
Εξάλλου όσοι ασχολούνται πολλοί με τη Java θα γνωρίζουν το ρητό που έχουν βγάλει πολλοί προγραμματιστές:"Java:Γράφεις το πρόγραμμα μία φορά,απασφαλματώνεις παντού."
Αν και άποψή μου είναι πως δεν ισχύει τις περισσότερες φορές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες